Празници и традиции

  • 35 294
  • 127
  •   1
Отговори
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682




Нека в нея споделяме идеите си за празнична украса,обичаи и емоциите.Всеки народ има свои стари обичаи.Да ги възвърнем отново.

Последна редакция: пн, 08 яну 2018, 13:55 от Захарчето

# 1
  • Мнения: 6 801
Захарче, благодаря за темата! Hug Да я напълним с красоти и я превърнем в уютно местенце.   Hug

Захарче, извинявай, но би ли поправила - пише се "обичаи", когато е в множествено число. Peace Благодаря! Hug

# 2
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Гледам,гледам къде е с й ,а то в едната дума съм го писала така,а в другата както трябва да си е.Та знам,че е с и.

# 3
  • Мнения: 6 313
О, много благодаря за прекрасната тема! Хайде да я черпим идеи и да показваме красоти. А от къде влизаш в старата версия? Аз новата не я понасям, но преди Коледа ми изчезна?

# 4
  • Мнения: 7 295
Вместо www пишеш old.bg-mamma.com и влизаш.
Днес видях нещо,което много ми хареса за украса на двор,градина или за тераса-става за саксии тип сандъчета.Ще се опитам да снимам тези дни,но сега само описвам:от автомобилна гума направени лебеди(сори,че не е точно за празник,но...)в които се поставят цветя.

# 5
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
О, много благодаря за прекрасната тема! Хайде да я черпим идеи и да показваме красоти. А от къде влизаш в старата версия? Аз новата не я понасям, но преди Коледа ми изчезна?

Играта с късметите приключи и вече са върнали препратката към старата версия. Peace

# 6
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Празниците, обичаите и украсите само у нас ли, или както го обсъждахме в темата за коледните украси - в България и в другите държави?

# 7
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
О,не само у нас.

# 8
  • DE
  • Мнения: 9 068
В мобилната версия някъде най-отдолу имаше черна лента с препратки към старата версия  Thinking

Вече свалих украсата, само венеца на вратата го прехвърлих от вътрешната страна без да го махам  Laughing

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 16 389
Моята украса все още седи. Към края на седмицата може да я махна!
Но така да ми харесват лампичките на прозореца.....не ми се иска да ги свалям!

Благодаря за новата тема!

# 10
  • София
  • Мнения: 22 913
Благодаря за прекрасната тема!  bouquet
В началото на месеца прибрах украсата в къщи.

# 11
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
Моята украса все още седи. Към края на седмицата може да я махна!
Но така да ми харесват лампичките на прозореца.....не ми се иска да ги свалям!

Благодаря за новата тема!

и нашите са си там Simple Smile а ако питаме синчето - звездата в неговата стая ще седи до следващата Коледа.
Simple Smile

# 12
  • Мнения: 6 313
О, много благодаря за прекрасната тема! Хайде да я черпим идеи и да показваме красоти. А от къде влизаш в старата версия? Аз новата не я понасям, но преди Коледа ми изчезна?

Играта с късметите приключи и вече са върнали препратката към старата версия. Peace
Да и аз сега видях.Благодаря!

# 13
  • Мнения: 7 121
И аз развалих днес украсата. Натъпкахме всичко в кутии и свалихме в мазето. В сравнение с количествата украса, която имах в България, тук си е направо нищо - една елха и две кутии от маратонки с играчки и декорации. Но, живот и здраве, ще се обзаведа лека-полека с още.  Wink Laughing
С интресе ще следя темата за традициите и обичаите.  Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 3 398
Записвам се в темата с малко снимки от ежегодния кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1953380194690872&set … ype=3&theater

# 15
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Записвам се в темата с малко снимки от ежегодния кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1953380194690872&set … ype=3&theater

Не се отваря линка при мен.  Peace

# 16
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
Записвам се в темата с малко снимки от ежегодния кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1953380194690872&set … ype=3&theater

Не се отваря линка при мен.  Peace
И при мен

# 17
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
нямам фейсбук, но гуги е услужлив Simple Smile Simple Smile Simple Smile

http://www.pirininfo.com/region/razlog/item/1091-starchevata-201 … nstven-nepovtorim

# 18
  • Мнения: 5 313
А искате ли, докато чакаме следващите празници, да покажем децата си с различни носии Simple Smile?

