Термин Юли 2022

  • 33 633
  • 760
  •   1
Отговори
# 720
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 611
С тироксин, то тия хапчета (л-тироксин, еутирокс) са синтетичен хормон. Добавяш ли си го с хапчета, повишаваш серумните му нива и оттам организма подава сигнал, че трябва да намали ТСХ, защото ТСХ всъщност стимулира отделянето на хормона (а не го потиска). Просто като не ти достига тироксин в организма, хипофизата опитва да наваксва отделяйки все по големи количества ТСХ, за да стимулира жлезата - то затова е кръстен тироид-стимулиращ хормон.
И готиното е, че синтетичния тироксин е едно от най-безвредните неща, които могат да изпишат по време на бременност, за разлика от доста други хапчета (примерно в обратната ситуация, ако има хиперфункция и трябва да се приема тиреостатик, винаги има шанс той да потисне жлезата на бебето също).

# 721
  • Мнения: 373
Явно съм му изпуснала юздите, защото бях на най - малката дозичка 25мкгр Еутирокс. Забравих да добавя, че заболяването ми е установено преди 6-7 месеца (забременяването стана още на първия месец опити, явно сме уцелили късметлийски месец). Ендокриноложката ми за ФТ4 казва, че в БГ нямаме референти стойности за през  бременността и затова не го иска.
Лично аз не съм много запозната с какво трябва и какво не тръбва да правя за хормона, затова съм ѝ се доверила, както и при друг специалист не съм ходила.
Но тук научих нещо ново за ФТ4, за което много благодаря 🤗

# 722
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 611
Това ми е супер странно, честно казано. Бих те посъветвала да я смениш, да не говорим че имаме и репродуктивни ендокринолози в страната.
На мен тези обяснения са ми дадени от моя ендокринолог (не е репродуктивен), включително като почнах да разпитвам за ТСХ и бременността ми даде горното обяснение и веднага се разсмя, вадейки телефона: "Ето за този въпрос имам запазена снимка от един симпозиум, където на графиката ясно се вижда повишението и как са очаква да се движи ТСХ в единия и другия случай."
А референтните граници са международни от години, това че тя ползва едните, а не ползва тези за бременността ми е ужасно непонятно.

Ето по триместри за ТСХ: https://perinatology.com/Reference/Reference%20Ranges/TSH.htm

Ето по триместри за фТ4: http://www.perinatology.com/Reference/Reference%20Ranges/Thyroxine,%20free.htm
За свободния Т4 включвам забележка: Моят ендокринолог ми обясни, че все още целим оптимално 15-18 по време на Б, защото това е свободното ниво, а не свързаното. Свободното ниво е това, което се мери, което обикаля свободно в кръвта. По време на бременността започват да се отделят повече свързващи протеини (мисля, че бяха протеини) от черния дроб, които ускоряват свързването на свободния хормон и усвояването му от организма, за да стига за бебето. Затова има и рязък спад понякога, и да 12-15 като стойност може да е ок, но също има риск да не стига за майката все пак, а бебето да си дърпа приоритетно за него си. Та е супер, ако фТ4 е 15, но е още по-хубаво за майката, ако е около 18.
П.П. говоря за pmol/l като единици, ако ви трябва конвертор на единици ползвайте този примерно: http://www.endmemo.com/medical/unitconvert/Thyroxine.php

Последна редакция: пт, 07 яну 2022, 13:58 от АА

# 723
  • Мнения: 784
Аз си чакам прегледа при ендокринолога, първоначално ТСХ (2.5) ми беше в норма. Преди месец ми вдигнаха дозата. Последното ми ТСХ е 3.1 от преди 2 дни, така че ми се налага все още корекция, ФТ4 - 16.3. Аз лично пускам и ФТ3 понякога (през 2-3 месеца) и всеки път ми се казва, че няма нужда. Лично  от всичките си изследвания виждам, че при ФТ4 около 19, ТСХ е оптимален.
АА, моля да споделиш кой е ендокринологът ти. Всичко, което си споделяла в темите до сега, ми прави много добро впечатление!

# 724
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 611
фТ3 по начало се изследва и ако няма проблем с конверсията тя обикновено не настъпва по-късно (в повечето случаи, там не съм много наясно, но обикновено ако поначало нямаш проблем, после е нисък шанса да се появи). Въпреки това и аз пускам за годишните изследвания, че си вървят и в пакет с ТАТ и МАТ.

При др Ангел Маринчев ходя, в МЦ Америмед по допълнителното здравно, а иначе по НЗОК преглежда и в пета градска в София. От 2 години съм при него и съм доволна, винаги обяснява като питаш нещо. Препоръчвала съм го, има доволни от него, има и недоволни (едната ми недоволна приятелка искаше просто да ѝ даде хапче да ѝ се оправи ПКЯто, ама тя си беше забатачила яко хормоните, ТАТ и МАТ в небесата, яко предрусване със селен, щото беше почнала някакъв режим от някаква онлайн консултантка дето ѝ пробутваше витамини, и си търсеше лекар дето да ѝ оправи организма то днес за утре, та мисля че беше въпрос на неоправдани очаквания; един друг приятел не беше ок с режима, който му препоръча, ама и тук мисля че беше въпрос на очаквания, щото така и не го почна тоя режим).

# 725
  • Габрово
  • Мнения: 1 960
Привет мили мами ,ако ми позволите един късен запис в групичката ви ,ще съм ви благодарна.С термин 17.07.2022г . второ слънчице ми е след 15години .Преди доста време бях в групичката Искам бебе и с удоволствие бих се радвала да съм вече в групата на бъдещите мами юли '22.Пожелавам на всички възможно най-лека бременност, здраве и бързо решение на всеки изскочил проблем в движение. Heart
И ако позволите един въпрос много бързо наддавам килограми ,приемам всякакви съвети с идеи за хранене и засищане на апетита без да се отразява в килограмите драстично.

# 726
  • Мнения: 2 161
danger#scorpion@, добре дошла и лека бременност. 🙂

# 727
  • Габрово
  • Мнения: 1 960
danger#scorpion@, добре дошла и лека бременност. 🙂
Благодаря Fillme да бъде ,Амин за всички ни такава и за теб 😇

# 728
  • Мнения: 227
Момичета аз съм изцяло на фрешове,не ми понася друго,с нетърпение чакам в четвъртък прегледа си при доктора😩

# 729
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 611
Фрешовете вдигат ударно кръвната захар, хубаво е да се има едно на ум с тях. Иначе е кофти докато мине гаденето, аз карах на тестени.

# 730
  • Мнения: 227
Опитвам се,но много малко поемам и друга храна,но това е положението при мен засега,лекраства,елачи,нищо не помага.

# 731
  • Мнения: 373
АА  при мен като се откри проблема ендокриноложката ми беше казала изследвания през 2 месеца докато установим правилната доза. На втория месец хормона перфектно се повлия с 25мкгр, тогава ФТ4 ми беше 13,70 pmol/L (реф. ст. 12.00-22.00)
Когато ТСХ беше 16,95 не пуснах ФТ4, вдигнаха ми дозата на 50/75 през ден, така за 4 седмици. ТСХ спадна до 6.14, а ФТ4 е 13,94.
Сега дозата ми е само 75мкгр за 3 седмици и пак ще пускам изследвания. Каза, че иска ТСХ до макс 2 (до колкото си спомням)
Първи път като отидох докторката каза, че освен голям възел вижда променен вид на щитовидна, каза че за нея това е Хашимото, но иска да види и хормоните и ТАТ, които бяха 291 (реф. ст. до 115) и МАТ бяха 373 (реф. ст. до 34)

# 732
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 611
Принципно на 45 дни е проследяването, при бременни в началото даже на 30 казват някои, но и 2 месеца не е много.
Не е чак толкова зле, то бебчето скоро ще си има самостоятелна жлеза и няма да зависи от теб.
Щом ТАТ и МАТ са високи си е хашимото. Бих те посъветвала да пуснеш контрола скедващия път от любопитство, при мен при Б спадат в нормата заради укротената имунна система.

Иначе аз си обяснявам рязкото ти скачане на ТСХ че си забременяла с възпалена жлеза. Оттам се е пообъркал организма, но нищо фатално.

# 733
  • Мнения: 208
Принципно на 45 дни е проследяването, при бременни в началото даже на 30 казват някои, но и 2 месеца не е много.
Не е чак толкова зле, то бебчето скоро ще си има самостоятелна жлеза и няма да зависи от теб.
Щом ТАТ и МАТ са високи си е хашимото. Бих те посъветвала да пуснеш контрола скедващия път от любопитство, при мен при Б спадат в нормата заради укротената имунна система.

Иначе аз си обяснявам рязкото ти скачане на ТСХ че си забременяла с възпалена жлеза. Оттам се е пообъркал организма, но нищо фатално.
И моят ендокринолог иска контролно изследване през 45, заради бремеността. И също иска ТСХ и FT4.  Каза без FT4 да не идвам.
Аз също наблюдавам, че много ендокринолози изписват масово Селен за хашимото и чакат по 6м всичко да се оправи. Както и много мои приятелки не смеят да пият еутирокс и предпочитат някакви водорасли. Сякаш ги е страх да пият хормон. Моето наблюдение е, че ако жената иска да забременява в следващите години, няма място за експерименти дори и при ТСХ 3.2. Аз бях така преди 3 години, когато ендокриноложка ми каза, че е ок. Да... ама година по-късно от 3.2 стана 6, от там се вдигна и пролактина и цялата репродуктивна система си застаря рязко и почнаха проблемите. Какви ли не диагнози не чух. Радвам се, че попаднах на много добър ендокринолог, койото успя да вкара всичко в норми с правилните дози и всичко си дойде на мястото. Както и резултатът Simple Smile

# 734
  • Мнения: 373
На 2 месеца беше преди да забременея. Като хормона (25.09.21г)  падна на 1.52 ми каза ще се видим след 6 месеца за преглед с изследванията или когато забременееш.
А като забременях  и разбрах на 15.11.21г че съм в 5-та  седмица, отидох в на 22.11.21г (6г.с) да си пусна ТСХ и още други изследвания, които гинеколожката даде.
Тогава ендокриноложката вдигна дозата и каза, че след 4 седмици да пусна наново ТСХ защото е мн високо.
На 30.12.21г. пуснах пак ТСХ  6.14, обадих се на ендокриноложката и тя каза да остана на най- високата доза от изписаната ми схема (75мкгр) и след 3 седмици отново да повторя, за да може да реагираме, ако не е спаднало достатъчно. Питах я като влезе в норма на колко време ще правя изследвания и тя каза на 30 дни, което повече ме устройва от тези 3 седмици, някакси  не ми се боде на 21 дни.
Ако нямах фобия от игли и да не мога да се съвзема по поне 30 мин, след интервенция с игла ( поне вече не припадам от това) сигурно нямаше да ми пука дали ще е на 20 или 30 дни 😬
Поради този страх възела на щитовидната ми е 3 см.,  и Хашимотото сигурно ми е от доста годинки 🥴

Общи условия

Активация на акаунт