Веганството - да споделим опит 2

  • 97 484
  • 2 089
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 381
Момичета, предполагам, че не пиете такива витамини, но все пак да го постна:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3303651

А, и до нея в същия сайт излиза един друг материал, който много ми хареса:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2428731

Palia, страхотни рецепти, благодаря ти, не ги бях видяла!

Реалист, файлът е 35 страници, не знам, Вие кажете, мога да го постна тук или в отделна, нова, тема. Има само една забележка - не съм вадила коя рецепта от кого е, всмисъл - кой я е поствал, само текстът е. Тоест - всичките рецепти са тъй да се каже - анонимни. Laughing
Но давай да слагаме в него и твоята рецепта за палачинките и крема, МОЛЯЯЯ:) Направо само докато чета за тях и ми се пълни устата със слюнка. Откога не съм яла палачинки... Crazy

Иначе аз съм правила една веганска таблица, но няма процентно съотношение, а само кои витамини и минерали къде се съдържат - правих я за мъжа ми, за да види, че детето ще оживее и без скъпоценните меса и млечни. А че това е така се вижда! Та, мисълта ми беше, ако искате ще я постна тук...само да знам как де newsm78

# 856
  • Мнения: 685
Palia наистина прекрасни идеи за сладички изкушения. Аз не обичам сладко, но от време на време имам желание за един-два бонбона.

Покрай рецептите прочетох и за това годжи бери, толкова пъти все го подминавам в магазина. А се оказва много полезно.  Sunglasses
Аз току що исках да попитам за естествени имуностимуланти, че нещо ми се обаждат разни странни болежки напоследък. И хоп прочетох, че годжи бери засилва защитните сили на организма. Може би е време да си купя.

А между другото понеже има тук кърмещи майки да се допитам до вас...
Кърменето според вас отразява ли се на имунната защита на организма?
Преди няколко дни гинеколог ми каза, че тъй като кърмя дълго време(според неговите представи) организма ми се изтощавал и затова имам разни проблеми. Ако му бях казала, че съм и веге кой знае какви болести щеше да ми предскаже ... ooooh! В този ред на мисли на какви храни да наблягам? Принципно хапвам каквото ми падне, не подбирам специално меню.

# 857
  • Мнения: 1 048
Момичета,искам да в помоля за два кулинарни съвета.
1.Как да сготвя соя?Не искам да я покълвам,в Бг. съм пробвала 2 пъти и все не се получаваше.....и не искам пак да я хвърлям.
2.Кажете някаква рецепта за гъбена каша или гъста манджичка,много ми се е дояла,много обичам гъби,но не знам как да си сготвя и то здравословна  Simple Smile

# 858
  • Мнения: 1 732
Palia, Щастливата ,

 палачинките ги правя най- общо така:
с брашно , естествено газирана вода/леко бухват/ и мляко.
Варирам всеки път съставките. Брашното е пшенично , динкел, пълнозърнесто, овесено, +малко нахутено...
Млякото- овесено, бадемово, кокосово, соево- каквото имам.
Добавям винаги  ванилия, понякога и розова вода, пщеничен зародиш.
Понякога добавям банан.
Този път вместо газираната вода, добавих квас и ефектът беше много нежен. Станаха по- мекички.
Смеската трябва да е течно тесто , сипва се с черпак.

Набързо изрових къде сме говорили за плачинки-ето тук , тук и тук

Евридик@,

Кремът го направих от:
-тиква
-кестени
-кокосово мляко
-мед

Тиквата беше малка- 15-20 см диаметър. Сварих я за 10-15 мин на пара.
Кестените бяха половин килограм, сварих ги с обвивката в малко вода за 15 минути.
Обелих ги и пасирах с тиквата, добавяйки по малко от кутията мляко.
Сложих почти цялата кутия/от 400 мл./Пасирах до гъст, плътен крем. Сложих цялата маслена част от кокосовото мляко.

На цялото количество/получи се над килограм/ добавих само 2 супени лъжици мед, защото
кестените и тиквата имат много захари и кремът сладнеше естествено.
Стана много дъхаво - ароматно и прекалено вкусно, че да добавям ванилия, канела , индийско орехче и др. Затова го оставих натюр.
Приготвя се много бързо и неусетно, а количеството става огромно. Grinning

Щастливата ,
голям труд си положила! 35 страници са си бая. Grinning Hug
Авторството не е от значение/ поне за мен/ Добре е да го има публикувано компактно някъде Peace Wink
nor4y,
от мунго соята не си и пробвала да покълнеш? става супер лесно и бързо. Иначе съм срещала сурова рецепта за тофу от накиснати/покълнали соеви зърна.
Лично аз соеви зърна не съм готвила по друг начин, освен на кълнове.


Гъби можеш да си направиш сурови - на салата. Аз докато ядях още гъби , много обичах така. Също и
гъбена крем супа,
гъбена майонеза с тофу, зехтин, малко оцет и сол/чер пипер, магданоз-по желание/. Пасираш тофуто с гъбите/може сурови/ и зехтина/ конопено олио и др. -каквото имаш/ и подправките. Става супер "майонезен пастет".

# 859
  • Мнения: 1 354
въпросът с кърменето е много спорен. уж било полезно за детето,а познавам човек,който е бил кърмен близо две години и на 20 и няколко се разболя от туберколоза- месеци неприятности и белег за цял живот,а  друг - от хепатит. Отделно си боледуват и т.н. А след 1 г.възраст кърменето не ми се вижда много психологически адекватно  Sick
Отделно сигурно е едно ужасно и изморително ежедневие - минимум излизания, алкохол, пътувания за дълго и т.н.
Не че го отричам,но всичко с мярка

# 860
  • Мнения: 1 048
realist ,благодаря за отговорите,но соята ми не е мунго,а обикновенна,иначе знам за мунгото Peace
А за гъбките,ядат ми се сготвени на яхниийка,каша или нещо подобно.Може ли ресептат за крем супата?

# 861
  • Мнения: 1 849
Норчи, малко рецепти със соя: http://www.bratstvoto.net/vehadi/menu/b5/receptiBB.php

Ето и каша от гъби: http://www.gozba.org/index.php/2010/10/01/%D0%BA%D0%B0%D1%88%D0% … 1%8A%D0%B1%D0%B8/
Ако искаш кремсупа, слагаш повече вода и пасираш.
http://www.kozmetikata.com/show.php?storyid=4015 - чушки (тиквички или домати), пълнени с ориз и гъби
Ето и разнообразие от постни с гъби: http://www.receptite.com/recepta.php?cat=veg-gub
Аз лично много обичам картофи с гъби и лук - на фурна или фалшива дроб-сарма с гъби и лапад.

# 862
  • Мнения: 1 048
...... А след 1 г.възраст кърменето не ми се вижда много психологически адекватно  Sick
Отделно сигурно е едно ужасно и изморително ежедневие - минимум излизания, алкохол, пътувания за дълго и т.н.
Не че го отричам,но всичко с мярка
ooooh! Не мога да повярвам,че има хора пишещи тук с такова мнение за кърменето.А какво да им даваме на децата над годинка-краве мляко ли?
Какво уморително ежедневие-какво пречи да излизаш,че то може и навън да си кърмиш детето,какви пътувания,изобщо не разбирам.А за алкохола-ехоо,пишеш в тема,в която хората живеят здравословно,повечето не пият,а останалата част пият рядко и то не концентрати. ooooh!Не ми се пише повече ,че подпалих......

...поуспокоих се малко,изпуснах парата Simple Smile,съжалявам,всеки си има право на мнение....просто доводите не ми се виждаха смислени.Дано не си се обидила,нямам това за цел!

Последна редакция: нд, 03 окт 2010, 19:04 от nor4y

# 863
  • Мнения: 685
Въпросът ми изобщо не беше дали да кърмя, до кога да кърмя и дали е "психологически адекватно" ...   Mr. Green
Норчи що се палиш, няма сми!

# 864
  • Мнения: 5 713
Кантарини, аз все още кърмя Ясен (на 2год и 3мес). Знам, че съм за психодиспансера. И двамата сме здрави. Не мисля, че се изтощава организма. Наблягай на това, което ти се яде.

Пък да ви кажа алкохолът и цигарите нямат общо с веганството.  Wink
А за мен имат, особено цигарите: вредят на пушача, околните и природата.


Рецептите от веганските теми са много. Аз щях да ги качвам на сървър и да давам линк, но не съм го направила.
А за фейса- преполагам, че ще е хубаво за там да има и снимка...не знам. Само си разсъждавам.

Последна редакция: нд, 03 окт 2010, 19:38 от Вери

# 865
  • Мнения: 189
Софи, цока мако до 2.5, аз че съм луда ама чак толкова.

Ради, имаш ли дете....?! Rolling Eyes

# 866
  • Мнения: 5 713
Ето още един сайт на българка, но е на английски:
http://natureinsider.com/

Фотина, има и е момче. Явно затова си мисли, че е толкова извратено да кърмиш над 1 годинка.
Сигурно си срещала много такива твърдения как им влияем на психиката и им създаваме комплекси.

# 867
  • Мнения: 1 048
М/у другото точно  щях да питам до каква възраст децата се нуждаеха ексклузивно от млечни-кърма Simple Smile . Не помня до 3 или 4 години беше

# 868
  • Мнения: 381
Кантарини, аз не съм лекар, обаче ми се струва в реда на нещата организмът на майката да се изтощава след един период от кърменето. Защото и храната, която поемаме не е толкова качествена и наситена с витамини и минерали, сигурно от време на време организмът черпи от нашите депа, за да даде на мъничето, въобще...съвсем не ми се струва нелогично. Да, смятам, че се изтощава, обаче единственото, което можем да направим според мене е да се стараем да се храним здравословно, разнообразно, балансирано. Без никакви боклуци, токсини, отрови.
А, сетих се за супер храните - те са добър вариант за подсилване.
Аз лично не съм ползвала, обаче само добри отзиви чувам.
Иначе добавки или витамини не са вариант според мене, освен ако няма доказана липса на нещо конкретно.

Ради, не искам да ти отговарям, защото ме е страх, че и аз ще се разпаля.
По принцип съм привърженик на мнението, че всеки си има право на мнение, но е факт, че по някои въпроси си мисля, че няма две мнения. Laughing
Истината е, че (без да искам да те обидя) ми е ужасно, ужасно мъчно, че има хора, които мислят като тебе. В природата, където единствено всичко е съвършено и перфектно изчислено, няма друг бозайник, който да смята, че трябва да "отбива" детето си на определена възраст. Дори самият израз "аз да отбия" звучи противоестествено. В природата нещата са оставени на естествения им ход и там детето само "се отбива", когато вече няма нужда от млякото. Няма друг бозайник, който да се чуди и мъдри, кога и как ще е най-добре "да отбие" детето си и да се страхува какви биха били последиците за него, ако суче "прекалено дълго" (?!?). Природата си знае работата. А ние сме точно това - бозайници.
А колкото до този пример, който даваш с твоите познати - погрешно мнение е, че кърменето автоматично те застрахова от всички болести на планетата, докато си жив. Все пак се кърми до определена възраст, а след това какво? Начинът на живот, стресът, храната, пушенето, алкохолът - всичко това се отразява. Смешно ми е, когато чуя някой да казва - "аз имам познат, който беше кърмен и после се разболя от това и това". Ами да, кърменето е най-добрият старт, но е важно какво правиш, как живееш и как се храниш и след това, не е достатъчно просто да си кърмен дълго време, за да живееш жив и здрав до 100 години, иначе, предполагам нямаше да я има тази тема.
Пък за определението - психологически неадекватно, ужасно изтощително и изморително - такова е само, ако ти го приемеш за такова, за мене е нещо невероятно прекрасно и зареждащо. А причините - минимум излизания, алкохол, пътувания, какво да ти кажа - въпрос на приоритети е явно.

Уж да не пиша, пък писах, писах...ужас. Не ме четете!

Вери, ти съвсем не си за психодиспансера, ама предполагам и ти на шега си го казала.

Реалист,
жалко, че този уикенд вече свърши, но за другия тези палачинки ще бъдат на масата!!! Както и кремът! Много ти благодаря!

Колкото до рецептите - за Фейсбук и аз мисля, че не стават, защото нямат снимки.
За тук - ако кажете ще ги пусна в отделна тема с рецепти, не съм го направила, защото знам, че Вери я готви и не исках така през нея.

Норчи,
аз съм чувала и двете - и 3 и 4 години, май 3 съм срещала на повече места, не знам. newsm78
Предполагам е между 3 и 4-годишна възраст. Peace
Най-достоверно е обаче не да четем научни статии, а да питаме в Кърмаческия дългокърмещите майчета, когато сами са спрели децата им - там ще е истината. Mr. Green

Последна редакция: нд, 03 окт 2010, 21:22 от Щастливата

# 869
  • Мнения: 189
...нещо нито време имам, нито търпение да обяснавам....добре, че преди мен са писали каквото мисля и аз...
На същото мнение съм като Щастливата...

Норчи, няма вързаст виксирана, водиш се по детето, усеща се някакси....просто спира да иска, не се сеща....някои по-рано други по-късно...

Общи условия

Активация на акаунт