Пазарът на земеделска земя в България - сделки, новини, тенденции

  • 20 895
  • 445
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 13 388
Просто балона се спука, навсякъде пишеше, че инвестицията в земя е супер, всеки инвестираше в земя, можеше да се направи и с малко пари.
Без да навлизам в пространно обяснения земеделската политика също е сбъркана, нашата отразява европейската плюс още кусури. На места се допусна такова укрупняване, което се превърна в монопол. Цените на продукцията са високи в сравнение с вноса. Няма кой да работи, за малките арендатори е много трудно. Освен да го произведат, трябва и да го продадат. Една лоша година веднага ги връща назад и още и още.
Не са решение нито фондове, нито продажба на чужденци, а добра земеделска политика, дори протекционизъм бих казала. Заради високите цени на тока много оранжерии фалират, не само тук, а и в Европа. Украинския внос наруши пласмента на големите производители и това няма как да не се отрази на всички по веригата.
Няма инвестиция със 100% гаранция за постоянен добър доход и земята не е изключение.

# 406
  • Мнения: 2 840
Разумния инвеститор продава когато цената на актива му е на исторически високо ниво, а възвращаемостта му е минимална. Разбира се българина е влюбен в земята и никога няма да реализира печалбата си. Успех навсички.

# 407
  • Мнения: 2 388
Наистина има някакво общо възприятие, че ‘земи не се продават’. Нашите земи са наследствени и донякъде го разбирам , защото не се изискват  никакви допълнителни средства за поддръжка , няма амортизация, няма данъци. Ако нищо не си и вложил, няма и защо да продаваш -просто чакаш по-добри времена. От друга страна, снаха ми две купи две панелни гарсониери преди 3 години ( не в София ) , за по 50 Хил лева груби  и ги отдава чрез Airbnb със супер добра доходност.

# 408
  • Мнения: 13 388
Земи не се продават не е правило, нито дава представа за пазара - просто някакво клише.

# 409
  • Мнения: 316
Няколко момента....
Първо- земите за разлика от жилищата,офисите и т.н.,не се увеличават,като количество....
В момента няма почти никакво предлагане на вторичния пазар ...Всичко хубаво отдавна е разпродадено(дори и на безценица)....
Второ-в момента България е във втората половина на таблицата по цени на земята в ЕС ....
Но, един интересен момент-в челната тройка по размер на рентата ....Съотношението между рента от декар и цена на декар в  България е средно 25 пъти,докато в Западна Европа -рентата спрямо цената на декар е около 45-50 пъти...Трето-на запад Сульо и Пульо нито изкупуват земя като билки или гъби,нито има латифундисти владеещи две трети от земите....
Както обикновено,тук всичко е сбъркано....Унищожено е всичко останало,освен зърнарството....Което никога не е било силата на България....

# 410
  • Мнения: 2 840
Ако щеш вярвай по света има огромно количество земя. Плюс това се изсичат много гори, климата се стопля и позволява нови територии да се обработват. Технологиите за поливане, обработка и добив се подобряват с бесни темпове. Цените на нивите скачат просто защото европа печата пари и раздава субсидии, не защото са ограничено количество. Но това свършва, защото европейските политици обявиха война на животновъдство и земеделие. Сега е момента да се продават земи на исторически високи цени и нищожна рента. Ирационално е да си влюбен и с промит мозък, че ниви не се продават, след като (бас държа) дори не знаеш къде са ти нивите и никога не си ходил да ги видиш, камо ли обработиш. Родовата памет и психология са силни фактори, но не са верни в случя.

# 411
  • Мнения: 316
Мислех,че темата е за земеделски земи в България....Не Амазония,Китай или Екваториална Гвинея...

# 412
  • Мнения: 2 840
Пазара на зърнени култури, плодове и зеленчуци е глобален. Като идеш в магазина е почти гарантирано че не купуваш български култури. Цената се определя от свободен международен пазар. А от това се определя и цената на нивите и рентата. Но щом мислиш че няма общо, какво ще стане ако си затворим пазара за износ? Гатантирам ти че хляба ще стане 50 стотинки, защото имаме храна да изхраним десет Българии. Но какво пък, ьащо да обсъждаме неша, които не подкрепят личните ни убеждения, а искаме да гледаме само това, което ни харесва. Няма приблем, ето ти бърза справка колко е ограничени количеството земя в БЪЛГАРИЯ. 10% увеличение за 10 години при намаляващо население т.е нужда от по-малко храна. Нещо да кажеш?
https://www.infostock.bg/infostock/control/bg/news/91240-obrabot … ara-za-pet-godini

Вече гледат зърно и в пустинята https://youtu.be/HiRSUe2Xwwc?si=VZGk70xF44uOWSB9

Картофи, домати, и други зеленчуци без почва, в пъти по-голяма продукция https://youtu.be/wPlQV9FhmqA?si=EeL7Ckb1mdrluo1Y

Отглеждат и фураж за животни без почва. Знаеш ли колко ниви ще се освободят и заместят със царевица, пшенциа и слънчоглед. Съответно това ще понижи цената им, защото ще има увеличено предлагане.

Пшеницата може да се произвежда без почва, с 90% по-малко вода, 6 реколди на година, 26 пъти повече от нормално производство, без пестициди. https://youtu.be/q9qUQKTnZzw?si=-LSYWOPK8ycYU12F

Проблема в бъдеще няма да е липсата на земя, а липсата на вода при наличие на глобално затопляне. Новите методи за проузводство на храна в затворени екосистеми позволяват използването на 80-90% по-малко вода, което е изключително ефективно. Именно заради това, натам е бъдещето.

Да давам ли още примери?

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 11:29 от Gogo1979

# 413
  • Мнения: 316
Говорим за настоящия момент в България,не за имагинерното бъдеще....И за това,че вместо да се отглеждат неща с висока добавена стойност като зеленчуци,плодове -култури характерни за България,всичко е зърно,зърно,зърно.....А сме учили Европата на градинарство....
Всичко ,което сте изброил горе ,произведено по такъв начин няма вкус,само вид....Ако сте ял подобни-чушки,домати,ягоди-произведени в Нидерландия например(където 1 декар е 6000 евро средно) и пораснали за седмица и нещо,ще установите,че тези от магазина за детски играчки са по-вкусни..

# 414
  • Мнения: 1 747
За съжаление, мисля че Гого е прав. Синтезирано е в първоте няколко изречения.

Пазара на зърнени култури, плодове и зеленчуци е глобален. Като идеш в магазина е почти гарантирано че не купуваш български култури. Цената се определя от свободен международен пазар. А от това се определя и цената на нивите и рентата.

Със земеделието, се случва това, което се случва с производството като цяло - изместено е в най-конкурентноспособна та локация на глобално ниво - т.е. и тук както с придвижванията на населението, индустрията, бизнеса, се наблюдава глобализационен процес - установяването и изтласкването на неконкурентноспособни начинания. Където има традиции, държавна политика и подкрепа, развита логистика и като резултат, е конкурентноспособно да се произвежда, се произвежда - пример, Китай - за всякакъв manufacturing, разни държави като Холандия пък, където има и 1)неблагоприятен климат и 2)липса на почви, пък са вторият най-голям износител на селскостопански продукти след САЩ - 65 милиарда евро, 17.5% от всичките холандски експорти. Само с наличие на земеделска земя, няма как да се заместят всички други “enablers” за развитие на отрасъла…

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 17:13 от ierldan

# 415
  • Мнения: 41 397
Ако щеш вярвай по света има огромно количество земя. Плюс това се изсичат много гори, климата се стопля и позволява нови територии да се обработват. Технологиите за поливане, обработка и добив се подобряват с бесни темпове. Цените на нивите скачат просто защото европа печата пари и раздава субсидии, не защото са ограничено количество. Но това свършва, защото европейските политици обявиха война на животновъдство и земеделие. Сега е момента да се продават земи на исторически високи цени и нищожна рента. Ирационално е да си влюбен и с промит мозък, че ниви не се продават, след като (бас държа) дори не знаеш къде са ти нивите и никога не си ходил да ги видиш, камо ли обработиш. Родовата памет и психология са силни фактори, но не са верни в случя.

Да, едни земи стават плодородни, ама пък други стават пустини. И водата за поливането става все по-кът. Така че наистина земята си остава добра инвестиция за диверсифициране на портфейла, защото нова няма да се появи. Освен това има си съвсем реална доходност (някой каза, че нямало). Може да не е кой знае каква, но като се вземе предвид, че е безрискова, не иска ни грам усилия, няма никакви данъци и цената на самата земя расте с времето отделно от рентата земята си е съвсем добър актив. Както казах, семейството ми има земя около 150 декара, която да струва около 150 000 лева. Тази година получихме 7500 лева рента, която прави около 5% чисти пари без грам усилия или риск и отделно от това, че земята поскъпва. Помня кога цената беше не 1000, а 200, после 400 лева.

П.П. По нашите ниви най-рентабилно е засяването на зърнени култури и слънчоглед. Затова нямаме зеленчуци и плодове, ама печалби си има. И зърното се продава на глобалния пазар. Сега земеделците мрънкат, ама защото сами се прецакаха - не продадоха на високите цени, защото чакаха още по-високи, ама като не стана сега искат това, което всеки у нас иска - печалбата да е лична, а загубата да се покрие от държавата.

# 416
  • Мнения: 2 840
Има гумени, има и хубави храни произведени по този начин. Това е така и при културите отгледани в почвата. Това са илюзии на некомпетентни и незапознати хора с носталгия към миналото и родовите традиции. Технологиите са толкова напреднали, че може да се симулират всички химични елементи и вещества, от които растенията се хранят чрез почвата. Това е наука и прогрес не имагинерно бъдеще. Това вече се случва и усъвършенства от десетилетия, но вие просто не сте запознати. Вече технологията става евтина и достъпна за лично ползване. Както са и фотоволтайците. Преди 10г и те бяха имагинерна реалност, сега са навсякъде по села и градове.
Но да се върна на въпроса, защо не са гумени и дори бих казал доста по-полезни. Причината е че те се отглеждат в изолация от вредители, с пречистена и обогатена вода, защитени от климатични влияния. Затова не са нужни препарати и химии, които да ги защитят.

ЧС, примера, който даваш не е реалистичен. Нивите вече вървят по 1200-1500 евро. Ако ти ми продадеш твоите на 500-750 евро, с удоволствие ще инвестирам в такъв тип инвестиция. Но реалността е друга. Дупката между рента и цена идва от субсидиите. Няма какво да се лъжем. И европ не раздава пари на принципа на конкурентноспособност, а на принципа на наши и ваши. Бъшгсрия е второкласен член на Европейския съюз и няма да получи правото да произвежда стоки с висока добавена стойност. Зарова ще си жънем каквото си посеем.

# 417
  • Мнения: 3 886
От хидропониката вкусен зарзават не излиза, за полезен още по-малко, Откакто и българските оранжерии минаха на хидропоника нямам задръжки какви зрленчуци да купя от магазина. Гледам да пазарувам от дребни производители, сало сезонни продукти.
Земята за мен е пасивен доход на този етап, но винаги може да минем в активен режим ..,
Имам наблюденое над пенсионери съумели да си запазят земите в наследство. Двама пенсионера с по 50 дка ниви, по 90лв рента, че те са си извоювали независимост от децата си, още една пенсия им влиза и са спокойни.

# 418
  • Мнения: 41 397
ЧС, примера, който даваш не е реалистичен. Нивите вече вървят по 1200-1500 евро. Ако ти ми продадеш твоите на 500-750 евро, с удоволствие ще инвестирам в такъв тип инвестиция. Но реалността е друга. Дупката между рента и цена идва от субсидиите. Няма какво да се лъжем. И европ не раздава пари на принципа на конкурентноспособност, а на принципа на наши и ваши. Бъшгсрия е второкласен член на Европейския съюз и няма да получи правото да произвежда стоки с висока добавена стойност. Зарова ще си жънем каквото си посеем.

Абе гледала съм ей така, информативно, ама никъде не съм видяла оферта за 2400 - 3000 лева/декар. Може би в Добруджа някъде, ама и за това не съм сигурна. Но ако си прав, тогава това е егати печелившата инвестиция, отделно от рентата.

Може и да има технологии за вкусни домати, ама не са евтини. И искат сортове, които не са вкусни.

# 419
  • Добрич
  • Мнения: 5 463
...
Абе гледала съм ей така, информативно, ама никъде не съм видяла оферта за 2400 - 3000 лева/декар. Може би в Добруджа някъде, ама и за това не съм сигурна. Но ако си прав, тогава това е егати печелившата инвестиция, отделно от рентата.
...
В Добруджа цената стигна 4500-5000 лв/дка.

На първо търсене:

Общи условия

Активация на акаунт