Отговори
# 795
  • Мнения: 1 472
Здравейте, отново
Извинявам се ако сметнете , че въпросът ми не е за тук, но искам да попитам за мнението на хората по тази тема.

Как се справяте със страха от ипотечния кредит?  Аз се притеснявам от толкова много неясни за бъдещето неща- ще бъда ли здрава , за да го изплащам 30 години, сумата за кредита ще отнеме ли на детето ми шанса да учи , да ходи при добри учители, да спортува.
 Знам, че при много хора тези страхове съществуват , но как се опитвате да ги преборите и как са се развили нещата при тези от вас, които вече имате ипотечен кредит?
Всеки има такива страхове. Както и други са писали, варианти ще се намерят. Предоговаряне, продажба, и най-важното е премерване на текущото състояние дълг/доходи. Никой няма ясновидски способности за бъдещето.

# 796
  • Мнения: 9 702
Съгласна съм с горните мнения, но е и добре в началото да си направите сметката и да не се изхвъляте с висока вноска, при която при всеки непредвиден месечен разход ще изпадате в паника.

# 797
  • Мнения: 1 837
Моят съвет е да си прецените вноската по кредита ви да е максимално удобна, така че да не ви нарушава драстично качеството на живот. Какво имам предвид. По-добре да е за повече години по-ниска вноска, отколкото да се хвърлят на кратък период и една непосилна за изплащане вноска. При всички случаи във времето в живота на човек настъпват промени и може да изплатите остатъка наведнъж, било от увеличение на дохода, получаване на наследство и т.н. Но когато имате една непосилно висока вноска, пък било и за кратък период, това  ви обрича на доста лишения, че и мизерия в някои случаи, и то обикновено в ранен период от живота ви, когато имате малки деца, ходи ви се по почивки и т.н. разходи. Когато човек е млад си има повече нужда от забавления едно изплащане на ипотека може буквално да му вгорчи живота, нищо че са 10г. само, то като са ти най-хубавите години...Пиша това от собствен опит. Аз лично не разбирам хората като почнат да се шашкат, че видиш ли това били цели 30г., особено пък при тази инфлация, която обезцени парите драстично последните години. Отделно и жилищата няма да поевтиняват, а точно обратното.

# 798
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 393
И моето лично мнение е че страховете се намаляват с разумна вноска за дълъг период и добри доходи.

# 799
  • Мнения: 151
Никой няма гаранция за утрешния ден, а какво остава за 10+години. Ние направихме вноска( както писаха по- горе), която няма да ни затрудни. Ако сте под наем някъде, по- добре ли е да плащате просто за нещо, или да давате пари на банката, но после да си имате ваше жилище?

# 800
  • Мнения: 273
Здравейте, благодаря на всички коментирали преди това.
Исках да попитам някой знае ли кога се плаща 3% вия данък при покупката на ново строителство - при акт 16 на сградата или при акт 14 още когато се получава одобрението за кредита и се разписва предварителния договор. При нас инвеститора, който продава имота ни казва, че акт 16 сградата ще има след около 2 години, сега е с акт 14 и ако това е така , реално имаме време да съберем сумата за данъка, тъй като имотът е скъп 170 000 евро и данъкът не е никак малък.

Последна редакция: вт, 11 юли 2023, 13:40 от Криси6

# 801
# 802
  • Мнения: 273
Извинявам се, грешка при писането 170 000 евро е имотът.

# 803
  • София
  • Мнения: 1 020
Здравейте, благодаря на всички коментирали преди това.
Исках да попитам някой знае ли кога се плаща 3% вия данък при покупката на ново строителство - при акт 16 на сградата или при акт 14 още когато се получава одобрението за кредита и се разписва предварителния договор. При нас инвеститора, който продава имота ни казва, че акт 16 сградата ще има след около 2 години, сега е с акт 14 и ако това е така , реално имаме време да съберем сумата за данъка, тъй като имотът е скъп 170 000 евро и данъкът не е никак малък.
Данъкът се дължи при придобиването на имота.
Какво сте се уточнили с инвеститора - кога ще прехвърляте имота на Ваше име?

# 804
  • Мнения: 520
Здравейте, благодаря на всички коментирали преди това.
Исках да попитам някой знае ли кога се плаща 3% вия данък при покупката на ново строителство - при акт 16 на сградата или при акт 14 още когато се получава одобрението за кредита и се разписва предварителния договор. При нас инвеститора, който продава имота ни казва, че акт 16 сградата ще има след около 2 години, сега е с акт 14 и ако това е така , реално имаме време да съберем сумата за данъка, тъй като имотът е скъп 170 000 евро и данъкът не е никак малък.
Данъкът се дължи при придобиването на имота.
Какво сте се уточнили с инвеститора - кога ще прехвърляте имота на Ваше име?
Здравейте! Този данък заложен ли е автоматично в НАП? Нашия акт 16 излезе декември 2022. После направихме регистрация в общината на жилището и след това автоматично ми излезе данък за жилището в онлайн регистрацията ми в сайта на НАП. Платих го през изипей и не съм ходила физически до НАП. Трябва ли още нещо някъде да регистрирам жилището за този 3% данък?

# 805
  • София
  • Мнения: 325
Това са два различни данъка- данък при придобиване /обикновено се плаща на нотариуса при придобиване на имота, заедно с нотариалната такса/, който за София е 3%, другия е годишния данък сгради и такса смет /равен на някакви промили/. Втория излиза автоматично при деклариране на имота в общината. Първия е еднократен, втория годишен Blush

# 806
  • Пловдив
  • Мнения: 33
Здравейте , някой скоро теглил ли е ипотечен кредит от БАКБ?
Дадоха ни много добра оферта ,но не знам дали няма скрити  "подводни камъни" , както се оказа  в Пощенска банка.

# 807
  • Мнения: 54
Здравейте , някой скоро теглил ли е ипотечен кредит от БАКБ?
Дадоха ни много добра оферта ,но не знам дали няма скрити  "подводни камъни" , както се оказа  в Пощенска банка.

Здравейте, ако е удобно да споделите - какви подводни камъни има с Пощенска?

# 808
  • Варна
  • Мнения: 1 558
И на мен ми е интересно за Пощенска банка?

# 809
  • Пловдив
  • Мнения: 33
Мисля ,че всеки вече знае за какво става въпрос, когато кандидатстваш чрез Пощенска банка.Само да спомена ,че сумата за която кандидатствахме е 130 000 лева за 20 г., с 50% само участие, при това съм клиент на банката вече и аз не помня от кога. Казаха ,че в предвид това и нашите заплати ,очакваната лихва  трябва да бъде ниска. Да ама не...
Първо , изрично настояхме, че не искаме кредитна карта,аз имам една която ми е достатъчна. Нямало проблеми.
Второ , не искахме и ЗЖ - също нямало проблеми , но процента на лихвата щял да се покачи с 0,15%. Ок, съгласихме се.
Трето , оказа че , първите 2 месеца ще плащаме само лихвата.
Четвърто , за да ни отпуснат кредит с ниска лихва , и тя да остане такава, трябвало  по моята сметка със заплата да циркулират всеки месец едни 4-5к.лева.
Пето ,ако смятаме да погасяваме предсрочно , а ние смятаме , има такса от 150 лв ако намаляваме годините.
Шесто , не може да кандидатствам само аз или само мъжа ми, трябва да сме и двамата , въпреки ,че неговата заплата е Х пъти по-висока от моята.
След 2 седмици ни се обадиха да ни кажат ,че сме одобрени. Но , нищо черно на бяло , дори лихвата не ни казаха. Само вноската - 715лв. Отгоре на това са ни одобрили с кредитна карта и ЗЖ, които изрично казахме че не искаме. А, и трябва да си закрия моята КК. Смях в залата.. Сега чакаме нов отговор за кредитната карта и ЗЖ, но явно няма да го дочакаме. Хубаво , че не подписахме предварителният договор с продавача.
Сори , стана дълго.

Общи условия

Активация на акаунт