Кажете ми възможните опасности

  • 5 635
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 125
Моя съвет е обявете не замо банковите карти, но и личната карта за открадната, но не са върнати. Така от деня на обявяването дори и да се злоупотребява с данните те са невалидни, по-добре вместо след това да доказваш, че този подпис е фалшиф и е било злоупотребено с личните данни.
Имах подобен опит тук, в Англия, служителката в банката предложи нова карта, но след това друга от къстомер сървиса каза, че няма нужда. И два месеца след това пак ми теглеха пари от сметката. Накрая казах, че съм загубила картата, идадоха ми нова, но пък се разправях месеци наред докато ми върнат взетите пари.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 367
Аз това направих, когато преди 3 години ми се случи същото, но с разликата, че така и не ми се намериха документите.

# 17
  • Мнения: 25 920

Като си спомня как ги съветвам и двете и как ми се фръцкат,  иде ми да ги разтръскам. Сто пъти съм им казвала - дръжте си документите отделно от портфейла.

Всичките са такива. И аз непрекъснато опявам същото, ама кой ли ме чува...
Явно човек, докато не се опари сам, главата му не увира. 

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Относно фирмите за бързи кредити - личните карти се проверяват както в банките.
Да бе... Я пробвай по интернет да дръпнеш стотина лева от коя да е от фирмите за бързи кредити да видим как точно ще ти проверят личната карта Laughing Естествено, имат си начини хората да следят за измамници, но не могат да хванат 100% от опитите.
За реално подписаните договори, ясно е, че говорим за злоупотреба  - или кредитът е теглен с чуждата лична карта, преди същата да е върната на собственика й, или служителят не проверява наличето на оригинал, въпреки че е длъжен. Да не бъдем наивни, ако е поставена цел да се извърши престъление, начини много...Все едно за първи път чувате за търговия с лични данни от злонамерени служители на различни компании - администратори на лични данни - хотели, телекомове и пр. Чак се изненадвам хората колко сигурни се чувстват. Никой не е застрахован, личните данни на всички ни се реят свободно в пространството Confused

# 19
  • Мнения: 3 383
Относно фирмите за бързи кредити - личните карти се проверяват както в банките.
Да бе... Я пробвай по интернет да дръпнеш стотина лева от коя да е от фирмите за бързи кредити да видим как точно ще ти проверят личната карта Laughing

Има фирми за кредити по интернет. Там лична карта не ти искат, а ЕГН и банкова сметка. Лично аз съм хващала такава измама - влизат в банката по вярна сметка парите, но името на получателя и ЕГН - то са различни. Преводът беше от фирма за кредити он лайн . Блокирах парите по сметката, свързах се с въпросната фирма и им ги върнах. На чакащият пари мангал казах, че няма преведена сума и той не се появи повече.
Има и фирми за кредити с попълване на искане за кредит в интернет. Там също не се иска лична карта, асе попълва исканата сума, срока, името и телефон за връзка. От фирмата се свързват с теб и те викат на място да попълниш искане за кредит, да подпишеш договор и т.н.

Малко извън темата е ...

# 20
  • Мнения: X
Когато си взех телефон на изплащане по интернет, след като ми донесоха телефона вкъщи и попълних документите, искаха да им пратя по куриера копие от л.к. Оригиналът никой не ми го е гледал.
Тоест можеше, да получа телефона с л.к. на друг и после, да го търсят, да погасява вноските.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Лично аз съм хващала такава измама

Похвално. Аз пък лично съм водила дело за кредит, теглен от "кредитополучател", който не знае за кредита. И какво доказва тази дискусия между нас? Нищо, освен че има всякакви случаи Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 383
Лично аз съм хващала такава измама

Похвално. Аз пък лично съм водила дело за кредит, теглен от "кредитополучател", който не знае за кредита. И какво доказва тази дискусия между нас? Нищо, освен че има всякакви случаи Simple Smile
Не съм казвала, че е невъзможно. Но може да се случи по всякакъв начин. Не е необходимо дори да ти открадната личната карта. А да се фалшифицира лк сигурно не е много трудно. Хората кредитни карти източват, че какво остава за една лк. За съжаление.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 679
Но може да се случи по всякакъв начин. Не е необходимо дори да ти открадната личната карта.
Ами аз това го написах сигурно преди десетина поста, но да речен, че не си прочела, а не че си спорим за спорта.

