юридически стаж

  • 4 844
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 151
Здравейте на всички! Искам да попитам компетентни по темата - Ако работя на длъжността правен съветник и съответно съм регистрирана в НАП,ще ми тече ли юридически стаж?Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 6
Съгласно § 1 от ДР на Закона за адвокатурата:
 "Юридически стаж" е времето, през което лицето е работило на длъжност или упражнявало професия, за която се изискват юридическо образование и правоспособност, включително стаж на лицата с висше юридическо образование, които работят на длъжност съдебен помощник във Върховния касационен съд или Върховния административен съд, прокурорски помощник във Върховната касационна прокуратура или Върховната административна прокуратура, разследващ полицай с висше юридическо образование в системата на Министерството на вътрешните работи, разследващ полицай с висше юридическо образование в Министерството на отбраната или разследващ митнически инспектор в Агенция "Митници"
чл.164 от ЗСВ
(Sunglasses (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 82 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) За стаж по ал. 1 - 7 се зачита стажът, придобит на длъжност или професия, за която се изисква висше юридическо образование, включително стаж на лицата с висше юридическо образование на длъжност разследващ полицай с висше юридическо образование в системата на Министерството на вътрешните работи, разследващ полицай с висше юридическо образование в Министерството на отбраната или разследващ митнически инспектор в Агенция "Митници".
(9) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2009 г., предишна ал. 7, изм. - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 2016 г., в сила от 09.08.2016 г.) За стаж по ал. 1 - 7 се признава стажът на длъжност, за която се изисква висше юридическо образование в институциите, органите и мисиите на Европейския съюз, на Организацията на обединените нации, на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, на Организацията на Северноатлантическия договор, както и в международни правораздавателни органи или международни организации, създадени по силата на международен договор, по който Република България е страна.
(10) (Нова - ДВ, бр. 1 от 2011 г., в сила от 04.01.2011 г.) За стаж по ал. 1 - 7 се зачита стажът, придобит на длъжност стажант-юрист по смисъла на чл. 297, ако лицето е работило по трудово правоотношение с Министерството на правосъдието.

# 2
  • Мнения: 151
Благодаря за извадката,знам какво гласят ЗАдв и ЗСВ.Исках някой с подобен казус да ми потвърди?

# 3
  • Мнения: 9 576
важно е какво пише в договора и длъжностната характеристика + кода по класификатора. по принцип би трябвало да се признае, но пака казвам - зависи. предполагам имате правоспособност?

# 4
  • Мнения: 151
Да имам.И аз не виждам пречка да не ми се признае,въз основа наличието на юридическо образование и придобита правоспособност и най-вече,както отбелязахте,изискуеми и фигуриращи такива,в договора и длъжностната характеристика.Как може да се провери дали тече съответно юридически стаж ?

# 5
  • Мнения: 7 590
Зависи от длъжностната характеристика. Изисква ли се за длъжността да имате юридическа правоспособност? Тази длъжност има ли я в класификатора?

Малко офтопик, може 3 години да си работя на длъжност "legal adviser " в някоя фирма като студент, че дори и на трудов договор. Но като нямам правоспособност, нито пък длъжността изисква да имам, няма да се счита за юридически стаж.

# 6
  • Мнения: 151
Да,изисква се да имам юридическа правоспособност и да има я в класификатора.

Относно офтопика....така е за съжаление,но опита си е опит! Wink

# 7
  • Мнения: 8 962
За пръв път чувам за подобна длъжност.
Правилно са отговорили - необходимо е за заемане на длъжността да се изисква юридическо образование. В такъв случай юридическия стаж си тече.

Общи условия

Активация на акаунт