Синдром на раздразненото дебело черво тема 2

  • 103 407
  • 1 702
  •   2
Отговори
# 1 365
  • Мнения: 130
Да,като се замисля дълго време преди колоноскопията,приемах Детралекс с почивки,заради вени и явно то е помагало.

# 1 366
  • Мнения: 54 660
Хеморел за мазане е много ефективен. Но успоредно с венотоници. Поне месец. Тинктура не знаех, че има.

# 1 367
  • София
  • Мнения: 2 346
Аз наминавам да споделя, че колоноскопията мина днес. Всичко е чисто и дишам спокойно. След 5 години отново, защото съм с фамилна обремененост.(бях просрочила този път с три години)
Болките отдясно по-горе си стоят, обаче и най-вероятно проблемът е от прищипано/осукано срастване от тънките черва. Сега след това прочистване се надявам, да има и “отпушване”. На моите 55 кг. при ръст 170 свалих за 15 дни 5 кг. най-вече от филмиране, притеснение и зверски стрес. Не си го причинявайте и пийте нещо успокоително, отколкото да си разбиете нервната система.
Междудругото, ако на някого предстои такава манипулация -правих прочистването с plenvu. Два приема и се разтваря в 500 мл. вода, като след него се изпиват още толкова вода или друга бистра течност. До тук с плюсовете. Да, течността е много по-малко отколкото при Фортранс, но вкусът и гъстата тежка консистенция ми докараха и на двата приема позиви за повръщане -ужас просто. Двете дози са различни на вкус, втората беше брутално гадна. Та следващият път бих си избрала 3-те литра фортранс.

Последна редакция: ср, 10 яну 2024, 17:05 от Skiorche

# 1 368
  • Мнения: 54 660
Браво, Скиорче!
Бях сигурна, че всичко ще е чисто. Много ми е позната твоята ситуация.
Успокой се и дано и червата се успокоят.

# 1 369
  • София
  • Мнения: 2 346
Благодаря ти за подкрепата, DeVa!🤗

И дано да не досадя с непоискани съвети, но видите ли кръв (днес докторката добави и слуз), задължително правете колоноскопия, особено, ако не сте правили никога такава или са минали повече от 5 години от предишната! Дори и да знаете, че имате вътрешни хемороиди, или добри кръвни изследвания, по-добре да се презастраховате и да се окаже нещо банално!
Скрит текст:
Никога няма да простя на известна професорка - гастроентеролог с арменски произход (неприятно ми е даже да я назова по име), че погуби майка ми и съсипа живота на цялото ми семейство.
Успокои я, че има кървящи хемороиди, провеждайки само ректоскопия, вместо колоноскопия😞 Две години по-късно положението вече беше неспасяемо.
Това сигурно обяснява защо психиката ми е тотал-щета в такива ситуации.

Последна редакция: чт, 11 яну 2024, 00:27 от Skiorche

# 1 370
  • Мнения: 10 279
Подобен лекар погуби и свекър ми, като го оперира за хемороиди без колоноскопия. Живя 6 години, в операции, химиотерапии и мъки.

Аз без кървене и други видими оплаквания ми откриха полипи на 36 години за пръв път, по повод гадене. Просто там беше единственото непроверено място и на майтап ми го провериха. Добре че го направиха. До сега можеше и да ме няма.

# 1 371
  • Мнения: 54 660
На мен с ендофалк ми прочистиха червата преди колоноскопията. На вкус не беше гадно, но тези 3 литра вода много ме озориха.
Мислех пролетта да ходя пак, че много ми беше зле положението с парене, подуване, болки вдясно и подпиране. Но с Мастиха се оправих. Благодарение на форума! Heart
А моята гастро ми изписва разни скъпи лекарства, без никаква полза. Добре, че ДЗО ми ги покрива.

# 1 372
  • Мнения: 4 979
Здравейте, пия Креон и искам да взема и Адирекс. Дали може да се съчетаеят двете? Бях чела, че танина, който се съдържа в Адирекс не бива да се пие заедно с лекарства съдържащи панкреатит и затова питам.

# 1 373
  • Мнения: 35
Здравейте!
Нека започна от самото начало. Имам СРЧ с диария от близо 15тина години като общо взето кризите ми са преминавали бързо - около седмица и то само с диета, или някой друг пробиотик. Не се ограничавах особено от различни храни, хапвах си по ресторанти, всякакви зеленчуци и плодове без да имам особени проблеми, освен някоя спорадична диария. Единственото, което явно избягвам е лютото.
Но от септември месец, след прекаран Ковид, получих криза, която не мога да овладея досега. Имам диария, която е обикновено 1-2 дневно, след което ходя нормално до тоалетна, въпреки че ям 4-5 храни (картофи, ориз, сухо месо, сирене, хляб). Ходя нормално около седмица-две, после опитвам да включвам нови храни, които уж толерирам и изведнъж пак получавам диария. На този етап ми е много трудно да определя дори коя храна точно провокира реакция.
Бях на лекар, правихме имунoлогия, микробиология и т.н - всичко беше отрицателно. Беше ми изписал Трибутин, който не помогна особено. След това ми изписа спазмомен и разни пробиотици, както и Флажил, които не знам дали помогнаха. След като изпих Флажила, друг лекар ми изписа Креон, от който получих почти веднага облекчение и почти месец ходех нормално, но днес отново съм с лека диария. Също забравих да спомена, че наскоро пих ципрофлоксацин заради цистит. По време на ципрофлоксацина се чувствах добре и дори имах 3 дни лек запек, след което обаче отново изпражненията са сравнително меки (ходейки 1-2 на ден, въпреки основно сухата храна).
Едва миналата седмица започнах да включвам бавно нови храни, като тази започнах да ям гладко фъстъчено масло в опита си да приемам повече калории. Може би  на организма ми му трябва време да свикне с новите храни, които така дълго време не съм яла. Забравих да спомена, че получих и препоръка за колоноскопия и гастроскопия от другия лекар, но тъй като близо месец имах подобрение, бях решила да изчакам. Сега, разбира се, обмислям по-серизно това изследване.
Изморена съм психически най-вече и мечтая за момента, в който ще се чувствам свободна да приемам храна нормално, но дори не смея да си давам надежди на този етап. Ще съм благодарна, ако имате съвети относно включването на нова храна - дори да е име на  диетолог или нещо подобно.

Последна редакция: сб, 13 яну 2024, 00:13 от dreamofhappiness

# 1 374
  • София
  • Мнения: 2 346
А приемате ли сега храносмилателни ензими? На мен ми повлия добре емзимил при всяко основно хранене като и иритаколин на Допелхерц, който има леко запичащо действие при раздразнени черва.
Може и антибиотиците да са допринесли за състоянието Ви.
Не знам как е при останалите, но и след третата колоноскопия (може да е и от очистителното) червата ми се успокояват и перисталтиката се нормализира. С две думи : “Започваш на чисто”.Simple Smile Щом
Ви е посъветвал гастроентеролог за ендоскопските изследвания - действайте, за да се успокоите.

# 1 375
  • Мнения: 35
А приемате ли сега храносмилателни ензими? На мен ми повлия добре емзимил при всяко основно хранене като и иритаколин на Допелхерц, който има леко запичащо действие при раздразнени черва.
Може и антибиотиците да са допринесли за състоянието Ви.
Не знам как е при останалите, но и след третата колоноскопия (може да е и от очистителното) червата ми се успокояват и перисталтиката се нормализира. С две думи : “Започваш на чисто”.Simple Smile Щом
Ви е посъветвал гастроентеролог за ендоскопските изследвания - действайте, за да се успокоите.

Благодаря ви за отговора! Да, в момента все още пия Креон от 10.000, два пъти на ден, на по-големите хранения. Като погледна съставките на Иритаколин ме хваща страх, че може да разхлаби положението заради алоето. Но може да го пробвам и него, вече съм склонна на почти всичко. И да, ще действам в посока колоноскопия, за да е по-ясно какво точно да се лекува.
Малко полезна информация и от гастроентеролога - отрицателен калпротектин може да се наблюдава често при IBD, така че не е лоша идея дори при пациенти с отрицателни изследвания да се правят по-сериозни изследвания. Разбира се, зависи от общото състояние и симптоматика.

# 1 376
  • Мнения: 4 979
А приемате ли сега храносмилателни ензими? На мен ми повлия добре емзимил при всяко основно хранене като и иритаколин на Допелхерц, който има леко запичащо действие при раздразнени черва.
Може и антибиотиците да са допринесли за състоянието Ви.
Не знам как е при останалите, но и след третата колоноскопия (може да е и от очистителното) червата ми се успокояват и перисталтиката се нормализира. С две думи : “Започваш на чисто”.Simple Smile Щом
Ви е посъветвал гастроентеролог за ендоскопските изследвания - действайте, за да се успокоите.

Благодаря ви за отговора! Да, в момента все още пия Креон от 10.000, два пъти на ден, на по-големите хранения. Като погледна съставките на Иритаколин ме хваща страх, че може да разхлаби положението заради алоето. Но може да го пробвам и него, вече съм склонна на почти всичко. И да, ще действам в посока колоноскопия, за да е по-ясно какво точно да се лекува.
Малко полезна информация и от гастроентеролога - отрицателен калпротектин може да се наблюдава често при IBD, така че не е лоша идея дори при пациенти с отрицателни изследвания да се правят по-сериозни изследвания. Разбира се, зависи от общото състояние и симптоматика.
Креон и на мен ми помага. Даже сега пия и по-висока доза. Иритаколин мен не ме разхлаби, поне не стана нещо драстично от него. Иначе алоето по принцип разхлабва в други добавки. Имах период на запек и пих добавка с  алое, ленено семе и зелен чай и ми подейства  по-радикално и я спрях бързо, бързо. Но то си пишеше, че действат детоксикиращо и прочистващо.

# 1 377
  • Мнения: 902
Отрицателен калпротектин при IBD? Стана ми интересно...

# 1 378
  • Мнения: 54 660
Иритаколин и мен ме запича. Но и полза не видях.
Пих един Гастрофорт, има ензими в него. ЛЛ каза, че не е добре да се пият дълго. Панкреасът ставал мързелив.

# 1 379
  • Мнения: 225
А какво може да си вземем без рецепта, действащо очистително?

Общи условия

Активация на акаунт