# 19
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
аз имам само женска, а дечко е мъжки Sad
освен да намеря моя снимка и да се покажа Simple Smile Simple Smile Simple Smile
а после да ви обясня как да си леете коршум против уплах Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 240
Това е моето момченце. При нас края на февруари предстои Кукеровден и приготовленията предстоят.

Последна редакция: вт, 09 яну 2018, 19:54 от ...Ани...

# 21
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
тези не са моите Simple Smile от мрежата са, но исках да покажа носиите Simple Smile
момченцето може би не търпи "шапчето" и не са му намерили черни ботушки Simple Smile



характерни танци - Препечоре, Мамина Доца, Чардаш. Simple Smile кърпата на женена жена Simple Smile 



скоро е Фаршанги Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 22
  • Мнения: 5 313
...Ани..., страхотен е младежа Simple Smile ! Не е ли тежък костюма?

st. Dobri, показвай, показвай Simple Smile. Чардаш не е ли унгарски танц?

Показвам моята девойка преди две-три години. Подарък, донесен от батко и от Сеул. Национален корейски костюм на момиче от двореца)))







Хм, снимките се виждат добре в новата версия, в старата се разтеглят.

Последна редакция: ср, 10 яну 2018, 12:11 от La_Valletta

# 23
  • DE
  • Мнения: 9 068
Корейският национален костюм се нарича ханбок  Peace

# 24
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Страхотни са всички показани дечица. Heart Eyes
Моето няма с носия.Имам аз.......много.Като малка обаче.

# 25
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Снимки на децата ми в носии нямам. Обаче мога да покажа вариант на тукашните носии - имат сходно с нашенските (пояси, цървули, престилки), танците им са подобни. А когато видях танца и чух мелодията на тяхна старинна музика, моментално се сетих за нашата детска игра "Мила дружке, с мен играй..." .
Пускам снимки само, видеоклиповете ми не са публични и дори и да ги пусна тук, няма да се отворят.
https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12644793_126842719 … f&oe=5AF9A5AA

https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12438992_126842275 … d&oe=5AF52669

https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/10628534_956870144 … 4&oe=5AB32085

https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12645238_126842560 … 9&oe=5ABBF372

https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/11951869_118548640 … 5&oe=5AE4955B

П.П. Опитвах да пусна снимките да се виждат директно, но за съжаление в момента не може.



# 26
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Нещо откраднах....  Blush От изминалия кукерски фестивал в Благоевград.

# 27
  • Мнения: 7 121
Искам в тази тема да попитам от къде идва това поверие, че когато се меси питка по хубав повод/сватба, кръщене, прощъпулник и т.н./ трябва да е замесена от жена с живи родители?

Последна редакция: ср, 10 яну 2018, 19:34 от Pipi_

# 28
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
Нещо откраднах....  Blush От изминалия кукерски фестивал в Благоевград.



душичка малка Simple Smile и тя носийка има Simple Smile

яна, като на хорце са се хванали всички. и децата играят, напомнят ми за нас като малки - не на хорото, а в него и с мушкане между играещите Simple Smile Simple Smile

корейския костюм е много нежен Simple Smile и "корейката" добре го носи Simple Smile

чардаша е унгарски танц, предците ни са живели между унгарци, сърби и румънци - взели са от всички по нещо Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 29
  • Мнения: 110
По-миналата година бях на кукерския фестивал в Перник - "Сурва". Би трябвало да наближава, някъде в края на януари е. Силно го препоръчвам - въпреки премръзналите ми крака, уши, ръце... си заслужаваше. А тази година дори зимата не е толкова страшна Grinning

Последна редакция: ср, 10 яну 2018, 07:21 от Irina3384

# 30
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
По-миналата година бях на кукерския фестивал в Перник - "Сурва". Би трябвало да наближава, някъде в края на януари е. Силно го препоръчвам - въпреки премръзналите ми крака, уши, ръце... си заслужаваше. А тази година дори зимата не е толкова страшна Grinning

https://www.surva.org/programa.php

там е най-добре да се иде с влакчето Simple Smile едно, че е по-бързо, друго, че няма да се чудите къде да паркирате Simple Smile

# 31
  • Мнения: 373
За много години! Не разбрах другата тема за коледните идеи затворена ли е вече, затова пускам тук част от моята украса. / ако решите, мога да я преместя/



Още:
Скрит текст:

















Светещото дръвче от Немски център е намалено на 10 лв. /от предпоследната снимка/

# 32
  • Мнения: 454
Голяма красота, прекрасници!
И много хубава нова темичка,
вчера видях в Юск светещи дръвчета по 6-7 лева, но не зная, дали са като на снимката- в  дълги, картонени кутии бяха близо до входа.

# 33
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
много ми хареса светещото перденце Simple Smile
а подносите със сладки не ги видях.... изобщо не погледнах... Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 34
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
яна, като на хорце са се хванали всички. и децата играят, напомнят ми за нас като малки - не на хорото, а в него и с мушкане между играещите Simple Smile Simple Smile
Ето нещо, което и до днес се танцува:



Много красива украса! И сладките!

И снимката, която Захарчето публикува, ми харесва. Хубави са ни и носиите, и танците, харесвам и доста от ритуалите ни.

# 35
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
Ето ги и моите слънца преди години.
Синът ми през 2012г.на Коледно тържество в детската градина.Той е момченцето,което маха с ръчичка.
Скрит текст:
Дъщеря ми през 2013г.след концерт.Тя е с червената забрадка
Скрит текст:

# 36
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Привет и от мен в новата тема.
Само да кажа, че за всякакви празници - български и чуждестранни сме се събрали едни кукувици, дето си украсяваме масите тематично. Само за маси е, няма останалата украса, но може да представлява интерес за някого.

Ето тук:

http://old.bg-mamma.com/?topic=940537

# 37
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
ку-ку Simple Smile
записах се и там Simple Smile
да не изтърва нещо Simple Smile

# 38
  • София
  • Мнения: 22 913
Имам доста колежки от Перник. Всяка година ходят на празника на Кукерите. Имат си и облекла на кукери. Казват, че атмосферата е страхотна на празника.

# 39
  • Мнения: 3 398
Не знам защо не се вижда предния линк, уж е публичен. Я пробвайте от тук дали се разглежда Старчевата?
https://www.facebook.com/pg/ob.razlog/photos/?tab=album&albu … =1671511852907276

Дъщеря ми като малка:
Скрит текст:

И като по-голяма Wink
Скрит текст:

# 40
  • Мнения: 4 696
Записвам се и аз в новата темичка.

# 41
  • Мнения: 2 687
Да се вдъхновяваме взаимно Simple Smile

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 240
Благодаря! Когато кожите са обработени не са толкова тежки. Simple Smile

...Ани..., страхотен е младежа Simple Smile ! Не е ли тежък костюма?

st. Dobri, показвай, показвай Simple Smile. Чардаш не е ли унгарски танц?

Показвам моята девойка преди две-три години. Подарък, донесен от батко и от Сеул. Национален корейски костюм на момиче от двореца)))







Хм, снимките се виждат добре в новата версия, в старата се разтеглят.


# 43
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Преписвам си поста от друга тема. Simple Smile
Добро утро от мен, макар че с часовата разлика при някои хора си отива вече към обяд. Simple Smile

Канех се още преди Коледа на синьо-бяла маса, но имах толкова много коледни идеи, че си казах тази да си я оставя за януари, зщаото си е зимна. Simple Smile
Уших си подложки по обясненията на nati_nat, които тя ми прати преди сигурно година  ooooh!. Много лоши материи подбрах, защото това синьото е сатен (май) и няма шиене - много се плъзга, то се оказа, че се ползвали специални игли.... Та, кривички са ми подложките, но пък ми носят настроение.

Споделям и една снимка, която си харесах в нета преди няколко дни и си я свалих, тя пък си е точно вдъхновение за подобна маса, даже и цветовете са такива.  Grinning









Толкова засега от мен, тази ще я оставя няколко дни, че ми харесва.
Купих си любимите зюмбюли, в Кауфланд вече имаше, като разцъфнат ще сменя пък със тях. Simple Smile

# 44
  • София
  • Мнения: 22 913
От днес са започнали Сурвакарските празници в Перник, в с. Дивотино  и околността. Днес в Дивотино празнуват обичая Сватба, след това заповат Кукерския празник и танци с носии и кукерски облекла. Обичаите са признати и от ЮНЕСКО. Ще има гости и от чужбина.

# 45
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
снощи ги видяхме в Мещица Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 46
# 47
  • DE
  • Мнения: 9 068
Днес ровейки в амазона попаднах на интересна лампа и се сетих, че се коментираше колко са скъпи, а и намалението ме впечатли  Grinning
https://www.amazon.de/Schneeflocke-Projektor-Lichteffekt-Weihnac … PWC32BAFRGKNYCBN8
Обичам да си купувам неща извън сезона им, заради драстичната промяна на цената  Mr. Green

# 48
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
нищо не му разбирам на пустия немски. а лампата ми харесва Sad

# 49
  • DE
  • Мнения: 9 068
Някъде трябва да има опция да превключиш на английски.

# 50
  • Мнения: 19 698
Криси, много ми харесва украсата. Както винаги Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 1 040
Момичета,правите ли някаква украса за Свети Валентин и каква е тя?

# 52
  • Мнения: 110
Ваза с рози, повечко червени свещи, продават се и пакети с изсушени листа от рози в различни цветове Heart

# 53
  • Мнения: 5 313
Не, не правя, не го усещам като празник. Но дъщерята чака сърчица   Laughing

# 54
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Прекрасна тема,за която благодаря.Ще я следя с удоволствие.
Много ми хареса масата на Криси със синята аранжировка, отивам да погледна и темата за аранжиране на маси.

# 55
  • София
  • Мнения: 22 913
Днес почитаме свети Трифон! Подрязахте ли лозята? Напълнихте ли каната с хубаво вино?
 Наздраве!


# 56
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Много рано за наздравици Amiamo Satisfied Поне 17:00 да стане.Иначе мисля да полея празника с чаша червено винце.
Някой назад питаше за декорация за Свети Валентин.Аз не украсявам.Но масата я приготвям тематично.

# 57
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
все някъде по света вече е след 17:00 Simple Smile Simple Smile Simple Smile
наздраве.

# 58
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Нaздрaве на всички, които могaт да консумирaт вино. Аз кaто не могa ще изпия еднa чaшкa гроздов сок, все е нещо Simple Smile

# 59
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Украсата ни за Трифон Зарезан... Stuck Out Tongue Winking Eye

# 60
  • София
  • Мнения: 22 913
Украсата ни за Трифон Зарезан...
Скрит текст:
Stuck Out Tongue Winking Eye

 Peace  Joy  А каква ли ще бъде за свети Валентин?!  newsm78 Wink

# 61
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
и няма ли да делнеш с другарчетата?

# 62
  • София
  • Мнения: 22 913
и няма ли да делнеш с другарчетата?

 Peace  В очакване сме!  Embarassed

# 63
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Украсата ни за Трифон Зарезан...
Скрит текст:
Stuck Out Tongue Winking Eye

 Peace  Joy  А каква ли ще бъде за свети Валентин?!  newsm78 Wink
Ами от същата... Тогава е Зарезан по стар стил... 😉 Ще ги печем на сърца... и чИрвено винце...

# 64
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
и няма ли да делнеш с другарчетата?
Пращам по телепорта... 😉

# 65
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
"Джена, телепортирай! "
Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 66
  • Мнения: 19 698
Еееее, ето още някой, който е гледал Седморката Grinning По едно време се чудех дали не съм си я въобразила, защото всички ме гледаха тъпо, като спомена нещо по темата!

# 67
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Еее, че как - момчетата въздишаха по Джена, момичетата - по Блейк Wink. Помня Орак, помня Зен...

# 68
  • DE
  • Мнения: 9 068
Бях абсолютно влюбена в Ейвън Heart Eyes

# 69
  • Мнения: 728
Бях абсолютно влюбена в Ейвън Heart Eyes
И на мен той ми беше любимец.  Жалко,  че го няма сериала в нета.

Тая вечер пийнахме по едно вино,  ама Трифон си го тачим на 14.02. Още било много рано да се зарязват лозите.  Св.  Валентин нещо не го усещаме като наш празник.
Объркващо е с тези смени и дублиране на датите, кое по нов,  кое по стар стил.
Но,  така можем да празнуваме по два пъти.
Казано накратко -  НАЗДРАВЕ!

# 70
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
или още по-добрият вариант - от 1 до 14 Wink и двата празника Simple Smile

почерпка от мен Simple Smile

# 71
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За Св. Валентин не украсявам вкъщи, само масата. За Баба Марта слагам обаче от по-големите мартеници 2-3 дни по-рано, също 2 ръчно правени щъркелчета и малко по малко разни пролетни украси. Обикновено към средата на март пък слагам пролетен венец на външната врата. Понякога април, както успея.

Понеже тукашният Великден тази година е много рано - последната седмица на март - мисля още на 11-12.03. да слагам Великденските украси. За съжаление съм в командировка цяла седмица и няма как преди това. Но общо взето така изглежда календарът на украсите у нас за идните седмици. Simple Smile

# 72
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Гледам, че последното мнение пак е мое, но нищо.
Надявам се всички да сте имали един прекрасен празник снощи, а за непразнуващите – една спокойна вечер. Simple Smile

От мен, това спретнах вчера. Спортуваме в момента по 5 пъти в седмицата и нямам време за нищо, добре, че днес е последният ден на програмата и после идва малко почивка.

Цветята ми позавехнаха, но това е положението.








# 73
  • Мнения: 19 698
Еееееее, разкошно Heart Eyes

# 74
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Страхотно е Hug
Аз тази година пропуснах всичко.Висях в чакалната на болницта.

# 75
  • DE
  • Мнения: 9 068
Малко великденски идеи https://idei.bg/aksesoari/idei-za-velikdenskata-dekoratsiya/
Не украсявам за великден. Тази година мисля да опитам.

# 76
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
Здравейте момичета!Честита баба  Марта!Да сте живи и здрави,румени засмени.Ето и моята скромна украса.Имам и една мартеничка подкова на вратата,която не съм снимала.

# 77
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Честита Баба Марта! Не съм украсявала за празника, само едни бисквити направих:

# 78
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Честита Баба марта на всички! Много здраве, радост и късмет, любов и вдъхновение!
Аз не съм украсила все още.Слагам клонче с пъпки и бели и червени кончета по принцип и големи мартеници.От сутринта съм по задачи обаче и нямах време.Само закачих на входната втара една мартеница.

# 79
# 80
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Честита Баба Марта и от мен, макар и с ден закъснение.Бъдете здрави,щастливи и благословени.
Яна,много хубави бисквитки си направила.Аз нали съм с две леви ръце,пък и напоследък нямам време за нищо,си купих подобни готови,украсата ми беше една кошничка напълнена с тях,мартенички и пластмасови яйчица в червено-бялата гама.Детето остана очаровано.

# 81
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Започнах у нас с първата великденска маса. Мисля днес да сложа и великденската украса. Тук Великден предстои на 01.04., така че остава по-малко от месец.

Нямах много извадени наличности, но ми донесе пролетно настроение. Simple Smile
Чудя се дали да правя пролетен или великденски венец за вратата, миналата година имах... Още не съм измислила, но нямам търпение да си извадя овчиците - имам едни с вълна от вълна. Simple Smile




[/quote]

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ето я и моята маса от уикенда.
Миналите седмици осъзнах, че нямам никакви зайци за украса! ГоУем пропуск! Отидох до местния магазин тип за левче и след крупното капиталовложение от 2,40 евро се сдобих с 2. Ще ги видите в средата на масата, между свещичките.

Миналия уикенд пък ми подариха крещящо оранжева кошница с трети заек в нея и реших да се опитам да ползвам поне кошницата.

Трябваше ми и още нещо в оранжево и реших да нахраня заешката фамилия с каквото имам, пък и какво по-хубаво за един заек от пълна кошница с моркови? Simple Smile

Сложила съм от седмица и нещо вече и великденските украси, но не са снимани.










[/quote]

Последна редакция: пн, 19 мар 2018, 11:13 от chrissy

# 83
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 795
Криси, супер е масата! Аз сложих стъклени яйца по една върба, имам, сложих и два заека на видно място и с това май се изчерпвам тоя път

# 84
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
И аз днес си купих няколко малки неща за Великден.От миналата година се запалих и за този празник да украсявам за ужас на ММ.Но е доста по-скромно от Коледа-т.е. украсявам си само кухнята.Утре ще мисля какво къде да сложа...

# 85
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Криси, хубава маса!
Тук не украсяват за Великден, не боядисват яйца. Затова и нищо за декорация няма по магазините. Но пък се снабдявам с елементи от България, тук само "сглобявам" украсата. Или сама правя.

Наближава Великден - тук ли ще пишем или в съответната тема? Не ми пречи и на двете места да се включвам.

# 86
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Друга тема ли има? Аз разбрах, че тази е за всичко, освен Коледа. Но може и да не съм разбрала правилно. 😃

# 87
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
И аз разбрах, че тази тема е за всичко,освен Коледа...

# 88
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Ами, всяка година се пускат теми за Коледа и за Великден. Това е последната великденска - :
http://www.bg-mamma.com/?topic=968137
В нея споделяхме различни идеи за украса, техники за боядисване на яйца и всичко интересно, свързано с Великден.
Доколкото помня, настоящата тема се направи, за да споделяме впечатления от различните празници и традиции както у нас, така и по света, без да пускаме конкретна тема за определен празник. Тук споделихме за Трифон Зарезан, за Свети Валентин, за Баба Марта и др.
Затова попитах.

# 89
  • Мнения: 7 295
Наближава Великден и започнах леко с дребни покупки-от Хит в Младост(има някои неща на супер дребни цени...0.29;0.79)


Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 13:04 от denyil

# 90
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
И аз ходих в Хита, само че в този другия,имаше интересни неща на наистина ниски цени.Купих си някакви дреболийки,ама като гледам какъв сняг е навън нещо никак не ми е пролетно и великденско, а по-скоро коледно Trollface

# 91
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Понеже за уикенда бях в София, споменавам, че Джъмбо както обикновено е пълен с великденски декорации, кошници, пиУета и зайци. Simple Smile Имаше и великденски чинии, но нещо не ми хванаха окото.

# 92
  • Мнения: 6 578
Май няма специална тема за Великден 2018, така че питам тук: От коя боя сте доволни? Пазарът е залят с всякакви бои...миналата година не помня /за жалост/ каква боя взех, но изобщо не ми се получиха яйцата. Много блед цвят, не хванаха добре, червенето розовееше...ужас! Та, за да не се прекарам пак, предпочитам да се допитам.
Преди години ползвах и кристали - малко повече играчка е, но яйцата стават много красиви.

# 93
  • Мнения: 14 499
Май няма специална тема за Великден 2018, така че питам тук: От коя боя сте доволни? Пазарът е залят с всякакви бои...миналата година не помня /за жалост/ каква боя взех, но изобщо не ми се получиха яйцата. Много блед цвят, не хванаха добре, червенето розовееше...ужас! Та, за да не се прекарам пак, предпочитам да се допитам.
Преди години ползвах и кристали - малко повече играчка е, но яйцата стават много красиви.

Има едни немски, в Метро.

# 94
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
И понеже наближава Великден, да ви покажа нещо от тукашните нрави. Снимките са стари, признавам си, че леко бях стресната в началото, но пък ми беше любопитно. Това са различните братства (кофрадии) от църквите в града. Всяко братство си има знаме, оркестър. Доста от участниците в процесията бяха боси, дори и някои малки деца. Процесията обикаля града. Децата от братствата раздават на минувачите малки икони, а който желае, дава пари - дарение за църквата.
За разлика от нас, тук не месят козунаци и не боядисват яйца за Великден. Аз използвах една кратка ваканция в България и се снабдих с някои неща за украса от Джъмбо. Почти съм готова. Ако няма друга тема за Великден, тук ли ще показваме?











# 95
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 179
Яна, това от Испания ли е ? 🙂

# 96
  • Мнения: 14 499
Поне някакви обредни хлябове не се ли пекат за Великден? Нямат ли някакви типични храни за този празник?

# 97
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Това е в католическа Испания. И се прави в цялата страна.

Поне някакви обредни хлябове не се ли пекат за Великден? Нямат ли някакви типични храни за този празник?
Испания е голяма и всяка област (комунидад) си има различни традиции. Тук освен шоколадовите яйца и зайци по магазините няма нищо друго за Великден. Но в други райони може да е различно.

# 98
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 795
Момичета, искам да издухам няколко яйца за децата. Дали после могат да се направят с кристали или ще се спукат, ако се варят? И изобщо как би било подходящо да се украсят, за да стават после за украса Simple Smile

# 99
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Декупаж със салфетки; облепване с мъниста, пайети, разноцветни конци; рисуване. Правила съм такива, ако искаш да потърся снимките. Стават за висяща украса или "набодени" на клечки.
С кристали мисля, че няма да станат.

# 100
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 795
Мерси Яна, ще търся нещо лесно, че ако те се натискат да ги украсяват, да не ги спукат Simple Smile Значи, както си мислех, няма да стане с кристали Sad

# 101
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Най-лесно е май да ги изрисуват с четки и акварелни бои. Не знам колко са големи децата, ама може и да им залепят готово изрязани цветя примерно или нещо друго.
Скрит текст:
Снимките са доста стари. Тези съм обвила с конци:

Тук има и продухани, и изкуствени яйца. Продуханите съм ги рисувала (червеното и това на "чертички" и апликирала (цветята). Другите - с пайетите и мънистата са изкуствени:

# 102
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 795
Благодаря ти! Двете са на 6, другите на 12 и 9 Simple Smile Ще ги видим какво ще свършат Simple Smile

# 103
  • Мнения: 7 295
Освен "продухани",ние с децата ми правихме и "тип саксийка"като слагахме леща на памук за зеленина(но вече е късно)-най-лесно им беше да ги рисуват с боички или ако имаш различни цветове лак за нокти.

# 104
  • Мнения: 19 698
Какво е продухани яйца? Embarassed

# 105
  • Мнения: 7 295
Взимаш яйце и с една дебела игла(губерка) пробиваш по една дупка от двете страни.През горната дупка вкарваш въздух и през долната излиза суровото яйце.Измиваш го внимателно от вътре и отвън под течаща вода и го украсяваш.Може да се промуши шнур-за висящи или да се "набучка"на шишче.

# 106
  • Мнения: 19 698
Благодаря Hug

# 107
  • Мнения: 7 295
Имам в една кутия-кошница с такива изрисувани яйца от предишни години.Утре,ако не забравя,ще ги снимам.
Още една идея за "фалшиви яйца"-от бяла глина-(от книжарница)оформяхме и изрисувахме с лак и боички.Стават също за висящи и за на шишче,като в началото(докато е мека глината)се пробиват.

# 108
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 876
Последно - тук ли ще пишем/показваме за Великден?

# 109
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Ами ако искате направо тук  Peace Ако кажете ще пусна друга тема.
Яна на мен не са ми плашещи снимките които пусна.С интерес ги гледам и чета разказите ти  Hug

# 110
  • Мнения: 25 728
Пуснете направо друга тема, тук се губи информацията.

# 111
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Пуснете направо друга тема, тук се губи информацията.

Добре  Peace По обед много ли ще е късно да я пусна?Тогава ще успея да я направя.

# 112
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Новата Великденска тема

# 113
  • Мнения: 25 728
Благодаря!  Grinning

# 114
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не съм сигурна това ли е актуалната тема за сезонни украси, ако не, моля за извинение и да ме упътите към съответната. 😃

Есенен венец за вратата:







Направих си свещник от чаша и клечици:



Тук в по-общ план:



Установих, че останалото не е снимано. Май е време уикенда да извадя малко Хелоуински неща малко по малко, че остават 2 седмици.

# 115
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Започнах с хелоуинските неща.

Тези прилепи си ги правих миналата година, сложих си ги и тази:





Тези бръмбари са готови и ги намерих за достатъчно гнусни за повода 😃:



Това си го правих и него преди година-2, много държах две вещици да бъркат отвара с паяк Grinning:



Паяците са домашно производство на 3д принтера, тях само си ги поръчах и имах накрая няколко. Тази година ще висят в хола:



Имам и тематични подложки за хранене, не съм ги извадила още. Раззмина им се мин год, че не бяхме вкъщи, и тази няма да сме, но ще си ги извадя предварително пък. 😃

Паяжините още не съм опънала, ще покажа снимка от преди 2г:



Тиквата ще я дълбаем по-нататък, но е купена вече. 😃

# 116
  • Мнения: 19 698
Разкошно Heart Eyes

# 117
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 795
Криси, страхотно е станало! А вещиците са разкош!

# 118
  • Мнения: 1 829
Криси, всичко е страхотно! Най ми харесаха прилепите, сама ли си ги правила или са купени от някъде. И на мен ми се ще да сложа такива. Живеем в Германия, децата ходят на градина и от миналата година вече освен нашите си празници празнувам и тукашните. Също от сега ми се иска идея за кошница (или нещо) за лакомства за минаващите малчогани, в кооперация сме и всички съседи събираме купеното и ги слагаме на маса на 1вия етаж и като звъннат някой излиза и раздава. От тази година съм единствената дето би се занимавала с украсата така че трябва вече да я мисля

# 119
  • Мнения: 6 953
chrissy, много красиви украси!!! И есенните, и хелоуинските.
Пусни, моля те, някои модели за копиране, например вещиците, прилепите.

# 120
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Еееее, писах и всичко ми изтри глупавата нова версия.... Как пък веднъж не вземе да проработи като качиш повече от 3 снимки...

Тук качих прилепите, които съм ползвала с един скрийншот, но трябва да се скалират според нуждите. Сложила съм и един паяк, който, ако се повтори, ще стане гирлянд-паяк.



Линк: http://prikachi.com/images/803/9419803c.jpg

От тези вещици явно съм гледала и съм си добавила паяка:



Линк: https://cdn.bg-mamma.com/sjGl/ed9ae107.jpg

Намирам една подобна котка:



Линк: https://cdn.bg-mamma.com/sjGl/6a186b9a.jpg

Злокобната гора, помня, че и нея гледах, но нямам идея откъде.

Съветът ми е ако правите цяла композиция, както е при мен, предварително с по едно овалче да си драснете коя фигура къде ще е горе-долу, защото иначе има опасност да не е съразмерно.

Последна редакция: пн, 15 окт 2018, 20:55 от chrissy

# 121
  • Мнения: 6 953
Много благодаря!

# 122
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 527
Прекрасна тема. Живея в смесено семейство и спазваме различни традиции. Дори покрай любознанието на ММ се запознавам по-отблизо с нашите. Включвам се скромно с всичката ми есенна украса, която е много малко, но много обичам да извадя, защото обичам това време от годината. Октомври е моят месец Simple Smile Любимата ми част са ароматните тартове, които сега ухаят на есен. Толкова е отпускащо и уютно. За Хелоуин не украсявам, но запасявам бонбони. По улиците тук е винаги много забавно на този ден/нощ.

# 123
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Нещо есенно пак, макар че съм сложила и малко хелоуинска украса, но някакси Хелоуин не е моят празник. То и есента не ми е сезонът, но все пак да внеса настроение и уют у дома...









# 124
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 682
Страхотно е Heart

# 125
  • Мнения: 6 313
Криси, много топла и уютна маса! Супер си!

# 126
  • София
  • Мнения: 22 913
Уютна обстановка създава аранжировката! Браво! Направено с вкус!

# 127
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 795
Криси, страхотно е!

Общи условия

Активация на акаунт