Орех и поверията с него.

  • 38 786
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 12 374
Какви сборни групи?  newsm78

# 61
  • Мнения: 4 420
Какви сборни групи?  newsm78

Хаха, такива детско-градински. Нали събота е работен ден, та съм на такава вълна.

# 62
  • Мнения: 14 478
Брези не понасям. Тези дървета са кекави, гният отвътре като тополи и рядко живеят повече от 30 години. Това са северни дървета и ареала им е блатист и студен.
В нашите ширини стоят малко като бели врани, не че са грозни, хубави са, но мен ме дразнят.
 Аз лично обожавам чинари, дъбове, кестени и орехи. Това са вековни и здрави дървета, които пуснат ли веднъж корен ако не ги отсече някой идиот дават живот на цяла екосистема...
 Аз съм садила досега два ореха, чинар и разни плодни дървета. Чинара не оцеля, за съжаление, но ореха става все по-дебел.
Сега ми остава да го меря и после не знам кое да меря по мене си кръста или врата. Ако е врата, то вече ми е дошло времето...

# 63
  • София
  • Мнения: 17 597
Ако е още младо дървото може да го преместите на някоя поляна до селото (вилата).
В нашия двор бяха израснали сами 3-4 ореха и мъжа ми ги премести. Не оцеляха, защото лятото беше много суша.
Иначе миналата година на нашата улица резнаха точно 3 ореха и то огромни. Какви разрешения, какви 5 лева! Всичките бяха в края на дворовете, близо до улицата и половината им корона беше над улицата.


По-скоро къде 1000лв. май, не 5.

НАРЕДБА № 1 по опазването на селскостопанското имущество
Издадена от министъра на земеделието и хранителната промишленост, обн., ДВ, бр. 52 от 29.06.1976 г.
Чл. 10. (1) Ореховите, бадемовите, кестеновите и други видове дървета, представляващи особена ценност за селското стопанство, се намират под режима на особена закрила.
(2) Председателят на общинския народен съвет разрешава отсичането само на стари, изсъхнали дървета или такива дървета, които не дават доброкачествен плод.
(3) Степента на изсъхване се установява през периода на вегетацията им, но не по-рано от месец юни, а качеството на плода - през месеците септември и октомври.
(4) Отсичането на орехово, кестеново, бадемово или черничево дърво се извършва след писмено разрешение на председателя на общинския народен съвет, ако собственикът е засадил дърво от същия вид, което се е прихванало.
(5) Отсичането и кастренето на корени и клони на орехови дървета се извършват само след писмено разрешение на председателя на общинския народен съвет по местонахождението им при наличие на уважителни причини.
Чл. 11. (1) Отсичането на ценните видове дървета, без да са налице условията на предходния член, се допуска само в случаите, когато това е необходимо по регулационни причини - прокарване на канали, пътища, строежи и др., а за населените места - и по хигиенни съображения.
(2) За целта по предходната алинея се съставя протокол от комисия в състав: представител на общинския народен съвет и представител на ведомството, което иска отсичането.
(3) Протоколът по предходната алинея се одобрява от началника на управление "Земеделие" при съответния окръжен народен съвет по местонахождението на дърветата.
(4) Въз основа на този протокол съответните органи разрешават отсичането.
(5) Вредите в резултат на отсичането или кастренето се заплащат от юридическото или физическото лице, което е поискало отсичането или кастренето им, на увредения собственик със заповед по чл. 25, ал. 2 ЗОСИ .
Чл. 12. (1) Преди и след отсичането ореховите и кестеновите дървета се маркират от органите на общинския народен съвет.
(2) Отсечените орехови дървета задължително се предават срещу заплащане на съответната социалистическа организация за преработка.
Чл. 13. Пренасяне на отсечени орехови дървета от едно населено място на друго се извършва с преносително свидетелство, издадено от общинския народен съвет по местонахождението на дърветата.
Чл. 14. За изкоренени от природни стихии орехови и кестенови дървета органите на общинския народен съвет съставят акт, въз основа на който извършват маркирането и издават преносително свидетелство.
Чл. 15. Когато с дадена дейност по смисъла на чл. 29 и 30 ЗОСИ е причинено увреждане чрез замърсяване на въздуха, водите и почвата в по-голям размер или причината за увреждането действува по-продължително време, организациите със селскостопанска дейност уведомяват мотивирано за това Министерството на горите и горската промишленост в съответния окръжен народен съвет за вземане на съответни мерки по компетентност.
Чл. 16. Предписването на евентуални мерки за преустройство или прекратяване на съответната селскостопанска дейност по смисъла на чл. 30, ал. 2 ЗОСИ се извършва съгласувано от Министерството на земеделието и хранителната промишленост, Държавния комитет за планиране и съответния окръжен народен съвет.






