Капсулен гардероб

  • 7 934
  • 118
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 478
Възможно е, но досега не съм попадала на тяхна дреха, която да нося цял сезон почти всеки ден (редувайки с още 1 връхна дреха) и да пера веднъж седмично, а да си е ок. Камо ли 10 г.
Радвам се, че има и такива.
Другият вариант е да се редува с още 3-4-5 връхни дрехи и да не успява да се съсипе толкова бързо.
Съвсем напосоки споменах двете фирми като такива за бърза мода.
Иначе и аз имам едно свръх дебело яке, което нося максимум 5 пъти в годината и затова може и над 10-годишно да е, но това не го прави свръх качествено,а просто рядко носено.

# 16
  • Мнения: 2 275
Редувам 3-4 връхни дрехи според времето и повода. Пера и суша в сушилня редовно, ок си е пухенката. Може и късмет да е било. Но и други дрехи купувам и нямам забележки за момента.

# 17
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 329
Ако живееш в малко жилище и нямаш място за големи гардероби, само с капсулен остава. И основното не е да е скъпо, а да се съчетават нещата едно с друго. Иначе както и с минимализма, хората броят за капсулен огромната си колекция скъпи дрехи защото просто звучи модно да се похвалиш, че си като по списанията и в крак с модерните термини.

# 18
  • Мнения: 358
Заглавната статия насочва вниманието към по-целенасочено пазаруване и осмисляне
на практическите нужди от дрехи, обувки, аксесоари за постигане на минимализъм в потреблението,
пестене на ресурси, време.
Както и гъвкавост по отношение на стила и цветовите комбинации.
 
Най-лесната капсула е черно и бяло + спортен стил /дънки, тениски, суитчъри, якета/.
Или офис-стил с поли, панталони, ризи, сака в черно и бяло.

Ако към черното и бялото се добавят още цветове и категории дрехи, капсулата се разширява.
черно,  бяло, сиво, розово + спортен стил /дънки, тениски, суитчъри, якета, елече, пуловер/.
Примерни комбинации:
черни дънки + розов пуловер + бяло яке
сиви дънки + черен пуловер+ бяло яке

Но е възможно да се комбинират
черни дънки+ черен пуловер+ бяло яке и сиви дънки +  розов пуловер + бяло яке

Базови цветове: бяло, черно, сиво, бежово, синьо, каки
Акцетни цветове: червено, жълто, лилаво,оранжево, зелено, цикламено, розово и техните по-тъмни и
по-светли нюанси.
В горната капсула има 3 базови + 1 акцентен цвят

# 19
  • София
  • Мнения: 13 478
Ако причината е външна, то тогава е друго, не убеждение. Както и ако идеята е показност.
Трудно е да имаш много дрехи, а да твърдиш, че имаш капсула. Капсулите включват не само дрехи, а определени бройки елементи от дрехите, през обувките и чантите, та до аксесоарите.
Максимумът (по спомен, защото не се водя от модни гурута), който съм срещала по сайтове е капсула от 34 или 37 елемента (не помня точно), но това е от чорапогащите, през полите и блузите,та до слънчевите очила. Само дрехи не са капсула.
Лично за мен е удобство от над 15 г и особено през последните 5.
Черно и бяло харесвам само в комбинация с други цветове, но не и помежду им.
Спортен и офис стил също не харесвам, но с ежедневни облекла могат да се направят интересни комбинации.

# 20
  • София
  • Мнения: 17 852
С капсулния гардероб се ограничава цветовата гама. Не на всекиго отиват и харесва неутрално да се носи.

Второ, комбинациите между двайсе дрехи на кръст, ограничени от горнище и долнище все пак, си имат математическа формула и не са хич безкрайно много.

Трето, всички капсулни гардероби, които съм гледала, все са с едни одърпани тениски, размъкнати пуловери и карирани ризки. Аз такива не нося, примерно.

До едно време моята версия на минималистичен гардероб беше под формата на рокли и 3-4 жилетки за зимния сезон. Роклите не се комбинират, лесни са обличане и т.н. После се зарих с прекалено много бройки и вече съм в категорията hoarder

# 21
  • София
  • Мнения: 747
Излишен е този спор за качествените (не)капсулни дрехи, всички сме съгласни, че има хора с богат гардероб с високо качество, но не за това е темата.
Аз се придържам към някакви свои принципи за умереност (макар и не чак минимализъм), но гардеробът ми пак прелива от дрехи, които много харесвам, а никога не обличам. Много искам да изпробвам идеята за капсулата и ми е интересно как практически подходихте първия път (това към Fever Ray и останалите, които се придържат към принципа)? Изхвърлихте ли всичко извън капсулата, капсулата от нови дрехи ли съчетахте или най-вече от съществуващи? Примерни капсули и откъде избирате дрехите - всичко това ще ми е много полезно.

# 22
  • Мнения: 727
Сърцето ме боли да изхвърлям недоизносени дрехи. Износени също Simple Smile ама по-лесно се прежалвам. Хич не обичам да пазарувам и затова, когато се налага да го правя, ходя на определени места и вземам цели съчетания от дрехи. Има 4 марки, за които знам, че размерите си отговарят и кройките са като за моята фигура. Улеснявам се максимално. И така капсулата се самообразува, просто защото изначално такъв ми е маниерът на пазаруване - не е  специално търсен ефект.

# 23
  • Мнения: 358
Цитат
Изхвърлихте ли всичко извън капсулата, капсулата от нови дрехи ли съчетахте или най-вече от съществуващи? Примерни капсули и откъде избирате дрехите - всичко това ще ми е много полезно.

Човек не може да избяга от себе си. Като веднъж е купено, не виждам смисъл да се хвърля. Може и да има
някоя акцентна дреха, която не се съчетава с нищо, тогава може да се отдели от останалите и да й се потърси
допълнение чрез покупка.
Примерни капсули вероятно могат да се вземат от тематични сайтове или модни списания.
Но това по-скоро ще е copy paste.
Според мен лесно се съставя капсула при наличие на много базови дрехи в базови цветове.
И няколко акцентни дрехи и 1-2 акцентни цвята.
При някои марки има специални серии basic. Това са изчистени от надписи, принтове, бродерии дрехи
с обикновена кройка /или must have/.
Акцентни дрехи могат да са дрехи с по-необикновена кройка или нещо, което е модерно за сезона.
Обратният вариант също е възможен - повече акцентни дрехи и по-малко базови. Но вариантът само базови и
и само акцентни е някаква крайност, трябва баланс.
Дрехите всеки си избира според възможностите, предпочитанията, вътрешната интуиция.
Гледала съм в YouTube видео смяна на гардероб с професионален стилист и ми се струва, че в повечето
случаи това е безполезно, тъй като цветоусещането и стилът са твърде индивидуални неща. Стилистът
налага някакъв модел, ама това е все едно майка да купува дрехи на порасналата си 20+ годишна дъщеря.

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 21:12 от lana26

# 24
  • Мнения: 2 598
Темата ми е много интересна, но дотук стигнах до извода, че “масовките” на Зара и сие не стават за капсулен гардероб, защото постоянното носене и пране ги съсипва за нула време.
Аз определено не се вписвам в критериите за капсула, но смея да твърдя, че от години нямам нито една дреха, която дори и купена импулсивно, винаги първо мисля дали има с какво да я съчетая. Изключвам пазаруването за конкретни поводи.

# 25
  • Мнения: 358
Явно капсулата за всеки важи за различен период от време. За един сезон теоретично могат да се завъртят
2 или 3 капсули или се кара със старата капсула/ако не са купувани нови дрехи за конкретния сезон/.
Дали при създаване на нова капсула се ползват стари дрехи или са изцяло нови? Зависи.
Ако са изцяло износени, неудобни, некомфортна материя, излезли от мода.
Или вече са ми големи, ако съм по-малко кг.
Смятам че е въпрос на навик и нагласа./Качеството и цените са отделна тема/.

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 21:49 от lana26

# 26
  • Мнения: 37
Моят 'фалшив' капсулен гардероб го започнах като отделих дрехите, които обличам често от тези към които не посягам, въпреки че харесвам. Прибрах ги да не ми заемат място в гардероба. Всеки сезон оставях на разположение само тези, които нося и евентуално допълвах с други, които да се съчетават добре. Така си направих и изводи в ежедневието кои цветове и кройки предпочитам и са ми комфортни, а не просто да харесвам, съответно знам дали да купя дадена дреха или да се въздържа. Според мен това е добро начало, иначе уж с цел минимализъм, трябва да се купи цял гардероб, ако ще и да е "капсулен". Същото направих с обувки, чанти и бижута.

# 27
  • Мнения: 358
Тематичен сайт
https://cladwell.com/
https://capsuleapp.io/

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 22:13 от lana26

# 28
  • Мнения: 69 053
Всеки  има своего рода капсулен гардероб, защото на всеки дрехите му са съвместими и носими една с друга.
Дънки и кожен панталон нося както с тениска/блуза, така и с риза и офиц.горнище и сако/манто. Мога с яке пухенка, може и с вълнено палто да ги нося.
Капсулата е измишльотина. Пълна при това.

# 29
  • Мнения: 2 584
Колкото пъти съм тръгвала да чета за капсулен гардероб, толкова пъти нищо не се е получавало. Много приказки, много теория, а аз имам нужда от готови решения... Примерно 4 бели тениски, 2 чифта сини дънки, 1 чифт бели и т.н. Но ако може със примери, защото дънки има 30 модела - слим, екстра слим, прав модел, бойфренд, мом и т.н.

Аз се обличам доста скучно. Особено последните 4.5 години, през които съм в майчинство, с малки деца, трудно стигам до мола, а стигна ли, то е за дрехи за тях. Напоследък установих, че онлайн пазаруването ми е голяма мъка по много причини.

Много голям проблем са ми и топовете. Нищо не успявам да харесам, а харесам ли, трудно го съчетавам с дънките, които избирам сравнително лесно. Обувки също си харесвам лесно, но с блузите ми е кошмарно. Или са изкуственяци, или са тънки, некачествени материи, или пък са твърде скъпи. Имам нужда от цветово разнообразие, защото ми писна от сините ми дънки, 3-4 чифта обувки, които въртя и 3-4 якета нагоре. То все едно всеки ден си облечен по един и същи начин. Влюбих се в показания пример в първия пост и с удоволствие бих го носила.

Общи условия

Активация на акаунт