Дразни ме думата "чат". Вас коя ви дразни?

  • 29 948
  • 799
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 10
Руши Видинлиев също "уъ"-ка много дразнещо. Най-смешно е като каже, че се е "упуашил" Simple Smile Разбира се, че не става въпрос за хора с дефект в това отношение, мисля че доста лесно се разпознава кой го прави от превземка, и кой защото само така си може.

# 736
  • Мнения: 25 926
Направо ще ме уморите Shocked Никога не съм смятала, че човек, който казва уъ вместо лъ се лигави. Това е абсурдно!

Лигави се, разбира се. Заекващите също.

# 737
  • Мнения: 2 448
Направо ще ме уморите Shocked Никога не съм смятала, че човек, който казва уъ вместо лъ се лигави. Това е абсурдно!

Лигави се, разбира се. Заекващите също.

Да, и тези дето не казват нормално "Р" също са ужасни.

# 738
  • Мнения: 25 926
А има едни, които изобщо не говорят. Сигурно, за да се правят на интересни.

Самозабравихте се.

# 739
  • Мнения: 2 172
хайде да не бъркаме двата щата.аз по въпроса съм до тук

# 740
  • Мнения: 17 419
хайде да не бъркаме двата щата.аз по въпроса съм до тук
ДА ти пратя и мойто дете, да се бориш и с неговата лигавщина, става ли? Ходи си на логопед, ама- все пак.

# 741
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моля ви, няма смисъл. Сигурна съм, че онзи, който го е подразнил уъ-то, не е имал предвид дефект. Аз също имах позната, която от лиготия го казваше така. А има все още хора, дори и тук съм го срещала да казват "валчер".
Темата беше за дразнещите думи, а не говор и правоговор, дори не ми се искаше да намесваме диалектите.

# 742
  • Мнения: 62
Ресетнах си компа, щото се сбъгяса (срещала съм и сгъбяса). Не пазаруват, отиват на шопинг. Тишърти, фенско, всичките братОвски вариации - брато, братле, баце, батенце и пр. Е текоо некфо - всеки път нещо като се обяснява накрая се стига до този извод, че е "е текоо нефо", евентуално с бате, брато, братле, баце или батенце. Винаги ме е дразнело бозки ... що за дума? За впредвид направо е излишно да говорим.

# 743
  • Мнения: 1 710
Не понасям, че българските модели се представят като МОДЕЛКИ.

# 744
  • Мнения: 2 172
наша колега ,  звучи ми като наша лекар ( за особи от женски пол)

# 745
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
наша колега ,  звучи ми като наша лекар ( за особи от женски пол)

Думата "колега" се използва едновременно за мъжки и женски род.
Наричането на "особите от женски пол" колежки е неправилно в българския език.

# 746
  • Варна
  • Мнения: 25 351
Откъде ти хрумна това?
Справка: Правописен речник на БАН
http://bgoffice.sourceforge.net/grammar/online/

# 747
  • Мнения: 2 172
наша колега ,  звучи ми като наша лекар ( за особи от женски пол)

Думата "колега" се използва едновременно за мъжки и женски род.
Наричането на "особите от женски пол" колежки е неправилно в българския език.
съгасна съм,  но за "наша"???Дай тогава да казваме :Д-р Едикояси е наша лекар(наша архитект, наша инженер)

# 748
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Месечинке, думата колежка просто е побългарена и не е правилна.

Вярно е, че има съществително от женски род – колежка, но във високия стил се предпочита употребата на съществителното в общ род – един колега и една колега.

Логиката на колега (думата идва от латински) е същата като при професор, лекар, доктор, шофьор и т.н професии, които нямат женски род. Полицайка, лекарка и т.н. пак са побългарени форми.

Това е мнението на професора ми по езикознание  Laughing

# 749
  • Варна
  • Мнения: 25 351
Е не съм съгласна. По тази логика всички думи с чужд корен не трябва да имат родове. Ами побългарена е, все пак е влязла в българския език. Не говорим латински. Щом е влязла в българския е нормално да се подчинява на българските граматически правила, където родове има.

Общи условия

Активация на акаунт