# 64
  • София
  • Мнения: 17 597
Брези не понасям. Тези дървета са кекави, гният отвътре като тополи и рядко живеят повече от 30 години. Това са северни дървета и ареала им е блатист и студен.
В нашите ширини стоят малко като бели врани, не че са грозни, хубави са, но мен ме дразнят.
 Аз лично обожавам чинари, дъбове, кестени и орехи. Това са вековни и здрави дървета, които пуснат ли веднъж корен ако не ги отсече някой идиот дават живот на цяла екосистема...
 Аз съм садила досега два ореха, чинар и разни плодни дървета. Чинара не оцеля, за съжаление, но ореха става все по-дебел.
Сега ми остава да го меря и после не знам кое да меря по мене си кръста или врата. Ако е врата, то вече ми е дошло времето...


и...

# 65
  • София
  • Мнения: 5 659

   Когато орехът стане дебел, къде колкото на човека посадил го врата, човекът умира. Затова орехите ги садят старци. Така казват на юг от Айтос.
Това съм го чувала и аз, но смисълът изобщо не е толкова прокобен. Идеята е, че орехът, който и без друго расте бавно, ако бъде посаден от млад и неопитен човек, който не знае къде е добро място за дървото, ще расте още по-бавно и ще отнеме време, колкото цял човешки живот, докато стане нормално дърво. А ако възрастен човек го засади, ще го сложи на подходящо място и докато орехът се оформи и порасне, на възрастния човек ще му е дошло естественото време да напусне този свят.

# 66
  • Мнения: 21 829
  Аз пък обратно знам, че трябва да посадиш орех, докато си млад, та евентуално да се порадваш и на плодове. То така е и по-логично, ако го посадиш на старческа възраст едва ли ще дочакаш.

  Аз пък имам бор. Когато се ражда всяко внуче, дядо ми  засажда по един бор. Двор голям, на никого не пречат... И сега стоим всички братовчеди борове един до друг по края на двора висоооко, високо. Laughing

# 67
  • Мнения: 1 170
Уффф,аз пък съм суеверна и къде ми трябваше да попадам сега на тази тема newsm78 Вкарахте ме и мен във филм.Живея в къща и в нашия двор до вчера имаше огромен орех.Не знам кой го е садил и кога,винаги си е бил там.Велико дърво,лятото страхотна сянка правеше.Обаче не знам изведнъж на дядо ми какво му прищрака,реши човека,че дървото му пречи и трябва да се отсече.Голям скандал вдигнах,защото на мен си ми харесваше а и не исках да се разделя с тази великолепна сянка.Но никой не ме послуша.С възрастни хора няма оправия.И вчера прекрасния ми орех си замина.И сега чета тук за поверието,че не трябвало да се сече орех и изтръпнах.Не го направи дядо ми или баща ми,бяха извикали един човек за тази цел,професионалист в това.Но все пак......Наистина ли е вярно това? И сега се замислям за още две неща,ореха беше много близо до къщата.Не съм забелязала да е имало проблем обаче.И друго,аз по принцип спя много неспокойно от малка и постоянно сънувам кошмари и глупости.Дали е било заради ореха? Ааааааа,абе я да се спирам...

# 68
  • Мнения: 7 171
А според Петър Дънов ако даваш орехи на детето, не трябва да му даваш повече от 9 ореха. Всеки брой орехи си имаше смисъл, някакви техни магии и щуротии.

И други поверия, които са си реалности- орехът много реагира на кофти сезони, така че ако се заредят години с кофти орехи, явно нещо климатът се е прецакал.
То пак според него житото не трябва да е грухано, защото го боли от процеса. И не е хубаво да е затворено в буркан, защото му се отнема свободата!

# 69
  • София
  • Мнения: 12 374
А според Петър Дънов ако даваш орехи на детето, не трябва да му даваш повече от 9 ореха. Всеки брой орехи си имаше смисъл, някакви техни магии и щуротии.

И други поверия, които са си реалности- орехът много реагира на кофти сезони, така че ако се заредят години с кофти орехи, явно нещо климатът се е прецакал.
То пак според него житото не трябва да е грухано, защото го боли от процеса. И не е хубаво да е затворено в буркан, защото му се отнема свободата!
Joy  Joy

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 630
Деска,да не сте му спрели ракийката на човека? hahaha
Оставете дръвчето да расте!

# 71
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
А според Петър Дънов ако даваш орехи на детето, не трябва да му даваш повече от 9 ореха. Всеки брой орехи си имаше смисъл, някакви техни магии и щуротии.

И други поверия, които са си реалности- орехът много реагира на кофти сезони, така че ако се заредят години с кофти орехи, явно нещо климатът се е прецакал.
То пак според него житото не трябва да е грухано, защото го боли от процеса. И не е хубаво да е затворено в буркан, защото му се отнема свободата!
А, има и друго, пак от шантавелниците - да ядеш зарзаватите без да ги миеш, от уважение към тях - откъде си сигурен, че искат баш сега да се къпят. Или поне да ги помолиш за прошка.

# 72
  • София
  • Мнения: 17 597

Дали искат да се къпят не знам, ама съм сигурна, че не искат да бъдат ядени...  hahaha

# 73
  • Мнения: X
Аз затова и не мия гъбите, от уважение към всички зарзавати.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 25 351

Дали искат да се къпят не знам, ама съм сигурна, че не искат да бъдат ядени...  hahaha

Точно Simple Smile Егати уважението, няма да те къпя, ако не искаш, но щеш не щеш ще станеш на манджа и толкова Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт