Бърз кредит за почивка.

  • 7 920
  • 218
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 13 485
Има интересен сайт, в който може всеки да си направи сметка колко ще дължи.
Между 48 и 50 процента е средната лихва при бързите кредити.

# 181
  • Мнения: 2 281
Вече е хубаво да се насочите към хипотетични спорове, тази авторка троли или рекламира нещо много неуспешно.

Последна редакция: пн, 17 юли 2023, 13:10 от Grimozo

# 182
  • Мнения: 2 043
Авторката я помня от преди години. Пак беше пуснала такава тема, и някой написа, че ще я докладва, защото рекламираше колко хубаво изкарала на почивка с бърз кредит от еди къде си. После си изтри рекламата.
   На почивка може да се отиде и с парите от дебитната карта, защо трябва да е точно кредит?

# 183
  • Мнения: 2 281
Дебитната карта не е кредитна.

# 184
  • Мнения: X
На дебитната ако имаше пари, нямаше да има нужда от бързи кредити с по 50% лихва.

# 185
  • Мнения: 724
Между 48 и 50 процента е средната лихва при бързите кредити.

Това няма как да е вярно, освен ако не става дума за много съмнителни кредитополучатели. При стабилни доходи и чиста кредитна история се предлагат лихви и под 10%.

# 186
  • София
  • Мнения: 13 485
Под 10% лихва за бърз кредит няма.
Както казах, има къде да се провери в интернет. Няма да поствал линк, защото при правилно търсене излиза веднага. С имена на фирми, суми и т.н. база за сравнение.
Под 10 - банка.

# 187
  • Мнения: 4 688
Има законово ограничение за лихвите при бързи кредити. Няма компания, която да дава кредит с повече от няколко процента под него.

При стабилни доходи и чиста кредитна история кой ходи да взема бързи кредити? Освен някой с финансова култура на севернокорейски емигрант, да ме прощавате.

Ако имате предвид небанкови компании за потребителски кредит от типа на дружествата на банките, през които им минават стоковите и потребителските заеми, това е друго.

Не ми се търси назад, ама това същата авторка ли е, дето преди една ваканция по Великден търсеше бърз кредит за почивка в Гърция, щото не им дали навреме бонуси, пък вече били решили да ходят?

# 188
  • Мнения: 727
Весела Николаева, струва ми се, че Fever Ray имаше предвид не точно лихвата, а общите разходи по обслужването на кредита: такса за разглеждане, за одобрение, за вноска (различна за всеки канал на получаване), предсрочно погасяване, застраховка (която не е задължителна, но твърде често се представя именно като такава) и други подобни. Имам твърде слаб опит в ползването на кредити - веднъж лизинг на автомобил и инцидентно през годините за домакински уреди.

На последните случката им е свързана с редовно рекламираните промоции на уреди на изплащане без оскъпяване за 6 месеца. Родителите ми са на твърдо мнение, че няма смисъл да плащат наведнъж за нещо, щом без разходи за тях могат да го разсрочат за 6 месеца и да разполагат с повече оборотни пари за месеца. После ми тропосват талончето с данните за плащане и жален поглед "ама аз не мога да се оправя с Cashterminal/приложението на кредитната институция/много сложно са го направили/друго произволно тъпо обяснение в стил "ти нали си нямаш друга работа освен да се занимаваш с моите тъпотии"... И за мен остава избора дали аз да плащам такси за междубанкови преводи с цел да не се разхождам излишно, или да харча бензин за ежемесечни разходки до cashterminal или easypay, които пък винаги са на някакви супер келяви места. Та от един момент нататък за мен стана по-лесно и евтино да им дофинансирам покупките, отколкото да се занимавам с безплатните им тъпотии. Та може би авторката на темата ще оцени идеята да си образова децата до степен доходите им да позволяват лукса да предпочитат да плащат на някой друг да се занимава с глупостите и отколкото да го правят лично...

# 189
  • Мнения: X
Има законово ограничение за размер на лихвата навсякъде, независимо кой дава кредит - особено що се отнася до потребителски кредити, което ограничение обикновено е формулирано или се определя от съдебна практика като определен брой пъти, примерно 2-3х (не знам колко е в България) каквото се счита нормална лихва за сравним кредит. Да се дават кредити при неправомерно високи лихви е поне в развитите държави официално навсякъде престъпление/представлява законово нарушение.

Това обаче не означава, че няма начин ефективно да се плаща повече отколкото е позволено по закон докато се намираме в някаква сива законова зона, например като се напишат безброй допълнителни такси. Като цяло има доста креативни начини да се заобиколи законът. Случва се абсолютно навсякъде, в България пък си е практика.

# 190
  • Мнения: 4 688
За жалост на наивните ползватели на "удобните" бързи кредити, такси, застраховки, гаранции и всякакви уловки често не влизат в законовата лихва, която иначе е ограничена от държавата. Така че тия 50% често са пожелателни и се заобикалят, и не е законно официално, ама ето, прави се и се намират наивници да мислят, че не е скъпо.

А това за изплащане без оскъпяване - на няколко пъти съм проверявала. И нито веднъж не е било реално без оскъпяване. Все има някаква такса, макар да не са го кръстили лихва. Има и много хора, които силно са задлъжнели и са стигнали да им разпродават имущество и заради лошо управлявана кредитна карта. Та, като не можеш да си правиш сметката, от всичко можеш да затънеш.

# 191
  • Мнения: X
Е, да де, ама това все пак е въпрос на здрав разум. Защо фирма ще ви позволява да изплащате без никакво оскъпяване, тоест без никакъв вид печалба за тях си? От какво ще плащат заплати и разходи по бизнеса?

Възможно е да имат някакъв друг бизнес модел знам ли, но човек трябва да си чете договорите, да ги разбира, и да разбере бизнес модела също.

Нали знаете, безплатен обяд няма. И аз лично винаги бих била скептична ако не мога да си отговоря на такива базови въпроси.

# 192
  • Мнения: 41 397
Е, да де, ама това все пак е въпрос на здрав разум. Защо фирма ще ви позволява да изплащате без никакво оскъпяване, тоест без никакъв вид печалба за тях си? От какво ще плащат заплати и разходи по бизнеса?

Възможно е да имат някакъв друг бизнес модел знам ли, но човек трябва да си чете договорите, да ги разбира, и да разбере бизнес модела също.

Нали знаете, безплатен обяд няма. И аз лично винаги бих била скептична ако не мога да си отговоря на такива базови въпроси.

Не е безплатно, но е точно като с кредитните карти - плащане с кредитна карта струва пари, но продавачът поема таксата към банката в името на високия оборот. И с покупките без оскъпяване е така (не знам дали винаги, но има и такива случаи) - например разходите се поемат от Технополис за да продадат хладилник за 1500 лева на някой, който ги няма тези пари и иначе не би купил.

# 193
  • Мнения: X
Имах предвид всъщност бързите кредити, които се рекламират с нулево оскъпяване и лихва примерно за месец, два или три.

Иначе си права, но и това не би трябвало вече при актуалните лихви да е смислено.

Иначе стандартната практика е с отстъпка няколко процента да се продава дългът/финансирането. Сега, за да излезе сметката, тази отстъпка трябва да е осезаемо по-голяма.

# 194
  • София
  • Мнения: 13 485
Влязох в калкулатор за бързи кредити и такъв за банкови. Зададох сума 2000 лв. със срок за връщане 10 месеца.
Разликата е следната:

Това е за 5 от най-популярните фирми за бързи кредити.
За 2 различни банки сумите са: 2036,21(лихва 3,95 и ГПР 5,63) и 2056,83 (лихва 6,20 и ГПР 7,25).

Дори кк, от които не теглиш или само си "въртиш парите през тях" (т.е. ползваш, плащайки само такси за теглене или превод и връщаш с 0% лихва през гратисния период), имат около 50 лв. годишна поддръжка + застраховка от около 2-3 лв./месечно.

Общи условия

Активация на акаунт