Нашите орхидеи тема 16 - радости и грижи, размисли и страсти

  • 62 745
  • 762
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 6 791
Ако са много мокри корените, изчакай примерно ден. Но канелата не пречи, аз почиствам, слагам канела и директно в новия субстрат като поливам след като посивеят корените. Спрей ползвам на Лактофол, от Бриколажа съм го купувала. Две орхидеи ми спаси, сега съм го заела на майка ми, че и тя бори някаква болест. Пише си на него, че е за болести, зелено високо шише-пулверизатор. Друг не съм купувала.

# 661
  • Мнения: 269
Ако са много мокри корените, изчакай примерно ден. Но канелата не пречи, аз почиствам, слагам канела и директно в новия субстрат като поливам след като посивеят корените. Спрей ползвам на Лактофол, от Бриколажа съм го купувала. Две орхидеи ми спаси, сега съм го заела на майка ми, че и тя бори някаква болест. Пише си на него, че е за болести, зелено високо шише-пулверизатор. Друг не съм купувала.
От малък град съм и нямаме такава верига. Утре ще отида на селскостопанската да видя какво ще ми предложат. сега ще сложа канела, а утре ще ги сложа в корите. Да купя ли нов субстрат? Бях чела нещо да се обработва със спирт.

# 662
  • Мнения: 6 791
Има някои дами, които си обработват по различен начин субстрата (знам, че някои запичат за кратко във фурна). Аз лично не съм и не мога да дам съвет. Единствено като купуваш субстрат, огледай много добре опаковката. Трябва да е цяла, без закъсвания и дупки, иначе влиза влага и се завъждат гадинки. От един магазин бях купила субстрат, но опаковката била скъсана. Прибирам се аз, приготвям се да пресаждам, отварям и по корите бягат едни дребни бели гадинки...Та се наложи да купувам нов.

# 663
  • Мнения: 269
Има някои дами, които си обработват по различен начин субстрата (знам, че някои запичат за кратко във фурна). Аз лично не съм и не мога да дам съвет. Единствено като купуваш субстрат, огледай много добре опаковката. Трябва да е цяла, без закъсвания и дупки, иначе влиза влага и се завъждат гадинки. От един магазин бях купила субстрат, но опаковката била скъсана. Прибирам се аз, приготвям се да пресаждам, отварям и по корите бягат едни дребни бели гадинки...Та се наложи да купувам нов.
Сега да ползвам ли същия или утре да купя друг? Извинявам се за глупавите въпроси.

# 664
  • Мнения: 6 791
За по-сигурно нов. Ако има някаква болест да не се пренася.

# 665
  • Мнения: 269
За по-сигурно нов. Ако има някаква болест да не се пренася.
Благодаря bouquet Сложих канела, но сега като се загледах пак има загнило. То корени не останаха. Особено едната пояти е само на листа и едно-две малки коренчета.

Последна редакция: нд, 22 ное 2015, 17:10 от 4erito

# 666
  • София
  • Мнения: 529
4erito, ако не си сигурна, че не е останало нищо от плесента по самите корени, няма смисъл да сменяш корите. Ще плъзне и по новите.
Загнило и мухлясало обработвам със спирт. Старите кори можеш да свариш (поне 30 мин да се варят) и да ги ползваш пак.
Четох във някой форум, не помня кой беше, за домашно приготвен препарат против плесени, мухъли и прочие гъбични елементи. Състои се от:
Вариант 1: разтворена във вода сода за хляб.
Вариант 2: малко количество оцет във вода.
Изпробвах ги и двата преди около месец  Mr. Green, орхата е все още жива и корените са си там, не са окапали  hahaha даже изкарва листо. Но все още не съм я сложила в кори, та не знам доколко е ефикасно. Планирала съм да повторя терапията още веднъж и после да върна в кори.

ПС. Единствените глупави въпроси са незададените такива  Peace

# 667
  • Мнения: 269
4erito, ако не си сигурна, че не е останало нищо от плесента по самите корени, няма смисъл да сменяш корите. Ще плъзне и по новите.
Загнило и мухлясало обработвам със спирт. Старите кори можеш да свариш (поне 30 мин да се варят) и да ги ползваш пак.
Четох във някой форум, не помня кой беше, за домашно приготвен препарат против плесени, мухъли и прочие гъбични елементи. Състои се от:
Вариант 1: разтворена във вода сода за хляб.
Вариант 2: малко количество оцет във вода.
Изпробвах ги и двата преди около месец  Mr. Green, орхата е все още жива и корените са си там, не са окапали  hahaha даже изкарва листо. Но все още не съм я сложила в кори, та не знам доколко е ефикасно. Планирала съм да повторя терапията още веднъж и после да върна в кори.

