Консултация с логопед - тема 4

  • 229 273
  • 860
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: X
Здравейте!
Бих искала и аз да помоля за съвет.

Синът ми е на 3 г. и 8 месеца. Проговори рано, към 1,2 год, гладко, хубаво. Миналата година започна да заеква. Отначало лекичко, гопожите в градината ми обясниха, че всички деца заеквали, защото бързали да се изкажат. Обаче от няколко месеца заекването му много се засили, личи си, че не е от бързане, че му е трудно да си поеме дъх, мъчи се и се ядосва, като не може да каже каквото иска.
Не зная към кого да се обърна, към психолог или логопед. Сънува и кошмари вечер, дълго време не знаехме защо вика и плаче насън, той не казваше нищо, но в един момент сподели, че сънува паяци и чудовища. Ние го отдавахме на нежеланието му да ходи на градина. В яслата се чувстваше много по-добре, а в градината не му е комфортно явно, макар че там няма според нас стресиращи фактори като лошо отношение на персонала, агресивни деца. Много лесно се сърди, налага се, чувствителен е много.
Нямам представа защо така се получи, какво отключи тези неща.
Сега е по-добре, давам му капки на д-р Бах, когато може не го пращаме на градина, а го гледат бабите му.

Към какъв специалист трябва да се обърна?
Живеем във Фондови жилища в София, но разбира се, ако се налага ще го заведем в по-далечен квартал.

  bouquet

# 391
  • Сандански
  • Мнения: 309
Здравейте!

През април ви помолих за съвет относно моя син, който не произнася добре звуците ш, ч и ж. Благодарна съм много за съветите, които ми дадохте тогава. Скоро проведохме консултация с логопед в Сандански и заключението й беше, че няма смисъл детето да посещава логопед, тъй като проблемите с тези звуци при него са много дискретни. Упражненията, които тя провежда при такива проблеми са диктовки, а той не е достатъчно голям. Препоръча ни консултация със зъболекар, както и ни каза, че имало някакви шини, които пречели на детето да говори с език между зъбите (моят син показва леко езичето само при звука "с").  Моля, отново майките с деца, имали такъв проблем да се включат за съвет. Замислям се за консултация с друг логопед в Благоевград или София, макар че логопедът, с който се консултирахме, е определян като отличен специалист и ми направи много добро впечатление. Simple Smile

# 392
  • Мнения: 3 651
Здравейте,
Моля да ми препоръчате логопед за детенце на 2 г и 8 м. още не е проговорила, бълва звуци безчет, но нищо на български, иначе брои на английски до две, казва само мама, баба, тата, не, да, чат пат няма, пате, коте и това е.
От София сме.

# 393
  • при моите любими
  • Мнения: 2 598
Cutie_Honey  Не виждам колко е голямо детето, но моето беше на 4 когато започна да ходи на логопед и се работеше с нея под формата на игра. Има купища упражнения, които правеха. Тя имаше проблем точно със "С" и "З", освен заекването. Не съм присъствала на упражненията, но на нас ни даваше лист за "домашна работа" Обяснено как се изговаря правилно звукът, със затворена уста и езичето да докосва зъбките, без да ги отваря и многократни повторения на думи започващи със С, после в различни комбинации с други звуци или в средата на думата, когато контрола да си затвориш зъбите е по-трудно и т.н. Упражнения за дишането, упражнения с топка или пляскане след сричка и куп други. Този метод дава по-бавни резултати, от колко при големи деца с диктовка и др. задачи, но за нас имаха резултат. Като след уроците, които бяха веднъж седмично, ние вкъщи си се упражнявахме всеки ден по 30 мин. за да не и омръзне и доскучае. Моя съвет е да намериш друг, който може да се занимава с детето дори и на този етап с вид игра.

anbibian Моя опит показва, че много малко логопеди се заемат да работят с толкова малки деца, защото е почти невъзможно. Но една консултация може да направите за да ви дадат насоки, как да разговаряте с нея и други полезни неща. На много деца се забранява гледането на телевизия, особено на чужди езици, защото това ги обърква и бавно проговарят. Това, че знае да брои на английски, а не на български по скоро и пречи. 

# 394
  • Мнения: 3 651
На мен същото ми казаха, че на тази възраст трудно ще я диагностицират, но може поне да проверят дали има физическо забавяне в развитието на говорния апарат.
Затова ако някой може да препоръча логопед, който има опит с по-малки деца, моля да ми пише  Praynig

Броенето го научи от една торта със свещи, тортата брои до 5 на английски, но да - гледаме и филмчета на английски, затова като се разсърди понякога не казва не не не, а вика но но но  Sad

# 395
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
На мен същото ми казаха, че на тази възраст трудно ще я диагностицират, но може поне да проверят дали има физическо забавяне в развитието на говорния апарат.
Затова ако някой може да препоръча логопед, който има опит с по-малки деца, моля да ми пише  Praynig

Нищо подобно. Диагностиката и работата даже са позакъснели с около 8 месеца. На 2 навършени със сигурност всеки логопед, който е достатъчно в крак с новостите в професионалната си област, ще ти каже къде са затрудненията и как трябва да се работи с тях. Според мен, трудността е по-скоро да се намери логопед, който няма да скача в прибързани заключения и диагнози, а ще си гледа работата - да помага за наваксване на речевите дефицити. За кой град става дума?

Иначе, на тази възраст и това речево развитие, аз не бих се ограничила само с логопедична терапия, тя е малка част от необходимите стъпки, за да се стимулира речевото развитие на детето.

# 396
  • Мнения: 3 651
За София става въпрос.

# 397
  • София
  • Мнения: 2 037
Скоро проведохме консултация с логопед в Сандански и заключението й беше, че няма смисъл детето да посещава логопед, тъй като проблемите с тези звуци при него са много дискретни. Упражненията, които тя провежда при такива проблеми са диктовки, а той не е достатъчно голям.

Здравейте,
Съжалявам, че ще го кажа така директно, но просто
не мога да повярвам, че това е изказване на колега.
Върнах се и прочетох поста Ви от април - детето заменя
шушкавите звукове със съскави, плюс междузъбно
произнасяне на звук "С". Аз не бих нарекла подобен
тип замени "дискретни". Детето Ви е достатъчно голямо
за започване на логопедична терапия за коригиране на
посочените звукове, така че категоричната ми препоръка
е - потърсете друг логопед. В никакъв случай не е нужно
да чакаме едно дете да бъде ограмотено, за да работим
върху нарушенията в устната му реч. Най-много тогава
да се наложи да работим и върху нарушенията в писмената
му реч, ако тези замени са се прехвърлили и на това ниво.

# 398
  • Варна
  • Мнения: 10 689
Да се включа и аз, тъй като синът ми, също не можеше да произнася тези звуци, както и още доста нарушения имаше в речта му.

Когато започнахме беше на 4г и половина и дори не познаваше буквите, какво остава за диктовки  Shocked

След една година и половина работа с него, вече няма нужда да работи с логопед и речта му е ясна. А преди, аз бях единственият човек, който му разбираше и то трудно. Трябваше нищо друго да не върша и да съм съсредоточена само върху това, което той казва, за да му разбера и съответно преведа на останалите хора.

Значи, може да се постигнат отлични резултати и без диктовки и без да е грамотно детето.

# 399
  • София
  • Мнения: 2 037


Значи, може да се постигнат отлични резултати и без диктовки и без да е грамотно детето.



Не само, че може, а и това е точната възраст за
корекция на тези звукопроизносителни проблеми.  Peace
Идеята е, че за да е готово едно дете да усвои
адекватно писмената реч, устната му реч трябва
да е развита на съответното ниво - и като език,
и като говор.

# 400
  • Сандански
  • Мнения: 309

Благодаря ви много за отговорите!
Колебаех се дали с право се съмнявам в думите на логопеда. Сега, след след като прочетох мненията ви, съм сигурна, че трябва да намеря свестен логопед за детето ми. Лошото е, че в Сандански може би няма да намеря логопед, който да има опита и уменията да се занимава с точно този тип говорен дефект. Смятам да потърся в Благоевград, но надали ще мога повече от веднъж седмично да го карам. Не знам дали ще е достатъчно, но е повече от нищо. Simple Smile

# 401
  • Мнения: 59
Включвам се в темата,защото никъде немога да намеря координати на логопед в гр.Плевен???Става въпрос за дъщеря ми,тя е на 3 год . и половина.Проговори нормално,гладко и хубаво,преди 6 месеца се появи заекването,в началото беше на периоди и по-леко,но постепенно се засили,сега вече много запъва и неискам да чакам повече.Пир нас има и друг фактор,аз самата заеквам и незнам дали детето подражава или пък е генеточно предразположено,но определено лошият модел на говорене си каза думата!!!Моля ако знаете за специалисти в Плевен и областта ,пишете ми,благодаря!!!

# 402
  • Мнения: 3 651
Аз пак да питам, дали някой може да препоръча добър логопед за гр. София, който работи с деца под 3 г. възраст.

Мнения за този център http://logopedcenter.com/kontakti.html ?

# 403
  • Мнения: X
Здравейте, може ли да ме насочите със съвет.   bouquet
Вчера заведохме сина ни на логопед. Тя ни обясни, че става въпрос освен за заекване и за някаква лека форма на хиперактивност. Как трябва да процедираме по-нататък, дали са достатъчни срещите с нея или е добре да потърсим и друг специалист? Къде, може ли това да стане по Здравна каса, защото ще ни е тежко да поемем плащането на всичко наведнъж?

# 404
  • тук и там
  • Мнения: 11 796
Детето ми е на 4гд и 4месеца-живеем в чужбина,в къщи говорим на български.Проблема е ,че детето не изговаря целите думи,изпуска звуци,не произнася парвилно някои букви.Със другия език също изостава доста,но поне изговаря правилно звуците и учителите казват,че няма чак толкова голяма разлика във нейното ниво и това на останалите деца.През лятото ще сме си в БГ и бих искала да поработим с логопед,тъй като след година и половина най-вероятно ще е вече  във училище със български език.Ще съм благодарна ако ми препоръчате логопед в Стара Загора.Благодаря.

Последна редакция: пн, 23 юни 2014, 13:48 от Kaisia

Общи условия

Активация на акаунт