Отговори
# 405
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 351

Източник

Сказуемо със спомагателен глагол и минало страдателно причастие се определя като просто и като съставно, без да се уточняват повече подробности за вида на съставното сказуемо. Определено няма как да се приеме за съставно именно.

# 406
  • Мнения: 726
Да споделя развитието на казуса при нас. В крайна сметка отговорът “сказуемо” е грешен, защото разковничето било в израза “синтактичната роля” на миналото страдателно причастие - тя била на определение… Явно трябва да се разглежда само думата “разположени”, а не “са разположени” Макар, че пак не ми е съвсем ясно.. Да разбирам ли, че миналото страдателно причастие е само думата “разположени”?

Последна редакция: сб, 09 мар 2024, 14:29 от Joddy

# 407
  • Мнения: 631
Със сигурност миналото страдателно причастие е само думата "разположени", но Joddy, примерът е интересен, макар че "разположени" да е определение е откровено неточно! За което ще дам аргументи по-долу. Но не се сърдете на учителя - със синтаксиса немного хора се оправят - по-добре обяснете на детето, за да си знае то.

1. "са разположени" - страдателна форма на преходния глагол "разположа"
              Ще разположа орхидеите поединично в саксия. (деятелен залог)
              Цветовете на орхидеите са разположени само поединично (страдателен залог), макар че генетиците се опитват да ги разположат на снопчета (деятелен залог)

2. "са разположени" - съставно именно сказуемо, като в случая трябва да се приеме, че "разположени" е в ролята на прилагателно име (не може да има съставно именно сказуемо с причастие), като например в "Андрешко е добре разположен към съдия-изпълнителя, докато не разбира каква е целта на неговото пътуване". Но и в този случай няма да е определение, защото определението е незадължителна за граматическата приемливост на изречението дума:
Видях къща - Видях бяла къща - дори и без определение, изречението е граматически правилно.

Последна редакция: сб, 09 мар 2024, 19:47 от Zizini

# 408
  • Майничка
  • Мнения: 12 645
И според мен е страдателна конструкция. Определение би било в изречение от типа "Стаите, разположени отляво , са по-големи."

# 409
  • Мнения: 631
Да, съгласна съм, че в "Стаите, разположени отляво, са по-големи." има определение, но то е целият израз (редуцираното подчинено изречение) "разположени отляво", а "разположени" е редуцирано сказуемо от подчиненото изречението "които са разположени отляво."

# 410
  • Мнения: 47
Здравейте, според вас има ли съставни сказуеми в изреченията:

Затова на село ми викат Килограм Лисицата.
Айде сега, няма какво да се чудите! Като ви казвам, че се казвам Килограм, значи е така.
Чудното е, че въпреки интересното име пак ми лепнаха прякор.
Засукана работа са това прякорите, казвам ви.
Лепнаха ми го и това си е.
Е, прякорът малко изостава, но е там, до самото рамо на човека...
Така си е.

 "се казвам Килограм" би трябвало да е съставно сказуемо, но за някои се колебая. Например- "е там" не би трябвало да е, защото "там" е наречие, нали? Именната част на съставните именни сказуеми само съществително, прилагателно, местоимение и числително име ли включва?

# 411
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 351


Намерих четири съставни именни и три съставни адвербиални.

# 412
  • Мнения: 47
Благодаря много!

"са това прякорите"- цялото ли е съставно сказуемо? Разширено ли се води? Или само "са прякорите"?

# 413
  • Мнения: 726
Много благодаря за включването на Zizini i Gargamela! Flowers Hibiscus
 Вече и аз си поизясних казуса, съответно и детето научи по-точно нещата. Да, не е коректно зададен въпросът може би, но всяка грешка ни учи. Жалко, че тази точица би променила оценката, но в крайна сметка важни са знанията, няма нищо фатално в 6-ти клас.

# 414
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 351
Благодаря много!

"са това прякорите"- цялото ли е съставно сказуемо? Разширено ли се води? Или само "са прякорите"?
Само "са прякорите". "това" е вметната дума.

# 415
  • Мнения: 47
Мерси много! Последно да питам- "това си е" също ли е само "това е"?

"Затова на село ми викат Килограм Лисицата."
В това изречение се чудех дали "викат"- не е глагол със силно избледняло значение и да образува съставно сказуемо със "Килограм Лисицата".

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 17:40 от TheReader

# 416
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 351
Мерси много! Последно да питам- "това си е" също ли е само "това е"?

"Затова на село ми викат Килограм Лисицата."
В това изречение се чудех дали "викат"- не е глагол със силно избледняло значение и да образува съставно сказуемо със "Килограм Лисицата".
това си е - устойчив израз с възвратно местоимение. подлогът е "то".

Затова ми викат... няма съставно именно. Именната част е насочена към подлога. Аз се казвам (наричам се) Килограм Лисицата. Тук обаче е ТЕ ми викат (на мен).

Съставно именно се учи заради членуването. Ти си най-добрият ми приятел.

# 417
  • Мнения: 47
Мерси много! Последно да питам- "това си е" също ли е само "това е"?

"Затова на село ми викат Килограм Лисицата."
В това изречение се чудех дали "викат"- не е глагол със силно избледняло значение и да образува съставно сказуемо със "Килограм Лисицата".
това си е - устойчив израз с възвратно местоимение. подлогът е "то".

Затова ми викат... няма съставно именно. Именната част е насочена към подлога. Аз се казвам (наричам се) Килограм Лисицата. Тук обаче е ТЕ ми викат (на мен).

Съставно именно се учи заради членуването. Ти си най-добрият ми приятел.

Много благодаря за разясненията! Flowers Hibiscus

# 418
  • Мнения: 47
Здравейте, ако може отново малко помощ.
Кои са съставните сказуеми в изреченията:

Те могат да бъдат добри или да бъдат лоши.
Вие сте умна и красива.
Това може да е само шега.

# 419
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 351
могат да бъдат добри - съставно глаголно "могат да бъдат" и съставно именно "бъдат добри" с предикат "добри"

могат да бъдат лоши - същото (фразовият глагол "могат" е пропуснат по подразбиране)

може да е само шега - същото ("само" е наречие, поясняващо предиката "шега")

сте умна и красива - съставно именно с предикати "умна и красива".


Ако има друга трактовка, ще ми е интересно да прочета.

Общи условия

Активация на акаунт