Поставяне на климатик на фасада (ново строителство)

  • 2 063
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 73
Здравейте,

Някой по-запознат може ли да каже от опит, как стоят нещата в момента с поставянето на климатик на фасадата (страницата), а не лицето на жилищната сграда.
В предишна тема четох, че това се решава от етажната собственост, както и факта, че всъщност това се водят общи части, за които ти си платил.

Сега близко е до акъла, че идеята не е да капе на съседа отдолу или да му бръмчи.

Някой знае ли какво мисли общината по въпроса?
Има ли точен закон някъде за това?
По закон новите сгради имат 5 години гаранция.
Това по някакъв начин нарушава ли я?

В случая трябва да е на терасата, но тя е малка съответно и не покрива изискванията за отстояние за монтаж.
Отделно имаме и факта, че на терасата може да "сложиш" едно тяло и едва ли не трябва да си правиш мулти сплит система, която е скъпа и не толкова ефективна.
Трябва да се пускат (вкопят) тръби и т.н до всяка една стая и в същото време трябва да има и наклони и става почти невъзможно.

Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 3 157
За общите части са платили ВСИЧКИ,които имат собственост,не само ти-закон за собствеността чл.38:
Цитат
Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.
В закона за управление на етажната собственост е описано от кого се иска разрешение.
Цитат
Задължения на собствениците, ползвателите и обитателите (Загл. доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)

Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:5. (доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) не извършват ремонтни дейности в своя самостоятелен обект или част от него, които да водят до влошаване на проектните показатели на характеристиките на строителни продукти, променени/заменени и/или първоначално вложени, както и/или дейности, с които да изменят помещения, пространства или части от тях, предназначени за общо ползване, да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;

# 2
  • Мнения: 8 909
Според мен, за да си сложиш климатик на балкона, не трябва да искаш разрешение, защото стената там се води към жилището.
Но, ако искаш някъде по стените на сградата, тогава трябва гласуване на ЕС по твоя въпрос (не зная с какъв кворум, дали 2/3 или 50%+1).
Щом мазилката е в гаранция обаче, ще имаш проблем с фирмата, която дава гаранцията, тя не дава гаранция, ако ти си пробил стената, но, ако тя я пробие, е ок с това. С други думи да ти го монтра фирмата, която е правила мазилката на сградата.  В този ред на мисли, дори и на балкона си да искаш да го сложиш, най-пак ще има проблем с мазилката...

# 3
  • Мнения: 3 157
Цитат
Според мен, за да си сложиш климатик на балкона, не трябва да искаш разрешение, защото стената там се води към жилището.

Това не е вярно-стените са общи, изолацията е обща и гаранцията също.Въпроса според мен трябва да се постави пред етажната собственост-едва ли автора е единствен с такъв проблем.Утре може да реши, че общите части на етажа са много широки ,а апартамента му-тесен и може да изнесе пред стената част от мебелировката, пак ли ще е ок?

# 4
  • Мнения: 73
Цитат
Според мен, за да си сложиш климатик на балкона, не трябва да искаш разрешение, защото стената там се води към жилището.

Това не е вярно-стените са общи, изолацията е обща и гаранцията също.Въпроса според мен трябва да се постави пред етажната собственост-едва ли автора е единствен с такъв проблем.Утре може да реши, че общите части на етажа са много широки ,а апартамента му-тесен и може да изнесе пред стената част от мебелировката, пак ли ще е ок?

Етажната собственост е последния проблем. И да като засяга всички най-вероятно и всички ще са за.
Но тук проблема е че в предварителен договор ти е написано, че не може да пипаш фасадата.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 176
Това с накацалите климатици е първата драма в НС. Ако има предвидено по проект място за климатици, всякакво различно творчество не е ОК. Ако няма такова място, според мен е най-чисто ЕС да го реши и да няма скандали и тука има-там не. Като те чета обаче, не ти е идеята да е читаво и според правилата.

Вчера монтираха климатик у нас. Терасата ми е 9 метра, но първата дума на майсторите беше Ей-тука на фасадата може външното тяло. Еми не, не може.

# 6
  • Мнения: 73
Това с накацалите климатици е първата драма в НС. Ако има предвидено по проект място за климатици, всякакво различно творчество не е ОК. Ако няма такова място, според мен е най-чисто ЕС да го реши и да няма скандали и тука има-там не. Като те чета обаче, не ти е идеята да е читаво и според правилата.

Вчера монтираха климатик у нас. Терасата ми е 9 метра, но първата дума на майсторите беше Ей-тука на фасадата може външното тяло. Еми не, не може.

Ако по закон зависи от ЕС е най-лесното нещо. Но ще повторя отново, че в предварителния договор е записано, че не може да буташ фасадата.

Освен това по архитектурния ти план трябва да ти е въшното тяло на терасата. Което също не е окей, но пак става грозно, защото пак ще се виждат един сноб с кабели.
И накрая да подчерая дебело, че ти имаш технически характерситки и изисквания с които трябва да се съобразиш!
Тоест на колко височина, отстояние и т.н може да си сложиш тялото. И виждам, че явно доста ги разбираш ще обясниш ли като ги няма тези възможни и като ти кажат, че по този начин няма да ти работи правилно климатика и ще ти откажат гаранция или монтаж то тогава какво правим?

Следва и другия хубав въпрос те са ти "обособили" едно място за едно въшнно тяло, което най-вероятно да захранва вътрешното! Какво се случва с другите вътрешни тела? Искаш да имаш повече от едно вътрешно тяло?
Тогава какво ще пребегнеш към мултисплит система ли? Ама тя е  много по-скъпа и също толкова неефикасна.

Отделно трябва да си изградиш ТИ тръбен път. Или с други думи на вече измазаните стени да  правиш канали и да мислиш как и от къде да минават тръби те пък не могат да се кривят повече от едни градуси и т.н
Нещата не са много недоизмислени според мен. Пропуски колкото искаш.
Както в "закона" така и в самото строителство като цяло. Това не е първата, нито последната сграда с подобен проблем.

Искам също да ми обясниш и факта, като имаш малко дете което трябва да е на определена температура а в тази стая няма климатик, защото ТИ не може да си сложиш външното тяло ей така където искаш и защото ще загрози "фасадата".
Или лафа е "Виж там оправяй се!"

Последна редакция: нд, 10 юли 2022, 00:16 от sadjoe

# 7
  • Мнения: 3 157
Ти явно не искаш съвет, а всички да ти кажат, че си прав и другите грешат.Представи си-не си-много хора сме в ново строителство без климатик и имаме деца.Даже сме и живи.В доста страни е така, не само тук, че предполагам натам ще завие темата.И както ти се каза вече няколко пъти-започва се със събрание на етажната собственост-фасадата е собственост на ЕС и от нея се решава да се пробива ли, да не се ли.Ако имаш и проект, проблема е максимално изчистен-ние примерно правихме няколко събрания и не ни се разреши да сложим климатик на стена ,гледаща към вътрешен двор.Хората в блока, които си поставиха климатик на пода/тавана на терасата почти не могат да ги ползват(терасите),но това е-всеки прави компромис с нещо.Само информативно-с тръшкане и правене на инат, няма да постигнеш нищо-необходимо е само едно събрание на ЕС, дето на теб ти е най-малкия проблем и в срок от 14 дни, трябва да въведеш всичко в първоначален ред, да свалиш климатика и да възстановиш всичко за твоя сметка.

# 8
  • Мнения: 11 712
sadjoe, ами решението е просто- няма да слагаш климатик, като не покриваш изискванията. Никой не е умрял без климатик.
Другият вариант е да се бръкнеш дълбоко в портфейла и да направиш нещата както трябва.

# 9
  • Мнения: 8 909
как е 'както трябва' в случая?

# 10
  • Мнения: 73
Ти явно не искаш съвет, а всички да ти кажат, че си прав и другите грешат.Представи си-не си-много хора сме в ново строителство без климатик и имаме деца.Даже сме и живи.В доста страни е така, не само тук, че предполагам натам ще завие темата.И както ти се каза вече няколко пъти-започва се със събрание на етажната собственост-фасадата е собственост на ЕС и от нея се решава да се пробива ли, да не се ли.Ако имаш и проект, проблема е максимално изчистен-ние примерно правихме няколко събрания и не ни се разреши да сложим климатик на стена ,гледаща към вътрешен двор.Хората в блока, които си поставиха климатик на пода/тавана на терасата почти не могат да ги ползват(терасите),но това е-всеки прави компромис с нещо.Само информативно-с тръшкане и правене на инат, няма да постигнеш нищо-необходимо е само едно събрание на ЕС, дето на теб ти е най-малкия проблем и в срок от 14 дни, трябва да въведеш всичко в първоначален ред, да свалиш климатика и да възстановиш всичко за твоя сметка.

Вие май пак не може да разберете. Както спопенах да ЕС ти е най-малкия проблем.
В договора ти е написано, че не може да пипаш фасадата! И в този ред на мисли ако ще и кмета да реши все тая.

Искам да го видя черно на бяло къде е написано че с решение на ЕС може да си правиш каквото искаш дори да пренебрегваш и написаното в договора.

Не знам къде видяхте тръшкане, недоволстване и т.н. Проблема е общ за всички. Тук се търси решение на него.
Исках съвет за хора, ако са били в същия казус и как са решили нещата.

Отделно не знам какво трябва да възстановявам, като аз не съм направил нищо.


sadjoe, ами решението е просто- няма да слагаш климатик, като не покриваш изискванията. Никой не е умрял без климатик.
Другият вариант е да се бръкнеш дълбоко в портфейла и да направиш нещата както трябва.

Я обясни какво означава, "както трябва"?
И тук проблема ти е с чисто техническите изисквания за поставяне на климатик.
Както трябва е вече минало когато строителя е трябвало да св допита до всички живущи къде искат климатици, искат ли и т.н.
И тези тръби да св вкарат под изолацията, която вече е направвна.
От тук нататък е едно и също.
Пак ще се виждат и тръби и кабели и т.н.
Дори, ако си сложил въпросното тяло на терасата.
Така че това са абсолютни глупости.
След това как ще си прекараш и пуснеш нови трасета (кабели + медните тръби за фреона + изходната тръба за конденза)?
Тука трябва да имаш наклони, както написах, трябва да св копаят канали (което не е чак толкова голям проблем) и все пак стигаш до мултисплит система, която е скъпа и неефективна.
Две или три вътрешни тела работят с едно външно. Да ви разесня, как работи.

Никакъв структуриран и издържан отговор, а общи приказки до тук.

Последна редакция: нд, 10 юли 2022, 12:51 от sadjoe

# 11
  • Мнения: 11 712
Не, нещата са прости-няма да имаш климатик, щом строителят не е предвидил тези неща. Като се купува, се проучва хубаво. Да сте гледали, както се казва.

# 12
  • Мнения: 73
Не, нещата са прости-няма да имаш климатик, щом строителят не е предвидил тези неща. Като се купува, се проучва хубаво. Да сте гледали, както се казва.

Чакай, чакай Simple Smile
Аз съм гледал много добре. Проблема идва в това, че дори в АКТ15 е написано, че е трябвало да има изградена такава система за климатици, а ТО НЯМА.
Просто хората са си спестили. И идва момента в който НИЕ трябва да отидем да разпишем.
Но за тях е лесно, ако не ти харесва не го купувай. Връщат ти парите и ти си едни 2 години и половина назад и ти продават апартамента за 50% повече пари.
И отново ми подхвърляте хапливи отговори с никаква аргументация.

# 13
  • Мнения: 11 712
А ние какво сме виновни? Щом не са си изпълнили задължението, идва въпросът за Акт 16 . Заведете дело.

# 14
  • Мнения: 3 157
Има закон-прочети го щом мненията тук са глупости.
Но пък си представям гледната точка на тия, дето мнението им уж нямало никакво значение (останалите собственици)-хората са теглили кредити ,които вероятно ще изплащат 20+ години, предстоят им ремонти, нанасяне, десетки очаквани и неочаквани разходи и накрая някой Ганьо, на когото не му се мислело кое как да разположи и не е съгласен с проекта, да вземе да им пробие изолацията(тя е обща на всички собственици-автора едва ли има и 5% общи части).Някак не мога да си представя как всички отиват да утешават бедното дете на автора, че ще расте без климатик-по-вероятно е да се срещне скоростно със застрахователите, пък да си доказва, че няма проблеми заради него.
Проблем тук няма-просто някой е решил, че е по-умен от другите и за него не важат правилата.
И тоя закон не е написан на китайски да му се невиди, вместо часове наред да се чудиш как да въртиш и сучеш, да беше го прочел, като си мислиш,че имаш проблем.

Общи условия

Активация на акаунт