# 24
  • Мнения: 9 945
 Аз извадих голям късмет, вместо банковите карти, са ми свили карти за отстъпки. Явно съм плащала някъде, прибрала съм картата, но вместо държачът с този тип карти, жертва е станал абсол#тно същият с карти от магазини. Отначало много се ядосах, но като размислих, набързо ми мина.

Аз бих я обявила за открадната/намерена личната карта и бих я сменила.
Можете да я смените срещу 20 лв по всяко време.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 521
Възможна опасност е:
във времето между кражбата и връщането на документите някой от схемата да е изтеглил кредит с личната карта и лице, приличащо на лицето от снимката.


Допълвам: в тази връзка съветвам личната карта да се обяви за невалидна, като в обстоятелствата да се запише задължително датата на кражбата. Така ако са взели кредит с нейната карта, да е ясно и без графологична експертиза, че е извършена злоупотреба.

Последна редакция: пн, 02 юни 2014, 11:24 от alpha_beta

# 26
  • Мнения: 2 681
За мене има и още 1 опасност - домашна кpажба.
Автоpката пуска в къщи непознат, че хубаво да огледа какво има за пpибиpане.
Допускам, че това е нов вид комбиниpан удаp.
Но вpемето ще покаже пpава ли съм.

# 27
  • Мнения: 551
Аз лично бих занесла намерен портфейл в полицията-- така е редно да се направи... или ако има някакъв телефон за връзка бих се обадила, не да обикалям по адресите... доста съмнително!!! име на младежа запомни ли? В полицията да му направят бърза справка...

# 28
  • Мнения: 14 478
Крали са ми дамската чанта с документи и от приятелка получих гениалния съвет да си търся чантата с документите(минус парите) в близки контейнери за смет. Заедно с приятелката ровихме в околността и Бинго! -намерих си претарашената чанта заедно с документите.

Да ти намерят документи до контейнер и да ти ги върнат не е толкова необичайно явно. Но аз лично бих си обявила личната карта за невалидна. Така-за всеки случай. Отиваш и си я сменяш-нищо сложно няма.

# 29
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 315
Да ви разкажа - снощи едва ли не насила я накарах да се обади в РПУ, късно беше, близо 22.00. Добре, че лично тя говори с дежурния, описа подробно случая.
Тази сутрин росни-росни отидохме в районното и като разбраха, че картата е върната не искаха да приемат жалбата. Защото възможен вариант било тя да е теглила кредит и да обявява картата за открадната. Добре че се се сетих да кажа, че е говорено с дежурния; прослушаха записите и това промени нещата - приеха жалбата, описа детето всичко с подробности и утре щели да дадат номерче от деловодството по телефона. Само че аз докато не видА картончето с номера в ръце няма да приема нещата за приключени.
След това отидохме в паспортния отдел, и там я накараха на гърба на заявлението да опише случая, за да бъде предпазена за няколкото часа, през които картата не е била в нея, снимаха я и сега чакаме новата.
Това е новото.
Алфа-бета, направихме точно това, което съветваш. Добре че отидох с нея. Уж оправна, оправна, ама ако не бях аз  smile3544  Сега ни остава да вярваме, че картата е била само захвърлена.

Еми Даниел, кака ти Котьо ич не е доверчива; аз на непознати не отварям; ако трябва разговарям с тях през вратата (имам предвид вратата на апартамента). И на полицаи не съм отваряла. Момчето звъня от входната врата, а аз изтичах по стълбите. Вратата се заключва и имаме домофони с монитори - като ти звъннат виждаш кой е.

Всичките са такива. И аз непрекъснато опявам същото, ама кой ли ме чува...
Явно човек, докато не се опари сам, главата му не увира. 

Като се разделихме пред СУ ми се обади, че си е купила калъфче за документите. Увряхме значи.  Grinning

Последна редакция: пн, 02 юни 2014, 12:38 от Котьо Тръмп

Общи условия

Активация на акаунт