Да се научим да работим с Excel

  • 127 331
  • 737
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 670
Вчера ми се наложи да филтрирам резултатите от една таблица, но не успях. Трябваше да извадя редовете, които се отнасяха само за 2010 год. В една колона бяха записани дати по следния начин: дд.мм.гггг Имах редове за още 3 години.

Не можах да ги филтрирам и затова реших да ги сортирам по колоната с датата, но Excel ги подреди по ден и всичко се обърка.
Затова открих с find-replace всички клетки, в които имаше 2010 год и ги оцветих в червено. Изтрих останалите и си направих справката.

 Как мислите - може ли да стане по по-лесен и нормален начин?



Има  . Използнав фунцията TEXT TO COLUMNS=. Макрираш колоната. Избираш фукцията и даваш некст некст  Joy и преди третото некст има date  избираш модела на подредба.   Peace

# 451
  • София
  • Мнения: 2 271
И аз да предложа трети начин за проблема с датата  Simple Smile
Вмъкваш допълнителна колона до тази с датите.
Ако датите са в колона В, в клетка С2 пишеш формула =TEXT(B2;"yyyy")
Това ще извади само годините и там вече лесно се филтрира.

# 452
  • Мнения: 670
Лара ако са в формат дата - да. Но доколкото разбирам формата не е дата и първо трябав да се форматира. Иначе годината се вади с формула =year(b2)

# 453
  • Мнения: 555
Записвам се в темата!
Напоследък ми се налага да използвам "стъкмистика" .... вариационни коефициенти и разни други статистически  подобни,  а тук открих толкова полезна информация  Hug

# 454
  • Мнения: 1 615
За датата - ако нещо "бяга" форматът, въпреки вскички хватки, и не се разбира добре като такава, може да се пробва смяна на разделителя (точката може да "фиктивна"). Маркирам колоната и сменям всички точки с наклонена черта. Тогава датата става "истинска" и няма пробелм с филтър и сортиране.

# 455
  • Мнения: 4
Маркираш колоната с цените. Натискаш ctrl+F - в отвореното прозорче Find and Replace на второто табче Replace в първото поле пишеш точка, а във второто поле - запетая и натискаш бутона Replace All



Изключително МНОГО ти благодаря!!!  Heart Eyes  bouquet Hug

# 456
  • Мнения: 4 250
Много ви благодаря за идеите. Ще знам за друг път. Че доста време загубих с моя начин : )

# 457
  • Мнения: 0
Аз искам да попитам понеже утре имам изпит на ексел . Как да решим дадена задача и после чрез формула да получим краен резултат ( формулата е специфична ). Някакви идеи ??

# 458
  • Мнения: 670
Ами ако ми зададеш нещо контретно може и да ти помогна.  Peace

# 459
  • Мнения: 0
Няма как да ти задам нещо конкретно ,тъй като преподавателите си измислят задачите Simple Smile

# 460
  • Мнения: 670
Аз използвам формула за всичко. Но не ти разбирам въпроса. Зависи от задачата. Прегледай формулите които сте учили- може да ти е от помощ.

# 461
  • Мнения: 307
Записвам се от страна на учащите.

# 462
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз искам да попитам понеже утре имам изпит на ексел . Как да решим дадена задача и после чрез формула да получим краен резултат ( формулата е специфична ). Някакви идеи ??
Общо взето всяка формула може да се напише, като започнеш с равно и посочваш с мишката клетките, които ще участват в нея и съответните знаци между тях - плюс, минус, умножено, делено и т.н.

Например =(А5+В3)/С11
Където А5 В3 и С11 са адресите на клетките и излизат автоматично във формулата, когато посочиш с мишката тази клетка.

# 463
  • Мнения: 14
Моля за помощ! Искам да събирам данни от различни шийтове по зададен критерий. Ползвах формулата SumIf, но успявам да получа резултат само за 1 лист. Къде греша?
Благодаря предварително за отговора!

# 464
  • Мнения: 14
Моля за помощ! Искам да събирам данни от различни шийтове по зададен критерий. Ползвах формулата SumIf, но успявам да получа резултат само за 1 лист. Къде греша?
Благодаря предварително за отговора!


Получи се за всяка страница трябва да се направи SumIfи се събират
=SUMIF('Склад '!B3:B12;A2;'Склад '!D3:D12)+SUMIF('Склад  (2)'!B3:B12;A2;'Склад  (2)'!D3:D12)
Това е част от формулата. Ако някой има по- оптимален вариант нека пише

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт