Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 8 050
galinelaа, честита дъщеричка, много радост и усмивки да ви носи. Simple Smile

# 481
  • Мнения: 296
Здравейте момичета!
Честито на всички нови майчета Simple Smile да гушкате здрави бебчета!
Аз имам въпрос към ЛЛЛ: Моето дете не може да ме изцежда добре. Кърмим се на 2 часа, понякога и на час и половина, той има достатъчно наакани и намокрени пелени, но моите гърди напрягат и ме болят. Пробвах веднъж да се изцедя с помпа, но нещо не ми се получи, в смисъл, че доста ме боля а кърмата така и не потече, в същото време без помпата тече на капки от гърдите ми. Трябва ли да се пробвам пак да цедя или има и друг начин да облекча гърдите си? Благодаря предварително за отговора!

# 482
  • В сърцата на моите трима мъже!!!
  • Мнения: 91
Мvsh, аз ползвам крем Bepanthen, който може да ползваш и за бебка. С баткото ползвах Гармастан, който изобщо не ми помогна. Сега една приятелка ми каза, че е ползвала този и е много доволна. До сега и аз нямам проблем, а с баткото на 4-я ден зърната ми бяха рани. Дано да свикнете без силиконовите зърна. Hug

Честито на новите мамчета - нека бебета растат здрави и щастливи деца.

# 483
  • Мнения: 2
Привет и от нас:))

mvsh една идея да провериш ориентировъчно колко е изяло бебето. С каката мерихме памперсите за 24 часа колко тежат  и от общото тегло извадиш теглото на празните памперси.Така получаваш грубо какво количество е изсукало детенце:)Малко бабешки метод, но ефикасен:))
Честито на новите мами.И хайде успешно и леко раждане на запътилите се към финала.Пожелавам ви да е все едно сте на кафенце за 2-3 часа:))

Искам да благодаря на Amorevole  за изчерпателния отговор относно силната струя на кърмата и възможните варианти за решение на проблема.Действително променихме позата на кърмене и има ефект.Бебо е по-спокоен и се храни без да нервничи:))Също така започнах и малко по-рано преди да е огладнял зверски да го храня:))Така наистина е по-спокоен и се храни повечко, отколкото ако е зверски гладен и лакомо да се нахвърл на гърдата

Ние сме добре.Каката тръгна на ясла, а ние с бебе Лъчи се разхождаме от 12 до към 7.Взимаме кака от ясла и тя е много щастлива.От цялата ситуация най-много се радва тати, защото от 3 дни каката заспива за няма и 5-10мин.Simple Smile))

Оносно обличането- с боди, с гащеризонче тънко и с оделаце.Вчера задуха та го сложих в чувалчето, но иначе  на слънчице да събираме Вит.Д:))

Лек ден от нас и още веднъж леко и бързо раждане на очакващите срещата със своите малки съкровища:))

# 484
  • Мнения: 43
Благодаря ви за съветите момичета  Hug Сега ще се върна да прочета инфото за силна струя кърма, че май и при мен е така и малката захапва, то потича много силно и тя пуска...

Честито на новите майчета! Да са ви живи и здрави бебчетата и да ви правят все така щастливи, както в мига на появата им  Hug

# 485
  • Мнения: 6
Честито на новите мамчета   bouquet

iva_83 - а пробва ли преди да цедиш, да направиш топли компреси, за да тръгне по-лесно кърмата?

Да се отчета след прегледа днес - госпожицата вече си има личен лекар, за 16 дни е качила 700 гр., пораснала е с 1 см и като изключим изпъкналото пъпче, което залепихме, всичко й е ок. Почваме да пием витамин Д.

