Кога кръщаваме децата си:))

  • 9 675
  • 190
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 6 186
кръстихме го на 2,5 така се стекоха обстоятелствата,но живот и здраве ако имам второ ще е по рано.

# 121
  • Мнения: 326
Кръстихме я на 1,4 год. Беше прекрасен празник.

# 122
  • Мнения: 502
Не съм го кръстила още. Синът ми ена година и осем месеца. Къщенето няма никакъв смисъл ако кръстеният не разбира какво става. Приемането на християнската вяра е личен акт, в който вярващият приема и разбира постулатите на християнството и най-вече, че вярата в Христос спасява душата му. Иначе е просто традиция и забавление за роднините.

# 123
  • Мнения: 1 152
Знам, че е хубаво  детето да се кръсти възможно най-рано, защото така получава ангел хранител, който го пази от зло и го води по правилния път. Затова ако детенцето, не дай Боже, се роди болничко или има опасност за живота е хубаво да се кръсти веднага. Чувала съм какви ли не вярвания за душите на некръстените- от това, че отиват направо в ада, че стоят в отвъдното на страшен кръстопът и се мъчат, че се превръщат в сили, които бродят нощем и т.н. Но кой може да каже каква е истината Rolling Eyes
Според Стария завет евреите се обрязват на 8 ден от раждането. Кръщаването е аналог на обрязването, но в християнската религия (евреите почитат само Стария завет и не приемат, че Исус Христос е Божий Син). Така че кръщене може да се направи на 8 ден (някой беше споменал 3 или 8- не знам защо 3, може би поради сакралността на това число за християнството), но тогава майката не трябва да присъства, защото е "нечиста". Тя може да присъства ако детето се кръщава след 40 ден (на 40 ден майката за пръв път след раждането влиза в църква и и се чете очистителна молитва). Иначе кръщенето символизира очистването от първородния грях, новия живот и вярата в Спасителя- затова е измиването с вода и обличането на нови дрешки.
 
Кръстихме дъщеря ни на 1г. и 6м. в Бачковския манастир заедно с още 3 дечица (непознати) и свещеникът каза, че ангелчетата им са приятелчета  Laughing
Аз самата съм кръстена на 17 години. Беше мое вътрешно убеждение. Кръстиха ни заедно с майка ми- после разбрах, че тя трябва да е кръстена преди мен, ама тогава никой не ни каза. За спомени- имам, но предпочитам някои неща да не си спомням. Като това, че свещеникът миришеше на джибри и буквално ни претупа, защото бързаше за опело.
Иначе беше празник за душата ми.
Според мен е по-важно родителите и кръстниците да разбират сериозността на това тайнство. И кръщенето да не се превърне само в повод за събиране на родата, ядене и пиене. Дано не ме разберете погрешно-  мои близки кръстиха детето си без преди това кръстницата да е приела Свето Кръщене. Такива случаи говорят сами по себе си за "сериозността", с която тези хора се отнасят към ролята си в този акт.
В тези случаи наистина май е по-добре порастналото дете да направи само избора си и дори  да избере само своя кръстник.
Пък и ...традициите отдавна не са това, което бяха  Simple Smile

# 124
  • Мнения: 283
Аз не искам да кръщавам детето си да му вменявам религия, докато е неосъзнато да я разбере. Като порасне-  ако иска, да стане христянка, или ако иска - будистка... Всеки път, ако търси искрено, ще я заведе при бог. А особено родителите, които казват, че кръават децата си, а не са религиозни - защо? Не критикувам, просто ми е чудно.

# 125
  • София
  • Мнения: 12 817
Аз не искам да кръщавам детето си да му вменявам религия, докато е неосъзнато да я разбере. Като порасне-  ако иска, да стане христянка, или ако иска - будистка... Всеки път, ако търси искрено, ще я заведе при бог. А особено родителите, които казват, че кръават децата си, а не са религиозни - защо? Не критикувам, просто ми е чудно.
Защото е традиция, дава повод да направят купон и да получат подаръци... предполагам. Или са поне малко вярващи без да са особено религиозни.

# 126
  • Мнения: 171
Аз не искам да кръщавам детето си да му вменявам религия, докато е неосъзнато да я разбере. Като порасне-  ако иска, да стане христянка, или ако иска - будистка... Всеки път, ако търси искрено, ще я заведе при бог. А особено родителите, които казват, че кръават децата си, а не са религиозни - защо? Не критикувам, просто ми е чудно.
Защото е традиция, дава повод да направят купон и да получат подаръци... предполагам. Или са поне малко вярващи без да са особено религиозни.

Е..то купон може да се направи по всяко време...не е задължително кръщенето да се прави само за да се съберат приятелите и детето да получи подаръци...
Както спомянах в предишните си постове...не съм от тези много вярващите и за това ми беше интересно да науча кога е най-добре да се кръстят децата...защото както казах..много ми беше странно когато една баба на моя позната й зададе въпроса..."ама защо сега..а не когато направи една година"...

# 127
  • София
  • Мнения: 39 961
Разбрахме се с кръстницата на Алекс, че ще направим кръщенето в тесен "семеен" кръг. Каза, че щяла да резервира места в кафе, да "се почерпим". Аз реших да протестирам, че това не е сватба, но тя каза "традиция е". За сега няма да й чупя хатъра. и без друго ще сме най-много десетина човека.

# 128
  • Мнения: 251
Цитат
Знам, че е хубаво  детето да се кръсти възможно най-рано, защото така получава ангел хранител, който го пази от зло и го води по правилния път.
И аз така знам!
Обаче ние още не сме правили кръщене Embarassed.Много исках да е на Димитровден, защото това е и нейното име ( дори си търсих из нета и църква"Свети Димитър"),ама миналата  година никой не ме подкрепи Rolling EyesТа ще видим тази есен как ще е LaughingСамо времето ме притеснява,а и сега вече ще е делничен ден Rolling Eyes

# 129
  • Варна
  • Мнения: 262
Здравейте , аз имам две деца на 14 г и на 3г.

и двамата са кръстени когото станаха на годинка ,хем първи рожден ден и кръщене две в едно

Кръщенията и на двамата бяха В параклис Св.Константин и Елена  в курортният комплекс 

малко и приятна параклисче

и двата пъти беше много хубав ритуала и тържествен , останаха ни хубави спомени

# 130
  • София
  • Мнения: 380
Кръщенето на дъщеря ми беше точно 1 седмица преди първия й рожден ден. Определено не исках кръщенето и рождения й ден да съвпаднат като дни. За мен това са си 2 отделни празника, всеки със собствена тежест!

# 131
  • Мнения: 3 066
Привет!Ние ще кръстим дъщеря ни когато ще е на 18 месеца !

# 132
  • Мнения: 171
Момичета..да ви питам още нещо...тъй като една позната ще прави кръщене на синът си другата седмица... и много бях изненадана като каза, че първо кръщенето ще се прави в съвета, после в църквата и накрая ресторанта...
Това със съвета още ли го има...знам, че преди доста години е било така..водели са децата в съвета и там са им слагали някакви медальони и т.н., ама доколкото знам това вече го няма... newsm78 или аз съм в грешка...
Вие какво ще кажете по въпроса?...

# 133
  • Мнения: 1 044
Моето дете не е кръстено, защото и аз, и баща му сме атеисти. Ако той като порастне, реши да се кръсти в някоя религия, аз няма да имам нищо против, стига това да е осъзнато желание. В момента ми се струва абсолютно неморално да го кръстя, тъй като аз не вярвам в Бог, а и самото дете идея си няма за какво става въпрос. Миналата седмица бяхме на кръщене, детето се скъса от плач. Не разбирам защо се налага това насилствено покръстване.

Последна редакция: пн, 24 авг 2009, 22:51 от Пухчето

# 134
  • Мнения: 889
Моето дете не е кръстено, защото и аз, и баща му сме атеисти. Ако той като порастне, реши да се кръсти в някоя религия, аз няма да имам нищо против, стига това да е осъзнато желание. В момента ми се абсолютно неморално да го кръстя, тъй като аз не вярвам в Бог, а и самото дете идея си няма за какво става въпрос. Миналата седмица бяхме на кръщене, детето се скъса от плач. Не разбирам защо се налага това насилствено покръстване.

Ами защото на нас вярата ни е такава. Много е грубо изказването ти в последната си част, макар, че приемам че като невярваща не си запозната със смисълът на обредите . Все пак това не е причина да обиждаш. Има си защо да бързаме но не виждам смисъл да ти обяснявам. Както ти като атеист не разбираш, така и ние не те разбираме. Напълно съм съгласна, че ще е неморално ако ти кръстиш детето си. И аз не разбирам тези които го правят заради модата. Грозно ми е.

ambi82  
Цитат
Момичета..да ви питам още нещо...тъй като една позната ще прави кръщене на синът си другата седмица... и много бях изненадана като каза, че първо кръщенето ще се прави в съвета, после в църквата и накрая ресторанта...

Не мога да ти кажа какво кръщене ще прави приятелката ти. Специално за православно кръщене са нущни кръщелник, кръстник и свещеник. Обреда се извършва в православен храм. Ако прецени семейството може да покани и гости , може и да почерпи в ресторант.

Общи условия

Активация на акаунт