Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 51 459
  • 291
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 128
Здравейте!
Искам да попитам колко дълго може да се приема ГАБА 500 мг на Солгар от дете?
И друго - може ли да се взимат заедно л-теанин и Л -  глутамин?
Благодаря!
Според мен ГАБА би трябвало да се дава само, ако сте се посъветвали с лекар , особено ако детето има специфични здравословни изисквания и състояние, което вече би определило някаква доза и продължителност на прием.
За Л-Теанин и Л-глутамин не мога да разбера дали въпросът се отнася за същото дете или за друг човек? L-Glutamine го има в много храни, не е нещо ново за организма, но за виси в каква доза. Всяко специфично състояние изисква съобразяване с него. Би трябвало да приемате Л-Теанинът по друго време от глутамина, но не е удачно да бъде вечерно време. Л-теанинът не е добър вариант за прием от деца, освен след консултация и изрична препоръка на лекар.

# 271
  • Мнения: 4 627
Здравейте какви хранителни добавки и с каква продължителност е нужно да приема тийнейджър с лош хранитен режим като  предпочита суха и не здравословна храна? Какво мислите и за имуностимулантите тип ехинацея, марсианци, Имуномикс и др.

# 272
  • Мнения: 128
Здравейте, може ли сироп за възрастни Флудитек да се замени със Мукосолван, тъй като вкъщи имам неотворено шише от него?Също така искам да попитам късно ли е за поставяне на противогрипна ваксина?Благодаря предварително.
Здравейте и двата сиропа са предвидени при влажна кашлица, за изчистване на натрупаните белодробните секрети и улесняване отделянето им. Замяната е възможна. Съставките са различни, но приложението им е едно и също.

# 273
  • Мнения: 128
Аз имам въпрос зя Авирон. Трима от общо четирима се разболяхме у нас от началото на седмицата. Хрема, кашлица, ниска температура, болки в гърлото. Първият и най-зле каращ, направи ПСР. Отрицателен. Но междувременно почнахме от първите дни Авирон по предписание на лекар. Все още сме си болни, никой не се е оправил и ще го пием до край. Въпросът ми е, ако ни хване пак вирус/Ковид, може ли пак да го започнем или трябва да мине време?
Здравейте! Ако е минал поне 1 месец или няколко седмици от първоначалният прием, не е грешно и е удачно да се приема продуктът отново. Ако е минало и повече, тогава няма никакъв проблем. Не неглижирайте оздравяването, възстановете добре, погрижете се сериозно за профилактиката след заболяването, за да може организма да се стабилизира и да сформирате здрав имунитет.

# 274
  • Мнения: 128
Здравейте! Тази година заради урраплазма, пневмония и фарингит почти 2 месеца бях непрекъснато на антибиотици. Сега съм отново с бактериален фарингит и терапията е 5 дена клацид. Това е омагьосан кръг, от който искам да изляза, усещам че имунитета ми се е сринал тотално. Има ли добър антибактериален препарад за да се предпазя от антибиотици в близко бъдеще иши имуностимулант.  Освен това ми се появи гъбична инфекция и заради ужасния дискомфорт си самоназначих микомакс и макмирор, но 2 ден комфорта не е отшумява. Да продължа или има по добра алтернатива?
Антибиотиците са антибактериални препарати, но продължителната им употреба не е удачна, освен при изрично предписание и определена ситуация. Не бързайте със самопредписанията! Възможно е причината да не е точно гъбичка, а друг микроорганизъм или комбинация, на които съответните продукти не действат. Можем да приемем, че коментираме някаква дисбактериоза и дисбаланс, налагащи продължителен прием на добри пробиотици с добър състав. Препоръчвам полибактериален имуностимулатор, ако не сте ползвали. Направете няколко месечен курс. Има продукти, съдържащи и други имуностимулиращи съставки(като имуноглюкан) освен полибактериалния лизат. Ако не вложите усилия в оптимизирането на имунитета и задържането му така за дълъг период от време, затвореният кръг ще продължи. Нямам как да пропускаме базови елементи като здравословно хранене, сън, движение и да искаме лекарствата да свършат работата вместо нас. Те ще помогнат, но режим не могат да създадат, а с него най-бързо и най-добре ще помогнете на имуностимулатори, витамини , пробиотици и т.н. да възстановят организма ви възможно най-бързо и успешно. След като има сериозен дискомфорт със стомашно-чревният тракт е хубаво да се направи хранителен режим и да се изключат храни, които стимулират и благоприятстват задълбочаването му. Във вашият случай , изписването на антибиотици без антибиограма не е най-добрият вариант. Направете антибиограма и след това нека ви изпишат антибиотик ,ако има нужда, но да е съобразен с антибиотичната чувствителност на съответната бактерия/бактерии, създаваща/и проблемите.

# 275
  • Варна
  • Мнения: 367
Здравейте, в момента приемам б12 и фолиева киселина, съдържаща се във комбинирани витамини. За да отида в лаборатория и да проверя как се движат стойностите им трябва ли да прекъсна приема им предварително?

# 276
  • Мнения: 128
Здравейте.Незнам въпроса ми дали е за тук,но ще попитам.Така пия прахчета пикозитол от месец и половина,но 2 поредни цикъла имам много оскъден и къс цикъл и попринцип не е мн обилен но чак толкова оскъден не е бил.Нормално ли е това след като пикозитола трябва да поддържа хормоналния баланс и другото което е от време получавам зачапване извън цикъла,но ми се струва че е анално.Някакви мнения по въпроса ..?
Здравейте! Според мен продуктът е с добър и именно хормонално балансиращ ефект. Според някои проучвания, при 88% от жените прилагащи терапия с мио-инозитол е възможно поява на спонтанен месечен цикъл по време на лечението. Възможно е описаната от вас ситуация да е част от ребалансиращият ефект терапията ви. Посъветвайте се с вашия ендокринолог, за да е ясно каква точно е причината за тези аномалии.

# 277
  • Мнения: 128
Здравейте, три месеца приемах лактофлор опти 6 по препоръка на гастроентеролог заради нередовен стомах. По време на приема му се чувствах много добре и нямах проблеми. Но доктора каза че трябва да се направи почивка да не се приема непрекъснато . Когато го спрях проблемите ми пак са на лице. Въпросът ми е мога ли да го приемам непрекъснато , или по каква схема ? Нужно ли е да  сменям пробиотиците и кои подобни на опти 6 бихте препоръчали? Благодаря!
Здравейте. Непрекъснатото приемане не е най-удачният вариант. Щом нещо го налага, значи може би има някаква по-голяма причина, която предизвиква дизбаланса - хранителен режим, специфика на стомашно-чревният тракт, нарушена секреция, психологическо състояние, дисбактериоза и т.н. Разбира се е възможно и да не е нищо сериозно, а просто недостатъчно оптимална терапия. Това че неколкомесечният прием е дал резултат е много добре, но след като при преустановяване на приема на пробиотика проблемът се явява пак е добре да направите допълващо изследване, за да се види кое предизвиква появата му отново. Тогава е възможно и да се изпишат още добавки или лекарства, които да допълнят терапията, за да се получи пълноценно лечение, след което вашето здравословно състояние да бъде стабилно и да не се налага нескончаем прием на каквото и да било.
При продължителен прием на пробиотици, вероятен страничен ефект е запека. Това е и причината да сте посъветвана да спрете приема за период на почивка. Възможно е стабилното състояние по време на приема да е било поддържано от пробиотика. Съветвам ви задължително да се посъветвате с гастроентеролог, за да бъде евентуално коригирана или подобрена терапията. Бъдете подробна в описването на проблема при специалиста, така той ще определи още по-добре диагнозата и лечението. Ако трябва потърсете допълнително мнение от друг специалист.

# 278
  • Мнения: 128
Здравейте, не знам въпроса ми дали е за тук, но ще попитам, изписаха ми утрогестан за задържане, бременна съм в 6та седмица, перорално го приемам 3х2 но се чувствам постоянно уморена, казаха ми като спре кървенето, че може вагинално,ще отшумят ли тези симптоми и как е най добре да го приемам понеже се притеснявам. Благодаря
Приемът се определя от вашият гинеколог. Умората е очакван страничен ефект от този лекарствен продукт. Но трае само докато се приема, опасно е само ако шофирате. Посъветвайте се за промяна в терапията с вашият гинеколог. Вагиналният прием е възможно да намали интензитета на някои от страничните ефекти, но е задължително да спазвате предписанията на лекаря специалист! Когато се спре приемът на този лекарствен продукт страничните ефекти ще отшумят.

# 279
  • Мнения: 99
Здравейте,от преди 3 месеца от както пих примолут нор,имам нервно напрежение,все едно имам някаква тежест в гърдите,а и имам някакво депресиращо състояние,понякога се разплаквам без причина(след това като чели ми олеква)пия Седатон,но несъм сигурна до колко повлиява за депресивни състояния,бихте ли препоръчали някакви билкови добавки за целта.Благодаря предварително!

# 280
  • Мнения: 128
Здравейте искам да попитам изписаха ми феминор дуо за горещи вълни.След колко време ще има видим ефект и дали ще ги подтикне.
Здравейте Simple Smile Ефектът би трябвало да се усети след първата седмица или до края на втората. Приемът все пак трябва да продължи известно време, за да окаже достатъчен продължителен балансиращ ефект. Да подтикне горещите вълни е слабо вероятно. Очаквано е да ги коригира и редуцира.

# 281
  • Мнения: 128
Страхотно, че има такава тема..
Да споделя и аз проблема си.
От малка заради гентамицин ми се влоши слуха.
И така до днес, още нямам- 30.
Попаднах на една тема за пчелен клей.... И хем се зарадвах хемм не ми се вярва.
Реших да попитам господина възможно ли е да ми се оправи слуха от него?
Това пишеше ✔️ а вие как мислите?
Здравейте! Явно имате неприятен опит и последствия от лечение с гентамицин. Ако трябва реално да коментираме въпроса - щом е засегната слуховата сетивност, едва ли подобен метод (с пчелен клей) би решил толкова сложен проблем. Най-често при подобни ситуации се прибягва до медицински изделия като слухови апарати(зависи от степента на загуба на слуха). От друга страна не е и вредно, ако желаете да опитате. Така или иначе пчелният клей има множество положителни свойства за организма и най-малкото заради тях идеята не е лоша. Така ще бъдете сигурна дали би имало ефект за вас.

# 282
  • Мнения: 128
Има съмнения за цистит ..позиви за уриниране чести, но с малко количество ...имам и проблеми с бъбреците към какъв специалист да се обърна уролог ли ???На първо време може ли да ми препоръчате някаква хранителна добавка .....уринал акут или нщ подобно Sad
Здравейте! Свързването с уролог и назначаването на час ще даде най-бързо отговор на вашите запитвания и решение за поставеният проблем. Използването на добри продукти с екстракт от червена боровинка е добра идея. Ще започне борбата с бактериите, предизвикващи възпалението, но разбира се зависи от тежестта на инфекцията. Много удачна е употребата и на полибактериални имуностимулиращи лизати, като ви съветвам да попитате лекуващият лекар за тях и евентуално да ви предпише. Те стимулират специфичният и неспецифичен имунитет на отделителната система, с което могат да  забавят или спрат развитието на инфекцията, а също са полезни при рецидивиращи, появяващи се отново инфекции.

# 283
  • Мнения: 128
Искам мнение за Cosentyx.
За лечение на дете с атопичен дерматит, на 10 г, към 35 кг.
Здравейте! Продуктът е относително нов(5 години от одобрението му) и е предвиден за приложение основни при възрастни. Европейската комисия е одобрила продукта за употреба при деца между 6 и 18. От друга страна са отбелязани като най-често проявявани странични ефекти по-чести възпаления на горните дихателни пътища, поява на херпес(очаквано, с оглед противовъзпалителният му ефект и принципа му на действие). Разбира се, това е само вероятно, не е задължително, но винаги трябва да се има предвид ползата съобразена с риска от странични ефекти. Следователно ще се определи от препоръките на вашият лекуващ дерматолог.

# 284
  • Мнения: 128
Здравейте!Предстоят ми хормонални изследвания и лечение на стерилитет.Високо рискова професия съм и трябва да дам отговор дали да ме включат във ваксинацията на Пфайзер против Ковид.Кое е по-малкото зло за менспоред Вас да се разболея от Ковид или да сложа ваксина ?Благодаря.
Здравейте! Тук говорим за вероятности и трябва да се имат толкова много различни условности, че от моята позиция няма как да преценя подобно нещо. Определя се рискът и ползата и се решава. Това най-вероятно ще ви посъветва вашият лекар, защото има по-добра и подробна представа за вашето състояние.

Общи условия

Активация на акаунт