ПС. Единствените глупави въпроси са незададените такива  Peace
Как да не ги слагам сега в кори. Обработих ги със канела и ги сложих в сварени и изсушени кори. Да не би да съм сгрешила. Ако трябва да ги извадя.

# 668
  • Мнения: 1 390
Не се шашкай. И един корен е достатъчен. Трябва да внимаваш само да се мокри редовно този корен, например - всяка сутрин може да капваш няколко капки вода върху корена само. И ако на орхидеята ѝ се живее, ще живее. По принцип реанимацията през зимата е по-трудна, но не е невъзможно.

Иначе орхидеите могат спокойно да живеят и без кори, но е по-трудно да им се осигури необходимата влажност.

# 669
  • Мнения: 14 050
В последно време продавачките по цветарски магазини при въпрос ми - препарат за болести имате ли ? веднага ми дават такъв за вредители. А на заключението че болести вредители не е едно също ме питат- какво всъщност имате в предвид!

Аз препарат си купих от голяма агроаптека. Заках че не искам да се занимавам с разтваряне и прочие.
Продадоха ми на Gamma. Пише за гниене , което на мен ми и трябва.

Черито.
според мен не ги вади вмомента но често спорите н амухъла се захващат за корените. ако се е случило след месец два може да имаш мухъл , мопже и да нямаш. Затова следи как се развиват нещата в саксията.

Последно
ако има гнилостен процес канелата не помага а само влошава нещата за съжаление.
в такъв случай именно препарат против гниене може да спре прехвърлянето на процеса от здравата към гнилата част. но понякога и той не успява. Зависи колко е бърз процеса и колко цветето е в състояние да се бори. Понякога една гнилост може да го убие за седмица.

# 670
  • Мнения: 269
В последно време продавачките по цветарски магазини при въпрос ми - препарат за болести имате ли ? веднага ми дават такъв за вредители. А на заключението че болести вредители не е едно също ме питат- какво всъщност имате в предвид!

Аз препарат си купих от голяма агроаптека. Заках че не искам да се занимавам с разтваряне и прочие.
Продадоха ми на Gamma. Пише за гниене , което на мен ми и трябва.

Черито.
според мен не ги вади вмомента но често спорите н амухъла се захващат за корените. ако се е случило след месец два може да имаш мухъл , мопже и да нямаш. Затова следи как се развиват нещата в саксията.

Последно
ако има гнилостен процес канелата не помага а само влошава нещата за съжаление.
в такъв случай именно препарат против гниене може да спре прехвърлянето на процеса от здравата към гнилата част. но понякога и той не успява. Зависи колко е бърз процеса и колко цветето е в състояние да се бори. Понякога една гнилост може да го убие за седмица.
Съмнява ме че вината е в мен, защото вчера ги полях и днес сутринта имаше плесен. Иначе утре ще снимам как изглеждат. Като купя препарат да не ги вадя а да ги напръскам или трябва да ги извадя от корите.  Embarassed Много ми станаха въпросите

# 671
  • Мнения: 2 211
На мен от канела ми пламна една фалка с мухъл.  Peace

# 672
  • Мнения: 269
На мен от канела ми пламна една фалка с мухъл.  Peace
Съвсем се обърках какво да правя, най-вече с тази която е почти без корени. Утре мисля да купя един препарат за болести. Да ги извадя ли да напръскам и корените.

# 673
  • Мнения: 14 050
Обеснявам по обстойно. Мухлясването обикновено е спори на гъби или плесени.
Може да ги е имало а може да се прихванат.
От самосебе си не се махат, дори засушаването не ги спира. Трябва борба комплексна понеже те са и в субстрата и по корение.затова трябва са се обработват и двете .

 как

1. субстрата желателно да е преварен изсушен и накрая на вестник превантивно опръскан с препарат за болест или разтворен топсин.
2. Орхидеята. Корените й също съдържат захванати спори. Измиват се опръскват се с препарат за болести. Канелата би могла да помогне само на здраво растение на което се отстраняват няколко загнили корена. Оставя се да изсъхне за 24 часа и пак се опръсква. После се засажда обработената орха в обраборения субстрат. Субстрата може да се накваси но 24-48 часа след пресаждането не трябва да се полива.

# 674
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Здравейте момичета,

Имам нужда от помощ/съвет. Може и да не е страшно, но нека компетентните кажат. На най-старата ми, но и най-здрава орхидея започнаха да и окапват листата. Т.е. едното е напълно меко и жълто, а виждам, че и следващото започва да изсветлява Sad От друга страна, точно където е основата на жълтото листо излиза нещо зеленичко. Прилагам снимки:

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт