(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 51)

  • 33 053
  • 783
  •   1
Отговори
# 735
  • Русе
  • Мнения: 385
Здравейте момичета. Писали сте ми миналата седмица за разсада доматки, но не съм видял.
Честно казано не ни е рано на нас за разсадите. Всяка година ги слагаме около 20ти януари. Още преди да ми е било интересно баба ми все тогава ги е залагала. Миналата година ги сложихме също около 20ти януари. Заедно с пипера, лютите чушки и патладжана. Станаха прекрасни растения, около 20см. Като цяло в Русе пролетта настъпва рязко и е топла. Доматито е доста издръжлива култура и не е никакъв проблем да се сложи в градината още в началото/средата на април. Стига да няма мразове нощем, а такива няма в Русе почти никога по него време. Така се закаляват много добре и правят дебели стъбла. Много години още май месец удря 35гр в града и ако тепърва тогава се вкоренява разсада ви е ясно на какво ще заприлича. Та така… установихме от опит, че ранното засаждане на доматките е в плюс. Пиперът го слагаме по-късно, май месец.
За съветите с пикирането - точно така. Вероятно това ще направим. Да ви кажа не съм виждал разсада от миналата седмица, когато беше много зле. Утре ще отида да видя как върви и дали не е позаякнал. Имаше два дена със слънце. Ако не става за нищо - пикираме или нов. Има време наистина.
А една съфорумничка беше питала дали има сладки рибки (пипер). Тази есен от един хипермаркет си взехме рибки да хапнем и бяха почти напълно сладки. Имаше една леко зачервена и й взех семената. Не знам дали ще стане работата? Оставих я да изсъхне и стана кърваво червена от стоене. Предполагам си е изхранила семената. Освен това доколкото съм запознат няма хибриди на семената рибка и би трябвало да стане. Ще пробвам и ще ви докладвам!! Simple Smile
Ако стане ще бъде идеална за буркани с чесън и оцет.
Най-лесно е да купя пакетче семена, но друго ще е да изкарам реколта за без пари. Хаха.
Поздрави Simple Smile

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 22:21 от Nikolayy5

# 736
  • На морето!
  • Мнения: 5 791
Наближава пускането на нова тема, дали ще може с нея да пуснем и анкета за двата най-добри сорта домати, краставици и вида салати примерно, за да отличим до края на март отличниците на форума? Мисля, че ще е полезно и интересно.

# 737
  • Мнения: 7 856
Два най-добре сорта домати? Че някои гледат по над 50, да не говорим за местни условия и вкусове. Експериментирате с колкото сорта решите, оценявате ги и решавате кои от тях да отглеждате в следващите години.

# 738
  • Мнения: 4 312
Отглеждали ли сте тиква Хокайдо? С какъв вкус е тази тиква? В нета пише, че имала вкус на кестени, наистина ли е така?Не откривам в магазините да си купя да я опитам, а много са ми симпатични като ги гледам на снимки.

# 739
  • Мнения: 10 705
Отглеждали ли сте тиква Хокайдо? С какъв вкус е тази тиква? В нета пише, че имала вкус на кестени, наистина ли е така?Не откривам в магазините да си купя да я опитам, а много са ми симпатични като ги гледам на снимки.
Онзи ден купих такива семена Simple Smile Simple Smile Щерката ги иска да ги украсява Simple Smile Simple Smile
Не знам дали до ядене ще стигнем...
Накисвате ли семената от чушки и колко дълго?

# 740
  • Варна
  • Мнения: 3 274
Хокайдо съм взимала преди години от магазин и не беше така сладка като цигулката, но не мога да твърдя със сигурност, защото не повторих.

# 741
  • София/Варна
  • Мнения: 1 450
Хокайдо съм взимала преди години от магазин и не беше така сладка като цигулката, но не мога да твърдя със сигурност, защото не повторих.
И аз съм вземала и не ни хареса. Според мен е тиква за солено готвене, но ние се оказа, че не харесваме тиква в манджа.

# 742
  • Мнения: 7 856
От неделя се очаква голям студ. Тези, които имат рискови растения, опитайте се с няколко ката агрил или нещо друго да ги запазите.
Най-вероятно и по най-топлите места ще падне доста под нулата.

# 743
  • София
  • Мнения: 1 422
От неделя се очаква голям студ. Тези, които имат рискови растения, опитайте се с няколко ката агрил или нещо друго да ги запазите.
Най-вероятно и по най-топлите места ще падне доста под нулата.

Да, и за съжаление почти всички овощни тръгнаха в по-топлите райони. Ще ядем пак вносни плодове....

# 744
  • Мнения: 6 917
Имам чесън, спанак и салатки навън. Предполагам, че няма да има проблем за тях.
Малко снимки от 24.01.23
Еее, до вчера нямах проблем с качването от телефона. Ще ги смаля и покажа.


Дано се вижда добре. Чесън, спанак и лещата като сидерат.

# 745
  • Варна
  • Мнения: 3 274
В такива случаи завиването и  мини оранжериите не могат ли да помогнат?

# 746
  • Мнения: 203
Трябва ли да завия млади овошки? Моля за препоръки как и с какво ако да 😏

# 747
  • Бургас
  • Мнения: 1 990
Според мен, не е нужно да се завиват младите овошки. Та те са отгледани изцяло на открито. Там са порастнали от семки / костилки, там са ашладисани, там са били до сега. Като са посадени в незамръзнала земя, корените им са плътно покрити с пръст и това им стига.

Аз намерих тези гъби вчера, край пътя. В непосредствена близост имаше няколко борчета и дъб. Набрах, сигурна съм ,че не са отровни, но не бях сигурна точно какви са и няма да правя супа. Тия дни беше слънчево, но нощем си е под нулата , а те са се пръкнали. Странджанска работа.

# 748
  • Мнения: 4 312
Мерси за мненията, ако открия в магазин ще купя и аз една да я опитам, но и аз обичам само сладки тикви. Не съм пробвала в ястия да я слагам само в сладък вариант.
Миналата година аз киснях всички семена в калиев перманганат и черен чай. Чушките по 1 ден в черен чай и след това 30 мин или час в калиев перманганат.Малко трудно се нареждат мокрите семки, но и тази година мисля да ги кисна.Така чушките по-бързо пониквали, ако им трябвало месец така излизали за 14 дена в Ютюб го слушах.

# 749
  • Мнения: 3 925
Чушките си никнат за две седмици и без специално баене.. Чак пък месец, когато са на топло и поляти,  обикновено на 17 ден отписвам тези, които не са изникнали, и бучкам нови

Последна редакция: пт, 03 фев 2023, 17:38 от скаридка

Общи условия

Активация на акаунт