Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 30

  • 90 931
  • 876
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 290
Здравейте! Ще помоля за актуален номер на д-р Мечкунова гр.Русе.Има ли частен кабинет и къде се намира?Някой скоро да е записвал час и по колко се чака?Благодаря на всички отзовали се Simple Smile

# 856
  • Мнения: 203
Здравейте. Отскоро се притеснявам за сина си 1.6м не винаги се обръща на името си, не изпълнява команди(само когато той си реши) играе си сам в парка нарежда си камъчета или нещо друго , а до преди да проходи като пълзеше все към децата отиваше. иначе се гушка усмихва ми се като му пея ме гледа. Нямаме проблеми със съня или с яденето. Днес ще жоворя.с педиатъра му , но реших да се допитам и до вас с какъв специалист да се консултирам Sad пълво дете ми е не съм се сблъсквала и съм мн объркана и притеснена

# 857
  • London
  • Мнения: 6 732
Честит ден на Аутизма момичета! Горда съм, че имам този ексцентричен екземпляр вкъщи. Нито за миг като се замисля не мога да си го представя обикновен....

Детето е още много малко за да се каже, тези неща които описваш може да притежава и съвсем нормално дете, да си реди камъчета или да не изпълнява всеки път, говорим за дете на година и половина все пак, моето например никога не е редило нищо в колона или редица, но напълно нормално съседче го правеше без да е в спектъра изобщо за известен период от време. Да не говорим, че до 3 тата година като цяло е нормално детето да играе повече само.....не да търси компанията на деца. Изчакай още 6 месеца и направи тест за развитие за 2 годишно дете, има въпроси, задачи и изисквания които следва да са покрити на тази възраст и ще видиш тогава имаш ли база за тревога и ще си действаш ако има.

# 858
  • Мнения: 1 401
Здравейте, а какво мислите за тази статия:

https://spisanie8.bg/%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0/2019/0402/%D … %D0%B4%D0%B0.html

Ще ми бъде любопитно да разбера мнението на някой, който я прочете Simple Smile

# 859
  • London
  • Мнения: 6 732
Като стигнах момента, че аутизма бил медицински проблем и реших да не продължавам. Просто мозъкът е различен, възприятия, мисли. Представете си дойдат марсианци и решат, че землянина има медицински проблем, защото мисли и функционира по даден начин нетипичен за марсианеца? Прав ли ще е? Не няма.... сега схващате как би се чувствал аутист на около 40 четящ подобна статия.

# 860
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 938
Много неща могат да се кажат за статията. Като почнеш от там, че не е вярно, че в  Щатите смятат, “че в основата на проблемите в развитието от аутистичния спектър лежи физиологичен проблем, свързан с метаболитни неблагополучия”, та до това, че дедето на Чуринскиене - Томас не е аутист*, че да е адекватен пример е статия, касаеща аутизма.


* Чуринскиене пишеше активно във форума (в темата за трудното проговаряне) и други статии в нета има, в които е обяснявала как в началото им казали, че е аутист, но се оказало, че не е така.

Последна редакция: ср, 03 апр 2019, 04:03 от ЧеКа

# 861
  • София
  • Мнения: 17
На мен ми прилича на поредния платен репортаж, който се опитва да ни убеди, че с някоя хранителна добавка за по 100 USD хапчето, ще излекуваме аутизма за има няма 70-80 години Wink

# 862
  • Мнения: 267
Посещаваме "Всяка дума" от няколко месеца и сме доволни от постигнатите резултати. Имаме още много работа, но си иска и време - пътят е дълъг, но това, което постигнахме, ако не бяха те, трудно щях да разбера. Не съм лекар или специалист за да мога адекватно да помогна на дъщеря ми. Не съм и "смела" майка, да правя самолечение. Не искам да губя времето на дъщеря ми, докато е още в ранна детска възраст и времето е скъпо.
Ако някой има колебания, за истинността на статията, нека потърси информация от първа ръка. Тук не е мястото, с извинение.

# 863
  • Мнения: 13 823
Бих казала че статията е пълна с клишета и в нея отново са използвани обобщения и преминаване от частното към общото каквито е просто престъпно да се правят при деца от спектъра. Тя обещава панацея , но би дала  решение само на някаква част (!) от децата със Соп. Останалите родители ще останат излъгани, а времето на децата им изгубено -ако ползвам термините на потребителката преди мен .Да  спомена че на моменти статията е и неточна но то е видимо само за очи на родители/ специалисти които се варят в тази каша от по-дълго време.

# 864
  • London
  • Мнения: 6 732
Пускам ви пост на една майка на детенце с аутизъм.... много ми хареса! Както и начина по който винаги пише за сина си.

My eldest son is the only person in our household to have his autism diagnosis, yet he is probably the most inherently kind member of our family.
He can be a little brash, and he comes out with some hilariously inappropriate things, but he’s such a lovely kid.
He’ll get up at 2am to take his anxious sister to the bathroom.
He’ll hug all of his siblings, even though he’s not a huge fan of touch.
He’ll spend the good part of an hour building his 2 year old brother a train track instead of reading his Pokémon books.
In essence, the easiest way to explain it is that autistic people *do* empathise, and they absolutely *do* care about other people.
They just show it differently.
Autistic people see caring as being honest.
Being loyal.
Being authentic.
Not just telling you what you want to hear.
They might tell you that, Yes, your bum *does* look big in that dress, but they say it *because* they care.
If they ask how you are, they want to know the actual answer.
If they offer help, they mean it.
They are often highly sensitive and have a strong moral compass.
They’re just not always good at expressing it how you’d like them to.
A lot of allistic people have hidden meanings behind what they say, whereas autistic people tend not to.
And this leads to a great deal of misunderstandings.
It’s a highly complex situation, but I find it horrifically offensive that autistic people are often dismissed as being unemotional and unfeeling, when usually the complete opposite is true.
They might avoid a situation because they’re frightened, but it doesn’t mean they don’t care.
They might say something that accidentally offends, but it doesn’t mean that they don’t care.
They do.
And, one more thing about autistic people.
Once they care about you, they generally care forever.
It can take a little while to gain their affections but, once you do, you’ll always have a place in their life.
You couldn’t ask for a more loyal friend.
Treat them well.

# 865
  • Мнения: 125
В месеца за повишаване на информираността по въпросите на аутизма, ви пускам следния въпросник (прясно актуализиран) за оценка на риска при малки деца. Смятам, че той би бил особено полезен за новите майки във форума, които имат притеснения и съмнения за децата си, но не са ги обследвали все още. Следвайки линка, се попълват 20 въпроса и оценка и резултат се правят онлайн и са видими веднага.

 https://www.autismspeaks.org/screen-autism?utm_source=email& … _campaign=espeaks   

п.с. ако някой има затруднения с езика, нека ми пише на лични и ще се постарая за превод.

# 866
  • London
  • Мнения: 6 732
Моето скоро става на 5...., но го направих с оглед на тогава, катерене и слаб интерес от деца беше единственото, което според теста е могло някога да се счете за проблем. Колкото и странно да е много от децата и си сочат с пръст и общуват, имат прекрасен очен контакт, търсят внимание, играят въображаемо......и все пак това не пречи да имат шантави специфични интереси до маниакалност, които да се повтарят често, да имат изострен слух ( при нас звуците не му причиняват дискомфорт, обратното ) чуе ли самолет веднага се залепя за прозореца да го види, обича звуците, дори почна някои птици в квартала дето е чул като гугутки да имитира отлично дори без да ги има в дадения момент на местата където ги е чувал да гукат.  


Ама е опасен, нали ви казах, че почна да подкарва колелото в хола ама натиска единия педал повече, нещо с другия крак слабо натиска и напред се придвижва доста смешно и отивам да му обяснявам аз за натиска и ми вика - сядай си на стола ххаха. Най-сериозно си ме изгони, сам ще се учел.

# 867
  • София
  • Мнения: 39 783
Моля пуснете нова тема.

# 868
  • Варна
  • Мнения: 170
Как се справяте с нетолерантността? Днес на площадката една майка и баба викаха на ухото  моя син и при опит да обясня,че той има проблем ми казаха,че мястото му не е там. Разправията стана,защото той не се пусна веднага по пързалката и току що проходилото тяхно дете плака 20 сек. На мен ми е много обидно от такива изказвания. И нормален да беше пак нямат право според мен да му крещят на ухото.

# 869
  • London
  • Мнения: 6 732
Това сериозно ли? Ама то нищо не се знае то това едвам проходилото тяхно дете  и то какви аномалии носи, ще ги намести нещо и тях живота спокойно.Grin  Их, че съм лоша.....Grin



 




Общи условия

Активация на акаунт