Децата, кризата и финансите

  • 12 994
  • 204
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 4 077
Моите тийнове, единият вече над тази възраст не са си играли с кукли 😅 по 100лв. Шегувам се, разбира се.
И двамата започнаха да работят веднага след получаване на осигурителен номер, т.е. 16г. Вече знаят чудесно как се изкарват пари, как се харчат, защо е важно да се планира, кои са предимствата и недостатъците на артикули на изплащане и прочие. Дребният е на 17г и има iPhone 14 Pro. Сам си го плаща, не ме притеснява с претенции.
Всъщност и двамата никога  не са го правили. С баща им успяхме да намерим баланс между подаръци, награди за добре свършена работа и глезотии, които да оценяват.
Бихте ли споделили в коя държава живеете?

# 46
  • Мнения: 256
Като чета никои не е притеснен от кризата, никой не купува на децата безразборно неща, но толкова хора обявиха, че децата им имат от последните модели айфон.
Моите деца са малки и не разбират много от финанси и вярват в дядо Коледа.

# 47
  • Мнения: 5 101
И моите вярваха в дядо Коледа, но им бяхме казали, че поръчките към дядо Коледа се плащат от нас.Не за друго, а още от малки да знаят, че в живота няма нищо безплатно.

# 48
  • Мнения: X
Според мене има родители, които като деца са били от семейства с по-ниски доходи и не са получавали всичко желано.
Сега като са се видели с пари изсипват всичко пожелано от детето.
Имах случай с дете/3 кл/ на колежка, което си беше поръчало на Дядо Коледа някакво Барби, гривна Пандора и Айфон. Естествено, че не вярваше в стареца. Мама и тати го заместиха успешно, че иначе щяло да е аутсайдер от малко.
Като ти се паднат 3 -4 такива в класа и става ужасно за нормалните семейства.


А е айде, ужасно ставало. Децата трябва да се учат от малки, че се разпростират според възможностите си. Ако ще и целия клас да има нещо, не съм длъжна и аз да купувам, ако нямам възможност в момента. Аз едно време нищо не съм искала от нашите, даже умишлено не съм им казвала за разни училищни екскурзии, да не им натоварвам бюджета.

# 49
  • Майничка
  • Мнения: 12 625
Дори да имам възможност, пак не съм длъжна да го купувам.😉

# 50
  • Мнения: 9 400
Всякакви подаръци купуваме съобразно бюджета си. Децата го знаят.
Предполагам, че съфорумките, които купуват скъпи телефони или компютри на  децата си, просто могат да си го позволят.

# 51
  • Мнения: 9 801
Моите тийнове, единият вече над тази възраст не са си играли с кукли 😅 по 100лв. Шегувам се, разбира се.
И двамата започнаха да работят веднага след получаване на осигурителен номер, т.е. 16г. Вече знаят чудесно как се изкарват пари, как се харчат, защо е важно да се планира, кои са предимствата и недостатъците на артикули на изплащане и прочие. Дребният е на 17г и има iPhone 14 Pro. Сам си го плаща, не ме притеснява с претенции.
Всъщност и двамата никога  не са го правили. С баща им успяхме да намерим баланс между подаръци, награди за добре свършена работа и глезотии, които да оценяват.
Бихте ли споделили в коя държава живеете?
Това как би Ви помогнало?

# 52
  • Мнения: 10 596
Синът ми е на 16, 11 клас. Иска да работи по специалността си - има знанията, има и опит донякъде (с познати, стажове). Пуска СВта най-нормално по обяви. Но като чуят възрастта му - всички казват да се обади пак, когато стане на 18. Поне 10 HRки са му звъняли, едната даже говори с мен и ми обяснява защо и как...
Може би в сивия сектор би се получило нещо, ама едва ли е генерално решение.
Явно е достатъчно сложно, че да не им се занимава с административното на работодателите.
Иначе и двете ми деца са обучени, че просто "искам" не работи.
Като бяха съвсем малки, просто ги насочвах към нещо друго, по-разумно да речем, или отбивах мераците им по някакъв начин. Като ученици 3-6 клас държах на писмена обосновка "защо искат конкретното нещо" (6-7 даже на английски, по възможност) 😁 Така се сдобихме с куче, например.
За много несъществени прищявки ги домързява да пишат и да разсъждават, съответно им се изяснява, че явно не им трябва точно това.

# 53
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Никога не съм се впечатлявала от марки на дрехи, коли, телефони... Мъжът ми също. Повече се впечатлявам от прочетени книги, пътешествия по света и т.н Явно до някъде сме успели да възпитаме така и детето. Телефона му е доста стар модел на Самсунг, нов беше 200 лв , моят не е много по скъп. Лаптоп му купихме началото на 8кл защото започна да учи в паралелка с информатика и ИТ, учеха онлайн, правеха презентации и просто му трябваше. За дрехи и обувки, купуваме при нужда, нещо което му харесва. Той не е особено претенциозен, иска да му е удобно и толкова. Сега е 10 кл и износва яке което сме купили в 8кл ( тогава е било по голямо, сега точно). Не е от липса на финанси, просто не виждам смисъл да купуваме ново като има такова което е хубаво и му става. Вероятно по нечии стандарти и малко джобни му даваме, но той и тях не харчи , а събира.
Още миналата година му предложиха на едно място за поправка на телефони работа за ваканция. Вероятно живот и здраве лятото на 2023 ше работи. Има златни ръце и няма техника която да не може да поправи, разглоби, сглоби. Това е. Личен пример вероятно също има ефект, защото и аз и баща му не обичаме безцелно да зяпаме по магазините, а да пазарувам парцали, обувки, ако нямам нужда ми е безкрайно противно. Но пък почти всеки месец пристига кашонче с книги които съм поръчала онлайн.
П.п моят син няма Тик ток, Инстаграм, Фб, дори Вайбър. Има само скайп за частните си уроци и Дискорд. Тик той и Инстаграм били за кифли, Фб за пенсии ( явно и аз от тях 😂)

# 54
  • София
  • Мнения: 12 554
В нашето семейство гледаме на уредите като на уреди. Тоест предмети, улесняващи определена дейност. И както се стараем да си купуваме качествена храна, така се стараем да си купуваме и качествени уреди. А те не струват евтино. Предимството е, че се ползват по-дълго време. Давам пример с нещо тривиално - хлебопекарната ми е от най-известната марка за този тип уреди. Купила съм я преди 8 години за доста голяма сума тогава. Ами не е мръднала, като се има предвид, че се ползва ежедневно. Което пък автоматично прави високата й цена напълно оправдана. Същото важи и за телефони, компютри и други видове уреди, които купуваме вкъщи, включително и за сина ни. Мисля, че и досега неговият компютър държи първенство по вложени пари в него, като компоненти. Но пък не се налага да се ъпдейтва с години.

# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 488
Относно уредите пък съм на мнение, че абсолютно всичко е до късмет.
ММ си купи някакъв супер къртач( не се сещам името на машината дали е такова) на една от най- добрите марки за професионална техника. На втория месец заяви гаранция, дадоха му нов, който оцеля малко повече. Машинка със същите специфики на Парксайт думка вече втора година.
Примерите са безброй. А компютър, който не трябва да се ъпгрейдва( ъпдейт пък съвсем) с години, не ми го хвали, няма такова животно. Дъното и процесорът на компютъра на голямата струваха половин бъбрек преди година. Вече не струват толкова, но и не са и толкова функционални, колкото налагат новите игри и програми.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 554
Относно уредите пък съм на мнение, че абсолютно всичко е до късмет.
ММ си купи някакъв супер къртач( не се сещам името на машината дали е такова) на една от най- добрите марки за професионална техника. На втория месец заяви гаранция, дадоха му нов, който оцеля малко повече. Машинка със същите специфики на Парксайт думка вече втора година.
Примерите са безброй. А компютър, който не трябва да се ъпгрейдва( ъпдейт пък съвсем) с години, не ми го хвали, няма такова животно. Дъното и процесорът на компютъра на голямата струваха половин бъбрек преди година. Вече не струват толкова, но и не са и толкова функционални, колкото налагат новите игри и програми.

Не мисля да влизам в спор. Да приемем, че освен знания имаме и късмет Grinning А понятието "половин бъбрек" също е субективно. При видеокарта с цена от четири цифри не мисля, че е проблем да вървят новите игри Wink

# 57
  • Мнения: 10 596
С развитието на технологиите нещата остаряват още в магазина. Няма такова нещо, като не се налага ъпдейт или ъпгрейд на компютър. Че може да работи може, със сигурност, и едва ли със стандартно натоварване може да се разбере, че му трябва нещо отгоре..

Хлебопекарната ми е от 2010, струваше умопомрачителните 8 паунда (или 6 не помня вече) - 2ра употреба от e-bay, куча марка Simple Smile Simple Smile Не е мръднала.
Пералнята ми е БОШ - а-у нам си коя серия, харектеристики, всичко точно - мина й 5 годишната гаранция - тропа, лопа, вие .. гледаха я майстори - толкоз.
Винтоверт Макита (също сравнително добра марка за инструменти) - загрява и блокира на 10тия винт / за сметка на прост Парксайд, който вече 4-5та година не мърда (цяла къща построиха буквално два такива).
Това с известните марки точно нищо не означава. Изобщо не робувам на марки. Дори напротив.

# 58
  • София
  • Мнения: 12 554
Не робувайте бе хора, ма не се опитвайте да подчините всички на вашето мнение Grinning

# 59
  • Мнения: 10 596
Не робувайте бе хора, ма не се опитвайте да подчините всички на вашето мнение Grinning
Хич никак - те самите марки достатъчно си докарват подчинение Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Криза нЕма...
Аз от предразсъдъци не страдам Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт