Източена дебитна карта!!!

  • 71 952
  • 280
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 4 892
Сега се размислих и се зачудих. Как става плащането през моята сметка? С карта на чуждо име, закачена към моята сметка, или с карта на мое име? Защото, ако е с карта на мое име, нали магазините са задължени да искат ЛК (нищо, че много народ мърмори)? Като е плащано през ПОС би трябвало лесно да се докаже дали имам общо с трансакцията. По подписа на бележката от терминала. Нали така?

Точно с това за подписа оспорихме и ни върнаха парите.


Ние пък сме имали друг случай, точно заради подпис на бележката оспорването се оказа невъзможно тъй като търговецът съвестно си е идентифицирал клиента по ЛК и е поискал подпис, но картата е била скимирана и пластиката направена с чужди имена.


# 151
  • Мнения: 46 673
А подписът? Не могат да го имитират, т.е. могат, но след като се "разчете" от специалист се вижда, че е фалшив  newsm78

# 152
  • Мнения: 4 892
А подписът? Не могат да го имитират, т.е. могат, но след като се "разчете" от специалист се вижда, че е фалшив  newsm78

Образно - копирани са данните на Гошо Димитров и се прави пластика с данните му, от лентата, но на името на Иван Петров. Отива Иван Петров, плаща си, показва си ЛК на Иван Петров, подписва си се и си тръгва. Той не подправя никакъв подпис.
Търговецът е изряден, все пак те също трябва да са защитени до някакво степен, не са разследващи органи и съответно не носят отговорност да възстановяват суми, ако са спазили процедурата.
Ясно е, че се касае за престъпление, но редът тогава е друг.

Но има вече камери и ние сме имали случай на разкрито престъпление.

# 153
  • Мнения: 46 673
Не разбрах  Embarassed
Парите са собственост на Гошо Димитров.
Подписът - на Иван Петров.
Така ли?

# 154
  • Мнения: 4 892
Не разбрах  Embarassed
Парите са собственост на Гошо Димитров.
Подписът - на Иван Петров.
Така ли?

Да. На теб ако ти дойде клиент в магазина и си покаже кредитната карта, на която пише Иван Петров, ти ше му поискаш ЛК. Показва ти я - на Иван Петров, подписва се на бележката, както е по ЛК и си тръгва. Ти, като търговец, си си спазила процедурата и не ти е работа да знаеш дали пластиката на Иван не е с данните на Пешо в/у магнитната лента.


Абе, вижте сега, пазете си данните, крийте си ПИНовете, сменяйте ги по-често, не се сърдете на банките ако внезапно ви блокират картата, понякога се налага и......малко късмет Wink Иначе под дюшека трябва да държим, ама и там не е сигурно.  Grinning

# 155
  • Мнения: 46 673
Да. На теб ако ти дойде клиент в магазина и си покаже кредитната карта, на която пише Иван Петров, ти ше му поискаш ЛК. Показва ти я - на Иван Петров, подписва се на бележката, както е по ЛК и си тръгва. Ти, като търговец, си си спазила процедурата и не ти е работа да знаеш дали пластиката на Иван не е с данните на Пешо в/у магнитната лента.

Точно това имам предвид за подписа.
Гошо Димитров казва - липсват ми пари и това не е моят подпис. Специалист прави проверка, установява, че наистина е така, защото всичко може да се имитира, но не и почерк, и се възстановяват парите на Гошо Димитров.

# 156
  • Мнения: 4 892
Да. На теб ако ти дойде клиент в магазина и си покаже кредитната карта, на която пише Иван Петров, ти ше му поискаш ЛК. Показва ти я - на Иван Петров, подписва се на бележката, както е по ЛК и си тръгва. Ти, като търговец, си си спазила процедурата и не ти е работа да знаеш дали пластиката на Иван не е с данните на Пешо в/у магнитната лента.

Точно това имам предвид за подписа.
Гошо Димитров казва - липсват ми пари и това не е моят подпис. Специалист прави проверка, установява, че наистина е така, защото всичко може да се имитира, но не и почерк, и се възстановяват парите на Гошо Димитров.


Абе не е точно така  Simple Smile От кого се възстановяват. Аз ако съм търговец, никога няма искам да възстановя. Особено ако е ползван ПИН.
Виж на бележката какво излиза, номер на карта, част от номер и това е. Няма име, няма нищо. При търговеца няма такава информация. Тя се намира в банката.
VISA отказаха при такъв казус.

Вие сте имали късмет. Или има разлика в случаите, която не мога да уловя.

# 157
  • Мнения: 2 018
а как си криете ПИН-овете в магазина.. там може и с камерите да те снимат когато го вкарваш.

# 158
  • Мнения: 46 673
Абе не е точно така  Simple Smile От кого се възстановяват...
VISA отказаха при такъв казус.

И нашата беше VISA, към ОББ. Банката ни ги възстанови, после как се оправят с магазина, нямам идея, но и не ме интересува.

Виж на бележката какво излиза, номер на карта, част от номер и това е. Няма име, няма нищо. При търговеца няма такава информация. Тя се намира в банката.  

Има си име. На всичките ни бележки има името (на лицето, на което е издадена картата). Ето за VISA (над палеца ми), на Мastercard също проверих и пак го има на всички бележки.
Не знам защо при вас не излиза  Rolling Eyes

а как си криете ПИН-овете в магазина.. там може и с камерите да те снимат когато го вкарваш.

Слагам си другата ръка над тази, с която въвеждам.

# 159
  • Мнения: 4 892
Не се сърди, човече  Peace

Непременно ще проверя случая, ако още пазим документи. Заинтригувах се.
Категорично не беше оспорена трансакцията тогава и клиента не бе обезщетен.
Трансакцията беше в чужбина и ми е интересно, ще си погледна. Възможно е да има разлика.
Аз от още нещо се заинтригувах, ако картата е скимирана и е на чуждо лице пластиката, би следвало на бележката, ако се четат данни от лентата да излиза името на лицето, чиито данни са гепени. В такъв случай подписа е от значение. Ама за съжаление или за щастие по-точно  Mr. Green не съм запозната с детайлите от гледна точка на злоупотребяващите.

Гита Ог, искай всичко и с търговците да се свържат, ако не е по интернет, а е на ПОС в магазин и бележките да се прегледат.

# 160
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 392
Това имах и аз предвид в предишен пост - ако е плащано в магазин, най-малкото по бележката с подписа може да се свери. Търговецът е длъжен да пази бележките. Но след като видях, че и м/убанков превод се води "плащане на пос", може и да не е в магазин, т.е. може и да е във виртуален магазин.

# 161
  • София
  • Мнения: 8 048
Гита, имахме аналогичен случай с дебитна карта в края на декември 2011. В края на април 2012 ни върнаха парите от банката, но стана "со кротце, со благо и т.н...". Като за начало писмено се оспорват транзакциите, пише се молба, попълват се формуляри, ако банката има собствени формуляри. Задължително всичко писмено и си искайте входящ номер. След това евентуално се пуска жалба до полицията и се предоставя копие и на банката.
Съветвам те да се запознаеш със Закона за платежните услуги и платежните системи, чл. 56 и 57.
Картата трябва да се блокира и да се преиздаде пластиката, защото вече е компрометирана. Ако ви кажат, че е достатъчно да се смени ПИН-а, не се връзвайте.

# 162
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 392
.........
Съветвам те да се запознаеш със Закона за платежните услуги и платежните системи, чл. 56 и 57.
...........

Доколкото схванах, банката трябва да докаже, че аз съм похарчила парите, а не аз на нея, че не съм.

# 163
  • София
  • Мнения: 8 048
Накратко казано, да. Плюс това банката е длъжна в рамките на 21 дни да възстанови липсите, след като е надлежно уведомена за неправомерна транзакция, а след това да доказва, че сте вие или да си търси парите от този, който е хакнал платежния инструмент.
За изпълнението на този закон отговаря БНБ, тоест Банков надзор на БНБ следи прилагането на закона от страна на банките, а ти можеш да си търсиш правата и чрез Комисия по  платежни спорове към КЗП.
Допълвам: също можеш да поискаш информация за местонахождението на ПОС-устройствата, чрез които са извършвани транзакциите. В нашия случай беше направено чрез 4 транзакции на АТМ, който се намираше на друг континент (това се определи по индекса на АТМ-а).

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 20:59 от милинка

# 164
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 392
Здравейте,
Ходих до банката и установих за тях, че имат най-объркващата справка на света, отделно, че не могат да ми изкарат от кой банкомат примерно съм теглила. Срам, не срам ще си призная - успяха да ме убедят, че никой не ми е пипал парите. Два дена по ред се опитвах да смятам реалните разходи, но така и не успях да преценя дали и колко ми липсват (за едно плащане в справката има сума ти редове - един път усвояване на овърдафт, един път разход, един път такса, един път разход+такса.....). Един път е написано самия разход, на втори ред е таксата им, на трети е общата сума. Т.е. за 29.09 (за когато мислех, че е пипано) правих няколко плащания през е-рау. На справката имам отделните плащания, отделните такси. Отделно от това има обща сума на плащанията, обща сума на таксите, и пак да отделен ред има общата сума на плащания+такси. Всичко изглежда като отделно нещо. Т.е. прост човек, незавършил финанси (или поне неработещ в тяхната банка) вижда нещата като отделни разходи. Попитах дали могат да видят къде съм теглила, от кой банкомат, не виждат такива подробности. Отделно, че шматката на телефона за обсл. на клиенти рече, че тогава съм плащала през ПОС нейде, т.е. и тя разбира, колкото мен. И аз като пълен глупак, с подвита опашка си тръгнах.

Извинявайте за истерията ми, много ме е срам  Blush. Поне попрочетох закони  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт