Майчинството счетоводно - 98

  • 19 270
  • 511
  •   1
Отговори
# 450
  • ново
  • Мнения: 6 040
При мен не би трябвало да има проблем, защото ще имам документ от клиниката в чужбина.
Този документ няма да ти помогне по никакъв начин в случая. Необходим е само ако ще го представиш пред ЛКК и тя издаде болничен.

# 451
  • Мнения: 64
Здравейте момичета,  аз имам следния казус: здравноосигурена съм, работя в България.  Моя приятел живее и работи в Франция,  т.е. европейски съюз. Аз съм сега края на 4-ти месец . Имаме планове края на август да замина и аз там и да родя там и търся информация какво трябва да направя с болничните и кой ще ми издаде този болничен 45 дни преди термин, като аз тогава ще бъда вече в чужбина?

# 452
  • Sofia
  • Мнения: 4 106
Здравейте момичета,  аз имам следния казус: здравноосигурена съм, работя в България.  Моя приятел живее и работи в Франция,  т.е. европейски съюз. Аз съм сега края на 4-ти месец . Имаме планове края на август да замина и аз там и да родя там и търся информация какво трябва да направя с болничните и кой ще ми издаде този болничен 45 дни преди термин, като аз тогава ще бъда вече в чужбина?

Трябва да проверите какви са законите в съответната държава. Възможно е да няма 45 дневен болничен изобщо. В някой държави няма и работят до последния ден. Както и отпуск имат минимални дни. Условията в България са по-скоро изключение. Също така когато заминете ще имате ли работодател там - ще имате ли осигуровка и здравна застраховка. Ако нямате - ще имате ли финансова възможност да родите там? Как ще намерите следящ лекар и колко ще струва проследяването ако не сте осигурена. Важни въпроси, на които е добре да намерите отговор. Дано не звучи грубо но дано не отивате за някакво обезщететение за раждане (ако има такова в страната).

# 453
  • Мнения: 1 417
Не съм сигурна дали разбирам въпроса правилно, но не мисля, че е възможно да ви издадат болничен от България, за да раждате и отглеждате дете в чужбина. Най малкото, за да имате право на българско майчинство, трябва да работите на трудов договор в България.

Трябва да проверите какви са условията във Франция и какво можете да получите като чужденка там.

# 454
  • Мнения: 283
Аз знам, че майчинството там е 12 седмици - 6 преди раждането и 6 след това. Имаше и нещо за 11 дни бащинство, но това са много стари спомени.
Успех!

# 455
  • Мнения: 1 417
Според този сайт, в момента имат право на 6 седмици преди и 10 след раждането. Но нямам представа колко е актуална информацията. А дали чужденка, която не е работила във Франция, има право на това майчинство е отделен въпрос.

# 456
  • Мнения: 64
Благодаря на всички, които се включиха. Аз не искам да ползвам майчинство там. Както написах, аз работя в България и съм здравноосигурена тук и искам да си ползвам майчинството в България.  Имам социално осигуряване там защото мъжа ми живее там, затова няма проблем да родя там. Въпросът ми е как да си взема този болничен 45 дни преди термин, за да ми започне майчинство в България при положение,  че когато това време дойде аз ще бъда вече във Франция?  Просто ако някой има такъв опит и му се е случвало, да сподели.

# 457
  • Sofia
  • Мнения: 4 106
Благодаря на всички, които се включиха. Аз не искам да ползвам майчинство там. Както написах, аз работя в България и съм здравноосигурена тук и искам да си ползвам майчинството в България.  Имам социално осигуряване там защото мъжа ми живее там, затова няма проблем да родя там. Въпросът ми е как да си взема този болничен 45 дни преди термин, за да ми започне майчинство в България при положение,  че когато това време дойде аз ще бъда вече във Франция?  Просто ако някой има такъв опит и му се е случвало, да сподели.

Реално ако не родите в България как очаквате да Ви започне майчинство тук?

# 458
  • Мнения: 1 417
Според мен се обърнете към НОИ, ако изобщо е предвидена възможност, те най-добре ще ви насочат.

# 459
  • Мнения: 64
Ако съм на почивка в друга държава и започне раждане по-рано и родя там, казвате че няма да имам майчинство ли? Не ми звучи логично...
Няма значение, явно никой не се е сблъсквал с такъв случай, излишно е да гадаем. Въпросът беше ако някой има такъв опит. Иначе с европейска здравна карта, каквато може да има всеки здравноосигурен, има право да роди ако се наложи в ЕС.

Благодаря на всички, които се включиха. Аз не искам да ползвам майчинство там. Както написах, аз работя в България и съм здравноосигурена тук и искам да си ползвам майчинството в България.  Имам социално осигуряване там защото мъжа ми живее там, затова няма проблем да родя там. Въпросът ми е как да си взема този болничен 45 дни преди термин, за да ми започне майчинство в България при положение,  че когато това време дойде аз ще бъда вече във Франция?  Просто ако някой има такъв опит и му се е случвало, да сподели.

Реално ако не родите в България как очаквате да Ви започне майчинство тук?

# 460
  • ново
  • Мнения: 6 040
Alisa, попрочетете малко назад последните постове и може и да разберете, че няма логика, а закони.

# 461
  • Мнения: 64
Да, щеше да е хубаво някой ако може да цитира закон по моя въпрос....

Alisa, попрочетете малко назад последните постове и може и да разберете, че няма логика, а закони.

# 462
  • Мнения: 1 417
Ако е само раждането е едно на ръка, чувала съм за жени, които заминават да родят в чужбина, но след като вече са в болничен (което май не е законно). Доколкото разбирам вие ще заминете преди 45-дневният болничен. Тогава не виждам как може да ви се издаде такъв документ от лекар в България, ще трябва да ви го издаде местен лекар, по реда опеределен във Франция. А може ли да се ползва майчинство в България на база на този болничен и как да го предадете към НОИ, ще трябва да питате там.

Последна редакция: пн, 20 май 2024, 13:57 от Tessaria

# 463
  • Мнения: 352
Малко по-нагоре в темата се обсъждаше за режима на болничния и изплащането му. Моя 45 дневен болничен преди раждането беше с режим свободен, но без право да напускам страната, не знам дали е възможен друг режим. Аз лично не съм ходила да ме преглеждат, за да ми го издадат, просто мъжа ми отиде да го вземе, тъй като започваше от почивен ден, а мен в първия работен ме приеха за задържане в билница. Теоритично за първия болничен от майчинството, ако се разберете с АГ няма да има проблем да Ви го издаде и някой друг да го занесе на работодателя. (Колко е законно и редно е друга тема) Но следващия болничен, който се издава отбил лицата където ще родите и последния трети болничен, който е от личния лекар на детето, там вече не мисля, че има вариант да Ви ги издадат по този начин “дистанционно”. Най-добре звъннете в НОИ и попитайте, ще Ви дадат най-адекватен отговор какви са възможностите.

# 464
  • Мнения: 1 548
Няма как да се издаде последващ болничен след 45 дневния, защото той се издава от болницата, в която е родила жената. От там нататък последния до 135 дни се издава от ЛЛ на детето или майката и при наличие на ЕГН на роденото дете. Отново няма как да стане.
Освен това 45 дневния е реално със статут отново свободен, но в границите на РБ.
По всички горепосочени точки не изпълнявате нито едно от условията.
В сайта на НОИ има чудесна секция въпроси и отговори, ако толкова желаете някой да цитира законови и подзаконови нормативни актове. Влизате и четете.
И освен това с ЕЗОК имате право да родите, но също така имате и задължение да се върнете и да извадите български документи на детето в определен срок, за да се възползвате от социалната система. Ето логика малко.

Общи условия

Активация на акаунт