Детето ми не иска да говори български!

  • 4 772
  • 118
  •   2
Отговори
# 90
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Официалният език в Испания е един, испански. Всяка област може да въведе при определени условия още един. Пише го в конституцията им, но явно не е нещо, което си прочела.
Няма как няколко езика да са на ниво роден. По-горе дадох и кога се смята по закон за двуезичен, многоезичен.
Нивото се установява с изпити.
И това дето ще научиш език от филми, научаваш изразите, езикът ти куца.
Ето един пример, от пата е, реален. В чата са деца, за които англ. Е роден и такива учили го от филми. Едно от децата пише "yes, sir", другото му отговаря, защо пишеш така, да не си в казармата. Това с казармата е с претенции, че знае английски.

# 91
  • Мнения: 3 464
Официалният език в Испания е един, испански. Всяка област може да въведе при определени условия още един. Пише го в конституцията им, но явно не е нещо, което си прочела.
Няма как няколко езика да са на ниво роден. По-горе дадох и кога се смята по закон за двуезичен, многоезичен.
Нивото се установява с изпити.
И това дето ще научиш език от филми, научаваш изразите, езикът ти куца.
Ето един пример, от пата е, реален. В чата са деца, за които англ. Е роден и такива учили го от филми. Едно от децата пише "yes, sir", другото му отговаря, защо пишеш така, да не си в казармата. Това с казармата е с претенции, че знае английски.

Ок следващият път когато родя връчвам изпитите за ниво от родилното..
За конституцията, която си чела няма да коментирам... 🤦‍♀️

# 92
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
И какво общо има официялният език на една държава с дву- или многоезичието при децата?
Език/ езици се усвояват от средата, в която детето живее, не спрямо това колко и кои са вписани в конституцията.

# 93
  • Мнения: 49
Анна, но ето, че пишете чудесно, че и грамотно на български език.
Опитвам се... Това се появи в късните тийн години като желание, след като осъзнах, че не е лошо да владееш повече езици. Преди това, мислех че другите ще ми се подиграват и отказвах въобще да говоря български...

Човек може да говори, колкото иска езика на добро ниво, дори и деца. Живея на място с доста емигранти, хората, с които съм израснала са говорели прекрасно поне няколко езика, не съм ги виждала да се замислят или да се чудят някога - кое и как. Въпрос на желание на родителите е, това е истината.

# 94
  • Мнения: 1 747
Ана, присъединявам се към waterproof в поздравленията си. Граматиката и пунктуацията ти са завидни 👍.

Да знаеш нишов език е удобно, когато не искаш всички около теб да разбират за какво си говориш, но като цяло, съвсем не е необходимо, освен по навик и удобство. Дъщеря ми има приятелка с майка полякиня, баща от Египет, арабският би й бил много повече от полза, но тя знае много добре полски, заради майка си.

Последна редакция: ср, 08 май 2024, 12:34 от ierldan

# 95
  • Мнения: 781
Един човек може да говори няколко езика, но обикновено един е основен и това е езикът, който е изучавал в училище, по точно, на който е изучавал предметите в училище. Хората с малки деца обикновено, казват че децата им владеят езика перфектно, да, това е вярно до определена възраст, на ако не си учил какво е котловина, плодник, корен квадратен, две на трета степен, иго, съединителна тъкан и т. н. си даваш сметка, че не го владееш толкова добре. Понеже в темите за езици често се говори за сертификати мога да ви уверя, че малко хора могат да изкарат С2 на родния си език.

# 96
  • Мнения: 4 812
Един човек може да говори няколко езика, но обикновено един е основен и това е езикът, който е изучавал в училище, по точно, на който е изучавал предметите в училище. Хората с малки деца обикновено, казват че децата им владеят езика перфектно, да, това е вярно до определена възраст, на ако не си учил какво е котловина, плодник, корен квадратен, две на трета степен, иго, съединителна тъкан и т. н. си даваш сметка, че не го владееш толкова добре. Понеже в темите за езици често се говори за сертификати мога да ви уверя, че малко хора могат да изкарат С2 на родния си език.

Това е истината. Всичко останало остава на битово ниво. Синът ми владее английски и френски език на ниво ‘роден’, защото учи в двуезично училище. И на двата езика може да чете, пише, говори, да борави с научни термини (учени в училище, да не помислите, че е гениален). Вече шест години ходи на българско училище - пише и чете, но му убягват тънкости при разбирането на текста, метафорите невинаги схваща. Почти не говори на български, защото не може да си каже всичко, което иска, съответно при всеки удобен случай обръща на английски или френски. Немски говори със семейството (без мен) - баби, дядовци, лели, чичовци и братовчеди, които пък не знаят френски изобщо, а на едната баба английският й е проблемен. Майка ми реши да си прави експеримент с него и откакто се е родил, му говори и чете само на немски и му пусна немска телевизия. Детето говори много приличен всекидневен немски, знае някои базови научни термини от различни области, заучени от книгите, сам се научи да чете на немски, което не е особено постижение, защото немският не е сложен в това отношение, но не може да говори така задълбочено и да изразява по-абстрактни неща, както би могъл на френски и на английски. Не може да пише на немски.

Последна редакция: вт, 07 май 2024, 22:59 от Nedinka

# 97
  • Мнения: 49
Не съм съгласна... Учила съм български в училище до края на втори клас, след това десет години съм учила в италианско училище, на италиански и английски. Сама в тийн годините започнах да уча български и да говоря свободно преди това говорех ужасно, мисля че говоря и пиша почти перфектно може да имам някои правописни грешки или лек акцент, но това. Ако вие или детето ви държите да знаете езика, то научаването няма да е трудно. Съвсем спокойно чета всякаква литература на български, слушам предавания, филми, книги и т.н. Въпроса е до желанието ви. Много е лесно човек да се откаже, трудно е да продължи напред. Моите родители след моите бунтове се бяха отказали, бяха ме оставили да правя каквото искам, ако искам, макар те вкъщи да не са спирали да говорят на друг език освен български, да гледат българска телевизия или да слушат българска музика, когато купуваха книги също гледаха да са на български, освен ако не са за училище. От три деца само аз имах проблеми с езика, брат ми и сестра ми - определено предпочитат и говорят предимно български, освен ако ситуацията не изисква друго.

# 98
  • Мнения: 3 464
А вие най-малкото дете ли сте?
Забелязвам че на най-малките  им е по трудно да поддържат българския, най вече защото ( в моя случай) по между си не говорят на български.

# 99
  • Мнения: 49
А вие най-малкото дете ли сте?
Забелязвам че на най-малките  им е по трудно да поддържат българския, най вече защото ( в моя случай) по между си не говорят на български.
Средното дете съм... Просто имах тежки тийн и пре-тийн години.... Бях голяма бяс и исках винаги да съм на контра на света.😂 Сестра ми - бебето в семейството е с най-добър български (според мен), но когато тя беше мъничка, баба и дядо дойдоха да живеят при нас в Италия и тя прекарваше много време с тях и това помогна, брат ми също е с прекрасен български, без акцент.

# 100
  • Мнения: 4 812
Не съм съгласна... Учила съм български в училище до края на втори клас, след това десет години съм учила в италианско училище, на италиански и английски. Сама в тийн годините започнах да уча български и да говоря свободно преди това говорех ужасно, мисля че говоря и пиша почти перфектно може да имам някои правописни грешки или лек акцент, но това.

Уважавам хората със самочуствие, когато е с покритие. Вашият български е много добър в контекста на обстоятелствата, които описвате. Бих била горда със сина си, ако достигне такова ниво (което няма да стане, за съжаление). Но като човек, който всекидневно работи с няколко езика, сред които и български, на професионално ниво, много внимавам със словосъчетанието  ‘перфектен език’. Сега, признавам си, че имам професионално изкривяване по този въпрос и обикновено грешките ми се набиват в очите дори при диагонален прочит.

# 101
  • Мнения: 781
Ана, много се радвам за теб и за това, че си успяла да научиш български, но имай предвид, че  първите 9 години ти друг език не си говорила. По начина, по който пишеш за децата оставам с впечатлението, че все още нямаш свои. Всяко дете е различно! Ти сама казваш, че си се осъзнала след пубертета. Ми ако не беше? Каквото и желание да са имали родителите ти, не могат да ти наливат с фуния, както се казва, ако ти не искаш и се съпротивляваш.

# 102
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 799
Поради тази причина е много важно ученето да става под формата на игра и без натиск.

# 103
  • Мнения: 4 812
Поради тази причина е много важно ученето да става под формата на игра и без натиск.

Играта е докъм 6 години. Не знам как ще научиш граматиката с игра: пълен/кратък член, запетаи, ей такива елементарни неща. И това не е само за езиците.

# 104
  • Мнения: 781
Точно, играта е докато са малки. В случая на Ана - на 10 години не е искала да говори български, представи си как ще я накарат да седне да чете книжка!

Общи условия

Активация на акаунт