Краков за един уикенд

  • 1 778
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Забележителности, заведения и транспорт? Някой скоро ходил ли е от Бургас до Краков? Бих искала препоръки за заведения и да видим колкото можем повече за един уикенд. Информацията в предишните теми е доста стара и затова пускам нова тема Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 1 245
Здравейте, Янислава! Flowers Hibiscus

Позволявам си да отговоря на поста ви и на част от въпросите ви с уговорката, че информацията която имам също не е много актуална! В смисъл, пътувала съм няколко пъти до Краков, имам значителен престой в този изключително красив град, но не съм била в самия град през последните три години! Confused

Краков е много стар, много впечатляващ и не случайно централната част на града е включена в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Освен написаното до тук, трябва да отбележа, че града е много приятен и лесен за разглеждане, тъй като всички интересни, красиви, вълнуващи места и сгради са разположение на пешеходно разстояние в подножието на Кралски замък Вавел (Zamek Królewski na Wawelu). Тръгвайки от двора на величествената импозантна сграда на замъка попадате на т.нар. Кралския път – коронационния маршрут, изминаван от полските крале.

Независимо дали ще започнете разходката си от Замъка Вавел или от противоположния край на Кралския път от църквата "Св. Флориян" (St. Florian's Church ) и покрай Барбакан (Barbakan, построен през 15 век), неизменно ще стигнете до Стария град на Краков. И докато се разходите из улиците пълни с малки и големи магазини, църкви, цветя, улични артисти и музиканти, вдишате въздуха на стария град и река Висла (Vistula River) неусетно ще достигнете Средновековният търговски площад (Rynek Glowny) и Свещеническата сграда (Sukiennice), който представлява сърцето на Стария град. Сукенице всъщност е представлявал огромен за времето си пазар с магазини за платове и дрехи, сградата е построена през 14 век, но сградата не е запазена в оригиналния си вид. В наши дни там се разполага един голям покрит пазар с много характерни и произведени в Полша продукти (кожени изделия, бижута и украси от кехлибар, сребро и др.).

Невероятно е усещането и удоволствието да пиете ароматно кафе или студена бира в някое от многобройните кафенета и ресторанти на площада, да се позагледате по стоките наредени по сергиите на покрития пазар, да се полюбувате на архитектурата на сградите оформящи площада, да минете покрай паметника на известния полски поет, драматург, есеист, публицист и преводач Адам Мицкевич (Adam Mickiewicz Monument), любимо място за срещи на младите хора в Краков, да се заслушате в звука на тръба, посредством който се отбелязват часовете от градската часовникова кула, да посетите някоя от близките средновековни църкви или напр.базиликата „Дева Мария“ (Kościół Mariacki), която е с две различни по височина кули! Само за информация църквите в Краков са повече от 140! Blush

Това е снимка на една много добра карта на стария град на Краков:



Написали сте във въпроса си "един уикенд", което е доста относително като време, в смисъл не става ясно дали уикенда включва времето за пътуване или не. Но, ако имате два цели дни за обиколка из Краков то втория ден можете да посетите Еврейския квартал на Краков (Kazimierz), станал изключително популярно туристическо място скоро след излъчването на филма  „Списъкът на Шнидлер”, който в настоящите години преживява своето преоткриване. Този район е включен в много сцени във филма  и крие тъмно минало, в което повечето му жители са затворени в концентрационните лагери "Аушвиц" и "Биркенау" по време на Втората световна война, там се намира с старата строена през 16 век синагога, както и много други синагоги. Еврейският квартал е център на културния живот на Краков, пълен с много книжарници, художествени галерии, магазини за антики, заведения с традиционна еврейска кухня, клубове и барове с жива музика, смесица от минало и настояще Sunglasses

В Краков има много и различни по тематика музеи, на разглеждането им изисква по-продължителен престой. От по-популярните само два се намират в Стария град. Първият е Подземния музей на площада (The Rynek Underground museum) с древни останки от Краков отпреди векове и Музея на полското изкуство и дърворезба от 19 век, разположен в приземния етаж на сградата на Сукенице. За мен лично най-впечатляващия музей в Краков се остава музея наречен Фабрика за емайл на Оскар Шиндлер (Oskar Schindler's Enamel Factory) с много иновативно представяне на историята на града преди и по време на Втората Световна война. Музея е разположен в някогашната фабрика на Оскар Шиндлер, спасил множество евреи по време на нацистката окупация в Краков.  Confused

Желая ви приятно пътуване и разходка из красивия, пълен с много живот преди пандемията град Краков! Heart

Последна редакция: ср, 21 сеп 2022, 00:48 от nrgmama

# 2
  • Мнения: 38
Много благодаря, бяхте изключително изчерпателна. Времето ми е наистина малко, но вече знам, че ще отида отново в Краков! Резервирала съм си нощувки на ул. Szczeponski 7 (видя ми се най- централно) и от там мисля пеш да обиколя стария град. Дано имам време за еврейския квартал и солната мина 🙏 Ще пътуваме семейно, за да отпразнувам рождения си ден и ако може някой да ми препоръча заведение ще съм много благодарна. Искам да е с хубава храна, да се намира в стария град и да е с прилични цени. 🥳

# 3
  • София
  • Мнения: 1 245
Привет, Янислава! Flowers Hibiscus

Видях питането ви в темата, но за съжаление никога не съм посещавала заведение/ресторант с посочените от вас изисквания (с приятна обстановка, с нормални цени, подходящ за рожден ден!) и не бих мотла да ви бъда полезна! Повечето заведения, които съм посещавала в Краков за обяд/вечеря са били заведения, препоръчани от мои колеги/приятели живеещи в Краков, но никое от тях според мен не отговаря на вашите изисквания. Ако никой не ви препоръча подходящо заведение аз бих ви препоръчала да се допитате до информацията в интернет от живеещи в Краков или посетители на страхотния град, ценители на вкусната и качествена храна и обстановка! Sunglasses

Пожелавам ви отново лек и безавариен път и превъзходни впечатления от стария Краков! И ще чакам споделени впечатления! Gift Heart

Хубава вечер! Nature First Quarter Moon With Face

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 00:48 от nrgmama

# 4
  • на морския бряг
  • Мнения: 50
Забележителности, заведения и транспорт? Някой скоро ходил ли е от Бургас до Краков? Бих искала препоръки за заведения и да видим колкото можем повече за един уикенд. Информацията в предишните теми е доста стара и затова пускам нова тема Simple Smile
Здравейте, да попитам ходихте ли до Краков? На мен също ми предстои пътуване и сега събирам информация.

# 5
  • Мнения: 38
Забележителности, заведения и транспорт? Някой скоро ходил ли е от Бургас до Краков? Бих искала препоръки за заведения и да видим колкото можем повече за един уикенд. Информацията в предишните теми е доста стара и затова пускам нова тема Simple Smile
Здравейте, да попитам ходихте ли до Краков? На мен също ми предстои пътуване и сега събирам информация.

Не, пътувам на 14.10.22 Обаче всички ми казват да си хвана влака от летището, защото е супер удобно. Да ама в Гугъл изобщо не дава вариант с влак Sad

# 6
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 167
Какво значи гугъл не дава? Отиваш на уебсайта на летището и има разписание на влаковете, гарата е Dworzec Główny, стария град е наоколо, автобуси, забележителности, шопинг. Билети от машина на летището. Като стигнеш града грабваш един геврек, отваряш картата и почваш да обикаляш. Почваш от хълма Wawel, Замъка, катедралата с реликвите на св.Станислав, връщаш се по ул.Grodzka, разглеждаш кехлибарените магазини, минаваш през пазарния площад Rynek Głowny, магазини, сувенири, обядвате някъде, може да си вземете нещо от деликатесен магазин на пазара и да си направите пикник на Kościuszko Mound https://kopieckosciuszki.pl/ , с гледки към реката и града, после подхващате към Czartoryski Museum да видите Леонардото, вечерта може да се поглезите в арт-ресторанта https://artkanonicza.pl/galeria-restauracji-art-krakow/  и завършвате в кабарето https://piwnicapodbaranami.pl/nowo%C5%9Bci  или на терасата на Хотел Стари  https://stary.hotel.com.pl/hotel-stary/restaurants 
На следващия ден минавате през парка Planty и отивате до Kazimierz за малко история, влизате в това кафе за закуска http://www.momentcafe.pl/  , после минавате през старата синагога на ul. Szeroka 24, на обяд минавате покрай св.Мария да чуете тромпета, може да се качите и на кулата за гледката с билетче, както и да влезете ътре за големия олтар, обядвате шикарни пироги Под Ангелите http://www.podaniolami.pl/en/homepage/  Ако не ви мързи хващате влак или се присъединявате към организирана дневна екскурзийка до солените мини https://www.wieliczka-saltmine.com/  Иначе по р.Вистула има петчасов круиз с посещение на абатство, също е добро, https://rejsykrakow.com/
Интересни места за хапване и пийване са старовремския Wierzynek  https://restaurant.wierzynek.pl/index.php/en/home/ и Рубинщайн https://rubinstein.pl/restauracja , пирожките на ul. Juliusza Lea 114 и донътите на ul.Stradomska 18 ,  Barka на Podgórska 16 Bulwar Kurlandzki, Alchemia Od Kuchni на ul. Estery 5, За хотел зависи от парите, виж Bonerowski Palace на пазарния площад или по-евтиния Hotel Polski Pod Białym Orłem, Kraków Kazimierz, Hotel Indigo, има ги в букинг.ком.

# 7
  • на морския бряг
  • Мнения: 50
Eфибуш , много благодаря за споделената програма и местата за хранене,

# 8
  • Мнения: 113
Здравейте, планирали сме пътуване до Краков от 24.12.2022 до 27.12.2022. Тъй като ще пристигнем точно по Коледа, искам да попитам с нормално работно време ли са магазините и заведенията? Хотелът, който сме резервирали е на 5 минути от Стария град. Ще съм благодарна да споделите заведения от които сте доволни. Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 498
Здравейте , прочетох горните мнения и намерих доста полезни неща. Тъй като сме канени на сватба в Катовице през м. октомври ми се искаше да видим Краков. Има ли удобен транспорт от краков до катовице и обратно , и какъв, защото най-вероятно ще кацнем в Краков и пак от там ще излетим. И изобщо в Катовице има ли какво да се види или там само за сватбата да отидем? За сега ми е пълна каша , но трябва да го измисля  някак си.

# 10
  • Мнения: 1 988
Здравейте, може ли тези, които са посетили града, да споделят как е най-удобно за придвижване от и до летището? Знам, че е относително, но колко дни горе-долу да планираме в града, може да качите и снимки - да раздвижим темата? С английски ще се оправим, предполагам?

# 11
  • Мнения: 1 652
Здравейте, може ли тези, които са посетили града, да споделят как е най-удобно за придвижване от и до летището? Знам, че е относително, но колко дни горе-долу да планираме в града, може да качите и снимки - да раздвижим темата? С английски ще се оправим, предполагам?
От летището има влак до Централна ЖП гара. Там е близо и центърът. Билети от автомат.
Английски говорят по заведения. Ние пристигнахме от Франция на път за България и изкарахме там ден, можех и два. Заведение нелошо с местна кухня. Огромни порции. Понеже бяхме за малко, злоти не сме си обменяли - на повечето места може да се плаща с карта, дори сладолед от сергия може. Има и чейнджове много, дори с обявен курс на лева навсякъде.

# 12
  • Мнения: 1 988
Завърнахме се и реших да пиша, защото много подцених дестинацията, а има какво да се види и най-вече усети ✌️
Транспорта от/до летището - влак. Супер удобно и билети могат да се купят както от машини на гарата/не ги препоръчвам/, така и от самия влак, а и от кондуктора - проверяват редовно. Табели има навсякъде, няма как да се объркате.
За Аушвиц - автобус, спира пред входа на музея. Предвидете си цял ден - обиколката е около 5 часа.
Солната мина - влак, има си спирка за мината, всъщност е последната. Там обиколката беше около 3 часа.
Из града си направете програма за местата, които са ви интересни, но проучете предварително. Аз си мислех, че ще е някаква лека дестинация, ей така за разходка, но съм впечатлена най-вече от емоциите около видяното. Реално Краков е сравнително пощаден от разрушаване през ВСВ и местата са си запазени. Изгледайте някои филми или предавания предварително, ако темата представлява интерес.
Не успяхме да опитаме всичко, което си бях набелязала. Цените са като при нас, хората са дружелюбни, знаят английски.
Качвам само снимка на, може би, най-красивата църква, която съм виждала.

# 13
  • Мнения: 992
Здравейте! А лесно ли се стига от стария град на Краков до еврейския квартал Kazimierz? Обмислям пътуване сама, за пръв път ще ми е.

# 14
  • Мнения: 11 051
Някой скоро ходил ли е от Бургас до Краков?
Някои сме ходили, но не от Бургас Wink От София е много по-бързо, евтино и удобно София-Вроцлав и после влак 3 часа до Краков (отколкото да се пътува от София до Бургас, пък после до Краков, да не говорим, че това е само лятна оферта, а София-Вроцлав си лети целогодишно!). През летния сезон има и Варна-Краков, само вметвам.
Така че... при така зададения въпрос "Някой скоро ходил ли е Бургас-Краков, казвам НЕ Wink

Общи условия

Активация на акаунт