Отказ от болничен/отпуск, за да си гледате детето

  • 4 942
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
Ми дай от човещина да ти вършат работата. Хайде стига де, само вие имате деца... И все скачате, ама по форумите. Заместници, човещина, не знам си какво. Еми няма да върша работата на друг, щото проявявам разбиране. Ами вие проявете разбиране. 3 седмици болничен за едни сополи е нелепо.

# 46
  • Мнения: 69 138
Ами намери си свястна работа. Какво да ти кажа. Явно сегашната не те удовлетворява.

# 47
  • Мнения: 2 150
Много ми е интересно мъжете ви взимат ли болничен заради детето?

# 48
  • Мнения: 69 138
С ММ се редуваме.

# 49
  • София
  • Мнения: 18 746
Работата,която върша не ме замества никой и не я върши друг докато ме няма ,съответно няма и мрънкала.

# 50
  • Мнения: 119
На мен ми се е случвало да ми звъннат, за да замествам колега на Коледа, заради детето му. Не съм си и помисляла да откажа, защото е дете все пак...по-късно разбрах, че в къщата са били всички - 2 чифта баба и дядо, бащата също...изкарах си празника на работа, дори и мижав бонус не получих. Предполагам потребителката нагоре визираше точно такава ситуация и хора, които злоупотребяват, а не жени, с болни деца, които няма на кого да разчитат. Аз, разбираемо, вече доста се замислям преди да си отменя плановете на празници, заради чуждите такива.

# 51
  • Мнения: 2 150
Абе човещината е едно, да разполагаш с времето на другите си е наглост. Децата били растяли бързо. Ами 10 жени е един офис, с по две деца, общо 20 деца - години наред трябва някой да им влиза в положението. Време е да осъзнаем, че нашите деца не са задължение на другите хора. Ами хората без деца какво са виновни и защо трябва да работят вместо вас? Същото е и с пушачите - на ден работят по един час по-малко от непушачите... Заради “излизам да изпуша една” по 3-4-5 пъти на ден.

# 52
  • Мнения: 69 138
Това са въпроси, които следва да отправите, и се отправят към работодател. Не към колегите. Не към форума.

Сърденето отправете и насочете към работодателя, не към колегите.
След като имам право да ползвам отпуск за гледане на болно дете, го ползвам без угризения.
При трудовото или служебното правоотношение работникът/служителят има както задължения, така и права и последните са уредени законодателно.
Подхождам отговорно и към двете - и към задълженията си, и към правата си, и така трябва да, според мен.
Все пак не съм роб никому.

# 53
  • Мнения: X
Не, аз самата бях болна. Взех един ден болничен, за да отида на лекар след каъо цял месец влачих вирусна инфекция.
Стана скандал , искаше директорката да ме уволнява . Е, не  се получи. Обаче много ми падна в очите и ще си търся нова работа.

# 54
  • Мнения: 240
Да, ползвам отпуск и болничен колкото ми се налага (имам 2 малки деца). Преди да забременя, умишлено започнах работа в държавната администрация и съответно-примирявам се с малката заплата и липсата на възможност за кариерно развитие. Но и за 2те си деца ползвах по 2 години майчинство, а след това мине-не мине време-и болнични (предполагам, всички са запознати с измеренията на яслените и градински вируси).

# 55
  • Мнения: 1 580
Да, ползвам отпуск и болничен колкото ми се налага (имам 2 малки деца). Преди да забременя, умишлено започнах работа в държавната администрация и съответно-примирявам се с малката заплата и липсата на възможност за кариерно развитие. Но и за 2те си деца ползвах по 2 години майчинство, а след това мине-не мине време-и болнични (предполагам, всички са запознати с измеренията на яслените и градински вируси).

Ето едно честно мнение Grinning
Да, в държавната администрация няма проблем нито с отпуските, нито с болничните. И сте права -  понякога трябва да се примиряваме. Не можем в един и същи момент да поставяме акцент върху два или повече аспекта от живота си. Когато гоним кариера, по-добри финанси или професионално развитие, акцентът е върху работата и личният живот в една или друга степен отстъпва. Когато се посвещаваме на майчинството и отглеждането на малки деца, го правим с ясното съзнание, че професионалното развитие ще отстъпи, че финансите ще са по-малко и т.н.

А не да очакваме от всички пълно разбиране и съдействие, че и пълен бонус към заплатата даже (в едно от предишните мнения се споменаваше, че при болнични "орязвали" бонуса. А бонусът всъщност е добавка към заплатата за конкретни резултати, не е нещо, което ни се полага "по дифолт") Grinning

# 56
  • Мнения: 7
И сте права -  понякога трябва да се примиряваме. Не можем в един и същи момент да поставяме акцент върху два или повече аспекта от живота си. Когато гоним кариера, по-добри финанси или професионално развитие, акцентът е върху работата и личният живот в една или друга степен отстъпва. Когато се посвещаваме на майчинството и отглеждането на малки деца, го правим с ясното съзнание, че професионалното развитие ще отстъпи, че финансите ще са по-малко и т.н.

Един категоричен пример за това колко ограничено и ориенталско е мисленето в България. Жалко, тази страна никога няма да прогресира.

И винаги на топлите места ще бъдат предпочитани жени с нулева квалификация, минимални умения и никакви амбиции, едни обикновени мрънкала, които биха предпочели да пекат питки вкъщи и да гледат турски сериали. И за чиято липса на квалификация, умения, амбиции и неспособност да съвместят личния си живот с кариерата са виновни глобалното затопляне, кризата във Венецуела и шикалкавенето на Великобритания относно Брекзит. Винаги ще има неспособни жени във всичко и жени с противоположния профил, които могат да кажат, че искат, могат и умеят всичко. И наистина да го правят, без да се оправдават никога.

# 57
  • Мнения: 1 580

Един категоричен пример за това колко ограничено и ориенталско е мисленето в България. Жалко, тази страна никога няма да прогресира.

И винаги на топлите места ще бъдат предпочитани жени с нулева квалификация, минимални умения и никакви амбиции, едни обикновени мрънкала, които биха предпочели да пекат питки вкъщи и да гледат турски сериали. И за чиято липса на квалификация, умения, амбиции и неспособност да съвместят личния си живот с кариерата са виновни глобалното затопляне, кризата във Венецуела и шикалкавенето на Великобритания относно Брекзит. Винаги ще има неспособни жени във всичко и жени с противоположния профил, които могат да кажат, че искат, могат и умеят всичко. И наистина да го правят, без да се оправдават никога.

Един блестящ пример за категорични обобщения и гръмки изявления без реална обосновка Grinning

Да искаш е едно, да можеш  и да умееш - е друго, да имаш възможността да го направиш  - трето. Съвместяването на кариера и отглеждане на малки деца е възможно при наличие на помощ от родители или бавачки. Друг е въпросът дали това е оптималният вариант и дали едното или другото не страдат... Не става дума за ограничено и ориенталско мислене, а за обективна преценка на ситуацията и избор, направен с разум и любов. Неслучайно в "ориенталска" Дания, Холандия, че и Германия жените с деца масово работят по 4 часа.

Смешна е Вашата категоричност и лекотата, с която поставяте толкова много жени в групата на неспособните. Представете си, че не са неспособни, а отговорни. В даден момент отказват да поемат твърде изискващи работни ангажименти, защото им е важно да бъдат до децата си. Не до печката и телевизора, а до децата си!  Че не биха искали да поставят работодателя си в неприятни ситуации, когато им се наложи вместо да отидат в командировка, да останат у дома с болното си дете. Че не биха искали да са далече от болното си дете, даже да има кой да го гледа.

Нека уважаваме личния избор. Той е в основата на НЕограниченото и НЕориенталското мислене Blush
Щом той не пречи на останалите, не би следвало дори да бъде коментиран, а какво остава да бъде осъждан.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
А в Швейцария майките масово не работят, защото ангажиментите покрай децата са много, а целодневните градини са безбожно скъпи.

# 59
  • Мнения: 7
Vetrena, Вие сте категорична/ен Simple Smile Около мен има майки на 2+ деца с много добри професии и сериозни кариери. Помощ не всички имат. Имат обаче работодатели, които са ги оценили и се съобразяват с тях, защото и те са имали/имат деца и знаят какво е. А времето, което една майка има докато е млада, за да постигне някакво развитие в кариерата си, няма да се върне, когато стане на 45+ и е изпълнила дълга си да бъде близо до децата си. И да, в Дания, Норвегия и пр. е ОК да работиш на 4 часа, но в България опция за такава работа за сериозните професии (с гарантирани доходи, а не с някакви там 30-40 лв случайни, ако се случи да спечелиш месечно или невероятните професии "дистрибутор на козметика", пардон мениджър) няма, а "кариерата" на касиерка в супера, уви, не е никаква кариера. А на 45+ ми е интересно на каква длъжност ще бъде назначен мама-орлица, която неотлъчно е бдяла над децата си 15+ години. Може би на управленска? Нещо не ми се връзва.

На второ място, количеството време с децата не е критерий, а качеството му. Повечето подобни "квачки" имат количество, но нямат качество. Да не говорим какво се случва, когато пиленцата излетят от гнездото (естествен процес) и мама квачка остане сама в него (е, с там едно същество баща, ама той по дефолт не е особено интересен за нея). Такива свръх-ОТГОВОРНИ майки нанасят огромни вреди на децата си, лишавайки ги от възможността да се научат да се адаптират, оцеляват и справят сами.  Въпрос на гледна точка. Аз отглеждах с тези принципи децата си едно време и те израснаха хора, да, бях сурова и знам, че така е трябвало. Лигльовци не бих гледала, да се крият в полата ми до 40-годишни - също. Въпрос на гледна точка. Апропо, пиша това като родител, който за първите 18 години на децата си се е отделял сумарно от тях за около максимум 5 дни годишно. И пак казвам, времето не е критерий. Важно е присъствието, близостта, връзката, а това не се постига само с време. Както се казва - не става само с ядене, трябва и акъл. Простата и ограничена жена винаги ще си остане такава и това, че люпи семки и клюкарства, но е с детето си, няма да изгради контакта й с него. Там е нужно общуване на друго ниво. Някои жени го имат. Тези с ограничения умствен багаж, квалификация, стремежи, мечти и амбиции, няма как да постигнат такива отношения. Съжалявам.

Общи условия

Активация на акаунт