# 486
  • Мнения: 639
Mvsh, за вдлъбнатите зърна Mimi_leo и dion се включиха с чудесни идеи! Благодаря ви, момичета, личният опит е много ценен и дава увереност на други майки, че и те могат да се справят!  bouquet

Доста майки споделят, че изпитват затруднения със засукването на бебетата им в първите дни, особено ако зърната им са плоски. Хубавото е, че бебето расте, усъвършенства способностите си да суче, а и устичката му започва да пораства. От друга страна, връзките, които държат зърното по-плоско или понякога дори вдлъбнато, могат трайно да се разтегнат благодарение на кърменето е възможно зърното да остане оформено и за в бъдеще – както и Mimi_leo ти писа, със сукането, баткото ги е оправил и сега вече си стърчат. Grinning
- Един много важен фактор, за да се получат нещата, е хубавото засукване на бебето. Тъй като бебето суче от гърдата, а не от зърното, то би могло да се справи, дори и зърната ти да са плоски. Важното при засукването е бебето да отвори широко устичка и освен зърното, да засуче и голяма част от ареолата, асиметрично - т.е. по-голяма част от долната страна на ареолата (устата и венците му трябва да „пропуснат” цялото зърно и да засучат не него, а ареолата). Добре е устичката да е широко отворена, зърното ти да сочи към горната устничка на Доника, а главичката да е по-скоро назад, отколкото приведена напред, към гушката, ето така. В този клип, който и преди съм пускала, може да видиш и колко навътре трябва да се поеме гърдата, за да суче добре и да не се травмира зърното. Бебето трябва да е така позиционирано, че да не е необходимо да извива главата си, за да поеме гърдата. Това означава - ушенцето, рамото и бедрото да са на една линия, а коремчето и да е към твоя корем. Кърменето е важно да е в удобна, комфортна поза. Би могла да опиташ дали в някоя различна поза няма да успее да засуче по-добре. Според много майки т.нар. биологично кърмене, или известно още като „безгрижно/полегнало кърмене”, е удобно както за тях, така и за бебетата им и при него доста бебета успяват да засучат по-добре.  
-   Гъделичкане на устните на бебето с пръст или със зърното, може да помогне на бебето да си отвори широко устата – именно широко отворената уста е същественият момент при засукване на гърда с плоско или вдлъбнато зърно;
-   За леко изпъкване на зърното може да спомогне стимулирането му преди кърмене – с палец и показалец се хваща зърното и се „оформя” ръчно за минута-две;
-   Както Mimi_leo спомена, комбинацията от не много изпъкнали зърна и твърди ареоли, може да затрудни бебето да засуче добре. Изцеждане малко, непосредствено преди кърмене с помпа,  която „издърпва” зърното и омекотява ареолата (при всички положения, на бебето ще му е по-лесно да засуче, ако гърдата не е препълнена и ако частта около ареолата е по-мека), би помогнало. Ако ти е по-лесно, може да изцедиш и на ръка, вместо с помпа. Друг вариант за омекотяване на ареолата, освен лекото изцеждане, е т.нар. „обратен натиск”. При него се цели избутване на млякото или течността около млечните канали назад, за да освободят ареолата и тя да омекне. Върховете на пръстите на едната ръка се поставят около основата на зърното така, все едно че го захлупват (първата фигура) и се притиска навътре към гърдата - задържаш пръстите така около минутка (ако препълването е по-голямо, задържаш повече). След това отпускаш, завърташ пръстите леко, за да се измести позицията им и да притиснат други участъци от ареолата. За да поставиш пръстите така, е нужно да нямаш дълги нокти. Друг начин може да е този на втората фигура. Ако имаш по-дълги нокти, може да пробваш да поставиш пръстите като на последната фигура. Този натиск не бива да причинява болка. Ако боли, опитай да притискаш по-леко. Ако не се получава безболезнено, може да спреш прилагането му и да пробваш друг път. Важно е да се има предвид, че този натиск не бива да се прилага при запушени канали, мастит или абцес!

А ето и едно видео за нагледно прилагане на обратен натиск.
-   Друга полезна „хватка” за по-лесно засукване на бебето, когато зърната са по-плоски, е да се подаде гърдата като „сандвич”. Представи си как би хванала голям кръгъл сандвич, за да го захапеш. Обичайно леко се сплесква, за да стане по-плосък в хоризонтално измерение. Ако подхванеш с удобната ръка гърдата, така че леко да сплескаш и оформиш ареолата и зърното, подавайки на бебето, то може по-лесно да засуче. Би могла да опиташ да я хванеш така - палецът е отгоре, а останалите четири пръста – отдолу, и се дръпва леко навътре, към гръдния кош, за да се помогне на зърното да изпъкне.

