Децата и лакомствата по празниците и не само🍬

  • 12 990
  • 180
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Между другото аз като малка не обичах сладко. Като ходихме на сладкарница ядях принцеси с кайма, докато сестра ми набиваше пасти, тригуни, негърчета и какво беше там. Шоколадовите бонбони не ми харесваха и много рядко, наистина много си хапвах нещо сладичко. Така, че вкуса се променя, което ми дава надежда Joy !

Последна редакция: пн, 31 дек 2018, 14:04 от Анонимен

# 46
  • София
  • Мнения: 9 627
Винаги съм обичала сладко. Сигурно е генетично, защото майка ми - също.Smile И сега дъщеря ми.Надеждата ми е , че след време няма да обичам толкова сладко. За детето не знам да се надявам ли, защото май е по-тежък случай и от мен. Smiley
Радвам се, че освен сладко обича и плодове и млечни продукти.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Никак не се справям. Успокоявам се с факта, че като минат празниците, си влизаме в ежедневен режим и получава сладко веднъж на ден - за десерт след вечеря.
Сега е просто ад - всеки се чувства длъжен да ѝ носи сладкиши. И девет от десет души държат да ѝ ги тикнат задължително в ръцете. Мръсните пари също. Може левче да е, може 10 - задължително да се наврат на детето в ръцете...
П.с. Това за сладкото и зъбите е мит. Всичко е до ген. ММ не яде сладко, а зъбите му са ужас. Аз винаги съм била унщожител на сладкиши и на 41 години имам една единствена пломба.

# 48
  • Мнения: X
Аз в прогимназията и гимназията бях чума за всякакви газирани напитки и сладко. Даже като малко дете не помня така да съм умирала за тях. После малко по малко взеха да ми опротивяват.
Сега имам дни, в които адски ми се пие примерно кола, взимам си и след 3 глътки я оставям. Сладко ям около цикъла в промишлени количества, основно шоколад, но след това ми се повдига от два бонбона.
Баща ми, жив и здрав да е, зарежда и яде невероятни количества сладко. Сигурна съм, че вашите деца не получават толкова за цяла година плюс празниците, колкото той омухва за месец. Уж е с диабет, а минава границата на захарта веднъж на полугодие, въпреки всичките сладки.
Има шанс за промяна - и към намаляване, и към привикване с още повече захар.

# 49
  • Мнения: 1 949
Какво правите когато по празници както сега се завъртят много сладки, шоколади,вафли и тем подобни,а малките искат безкрайно много от всичко?

Е, защо събирате на едно място "много сладки, шоколади,вафли и тем подобни"? Готвите и купувате храна, за да се чувства изобилие, сякаш сте от Третия свят, но сте твърде бедни за да я ядете ли?

# 50
  • Мнения: 1 407
Това ми напомня за моята свекърва. Аз съм направила чудесна торта/сладкиш. Но тя (знаейки), държи да купи комунистическа "торта" за 6.90лв с онези сметанки отгоре шарените. Абе кошмар, казвам й, не та не, много хубава торта била. И я хванах да обира сметаната по тортата и да я дава на детето. Ужасна е, колко пъти й казвам. Аз се старая с домашни торти/питки, тя му купила и кифли.

# 51
  • Мнения: X
Никога не е имало "шкаф за сладкиши" у дома, смятам че това провокира допълнително страстта за захар. Ограничавала съм количествата, като бяха малки. Няма начин да изкарат цял ден на сладкиши, а да зарежат нормалната храна.                                                              По отношение полезността на храните, колкото и да се сменят теориите през годините, полезността на естествените храни - риба, месо, зеленчуци, плодове, никога не е била отричана. А тези храни са предостатъчно за едно добро хранене. От останалите боклуци наистина няма никаква полза. Само преди 50-60 години сладко се е ядяло само по празници, и за деца, и за възрастни. Ежедневното и постоянно набиване на десерти е насърчавано с чисто печалбарска цел... Все пак това свръх производство на боклуци трябва и някой да го консумира.

# 52
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Аз не разбирам каква е функцията  на т.нар."шкаф за сладкиши".И нямаме в къщи такова.Магазина е до нас,когато ти се яде,просто слизаш и си купуваш.Идеята е,че ако имаш сладкиши пред очите ти,нон стоп ще тъпчеш.Дори и да не си гладен!Дори да ти се хапва просто нещо дребно,защо трябва непременно да е нещо сладко?Имаш ли наблизо шкаф за сладкиши,ще се изкушаваш.А когато е в магазина,малко или много ще те домързи да слизаш само за вафла примерно.И ще хапнеш плод или мляко или сандвич.В къщи нямаме такова чудо,но има "шкаф за плодове".От там се яде колкото ти душа иска,и то когато ти се доиска!В момента има два килограма мандарини,2 кг портокали,две връзки банани,киви,круша и жълта ябълка.След вечеря десерта винаги е плод.От бебе е така.Децата получаваха нишестен крем,а моя банан,киви,ябълка,праскова,кайсия и т.н.Резултата на 7 години-всичките деца от класа му са с кариеси-повечето са с по 6-7.Наскоро срещнах учителката му от градината.Сподели,че 3 годишните,които са поели от есента,масово са с кариеси и развалени зъби.От 20 деца,5 са с изкуствени ченета вече!С изкуствени,защото всичките им предни зъби са изядени до венеца!Черни и изядени!Няма с какво да отхапват храната и се наложило изкуствени зъби да им сложат.А знаете ли,че и постоянните зъби също ще са болни?Малко хора знаят този факт,че ако млечните са болни и разрушени,и постоянните ще са такива.Зародиша на постоянните е под млечните.

# 53
  • Мнения: X
Е и аз нямам шкаф за сладко, но все някъде трябва да скрия подарените шоколади или пък някакъв завъртял се вкъщи сладкиш. Понякога купувам бебешки бисквити и тях крия, защото ги вземам, ако случайно се наложи децата да ги хапнат с кисело мляко. Дали ще е в хладилника, шкафа, долапа или от магазина, все едно, всеки си знае порядките и устойчивостта на децата пред изкушенията. Моите диванета са още малки и не мога да разчитам на трайни хранителни правила.

Последна редакция: нд, 30 дек 2018, 18:26 от Анонимен

# 54
  • Мнения: 4 420
Peten, имам "късмета" да посещаваме зъболекар с детето от 4 годишна. Това, което говориш въобще няма връзка с реалността. Постоянните зъби са капсуловани и дори и млечните да са развалени, докато не са избили и подложени на вредни влияния, нищо не ги застрашава.
Причините за кариес на млечните зъби са много и сладкото не е сред първите места. Мога много да пиша, защото съм с дете, което на 4 имаше 8 кариеса, а сладко почти не ядеше.

# 55
  • София
  • Мнения: 9 627
Този "шкаф за сладки неща" май се тълкува твърде буквално от някои потребители в темата. И при нас като при Lady Stardust в този шкаф държим и други неща. А наличието на сладки неща вкъщи НЕ означава, че детето не яде полезни храни. Също така постоянно имаме плодове, които детето консумира по няколко пъти дневно. Готви се разнообразно. Не е престъпление  да  се даде нещо сладко за десерт и това сладко нещо да бъде извадено от шкафа. Simple Smile Магазин под блока нямаме. Правят се и домашни сладкиши. Изобщо наличието на шкаф не означава задължително преяждане със захарни изделия. Simple Smile

# 56
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Какви са тези изкуствени предни млечни зъби?

# 57
  • Мнения: 1 407
Дефицит на вит.Д,вит.К, Магнезий, Силиций, омега 3 са от основните причини за кариеси. Без тях калция не отива на "правилните места".

# 58
  • София
  • Мнения: 13 480
В нашата къща няма забрани, но има начин на хранене, който се е наложил с години и децата нямат навик да търсят вредни храни. Шкаф за сладко имаме, но само аз си ровя в него и си държа там марципаните и овесените бисквити. Имам в момента и няколко шоколада. Никой не ги иска.
Тази седмица постоянно изкушавам всички с едни малки мечета на Линдт, че една клиентка ми подари 2 коледни чаши пълни с мечета. С големи уговорки хапват по едно. Но пък за седмица изядоха по 2 кг.портокали, мандарини, ябълки, лимони и сега чакат да им нарежа манго.
Вафли няма сила, която да ни накара да ядем. Ама и никой близък не ни подарява сладкиши. Аз щях накрая да ги изям. Wink

# 59
  • Мнения: 36 666
Аз често пазарувам за седмица и имам шкаф за сладкиши (буквално, без да има деца у нас). Никой никога не ме е ограничавал и аз не бих ограничавала никого.

Покрай нас има квартални магазини; понякога, ако нещо е забравено, ходя и до тях, просто предпочитам големите, които не са под ръка.

Общи условия

Активация на акаунт