Отговори
# 720
  • Мнения: 3 069
Няма нужда да се доказва с cos, че АВМ е правоъгълен.
Той е такъв, защото:
АВ  перпендикулярна на AD (по условие основата е квадрат) .
АВ перпендикулярна на DM (DM e перпендикулярна на oсновата => е перпендикулярна на всяка права в нея. => е перпендикулярна на АВ.)
АВ е перпендикулярна на две пресичащи се прави в равнината ADM.
=> тя е перпендикулярна на цялата равнина, а оттам и на AM.
И това си е доказателство, просто друго , няма как само да напишеш, че е правоъгълен,  нужна е НЯКАКВА обосновка, особено ако задачата е за разписване. Simple Smile
Не съм се изразила добре. Естествено, че трябва да се докаже, че е правоъгълен триъгълникът. Имах предвид, че няма нужда от изразяване на cos, защото има по-кратък път. Иначе и това е решение. Може и със скаларно произведение на вектори да се докаже.

# 721
  • Мнения: 52
Здравейте, моля за помощ последният пример е 222 градуса и не знам как се решава според мен е грешно условие

# 722
  • Мнения: 91
Момичета моля, ако някой има възможност да помогне с 10 задача.Благодаря ви предварително, че винаги помагате

# 723
  • Мнения: 12 386
Здравейте, моля за помощ последният пример е 222 градуса и не знам как се решава според мен е грешно условие
И аз мисля, че има грешка в числото, но х= на известния ъгъл
Момичета моля, ако някой има възможност да помогне с 10 задача.Благодаря ви предварително, че винаги помагате
Целият път е х
1/2 от х е половината
1/3 от 1/2 (другата половина ) = 1/6 от целия път или от х
1/2 от 1/3 от целия път е = 1/6
От условието знаем, че 1/6 е 2 км.
Следователно 6*2= 12 км.

Последна редакция: вт, 27 фев 2024, 15:10 от Mama Ru

# 724
  • Мнения: 8 137
Момичета моля, ако някой има възможност да помогне с 10 задача.Благодаря ви предварително, че винаги помагате
За кой клас е? Различен е начина на описание според върастта...
Като за най-малките е т.нар "рачешка задача, решава се отзад напред. Вижте схемата по-долу. Последната част две третинки е 2км, следователно 1та третинка е 1км и половинката на половинката на пътя е 3км. Половината път става 6км, целия път 12км.

"Вървим" напред по с описание по долната страна на пътя, и се връщаме наобратно "рачешката" изчислявайки отгоре. Това го пиша с цел, да знаете как да обясните на детето Hands V

# 725
  • Мнения: 91
Момичета моля, ако някой има възможност да помогне с 10 задача.Благодаря ви предварително, че винаги помагате
За кой клас е? Различен е начина на описание според върастта...
Като за най-малките е т.нар "рачешка задача, решава се отзад напред. Вижте схемата по-долу. Последната част две третинки е 2км, следователно 1та третинка е 1км и половинката на половинката на пътя е 3км. Половината път става 6км, целия път 12км.

"Вървим" напред по с описание по долната страна на пътя, и се връщаме наобратно "рачешката" изчислявайки отгоре. Това го пиша с цел, да знаете как да обясните на детето Hands V

3 клас

# 726
  • Мнения: 8 137
Ако са учили вече обикновени дроби, то решението е както го е описала МамаРу, но с допълнението
1/6.х=2
х=12км

Ако не са на този материал в момента, то е "рачешка" Simple Smile

# 727
  • Мнения: 931
Момичета моля, ако някой има възможност да помогне с 10 задача.Благодаря ви предварително, че винаги помагате
Като гледам Задачите на Хитрушко предполагам, че задачата е за начален курс и трябва да е тип рачешка, като уловката е след делението на 3 (третинката) да се умножи по 2, за да се върнем към останалия път 2/3
квадратче:2 - квадратче:3 - квадратче.2- квадратче:2 - 2 в последното квадратче и после обратните действия.

# 728
  • Мнения: 3 117
Моля за решение на следните задачи:

1.Моторна лодка изминала половината от разстоянието между две морски пристанища със скорост 30 км/ч, а другата половина - с 20 км/ч. На връщане 2/3 от пътя изминала със скорост, равна на средната скорост на отиване, а останалото разстояние - с 25 км/ч. Намерете разстоянието между двете пристанища, ако на връщане лодката се е движила с 5 мин. по-малко.
 
2.Лодка изминава разстоянието между морските пристанища А и В за 3 ч, а катер - за 20 мин. В 8 ч от А към В тръгнала лодката, а 30 мин. по-късно от В към А тръгнал катерът.
а)В колко часа ще се срещнат?
б)С колко % скоростта на катера е по-голяма от тази на лодката?

# 729
  • Мнения: 682
Здравейте, моля за помощ за няколко задачи. Мъчим геометрията за 7ми клас. Задачите са от сборник с примерни тестове
Аз съвсем съм ги забравила, а детето има нужда от помощ.
8зад, 10зад, 12 зад, 14 зад и 15 зад.
Благодаря ви предварително.




Знам, че са много, но тази седмица няма да има възможност да иде при учителката по математика, та се мъча аз..

# 730
  • Мнения: 569
Моля за помощ.

# 731
  • София
  • Мнения: 18 123


Последна редакция: вт, 27 фев 2024, 22:23 от пенсионирана русалка

# 732
# 733
  • Мнения: 12 386
Моля за решение на следните задачи:

1.Моторна лодка изминала половината от разстоянието между две морски пристанища със скорост 30 км/ч, а другата половина - с 20 км/ч. На връщане 2/3 от пътя изминала със скорост, равна на средната скорост на отиване, а останалото разстояние - с 25 км/ч. Намерете разстоянието между двете пристанища, ако на връщане лодката се е движила с 5 мин. по-малко.
 
2.Лодка изминава разстоянието между морските пристанища А и В за 3 ч, а катер - за 20 мин. В 8 ч от А към В тръгнала лодката, а 30 мин. по-късно от В към А тръгнал катерът.
а)В колко часа ще се срещнат?
б)С колко % скоростта на катера е по-голяма от тази на лодката?
Втората задача. Трудно ми е да я изразя с уравнение, но:
Катерът се движи 9 пъти по-бързо от лодката.
За 30 минути лодката е изминала 1/6  от разстоянието. За още 10 минути, когато лодката и катерът са се движили един срещу друг едновременно, катерът е изминал 1/2 от пътя между двете пристанища, а лодката е изминала 1/3 от 1/6 или още 1/18 от цялото разстояние - 1/2 + 1/18= 9/18+1/18= 10/18 . Така разстоянието между тях остава 1/6 + 2/18= 5/18
Катерът и лодката заедно изминават за 10 минути 10/18, което значи, че 5/18 ще бъдат изминати за 5 минути. Така лодката се е движила общо 30+15= 45 минути до срещата, което значи, че се е разминала с катера в 8:45
Б) 900%

# 734
  • София
  • Мнения: 18 123


Последна редакция: ср, 28 фев 2024, 00:35 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт