Промених се...

  • 4 371
  • 94
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 452
Все пак исках да разбера дали прекалено много съдя хората. Обективно мнение.
Наскоро ми трябваше контакт с хора от определена, специфична сфера. Не за мен. Свекърите на моя бивша съученичка работят точно с такива хора. Помолих я да ги пита. Уж питала, но не знам си какво... Отначало се обидих. После реших, че може случайно да е в лоши отношения с тях и за това да не е питала. Макар че работят заедно, чувала съм я да говори с тях... Може пък да са се скарали точно преди аз да я помоля за услугата (име и телефон).
Относно лекарите... Може пък да е страх от "отговорност"... Ако случайно нещо се обърка точно където са ме "пратили"...
Скоро питах другия си братовчед (с когото съм по-близка) за университета, който завърши. Обмислям магистратура там. Личеше си, че умира от страх да не каже нещо, с което да повлияе на решението ми.

Не знам дали това не е другата крайност (наивност)... Но ми се иска да приемам отказ, дори и за нещо толкова елементарно като информация...

Не търси информация от хората, просто се обади и разпитай. Един завижда, на друг не му се занимава, затова сама си върша работата и ми е много по-добре.

КРР, какви практики правиш?
При мен на физическо ниво се проявява цистит изцяло от стрес и съм много изморена. Сутрин не мога да стана. Четох наскоро за такава ситуация: Къде ми изтича енергията, на ниво психика, проблеми за които мисля, хора....и т.н. и считам, че това е напълно вярно, но въпросът е как да изляза от това.

# 46
  • Мнения: 923
За кое от трите неща да се обадя и да разпитам?

Цистит от стрес? Имаш предвид, че пада имунитета при стрес ли?

# 47
  • Мнения: 1 452
За кое от трите неща да се обадя и да разпитам?

Цистит от стрес? Имаш предвид, че пада имунитета при стрес ли?

Имах предвид .......това, което написа, а именно: ....Наскоро ми трябваше контакт с хора от определена, специфична сфера. Не за мен. Свекърите на моя бивша съученичка работят точно с такива хора. Помолих я да ги пита....

# 48
  • Мнения: 923
Написала съм го така, че да не изпадам в подробности. Беше много важно хората да са "надеждни", а не намерени през гугъл, а те (свекървите й) работят точно с такива. Опитвах се да помогна на друг човек, наистина беше важно и сериозно, не бях очаквала от нея да постъпи така. Единственото обяснение е това - да се е скарала с тях точно тогава...

# 49
  • Мнения: 2 968
Понеже професията ми е такава, имам контакти с много хора, за всякакви въпроси. Хората го знаят. Постоянно ме занимават, пишат, звънят именно за такива услуги. Толкова ми е противно това и вече на всеки отказвам. Услуга не правя на никой, камо ли да занимавам някой колега/зает човек с някой си там.
Вероятно при вас случаят е подобен. Ако тази жена, на която сте искала услуга да ви свърже с някой за нещо си и то за друг човек, много ясно, че няма да го направи и да занимава хората. Обикновено и аз отговарям, че съм се свързала и нещо не става или директно казвам, че нямам възможност.

Иначе въпрос за практики - нещата са много комплексни и свързани с много, много работа, така че предпочитам да не споделям, не за друго а защото всичко е индивидуално. Но, като цяло - трябва много осъзнатост, много сериозни сблъсъци със себе си и анализи, какно и най-вече: да разбереш, че всичко зависи от теб и проблемът си ти и никой друг.

# 50
  • Мнения: 46 602
KPP, при теб изследванията показваха ли физически проблем като при нея?

Да, ниски нива на B12. Завишени щитовидни,  отделно много високи нива на кортизол. Съмняваха се за тумор. Отделно какви ли не още физически симптоми и лоши изследвания съм имала.
В момента, в който спираше да ме е страх и се успокоявах и се оправях и изследванията ми се нормализираха.
Общото при мен и авторката, а и при всички с подобни проблеми, е това, че не знаеш какво ти е. Има ли ти нещо наистина? Казват, че ти няма, май ти няма, ама пък ако ти има и ти не направиш нищо какво ще стане? Това те побърква и постепенно задълбаваш и накрая става единственото, ва което мислиш и ставаш развалина.
T.e. сега показателите ти са нормални?
И аз бях като вас. Просто си намерих кадърен ендокринолог, който ми назначи точната доза и си нормализирах нивата на показателите. С тях изчезнаха и симмптомите.

П.П. Единствената разлика с вас е, че съм темерут по характер и дори когато стигнах до положение да не мога да дишам, не изпитвах страх. За съжаление спокойствието по никакъв начин не ми помогна...

Последна редакция: нд, 03 сеп 2023, 20:51 от Не се сърди, човече

# 51
  • Мнения: 923
KPP, това, което ми трябваше, беше само име и тел. за връзка. Оттам-нататък аз щях да се свързвам, да уреждам каквото ми трябва и т. н. Те нямаше да са намесени по никакъв начин. И въпросът беше изключително, изключително сериозен. Всъщност никога не съм търсила друг вид услуга, освен просто информация, винаги ми е било "неудобно".

# 52
  • Мнения: 2 968
KPP, при теб изследванията показваха ли физически проблем като при нея?

Да, ниски нива на B12. Завишени щитовидни,  отделно много високи нива на кортизол. Съмняваха се за тумор. Отделно какви ли не още физически симптоми и лоши изследвания съм имала.
В момента, в който спираше да ме е страх и се успокоявах и се оправях и изследванията ми се нормализираха.
Общото при мен и авторката, а и при всички с подобни проблеми, е това, че не знаеш какво ти е. Има ли ти нещо наистина? Казват, че ти няма, май ти няма, ама пък ако ти има и ти не направиш нищо какво ще стане? Това те побърква и постепенно задълбаваш и накрая става единственото, ва което мислиш и ставаш развалина.
T.e. сега показателите ти са нормални?
И аз бях като вас. Просто си намерих кадърен ендокринолог, който ми назначи точната доза и си нормализирах нивата на показателите. С тях изчезнаха и симмптомите.

П.П. Единствената разлика с вас е, че съм темерут по характер и дори когато стигнах до положение да не мога да дишам, не изпитвах страх. За съжаление спокойствието по никакъв начин не ми помогна...

Нормализираха ми се около седмица, след като си разреших проблема в главата. Сега са нормални, да.

Лили, имай предвид, че понякога да дадеш име и телефон на някой познат, също не е ок  защото той ще разбере, че името и телефонът са предоставени от теб, а в същото време не е удобно така да се предоставят контакти. Ако пък е бил много спешен случай и все пак твоите близки не са рискували просто така да ти дадат контактите, но са искали да ти съдействат - вероятно са се обадили предварително на дадения човек, за да го попитат дали е удобно да му дадат контактите. Той сигурно е отказал. Аз съм имала такъв сценарий, в който ми казват - моля те, не искам да се занимавам с това, разбери ме.
Давам ти просто друга перспектива, от която да видиш нещата, в никакъв случай не искам да те обидя или друго.

# 53
  • Мнения: 923
KPP, точно друга перспектива исках да чуя, благодаря... За лекарите обаче не знам как да си го обясня, освен някои хора да го възприемат като "отговорност", ако нещо се обърка точно при лекаря, който е препоръчал. Макар че... толкова отговорни хора...Ill
А за симптомите - нормализирането на показателите колко време преди/след изчезването им беше?

# 54
  • Мнения: 46 602
Нормализираха ми се около седмица, след като си разреших проблема в главата. Сега са нормални, да.
За седмица Б12 да се вдигне с 200-300 и да се нормализират щитовини хормони е невъзможно.
Допускам единствено да е имало грешка в някоя от лабораториите.

# 55
  • Мнения: 2 968
Лили, точно пък лекарите, особено тези, които са добрите специалисти и са супер заети, не искат да се занимават с всякакви случаи. На мен точно с лекар ми се е случвало да ми каже: Моля не, прати го към друг. Не искам/нямам време да се занимавам.
Но, в крайна сметка и те са хора и имат нужда от почивка и спокойствие.
А и нашите също са лекари и знам как стоят нещата отвътре.

Не се сърди човече, Б12 ми беше с месеци макс 200. TSH ми беше към 4. Кортизол беше около 600. След като се успокоих и изчезнаха симптомите, Б12 ми стана 500, TSH 2.8, а кортизолът около 200. Без да пия нищо. Преди това съм се изследвала през две-три седмици. Майка ми е лекар със специалност клинична лаборатория и тя се учуди, но каза, че когато има силен стрес, възможно е силно повишаване или понижаване на показателите и след като отмине- просто да влязат в нормалните, предишни граници.

# 56
  • Мнения: 46 602
И моето ТСХ ставаше само 2.8, много жени с проблем с щитовидната ми казваха, че не е добре, но аз се доверявах на лекарите, че ми няма нищо. След 10 г. разбрах, че са прави, но си навлякох куп последици...

# 57
  • Мнения: 923
KPP, имах предвид препоръки и насоки за лекар от хора, които са имали сходни проблеми и/или имат познати сред тях по друга линия.
Б12 и ТСХ се влияят от нуждите на организма в конкретния период. Б12 зависи от киселинността на стомашния сок даже, от чревната флора също. ТСХ се променя в зависимост от това как се настройва метаболизма, а последното зависи от психическото състояние.

# 58
  • Raleigh, NC
  • Мнения: 50
Пиша вероятно за последно...
Имам необясними и непоносими усещания от три-четири години. Всеки ден, без изключение. Оттам безкрайна изнервеност, безсъние и неработоспособност (добре че работата ми е лека и ме търпят, защото трудно биха намерили нов човек). Обикаляне по лекари, четене, изследвания, лекари, изследвания... и в крайна сметка нищо.
Нервна почва, хипохондрия, дрън, пляс... Аз обаче страдам всеки ден. Въпреки това всички ми казват, че е време да се откажа. Лекарите като видят дебелината на папката ми с изследвания - същото. За безсънието - хапчета. По принцип до сега бутам няколко дена почти без сън, накрая от изтощение малко повече, и пак същото наново. Ако имам по-важна задача и ми трябва някаква кондиция, се приспивам с алкохол. Но след като малко му мине действието (след 3-4 часа), отново се събуждам от усещанията си. Не мисля, че с хапчетата е по-различно.

Не за усещанията и проблемите си пиша темата. Тя е за това, че много се промених... Или се видях в друга светлина... Озлобих се... Срещу лекарите... Срещу съдбата и безизходицата... Срещу себе си, че не мога да свикна с положението, че нямам воля... Срещу близки (уж)... Била съм много "сръдлива", "тежък характер"... По повод на близък роднина... познава лично всички лекари в града, заради службата си, освен това е имал сходен проблем и е обикалял като мен. Молила съм го само за насока - не... Никога не бих се обидила, че някой ми е отказал услуга, която е свързана с време/ангажимент/пари, но да кажеш 2 думи...които може пък да са спасение за някого...не мога да го приема. Това "тежък характер" и "сръдливост" ли е? Какъв извод би си направил някой с "добър характер"? Дали и как да се променя? Имам нужда от положителен пример, от градивна критика, каквото и да е...

аз изпаднах в голяма депресия след ковид май месец. Без да искам разбрах, че когато пия качествен Б-мултивитамин все едно натискам копче и всичко спира. Магнезии и витамин Д имат същият ефект, още повече пък ако седна на слънце няма и 2-3 минути като ме ударят лъчите всичко се оправя за няколко часа

Подробни тестове на щитовидната правила ли си? Ако само ти правят TSH все едно нищо не са ти тествали защото отнема около 10 години докато изкочи нещо на този тест което ще накара докторите да тестват повече. Тук пише обстойно за тези неща https://stopthethyroidmadness.com/recommended-labwork/. А тази госпожа са я влачили 10 години по доктори докато накрая се разбере, че наистина проблемите които има не са в главата и https://www.youtube.com/watch?v=gryScORY9Qw

За щитовидна трябва тестове: TSH, free T3, free T4, reverse T3, Anti-TPO, and TgAB анти тела. Важни: RBC B12, RBC magnesium, 25-hydroxy витамин Д. Не знам в България какви мерни единици ползват, но в САЩ нормален витамин Д резултат е най-малко над 50. Кортизол е друг важен тест. Хомосистин (homocysteine) показател за възпаление в тялото.

Виждам другите да пишат за витамин Б12 - да важен за стабилизиране на много неща но... взимаш си *не* от евтините дето са само cyanocobalamin, а 3-в-1: cyanocobalamin, adenosilcobalamin и hydroxycobalamin. Особено важни ако наистина имаш MTHFR дисрегуларция. Аз вземам капки в устата от Pure Therapro Rx BioActive B12. Pure Encapsulations имат капки с аденосил и hydroxy.

Аз си правих пълен генетичен тест и имам двоен дефект (по баща и майка) точно на MTHFR гените които активират синтезирането на витамин Б12 та от там и проблемите...

Друг важен витамин от Б-групата е Thiamine, в Ютуб има много видеа колко е помогнал този витамин на хора с проблеми като твоите, има различни версии - HCI, Benfothiamine - които влиаят различно, но общо взето може да окаже добро влиание като внимаваш да не се предозираш.

диета, много важна: всички растителни масла (слънчогледови, канола..) в боклука - само чисто масло, телешка мас, зехтин, Light olive oil, ghee. Телешко месо и хубава риба. Яйца. Пилешкото има много Омега-6 мазнини които поддържат възпалението в организма

дишане: правилното дишане е много важно: през носа, не през устата. Когато дишаш през устата има увеличение на кислорода в префронталната кора на мозъка което не е добре ако имаш стрес и т.н.

Ако проблема е щитовидната, аз лично не бих бързал да взимам хормони за щитовидната жлеза, защото често пъти като ги почнеш не можеш да ги спреш. Ако си ок с Английски тази докторка говори за личният с това https://www.youtube.com/watch?v=_VZrY2vSbws&pp=ygUUZG9jdG9yIGN1cmVkIHRoeXJvaWQ%3D

# 59
  • Мнения: 923
azmiro, да, правила съм подробни изследвания за щитовидната, хормони, антитела, ехография. Кортизол също. За вит. В12 и Д съм писала. Фолиева киселина още в началото беше супер. Магнезий мажа гел, защото съм имала схващания и крампи, но само с гела минава всичко. Когато съм прекалявала с тестяно, имам редуване на запек с течна диария и губя тези соли, както и малко с кафето прекалявам. С тестените не е защото не мога без тях, а защото преди аменореята ги бях спряла. И след по-малко от година - бам, хормонален проблем. И години обикаляне по лекари - никой не може да каже от какво е, а до 27г всичко като по учебник. Последното е и причината за депресията. Както и че видях, че не мога да разчитам дори за една тъпа информация от хората...

Общи условия

Активация на акаунт