Имахте ли структурни промени в гърдите след отбиване?

  • 823
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 93
Здравейте, момичета! Два месеца след като спрях да кърмя реших да ида за първи път в живота си на ехограф на млечни жлези. Имам наследствена обремененост от бабите ми. И за мое учудване ми откриха нещо, което първият лекар каза,че прилича на малък фиброаденом или стара киста, а вторият ( д-р Хинев от Варна) каза,че нямам нито киста, нито фиброаденом и че не трябва да се притеснявам. И,че след отбиване при някои жени се появяват някакви структурни образувания.Същият ми каза,че при втора бременност ще се махне. И двамата лекари ми препоръчаха да се следя на 3-6 мес щом съм с фамилна обремененост. В крайна сметка не разбрах какво имам в гърдата си. От същата гърда давах малко по-рядко на бебето да суче, защото на другата ми беше по-удобно. Не знам дали има връзка. И дали нямам заседнала кърма. И сякаш често имам болка и стрелкане в тази гърда около зърното, където ми откриха тези неща. Та, въобще има ли някоя от вас с подобен опит?

# 1
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Не е задължително да имаш структурни промени на млечната жлеза след кърмене.
Не се притеснявай, била си на лекари и то двама, следи се щом си с наследство и не мисли лоши работи.
Продължителното кърмене има протективен ефект по отношение на тези заболявания.

# 2
  • Мнения: 13 860
Разширени млечни канали след кърмене, това ми казаха. И че било нормално да се получат такива при кърмили жени.  Тези разширени каналчета периодично се пълнят с течност но не помня точно в кой период ( овулация или цикъл) и после се празнят. На мен така ми откриха една киста , която след година  изчезна , след няколко години друга. А там където се събираше течността всъщност не понаболяваше. В един момент  мамологът започна да ме викаше  в различни периоди ( преди,  по време , след овулация, преди цикъл ,по време на цикъл ) и проследяваше какво се случва. Тогава ми обясни какво всъщност става заради тези разширени канали. Така че проследяването е добър ход, но пък и няма нищо което особено да те притеснява.
Успех!

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 22:49 от _re_ge

# 3
  • Мнения: 93
Благодаря за отговора! Simple Smile А оправиха ли се и след колко време? И всъщност виждаше ли се на ехографа какво е, защото при мен и двамата лекари не ми уточниха. И аз имах съмнение за такова като твоето и наистина около цикъл ( в момента съм така) ме наболява повече там.

# 4
  • Мнения: 13 860
Аз посещавам една и съща мамоложка. И на нея именно това й направи впечатление че ту са пълни с течност , ту не. Разбира се понеже съм ходила при нея в различни периоди. Затова реши да ме вика периодично за един цикъл и каза че вижда пълнене и частично празнене. И така. Искам да кажа че те ту се виждаха ту не. В зависимост от това в кой период съм.  Но ме болеше на точно определено място  и като покажех къде, ги намираше. Дори на първата която беше
Много отстрани под мишницата , каза че  ако не показвам къде боли,  нямало въобще да са види с точност. Първата киста беше с година проследяване. Втората за три месеца изчезна . Определено боляха много преди цикъл. За профилактика и облекчаване мамоложка каза да пия комбинация от витамини А и Е зимните месеци. Много ми помогна. И досега зимата пия тази комбинация.

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 22:49 от _re_ge

# 5
  • Мнения: 93
Извинявай, от написаното не ми стана ясно в крайна сметка кисти ли са твоите или разширени млечни канали? Simple Smile

# 6
  • Мнения: 11 145
Ходила си за пръв път в живота си на образна диагностика на гърди, но смяташ, че измененията са от кърменето?

Фиброаденоми и кисти се образуват и у много никога нераждали жени. Освен това физиологичните промени в гърдата, предизвикани от бременност и кърмене, отшумяват средно за около 6 месеца след окончателното отбиване. Т.е. тогава се препоръчва първи "следкърмачески" преглед за по-голяма яснота на картинката.
Иначе щом имаш фамилна обремененост, препоръчителна е редовната профилактика, както ти е казал и лекарят.

# 7
  • Мнения: 13 860
Фиброаденоми и кисти се образуват и у много никога нераждали жени.

Параход и аз така смятах докато не ми се случи на мен. Кърмила съм година, после - година и седем месеца. Според мен моето кисто- приключение  съвпадна  някъде с първите признаци  (дори без да съм ги забелязала )на пременопауза и период на изключително голяма стрес.

Извинявай, от написаното не ми стана ясно в крайна сметка кисти ли са твоите или разширени млечни канали? Simple Smile
Извинявай за непоследователноста.
Кистите са обикновено торбички с течност. За кърмили жени  често се образуват където има разширени канали. Стават от няколко мм  до няколко сантиметра. Често не се налага специфично лечение, но е задължително проследяване. Изма варианъи - ичезват от самосебе си, с прием на хормони или в резултат на предменопаузата. Може да се напипват, да причиняват дискомфорт, да бъдат оставени или премахнати с процедура но задължително проследявани. Моето бяха кисти. Както казах меняха си размера според цикъла,  но първата беше  от 8мм до сантиметър и половина като набъбне , а втората около сантиметър. Първата се задържа по - дълго. Година проследяване после изчезна и още година профилактично. Втората изчезна по- бързо. Но аз тогава вече бях в период на хормонални промени  на пременопаузани и именно затова ми се струва че стана по- бързо .

Последна редакция: чт, 02 яну 2020, 16:53 от _re_ge

Общи условия

Активация на акаунт