Отдаване на имот в Испания под наем

  • 992
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 755
Със съпруга ми имаме желание да купим апартамент във Валенсия. Целта е преди всичко инвестиционна, но някъде в далечното бъдеще когато децата пораснат може и да заживеем там поне през част от годината.
Първоначално плановете ни бяха засега да го отдаваме под наем краткосрочно (чрез някоя местна фирма, която извършва такава услуга), за да можем и ние самите да ходим там отвреме навреме, да го ползват приятели и т.н. След разговор с испански строител обаче разбрахме нещо, което доста ни озадачи - че наскоро са приети регулации, според които краткосрочно може да се отдават само апартаменти на партерен или първи етаж. Това от една страна води до ръст в цените на тези имоти, а от друга ние сме почитатели на високите етажи. В крайна сметка вероятно ще търсим нещо на първи етаж, което обаче да е добре осветено и с хубава гледка, а може би и малка къща (тук не знам какви биха били финансовите параметри).
Въпросът ми е ако има хора с опит с краткосрочното отдаване във Валенсия или изобщо в Испания да споделят опит - има ли достатъчно фирми, които предлагат услугата, какви условия предлагат, добра ли е възвращаемостта. Опит по отношение на самото купуване и дългосрочното отдаване също ще ми е полезен. Благодаря.

Последна редакция: ср, 24 яну 2024, 07:40 от hatred

# 1
  • Мнения: 91
Нямам опит с отдаване под наем, но това, което знам от адвокат е ,че договорите трябва много добре да са изпипани и задължително да се направи застраховка срещу "окупаси". Ако някой се нанесе там и са минали 24 часа и той не пожелае да си тръгне, законът е на негова страна (особено, ако е семейство с малки деца), следва дело, което може да се проточи до 2 години. Най-добре се консултирайте с адвокати, които са в тази сфера, понеже има специфики в законодателството.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 693
Възвръщане мост има голяма. За краткосрочните не мога да говоря, мога за дългосрочните. Тристаен апартамент (там е триспален) може да се намери за около 80 - 100 хил евро. Наемът върви около 700 + евро и се отдават като топъл хляб. Адвокат трябва да ви провери документите. Както писаха по-горе - трябва да имате застраховка наем. Не знам за агенции за краткосрочни наеми, но в Испания имат голям проблем с окупас. За щастие във Валенсия не е често срещано, за разлика от Барселона. Накратко - някой се настанява и ако не го изгодните до 48 часа ще го дондуркате доста дълго време. Не можете да го изгодните, а даже трябва да му плащате тока и водата. Делата се влачат с години.

# 3
  • Мнения: 1 325
Моя позната купи имот, но не в Испания, наематели, агенция за контрол, но какво от това, съобразяване с местни закони, некоректни наематели, гонят ги, идват други и в крайна сметка обмислят и продажба. Не са толкова лесни нещата, особено и ако не знаете език.

Иначе формулата е месечният наема трябва да може да изплати имота за срок от 10 г.

# 4
  • Мнения: 25 781


Иначе формулата е месечният наема трябва да може да изплати имота за срок от 10 г.
Да бе, да. Мечтайте си.
Дори и тук в щатите не се изплащат за 10 г. По скоро 20, да сме по реалистични в думите си.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 816
В Испания могат да се намерят много изгодни имоти, преди години банките продаваха за смешни пари. И наистина могат  да се изплатят доста бързо. По големия проблем е да намериш правилната фирма за управление на имоти, с която да работиш, трябва ти счетоводител също.

# 6
  • София
  • Мнения: 755
Благодаря много за споделените впечатления. Задълбах малко върху проблема с окупаси, поразпитах и близки и се оказва, че той наистина е много разпространен. В общи линии, ако жилището не се ползва постоянно вероятността да бъде завзето е значителна. Това засега ни отказва от идеята, на баир лозе не ни трябва.  За инвестиция ще се насочим към още нещо в София, пък ако някой прекрасен ден решим да караме старини в Испания, ще купуваме тогава имот.

Последна редакция: нд, 04 фев 2024, 11:55 от hatred

# 7
  • Мнения: 1 325


Иначе формулата е месечният наема трябва да може да изплати имота за срок от 10 г.
Да бе, да. Мечтайте си.
Дори и тук в щатите не се изплащат за 10 г. По скоро 20, да сме по реалистични в думите си.

https://manager.bg/finansi/nay-vazhnoto-chislo-pri-investiraneto-v-imoti

За вас може да е така, но ако се разровите, ще видите, че това е формулата,  тогава инвестицията си заслужава.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт