Прием в детски ясли гр.Варна - 2010/2011 г. - 1

  • 46 645
  • 779
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 361
За протеста и аз съм за, но дайте да измислим нещо приетите деца в градините да ги отпишат от яслите поне там да се освободят бройки.
Ми те ще ги си ги отпишат родителите им.......... защо мислиш, че ще ги оставят при "бебетата"?
И аз исках да отпиша дъщеря си веднага щом я приемат........... но уви, НЕ сме приети и оставаме до септември. Cry

# 706
  • Мнения: 241
Малко са ОДЗ-тата, защото общината няма далавера от тях. Това е истинския проблем. Виж, ако работодателите спонсорират ОДЗ-та срещу прием на децата на техни служители, работите ще се обърнат.  Младите отиват да живеят, където има работа и е логично яслите и детските градини да се свържат по някакъв начин с фирмите, където работят родителите.
Предимството за второ дете в същото ОДЗ е напълно логично, но така една яслена група се запълва  само от братчетата и сестричетата на децата в по-горните групи. И отново стигаме до малкият брой ОДЗ-та.

# 707
  • GB->BG
  • Мнения: 55
Момичета някой знае ли колко яслени групи има в Щурче?

Здрасти , 4 са яслените групи в "щурче"-то
Благодаря  bouquet, а дали знаеш по колко деца са в група newsm78. Умувам как да допиша заявлението си за чистите ясли. Явно само тази надежда ни остана ooooh!

Директорката ми каза , че по принцип трябвало да са максимум 25 деца в група , а сега те били по 30 . Н а въпроса ми , кога евентуално  ще ни приемат при тези обстоятелства , тя ми отговори , че не било много сигурно дали ще е скоро .  newsm78

# 708
  • Мнения: 8 946
Предимството за второ дете в същото ОДЗ е напълно логично, но така една яслена група се запълва  само от братчетата и сестричетата на децата в по-горните групи.
Много мислех за това предимство и го намирах за нормално, но си промених мнението. Съгласна ако изобщо малкото дете е прието в ОДЗ, то да е там, където е по-голямото, но не и да е прието само и единствено, защото голямото ходи някъде. Да не говорим, че в много случаи към датата на постъпване на малкото, голямото вече е изписано. Но това не променя проблема с малкото места. Що се отнася до "далаверата" на общината, мислех, че работата й е да обслужва жителите си, а не да търси далавери. Разбира се, това отдавна е забравено от общинари повсемесно, не само във Варна. И сега за да подам документи за чисти ясли, трябва отново да платя на общината такса за удостоверения, че не дължа данъци... Принципно съм съгласна за спонсориране на ОДЗ от големи работодатели, но ако твоя е малък с 5-6 души, детето ти пак е вън, така ли?

# 709
  • Мнения: 164
аз въобще не знам за какво се прави това класиране да се залъгват само родителите та те на практика приемат само деца с предимства...приемат 32 деца са 27 са с предимство и какво остава 200 деца се борят за 6 места ами тя смешна работа.въобще да не се  обявяват че има примерно 30 свободни места като са заети предварително....тези предимства според мен са вратички...и как обявяват 2 яслени групи а само 30 места та в едната група 15 деца ли ще има????до 25 деца с какви се запълват с деца на познати ли????

# 710
  • Варна
  • Мнения: 1 023
и как обявяват 2 яслени групи а само 30 места та в едната група 15 деца ли ще има????до 25 деца с какви се запълват с деца на познати ли????
Така е,защото другите места се запълват от преминаващите от ясла в първа група.И ние миналата година кандидатствахме в ОДЗ и местата бяха 18 за 2 групи.Всичките 18 места бяха заети от деца с предимство. Peace

# 711
  • Мнения: 164
аз говоря за яслените групи

# 712
  • Мнения: 456
Недостатъчното места  в комбинация с новата наредба наистина ни поставят в патова ситуация, точно нас родителите на деца кандидатсващи за ясла. За протест и аз съм твърдо "за" както и за разговор с управата на града където да изложим исканията си. Положението стана нетърпимо и наистина трябва нещо да се направи. Аз съм нахвърлила някои важни според мен моменти над които трябва да се работи. Който иска да допълва:
1. Незабавна проверка на изрядността на документите за кандидатстване на приети и неприети - (район, предимства и т.н.)
2. Проверка и на посещаващите в момента детските ясли (дали имената им фигурират в списъците на приетите в Общината и отразени в инф с-ма). При откриване на несъответствия - санкции към директора.
3. Незабавно изписване на записали се вече в детска градина приети деца (С/д Наредбата е осигурено място)
4. Неприети в първа група да се изписват от ясла в деня в който навършат 3 години, а не на 01.09.
5. Премахване на част от предимствата и пропорционалност на приема на приети деца с предимства и без такива.
6. В близкото бъдеще осигуряване на допълнителни места в детските заведения в районите, където има явен недостиг на такива.

# 713
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 892
ivi_81 , точно това, което предлагаш, възнамерявах да направя септември месец.

# 714
  • Мнения: 23
Мили мами, сега говорих с една директорка на ясла. На 20-ти юни ще има класиране в яслите, бройките ще се уточнят съобразно изписаните деца. Изчакват родителските срещи по градините и доброто желание на родителите да отпишат децата от ясла. От градините са казали, че още началото на юли ще започнат да приемат. Нагласите са, че доста родители на приети деца ще ги отпишат от ясла - порцийките не им стигали, да не са при бебетата. След юни класирането ще е септември.

# 715
  • Мнения: 135
Мили мами, сега говорих с една директорка на ясла. На 20-ти юни ще има класиране в яслите, бройките ще се уточнят съобразно изписаните деца. Изчакват родителските срещи по градините и доброто желание на родителите да отпишат децата от ясла. От градините са казали, че още началото на юли ще започнат да приемат. Нагласите са, че доста родители на приети деца ще ги отпишат от ясла - порцийките не им стигали, да не са при бебетата. След юни класирането ще е септември.
Това за второто класиране в яслите е добре. Hug
Но какво правим ние като в нашия квартал има само ОДЗ-та, а сме навсякъде резерви.
И друго ми е чудно, как така определиха, че от 2700 деца, само 700 останали без места. Shocked
Ми то от 180 деца на ясла приемат трийсетина и общо тези дето остават "вънка" са мнооого повече. Sad

# 716
  • Мнения: 8 946
ivi_81, към т.6 - "близко бъдеще" да е конкретна посочена дата.
7.Родителите на неприети деца, навършили 2 години, да получават финансово обезщетение  /не помощ!/ от общината.

# 717
  • Мнения: 281
Това за второто класиране в яслите е добре. Hug
Но какво правим ние като в нашия квартал има само ОДЗ-та, а сме навсякъде резерви.
И друго ми е чудно, как така определиха, че от 2700 деца, само 700 останали без места. Shocked
Ми то от 180 деца на ясла приемат трийсетина и общо тези дето остават "вънка" са мнооого повече. Sad
Ето по-точни числа: http://www.standartnews.com/news/details/id/105142/Над-700-деца- … вачките-във-Варна
718 деца във Варна остават без забавачка, показа томболата за детските градини.
На случаен принцип "тотото" решава кои хлапета ще ходят в общинските детски заведения. За първа възрастова група подадените заявления са 2428, а приетите деца са 1710, посочи зам.-кметът по образованието Коста Базитов. 450 деца отделно в яслите директно влизат в първа група на забавачките.

# 718
  • Мнения: 23
Във връзка със статията, 700 -те деца, които НЕ СА ПРИЕТИ са за първа група. Защо не написаха, че над 2000 деца са резерви за яслена група.

# 719
  • Мнения: 5 263
ivi_81, напълно те подкрепям  Peace Има много неясноти, но няма кой да даде отговор.

Аз например съм за премахване на ОДЗ-та или по точно яслените групи към тях.
Не ми харесва и този "лотариен" принцип. Кой решава да се класират децата по низходящ ред. Също така ми прави впечатление, че тези уж случайно числа никак не са такива. И никой не може да ме убеди в обратното. Мислено, но недомислено...Имам теория според мен как е ставал номера, но реално не мога да го докажа  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт