Стриктни ли сте наистина толкова, колкото споделяте?

  • 10 677
  • 133
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 141
steli благодаря за отговора,и на мен ми е много странно как да не давам вода Confused

# 61
  • Мнения: 84
не разбирам защо бисквитите ги цитирате за забранена храна - нали има бисквитена каша на почти всяка уважаваща себе си марка каши? Аз понякога намачквам бисквитки, заливам ги с АМ и кашата е готова???? Дали греша??

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 10 837
Ако искате вярвайте,но Тери не е опитвала още дъвки,близалки,желирани бонбони и въобще всякакви бонбони.Не купувам зрънчовци,чипсове,шоколади/купувам за мен Mr. Green/.От 5 месеца я гледа бабата и на няколко пъти намирам зрънчо по земята и киндерчита или милкинис в хладилника.Тъй като има проблем с изхождането понякога яхвам метлата пред свеки,ама тя пък си умира да ми прави напук така че там не знам какво яде/странично,защото храна и нося аз/.

# 63
  • Мнения: 46 675
моля обяснете ми защо на малките бебета не бива да се дава вода ...

Течнотите не се изчерпват само с вода, незахранено дете реално е само на течности - мляко, независимо дали е кърма или АМ, то почти всичко е вода, ако му се дава още, тя измества количеството храна, което бебето би поело.

Моето изпиваше по 1 литър АМ, от което близо 900 мл. е вода, естествено беше да не иска повече, нищо, че е родена в средата на лятото, не пи нито първата, нито втората година, а вода винаги е имала на разположение след като захраних.

# 64
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
не съм стриктна,но давам стрикни съвети Laughing

Ееее, това ме изкефи!  Hug  Peace

# 65
  • Мнения: 764
Ами аз се опитвам да бъда стриктна. Въпросът е по-скоро доколко синът ми позволява това - той обича да си хапва и като си науми, че нещо му се яде, трудно можеш да го откажеш.
Не давам солети, зрънчо, чипсове и подобни неща. Нито млекца Данонино и подобни, просто нямам доверие на това, което се внася тук. Живяла съм в чужбина - там е различно и за децата има повече възможности откъм малки вкусотийки.
Единственото, което си позволявам е по 2-3 обикновени бисквити. Давам му само черен хляб или сухари. Яде от детската кухня, а там освен копър и магданоз, не знам м да слагат някакви други подправки. А когато аз му готвя, гледам да го овкусявам много леко. Между храненията давам плодове, но пък в същото това време му давам разредени готови сокчета...

# 66
  • Варна
  • Мнения: 1 136
Стриктна съм що се отнася до това да яде "полезните" за нея неща. След това й разрешавам и "неполезни". Умишлено не пиша вредни, защото не смятам, че шоколадите и солетите са такива. Това след втората година, дотогава я ограничавах.

# 67
  • Мнения: 24 467
Дали съм стриктна- не съм сигурна дали съм и дали следва да бъда, ако да- до каква степен.
Със сигурност обаче това, което пиша и споделям е вярно. Първо не робувам на моди- имам изградени стериотипи и направени изводи още от първото си майчинство. Сега, с второто съм изправила редица грешки, които считам, че са налице и споделям както грешките си, така и разсъжденията си относно правилно- неправилно.
За малкото ми дете е вярно, че по отношение на храненето следвам метод, който намирам за целесъобразен. Между храненията не давам нищо /на голямото също не давах, грешката ми беше, че допуснах по- близо бабите, която грешка сега изчистих окончателно/. Захраних нормално  според моите стандарти. Давам и винаги съм давала поне веднъж на ден едно хранене пресни плодове. Редовно се ядат пресни салати и домашно сготвена храна. Научих се да готвя, макар и до сега това да не ми е любимо занимание. Осъзнах, че това е добре не само за бебето, но и за нас, останалите трима души.
За мен соковете са си полезно и приятно изживяване, давала съм и ще ги давам. Самата аз не отказвам.
Вода винаги съм предлагала, не намирам за вредно. Ако бебето иска- ще пие, ако не- няма да пие. Не съм подслаждала обаче.
Намалила съм подсладените храни драстично. Това не значи, че в къщи не се купува шоколад, напротив- купуваме, не го намирам за вреден, само че не всеки ден. При домашно приготвената храна аз съм тази, която определя количеството и съотношението на продуктите.
Не купувам никога храни, които считам за вредни или поне които не са полезни- нито за нас, нито за децата. Не е трудно човек да се въздържи. Чак "забранени" никога не наричам които и да било храни. Не купувам и не предлагам нещата, които считам за ненужни. Иначе ако детето поиска нещо видяно- позволявам да го почерпят, няма да се тръшнем.

# 68
  • Мнения: 19 398
Аз бях стриктна до преди един месец, в който си дойдохме в България. Сега давам и манджи с подправки, понякога нещо сладко, понякога нещо по-солено и т.н, само и само да яде. Все пак като купувам разни неща за нея гледам да няма хидрогенирани мазнини или маргарин, но че веднъж в месеца е изяла нещо такова не ми е проблем.

# 69
  • Мнения: 884
Не, според това, което чета във форума. Повечето майки изразяват категорично личното си мнение. Преди време имаше тема "От кога кисело мляко?" Естествено, повечето от вас споделяха, и настояваха, че кисело мляко-след годинка. Помолих за линк към научно обосновано мнение, което да обяснява вредите от киселото мляко. Една едиствена мама пусна такъв, в който се обясняваше защо не се дава кисело мляко на новородени до 6 м., и прясно-на деца до 12 мес. Останах с впечатление, че майките не знаят защо дават или не дават на децата си определени храни, просто чули оттук-оттам, ама защо правят така-не могат да обяснят. Така че стриктна съм, когато спазвам неща, които не просто следват мнението и логиката на някоя мама, а когато някоя от тях ме убеди с  по-сериозни методи-линкове съм статии, изследвания.
 Сега същото се получава и в темата за компота в този форум-полезен-не е , ама защо да е вреден-май никой не знае?!

# 70
  • София
  • Мнения: 3 249
Само да допълня нещо - когато дъщеря ми беше на 10-11-12 месеца, аз бях УБЕДЕНА, че Зрънчо няма да й дам да вкуси, нито пържени картофи или сок от кутия. Но, както вече писах, не живеем на самотен остров и тя гледа другите деца. Достатъчно е 1 дете на площадка с 20 да захрупа чипс и поне още 5 ще ревнат, че искат. Проблемът не е в децата, а в нас.  Tired

Просто исках да го спомена на тези, които се заричат. И аз се заричах! Нищо лично! Peace

# 71
  • Мнения: 24 467
Ами лично аз не съм се заричала, но не съм и купувала, вече осем години, неща, които намирам за вредни или ненужни.
Не ми е трудно. Не съм редовен посетител на детските площадки с голямо население, разбира се не само поради това. Обикновено излизам с близки, които споделят голяма част от възгледите ми или само аз и детето /децата/, обичам с колата някъде на полянка или на разходка извън града след работа /имам късмета в близост да има къде да отидем/, с топката или колелото по близките тихи улички, на въртележка, на колите от тези, дето се клатят и пеят или дето се движат /когато детето е по- голямо/, на гости, до зоопарка /също не ми е далеч/.
Ако някъде го почерпят- писах вече, нищо лошо няма да се случи, само гледам да не е често, да не купувам и да не съм инициаторът. Без друго мамите и бабите непрекъснато тъпчещи с нещо себе си или питомците си, не са в моето обкръжение. Близките ми имат често и по- големи деца от моите, не са много тези с бебета. 

# 72
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
 Аз не съм стриктна.Бях много надъхана от форума,но нещата не се получиха така,както планирах.Наистина въвеждах новите храни една по една ,с няколко дни изчакване между тях,кисело мляко опита след годинката.Приготвям храната му сама.В момента сина ми ходи на ясла, откъдето непрекъснато ни се пращат шоколадови яйца по най различни поводи(кръщенета,рожденни дни).Синът ми обича да си похапва и няма как седна да се храня,без да му дам да опита.Опитвал е и пържени картофи ,и сок от кутия, и шоколад.Наскоро на детската площадка хранеха едно момиченце и като започна едно примляскване и втренчване в храната-все едно,че не е хапвал цял ден.Ами,дадоха ни хората-риба ядеше момиченцето и въпреки ,че вкъщи не искаше риба,там си хапна.Така,че нещата не винаги се получават както искаме-рано или късно децата сами започват да избират храната си. За мен  не е фатално да  опита някоя забранена храна,а да се храни рационално и пълноценно през останалото време.

# 73
  • Мнения: 46 675
... Преди време имаше тема "От кога кисело мляко?" Естествено, повечето от вас споделяха, и настояваха, че кисело мляко-след годинка. Помолих за линк към научно обосновано мнение, което да обяснява вредите от киселото мляко. Една едиствена мама пусна такъв, в който се обясняваше защо не се дава кисело мляко на новородени до 6 м., и прясно-на деца до 12 мес. Останах с впечатление, че майките не знаят защо дават или не дават на децата си определени храни, просто чули оттук-оттам, ама защо правят така-не могат да обяснят ...

Защото цитирам: "Във възрастта до една година алергията към белтъка на кравето мляко се среща с най-висока честота - в 2% от кърмачетата", така че няма нищо странно в това да не се поема излишен риск, само, за да проверим дали нашето ще е в тези 2%-та.

http://gastroenterology.freehomepage.com/

Обработката на белтъка е различна при млечните продукти, например по-малък риск има при сиренето, след него киселото мляко, а най-висок е при прясното, затова има значение и реда на въвеждане.

В сайта на Клиниката инфото е малко старо, сега %-тът е около 22, но затрих линковете  Crazy мисля, че го четох в статия на д-р Маринова, ще потърся пак като имам време.

Последна редакция: пн, 16 юни 2008, 16:00 от Никол

# 74
  • Мнения: 2 131
До навършване на 1 година на Алекс бях долу-горе стриктна. Солети и бисквити започнах да давам преди това като средство да го накарам да кротува в количката. Сега също давам.
Чак да съм се заричала... едва ли  Grinning. Зрънчо не давам, защото засега солетите и бисквитите вършат работа относно укротяването. Опитвал е пържени картофи от нашите, но със сигурност на него не правя. Шоколад засега няма да яде, както и мед, естествено.
Вече започнах да се поотпускам с подправките, доскоро не смеех. Вече слагам спокойно чубрица, черен и червен пипер. По смело давам и от нашата храна.

Общи условия

Активация на акаунт