-   На някои майки положителен ефект оказва носенето на сутиен с изрязани дупки между кърменетата (така, че зърното да е открито). По този начин бюстът се поддържа от сутиена, а лекият натиск, оказван върху зърното, го кара постепенно да изскочи (сутиенът не трябва да е с банели или твърде стегнат);

- Освен идеята  за «коректор за зърна», за която ти писа Mimi_leo ще ти споделя и как би могла лесно да си направиш домашен такъв. Wink В новото издание на "Нежното изкуство на кърменето" 2010г., има една интересна идея как сами да си направим коректор за плоски или вдлъбнати зърна. На широка спринцовка се отрязва основата (при тази част, където е тясното отворче за поставяне на иглата). Идеята е да се получи тръбичка с бутало. Самото бутало се изважда и се поставя откъм отрязаната страна. Така спринцовката може да се използва като малка помпа или коректор за зърна - като се постави зърното в отвора и леко се издърпа буталото, така че вакумът за издърпа зърното.  Добре е да се прави внимателно и нежно за да не се стигне до разраняване - изтегля се леко, така че да се всмуче зърното, но без да усещаш болка или дискомфорт. Така може да задържаш около минута, след което натискаш буталцето, за да се отпусне всмукването и предлагаш гърдата на бебчето.

dion много уместно ти е обърнала внимание, че ако е необходимо да се ползва, Гармастана трябва да се отмива преди кърмене. Всъщност, ти къде усещаш болката? В зърната, или по-скоро вътре в гърдата? Защото, ако болката е вътре в гърдата, Гармастан едва ли е необходим. Пишеш, че се появява 5-6мин след началото на кърменето, а кога отшумява? Има ли болка и между кърменията? Зърното ти след кърмене как изглежда? Ако мислиш, че в засукването е причината, можеш да опиташ, като усетиш болка, нежно да я отделиш от гърдата (с пръст в ъгъла на устничките и) и след като широко отвори уста, отново да я „закачиш” за гърдата.

Доста дълъг пост се получи Blush, но се надявам да откриеш в него нещо, което да помогне и при вас. Hug Пиши как вървят нещата (а ако има нужда - имам и други идеи в торбата Mr. Green).

Последна редакция: чт, 18 окт 2012, 21:59 от Amorevole

# 487
  • Мнения: 639
Звездичка, браво на вас! Peace Радвам се, че се справяте така успешно! Hug

# 488
  • Мнения: 387
Radi4ka_me е родила своята дъщеричка днес в 21:20, Изабел, 3кг,50см...добре са Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 489
  • Мнения: 800
Честито рождение на малката Изабел! Много здрава, щастлива  и благословена да бъде! А на мама - бързо възстановяване.

# 490
  • Мнения: 639
Аз имам въпрос към ЛЛЛ: Моето дете не може да ме изцежда добре. Кърмим се на 2 часа, понякога и на час и половина, той има достатъчно наакани и намокрени пелени, но моите гърди напрягат и ме болят. Пробвах веднъж да се изцедя с помпа, но нещо не ми се получи, в смисъл, че доста ме боля а кърмата така и не потече, в същото време без помпата тече на капки от гърдите ми. Трябва ли да се пробвам пак да цедя или има и друг начин да облекча гърдите си? Благодаря предварително за отговора!

iva_83, добре дошли с Михаил у дома, много прекрасни мигове да имате!  bouquet

От думите ти оставам с впечатление, че Михаил суче често и пълни памперси. Grinning Би ли споделила, по колко кърмения приблизително ви се събират на денонощие и колко са нааканите му памперси? Едната или и двете гърди му предлагаш на едно кърмене? Имате ли по-големи паузи? Непосредствено след кърмене, усещаш ли гърдата си облекчена?

При напрегнати и болезнени гърди, обичайно помагат: Затопляне→Масаж→Изпразване на гърдата→Почивка.

- Затоплянето може да е с топъл душ, вана, компрес (някои майки исползват памперс с топла вода, вместо хавлия, защото памперсът задържа повече топлина), също и с малка бутилка, пълна с топла вода. Затоплянето може да спомогне за по-лесното потичане на млякото (и съответно – за по-доброто изпразване на гърдата). А ако усещаш, че топлото не ти се отразява благотворно – тогава хладък компрес след кърмене – само с вода, или с извара или сварен ориз, може да успокои тъканите. Компрес от зелево листо също се споменава като ефикасно средство – на охладено листо от прясно зеле се махат дебелите жили, набучква се или се начуква и с него се обгръща гърдата, без зърното и ареолата. Държи се, докато повехне. Според някои, то действа леко понижаващо на лактацията.

- Масаж (преди и/или по време на кърмене) с ръка с леки, кръгообразни движения в посока от основата на гърдата към зърното, масаж с гореспоменатата бутилка с топла вода също може да е ефективен;

- Изпразване на гърдата - хубаво изсукване, ако е необходимо и изцеждане. Би могла да опиташ дали с компресия на гърдата Михаил няма да успява да я изсуква по-добре (можеш да я приложиш няколко пъти, докато се увериш, че е «изпразнил» гърдата, преди да му предложиш другата. Ще припомня накратичко какво е компресия на гърдата - когато бебето спре да суче така, че да гълта мляко, обхващаш гърдата с палец отгоре, а другите пръсти отдолу, на известно разстояние от ареолата и притискаш, но не така, че да боли; обичайно бебето, започва наново да гълта мляко, а когато спре, отпускаш ръката и ти, eто и видео.
Разбирам, че не успяваш да изцеждаш с помпа. Това е съвсем обичайно – доста майки не успяват да се изцеждат, а са кърмили дълго своите деца. Не всяка гърда поддава на цедене и това изобщо не е показател дали и колко мляко има майката – все пак, природата е създала гърдите, за да могат бебетата да сучат от тях, а не да бъдат изцеждани с пластмасови помпи. Техниката на сукане на бебето е уникална, хормоните, които предиквизвиква то, общуването с майката – това не може да се реализира и от най-добрата попма. Помпите биха могли, при нужда, да свършат чудесна работа и много да помогнат, но ако не се получава с тях, може да се опитат и други неща – например, цедене на ръка – доста майки споделят, че така се справят доста по-успешно от помпата. Ти дали си опитвала така? Ще опитам накратичко да ти обясня някои основни неща. Не е нужно да се стиска самата гърда, когато се цедиш - по-скоро обхващаш само областта зад зърното. Зад зърното (под ареолата) млечните канали имат разширения, които образуват нещо като резервоарчета. При ръчното цедене целта е млякото от тези резервоарчета да бъде избутано навън. На около 2-3 см. зад зърното поставяш палеца отгоре, а показалеца и средния пръст отдолу на гърдата (при някои жени това е края на ареолата, но  други са с по-големи ареоли и за това тя не може да служи са ориентир). С пръстите си натискаш леко към гръдния кош, след това притискаш между пръстите си и плъзгаш към зърното, за да избуташ млякото. Пръстите НЕ се пързалят по кожата. Или се търкалят така, все едно се опитваш да оставиш отпечатък, или пръстите се плъзват заедно с кожата напред към зърното (някои го описват все едно пръстите се завъртат като валяци).  Пръстите не трябва да са точно зад зърното, а на известно разстояние от него, за да се захване задната част на „резервоарите”. Ето и клипче, което онагледява това. Когато спре да излиза мляко, преместваш  пръстите така, че пак да са един срещу друг, но да работят върху други канали. После може да пробваш на същата гърда с другата ръка. Сама най-добре можеш да усетиш как и къде да притиснеш – така, че да „изкараш” млякото, и да не изпитваш болка. Освен под топла течаща вода, би могла да пробваш да го направиш със съвсем лек масаж на гърдата (в посока от мишницата към ареолата).

Почивка. За по-бързо справяне с напрегнати и болезнени гърди много важна роля имат и почивката и сънят – ако има кой да те отменя в домакинските задължения, може при всяка възможност да опитваш да си отпочиваш (например – да подремваш с Михаил, когато спи).

Желателно е гърдите да се пазят от удар и притискане (твърде стегнато бельо, особено с банели; спане върху тях, дръжка на чантна, колан на автомобил и др.)

Може да обсъдите със своя лекар и приема на Лецитин - той е хранителна добавка, която действа като емулгатор (пречи на мастните частици в кърмата да се слепват и да запушват каналчета) и се среща в много храни, които консумираме. За дозировката му може да ти е полезна тази статия.

Ако консумираш храни, които съдържат хидрогенирани мазнини, може би е добре да ги изключиш от диетата си, поне за известно време, докато премине този период.



Надявам се да откриеш какво ти помага, пиши как си. Hug

# 491
  • Мнения: 37
Честито на radichka!
Чстито и на всички други мамчета от последните дни!
Да са живи и здрави бебоците и много радост да ви носят!

 smile3525 smile3525 smile3525

# 492
  • София
  • Мнения: 1 970
Честито на galinelaа и radichka_me   bouquet Да са им много здравички малките госпожици!

Ох, моето вече си е агония, още няма да се раждаме  Sad Вчера така се обнадеждих като ми падна тапата, пак отидох да се разхождам, да, ама за цяла вечер вкъщи точно 2 контракции и нищо повече. Днес ще се обадя на докторката ми, че тя пък ме води с термин 18-ти и чак от днес преносвам според нея, поне на запис ще се занеса и ще разпитам как ще процедираме, ако упорито не ще да излиза.

# 493
  • Мнения: 4
svetla81   напълно те разбирам колко ти е изнервено, нали и аз преносих една седмица. Всичко ще мине безпроблемно Hug Само още малко търпение Peace

# 494
  • Мнения: 30
Здравейте момичета, нямам много време да ви чета, но влизам да се похваля с раждането на нашата малка Сияна.
Раждането мина страшно леко и бързо.На 12 октомври бях на тонове и доктора ме успокои, че няма да се ражда скоро Mr. Green. Прибрах се вкъщи и се нагласих за преносване,  хихи. Вечерта като си легнах ми беше малко лошо, но никакви симптоми.Към 12 ч. съм заспала вече и към 1 усетих някаква много силна болка.Реших,че ето това вече е някаква болезнена контракция, но в просъница не ми хрумна, че става нещо по-сериозно.Веднага след това усетих някаква струйка по крака си, невярваща станах и водите ми взеха да текат.Нямаше такава радост, чувствах че ще литна, болката въобще не можеше да ме притесни Mr. Green. Станах, много бърз душ и с мъжа ми тръгнахме към Шейново.Пристигнахме там към 1 и 30, пред спешния кабинет имаше още 4 бременни, наложи се да изчакаме да ни дойде реда. Попълних си документите и влязох за преглед- имах 3,5 см.разкритие и ме пратиха в предродилна за тонове и клизма.Вързаха ме с коланите и започнах да засичам. Контракциите ми бяха на 1 минута с продължителност половин, сами си представете колко време имах да отдъхна преди следващата.Болеше, но не беше нетърпимо, единствено това, че се преплитаха една в друга много ме мъчеще. Към 4 часа вече имах 5,5 см. разкритие и извикахме моя доктор. Докато пътуваше насам казал да ме обезболят и ми сложиха епидурална. Нищо страшно, безкрайно безболезнена и въобще не е нужно съвсем да не мърдаш Whistling. В 5ч. доктора пристигна, прегледа ме и имах пълно разкритие, накараха ме да напъвам още в предродилна, след 3 напъна ме преместиха на магарето. Там напънах още 4 пъти и малката Сияна изрева txtloves.Роди се 2850гр. 46 см. точно в 6 и 20 сутринта на 13.10. Направиха и тоалет и ми я дадоха, сложих я на гърда и си лежахме двете 2 часа докато ме зашиха и ме отпусна упойката Wink
Това е от мен, в групата съм сложила снимки на мъничето.Честито и на всички родили майчета

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт