Капсулен гардероб

  • 8 020
  • 118
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 771
От снимките по-горе впечатление ми направи частта с облеклото за спорт. Само 1 комплект дрехи е крайно недостатъчен - перат се след всяка тренировка. При тренировки 3 пъти в седмицата да кажем, това нещо изисква 3 сушилни на седмица, защото изключвайки лятото, тези дрехи няма как да изсъхнат естествено. Аз и друг път съм споменавала (не държа всички да са съгласни), че отказвам да правя разходи за неща, които са ми достъпни безплатно - в случая слънце, вятър и тераса. В този смисъл устойчив модел на потребление на дрехи за мен е този, при който намаленият брой дрехи не води до допълнителни разходи за мен - неефективно запълнена пералня, ползване на сушилнята без да ми е изрично необходима, изисквания за специални препарати и т.н.

По-малкото вещи означава повече простор, но не и за сметка на ежедневно робуване, понеже пропускайки една пералня и вече да няма какво да облека. Това за мен е неприемливо.

# 76
  • София
  • Мнения: 13 676
Пак зависи от начина на живот. Аз обичайно ходя на плуване в понеделник и четвъртък. На тенис във вторник и петък. Не всяка седмица ходя 2 пъти на тенис, а понякога само във вторник. В сряда и събота обичайно тичам. Всичко успява да ми изсъхне до следващия път, даже и без сушилнята.
А и в момента 3 от децата ни живеят с нас и с 5 човека в един дом се налага достатъчно често пускане на пералня (особено с все още прохождащо бебе и двама ученици, понеже не мога да си представя да не изпера дрехите, а които са били цял ден в училище). Пък и за човек, който не работи, натискането на копчето на пералнята не е голяма загуба на време или усилия.
Спортната ми капсула съдържа: 2 чифта бански, 1 хавлия, 1 чифт джапанки, гумена шапка за плуване, 1 анцуг, 2 чифта обувки за тенис, чифт маратонки за бягане, клин, 2 тениски и анорак. Ако купя по още 1-2 комплекта и ще трябва да отделя цял гардероб.
Отделно ми е ски екипът.

# 77
  • Мнения: 69 238
Замислих се - защо се нарича спортна капсула? Спортни дрехи, сет, комплект  - нормално така се обозначават. Дрехи за спорт. Зимни дрехи. Летни дрехи. Всеки има и ги върти, края на пролетта прибира зимният кат, вади се летният такъв....на мен ми е смешно използването на думата капсула за нещо, което винаги си го е имало така или иначе.
Сега научих че имало и спортна капсула.
Ами моята капсула за къпане включва два халата, три кърпи за глава, една за крака, джапанки Grinning
Ами смешно е...капсула.
Като преброя броят/видове капсули, които привържениците на това модно течение изброяват, се оказва че същите дрехи ги имам и аз в гардероба си, просто им викам дрехи, не капсули...

# 78
  • Мнения: 15 136
Аз също в известен смисъл не успявам да сглобя от инста-пинтерестките капсули именно заради прането. Иначе ми е абсолютно перфектно с три блузи и две поли, но доскоро живеех сама и 4 парчета дрехи някак не правят една пералня, а експресната програма не пере чак толкова добре за своите 17мин.
Сега с мъж е друго Simple Smile

# 79
  • София
  • Мнения: 13 676
Тета, по "правилата" за поддържане на капсулен гардероб "капсулата ти за къпане" е част от капсулата ти с домашни дрехи и то ако я ползваш да стоиш с нея, защото надали се увиваш с кърпите и си стоиш с тях. Кърпите са домашни потреби.
Спортна капсула има, когато спортът не е нещо спорадично, а част от живота ти.
Аз я отделям от другите дрехи, защото я ползвам целогодишно, а не сезонно, както правя с другите дрехи. Вкл. банските ми за спорт са различни от тези за плаж и последните дори си стоят на морето и не ги нося у дома, защото няма смисъл да ги разнасям.
90 процента от летните ми дрехи си стоят там постоянно.

# 80
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 334
Ето една по-голяма капсула



И една по-малка



И още една малка

# 81
  • Мнения: 8 023
първото и второто са си направо шишета с капсули.. Joy
и това е само зимно, смятай като добавиш и за другите сезони, два гардероба може да не стигнат..
освен това дрехите са еднотипни, скучни и безвкусни..една пола едва има и то молив, а в първия и рокля дори
мерси съм за такива капсули..

# 82
  • София
  • Мнения: 17 900
Еха... аз нямам толкова дрехи за зимата.

# 83
  • София
  • Мнения: 13 676
Това не са капсули. Няма чанти, обувки, палта. Това са просто онагледени примери за излишък от дрехи. Сбирщайн от множество дрехи в безумни цветови гами.

# 84
  • Мнения: 2 638
Fever Ray, да ти благодаря за нещо- от твой пост преди години, съм си изкопирала идеята за дрехите в кутии. Сега си имам и за ММ, и за мен- кутия за сезона, само палта и обувки не слагам там. Виждам наличностите и се придържам към идеята.

# 85
  • София
  • Мнения: 17 900
Какво се има предвид под дрехи в кутия? Слагаш си дрехите в кутии вместо на закачалки ли?

# 86
  • Мнения: 2 638
Да, отделила съм сезоните в кутии, навила съм на рола дрехите и виждам какво имам. Имам закачалки за рокли и ризи, макар и немачкаеми 😀

# 87
  • София
  • Мнения: 13 676
Крист, радвам се, че съм била полезна.

Кечър, обикновено на закачалка са дрехите, които носим активно в настоящия сезон. След сезона ги преглеждам, отделям вече станалите за подмяна и другите навивам на рула и прибирам в кутии.
За сегашния сезон също са в кутии тези дрехи,които могат да стоят, без да им влияе на външния вид преди обличане.
На кутиите обикновено закрепвам списък със съдържанието.
Много лесно и удобно е и за съхранение, и при ползване, и при обновяване на гардероба.
И заемат много по-малко място, пък и аз обичам самите гардероби също да са ми пригледни, когато ги отворя. Моето ОКР явно е да не виждам купчини от дрехи. Wink
Особено за летните дрехи ми е любимо, защото реално се събират в 1-2 неголеми кутии, понеже са леки, ефирни и немачкаеми най-често.

# 88
  • Мнения: 15 136
Фивър, на какъв приблизителен период подменяш дреха? Бях останала с впечатление, че експлоатираш гардероба си продължително, а в тази тема не изглежда така.

# 89
  • София
  • Мнения: 13 676
Нарциса, преценявам по външния вид. Не бих облякла нещо, което е с видими следи от носене - протъркано, захабено, деформирано, на бобчета и т.н. Зависи от самата дреха и уважавам себе си и околните. Не обичам да губя време в мотаене по магазините, но и не обичам да ходя като "изпаднал германец". Положителното е, че всяка дреха има различна продължителност на живот и рядко се налага да подменя много наведнъж, а и има голяма разлика, когато човек облича дрехите си за 2-3 часа разходка и за 8-9 часа търкане по бюрото и стола в офиса (животът на вторите се съкращава много по-бързо).
Е, не хуквам и веднага да купувам нови. Ето, сега забелязах, че късото ми палто, което кара 3-та зима, е започнало да се заваля. Няма смисъл да го сменям точно сега. Ще избутам с него още месец и половина и после ще го подновя, когато прибирам зимните дрехи. Сигурно ще има още 2-3 неща за подмяна, но сега избягвам да се занимавам с това. 4 пъти в годината (след всеки сезон) преценявам дали и кое има нужда от подновяване, но никога не ми се е случвало да сменя изцяло гардероба си за някой сезон. Само това, с което по моите критерии не бих се показала повече пред хора.

Общи условия

Активация на акаунт