Въпрос за наследство?

  • 1 197
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, имам следните притеснения относно жилищен имот.
Моя баща и неговата приятелка закупих апартамент заедно преди 10тина години. Нито аз или те живеят в България от няколко години насам, така че апартаментът беше празен. На скоро дъщерята на приятелката на баща ми се нанесе заедно с мъжа си. Това което тя се е уговорила с наще родители е да живее там 1 година и да плаща наем в размера на вноските по кредита за апартамента.
Притесненията са ми следните:
Приятелката на баща ми е с нечетен характер и не би било неприсъщо тя да се опита да извърти нещата.
Ако някой ги разбира тези неща, въпроса ми е следния:
Ако нейната дъщеря плаща вноски от нейно име, един ден би ли могла да претендира за по-голяма част от половината а дори и целия апартамент.

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 4 076
Не, щом като са го закупили заедно, без да са женени, всеки има по 1/2 или каквито дялове пише в нотариалния акт, кой как плаща вноските няма никакво значение

# 2
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 035
При живи хора да коментирате наследство.... ми е доста несериозно.
Не се знае кой кого ще изпревари към отвъдното...

# 3
  • София
  • Мнения: 35 231
Не.
Но пък баща ви винаги може да си даде своя дял на нея. Волеизлияние.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 035
Сега. Аз не разбрах как така плаща от името на майка си. Не на самостоятелно основание да плаща дъщерята, нали така, а от името на майка си.
А баща ти плаща ли си неговите вноски, това не става ясно?!

# 5
  • София
  • Мнения: 13 484
Докато баща ти е жив, наследство няма. Както са го купили този апартамент, така могат да го продадат и да изхарчат парите.
Кой какво внася няма значение. Важно е на чие име е ипотеката. Може да е само на нейно. Ако половината е на баща ти, почакай да умре и после си търси частта, недей отсега, че е грозно!

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 08:27 от Fever Ray

# 6
  • Мнения: X
Желая дълъг живот и много здраве на баща ти!

Това да се коментира наследство, докато са живи хората…

# 7
  • Мнения: 9 702
Аз не виждам потребителката да се точи за наследство още отсега, просто има притеснения и иска да се информира как стоят нещата. Няма лошо да си информиран. Иначе апартаментът е на този, който е записан в нотариалния акт, не на този, който плаща.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 484
Е, не се точи.
При жив човек му търси наследството и много се вълнува друг да не го прилапа, а даже не знае чия е собствеността. Всъщност, на банката е, та и тук има голяма неизвестна.
В случая тя не се притеснява гаджето и щерката да не прецакат баща и, а да не бъде тя мината.
Пази Боже, от такива "наследници".
Между другото, когато идват клиенти с подобно питане в кантората ни, директно ги връщаме с думите да имат поне малко търпение близкият им да почине и после да се върнат, когато вече има открито наследство.
Иначе лесно можем да им вземем парите за хипотетични казуси.

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 11:16 от Fever Ray

# 9
  • Мнения: 41 387
Не, не е на банката, на собствениците си и просто има тежест - ипотеката към банката. И затова могат да го продадат, да разменят дялове и прочее.

# 10
  • Мнения: 9 702
Ами не знам, аз мисля по-прагматично. Не смятам, че това, че се интересуваш къде, какво, как, притежава твоето семейство, означава, че чакаш близките  ти да умрат. В случая бащата би следвало да направи така, че да защити наследството на децата, или напротив - да го продаде, припише на някой друг или  каквото си реши, но в повечето случаи родителите неглижират тези въпроси.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 484
Зависи дали ще успеят да го изплатят.

Наследство няма при живи хора. Има собственост, с която разполага притежателят й. И няма закон, който да го задължи да осигури наследство на децата си след смъртта си. Може и дългове да им остави.

# 12
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 035
Сега. Има едно положение, ако наследник е спомогнал на наследодателя да се увеличи наследството, при делбата може да поиска увеличение на неговия дял, така че... да се има предвид, ако дъщерята плаща вноските за целия апартамент, а не само за дела на майка си.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 484
Има и още един момент. Апартаментът може да е купен от двамата, но ипотеката и собствеността да са само на единия.

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 035
Има и други, но няма кой да отговори. Така с гадаене... освен да пусна един импулсен телефон, поне някой лев да изкарам Joy

Общи условия

Активация на акаунт