Градинарство - моето хоби 34

  • 33 897
  • 849
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 5 496
Гипсофила и аз не успях да отгледам, не знам вече колко пакетчета съм купила през годините, никога нито едно семенце не се показа Joy

# 751
  • Мнения: 5 315
Аз веднъж купих саксийки с прекрасна гипсофила от разсадник Нановски. Като облачета бяха, но .. едногодишни.
Ей такива бяха https://clematis.bg/product/gypsophila-doublicious-mix-gipsofila

# 752
  • Мнения: 260
Като споменахте едногодишни... Преди няколко дни ви питах за идеи за висящи кашпи. Попаднах на симпатични петунии и купих основно такива. Но четох, че са едногодишни, на други места пък пише, че могат да се съхранят и през зимата. Та някой има ли реален опит по съхранение или да ги считам за едногодишни и да не се мъча? Simple Smile

Една част:
Скрит текст:



# 753
  • Мнения: 4 272
Гипсофилата колко вида е? И аз искам от тази за букети. Купих и аз един пакет семена,  но ми изглежда като друг вид. Всичко поникна от семената, даже е много нагъсто и това и пречи да се развиват добре и нямат хубави корени. Тези дни ще видя нещо да я правя, че да пораснат и да може да се преместят в земята. Тази е моята

# 754
  • Мнения: 19
Тази, която взех се води стелеща, влачеща става по ниска и е многогодишна с малки редки  цветове, не гъсти. Елеганс и памукулата са по високи тези за сух цвят и букети стават 60 до 100 см. Намерих на едно място пише луковица или коренище гледах и клипове за засяване няма така лесно да се предам просто ми е мечта да имам такова облаче в градината. q[video][/video]uote author=Morkovelka99 link=topic=1622876.msg47968389#msg47968389 date=1714521317]
Гипсофилата колко вида е? И аз искам от тази за букети. Купих и аз един пакет семена,  но ми изглежда като друг вид. Всичко поникна от семената, даже е много нагъсто и това и пречи да се развиват добре и нямат хубави корени. Тези дни ще видя нещо да я правя, че да пораснат и да може да се преместят в земята. Тази е моята

[/quote]

# 755
  • Карлово
  • Мнения: 4 673
Като споменахте едногодишни... Преди няколко дни ви питах за идеи за висящи кашпи. Попаднах на симпатични петунии и купих основно такива. Но четох, че са едногодишни, на други места пък пише, че могат да се съхранят и през зимата. Та някой има ли реален опит по съхранение или да ги считам за едногодишни и да не се мъча? Simple Smile

Една част:
Скрит текст:



Висящи не, но тези оцеляха през зимата. Не съм ги прибирала в къщата, бяха перваз до дувар. Само ги поорязах и тръгнаха като се затопли. Не винаги обаче оцеляват. Снимката е от 6 март.

# 756
  • Мнения: 1 786
Здравейте, може ли да ми препоръчате изпитан ароматен красив сорт роза, подходящ за арка?

# 757
  • Мнения: 549
Здравейте, може ли да ми препоръчате изпитан ароматен красив сорт роза, подходящ за арка?
[/quote]
От моите катерливи рози съм доволна , за съжаление не помня сорта, но поръчвам само от Павликенските разсадници , там имат граници в производството на рози , последния път беше от “Дарина - градина”, имат добър  сайт , може да ги разгледаш..
Аз да се похваля с цъфналия за първи път рододендрон , много му се радвам , авно смяната на мястото му се отрази добре . Даже мисля да си взема още един

И още красоти

# 758
  • Мнения: 5 315
Момичета, преди малко боднах в градината разсада на тиквички и краставици, понеже първите станаха близо 18- см. Засадих ги до металните опори, трябваше ли да ги вържа? Това са ми първите зеленчуци)).
Скрит текст:

Последна редакция: ср, 01 май 2024, 20:21 от La_Valletta

# 759
  • Мнения: 5 496
Те и сами се хващат с мустачки по-нататък, но сега ще започнат да растат на листа и е добре да ги привържеш хлабаво към опората. Но за догодина един съвет - много са ти се издължили, това е от липса на светлина. Когато им е достатъчно светло остават по-ниски, и се развиват много по-добре. Вземи им една бяла  ЛЕД лампа догодина, или ги дръж по-близо до стъклото.

# 760
  • Мнения: 549
Да, наистина са издължени . Когато ги пресаждаш в градината , ги засади малко по-дълбоко и би трябвало да се оправят . И при мен са беше получило така с някои от цветята. Тиквичките нямат нужда от опора , садят се на гнездо и като цяло са ниски . За краставичките е необходима, но когато пораснат …
И да докладвам за двата начина по-който съхраних мушкатите за зимата и резултата.
1. Начин - Чепки есента, в малки саксии , на хладно и светло и малко поливане. Цялата зима останаха зелени и началото на април ги засадих навън.
Сега изглеждат така


2. Начин - Есента растенията извадени с корен , увити с вестник и цяла дима в мазето , на студено и тъмно . Доста бяха изсъхнали . Н началото на март ги начупих , т.е пак чепки и ги боцнах в саксии. Пак април , заедно с другите ги преместих на постоянното място
Сега изглеждат така

Резултатът - според мен , към днешна дата почти  няма разлика в развитието на растенията ….

# 761
  • Мнения: 5 315
Благодаря, момичета! Утре ще ги вържа.

# 762
  • София
  • Мнения: 115
Здравейте, градинарки!
По листата на розите имам кръгли тъмни петна, вероятно гъбично заболяване. С какво пръскате вашите рози? Предпочитам да не е "тежка артилерия", че около розите растат билки, които ползваме за чай...
Имам спомени за разтвор със сода бикарбонат, но не помня пропорции.

# 763
  • Мнения: 1 759
Имам хортензия която цъфти синя, розова или бледо лилава, това зависиси както разбрах от киселинността на почвата.
Тази година искам да е синя, дали да използвам препарати за киселинност или ако я поливам с безвредна боя ще се получи?

# 764
  • Карлово
  • Мнения: 4 673
Вече е късно за подхранване на орхидея с цел оцветяване в синьо.
Оцветител за градински хортензии. Помага за понижаването на pH на почвата и превръща цветовете на хортензиите сини, благодарение на високото си съдържание на желязо и алуминиев сулфат.

 

Преди всичко цветът на венчелистчетата на хортензията се определя от сорта. Но повечето сортове макрофили имат способността да променят цвета си спрямо Ph на почвата. Изключение правят белите хортензии, те винаги остават бели, защото в цветовете си не съдържат пигмент. За да цъфти Вашата хортензия в синьо алуминият трябва да присъства в почвата. За да се гарантира наличието на алуминий, към почвата около хортензиите може да се добави алуминиев сулфат. (Желателно е хортензията да е поне на 3 години, в противен случай може да изгорите кореновата и система). Повечето макрофили залагат цветовете си от предната година, затова трябва да почнете да използвате алуминиевия сулфат още в средта на август и да поливате до средата на есента и след това да продължите пролетта да образуването на цветове.

 

Начин на употреба: Разтворете една мерителна лъжичка от препарата в 2 литра вода и третирайте чрез поливка на всеки 2 (две) седмици. Не се препоръчва да се използва върху растения на възраст под 2,5-3 години.

Период на употреба: Март - Септември

Позволен за употребата в органично производство.

Общи условия

Активация на акаунт