Често срещани правописни грешки

  • 376 508
  • 11 487
  •   3
Отговори
# 11 340
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 874
По темата за Й, но не само:
Цитат
Преди проблемът беше, че в раьона има клиникй за наркомани

# 11 341
  • Мнения: 5 944
Свещтник!

# 11 342
  • Мнения: 13 937
"Приемо-предавателен" пиша аз, както и "Приложено Ви изпращам...".

# 11 343
  • Мнения: 23 035
Приемно време, приемам и предавам по протокол.Защо да е приемо?И граматически пуснах линк, че е приемно-предавателен.

# 11 344
  • Мнения: 13 937
Не съм видяла линка, странно, така се е вкоренило в съзнанието ми, че трудно ще напиша "приемно".

# 11 345
  • Мнения: 1 467
На 99% съм сигурна, че е нов правопис, а по-рано е било правилно "приемо-".

Протоколът е от една страна предавателен, а от друга - приемателен (не "приемНателен").

# 11 346
  • Мнения: 2 519
На 99% съм сигурна, че е нов правопис, а по-рано е било правилно "приемо-".
Не, не е. И в речника от 1983 г. е приемно-предавателен.

# 11 347
  • София
  • Мнения: 6 694
Изключително странно - доскоро работех в голяма фирма, с документи, изготвени от юристи, ползвахме образец на Приемо-предавателен протокол, не съм си и мислела, че е Приемно... Всъщност навсякъде в интернет може да се намерят бланки именно за първия, само в езикови справки го видях като Приемно.

# 11 348
  • Пловдив
  • Мнения: 14 567
Приемен, естествено, не приемнателен. Щеше да е "приемнателно-" иначе.
Коментар към коментара е това, а иначе си е утвърдено в практиката "приемо-", от "прием" явно, каквото и да пише в речника.

# 11 349
  • Мнения: 41 143
Този термин не се преподава в училище, научила съм го от практиката и никъде не съм срещала "приемно-предавателен". Пък речникът каквото ще да казва.

# 11 350
  • Мнения: 2 519
И за мене беше неочаквано...

Скоро се очаква да бъде пусната платформата БЕРОН (Български езикови ресурси онлайн), т.е. онлайн версията на правописния речник.

# 11 351
# 11 352
  • София
  • Мнения: 6 131
Аз пък винаги съм ползвала приемно-. По-добре ми звучи. Grinning

Тия идейоти да не са нарочно така...? Толкова изчанчено...

# 11 353
  • София
  • Мнения: 1 600
Пиша приемо-предавателен протокол. Също така "Здравейте колеги", "Здрасти Вяра", "Прилагам проект на договор" и т.н. Знам правилата, но нагло ги нарушавам. В по-формални текстове изобщо не се занимавам със запетайки и обръщения, пиша "Уважаеми г-н Еди кой си" и минавам на въпроса. От двадесет години работа и опит с формални и професионални текстове съм се убедила, че (противно на общото убеждение) във всички среди се цени простият сбит изказ, вкл. в юридическите и административните. Единствено прогимназиалните учителки по литература са убедени, че езикът трябва да се употребява по най-сложния и засукан начин, и оттам тръгват всичките "във връзка с последния ни разговор, приложено представям на Вашето внимание извлечение от каталога на нашата компания и бла-бла".

# 11 354
  • софия
  • Мнения: 25 519
А какво общо има стилът на изказ със (не)спазване на правописните правила?

Общи условия

Активация на акаунт