Пломбиране на зъб и афта в устата

  • 245
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 810
Здравейте!
Въпросът ми може да е прекален за тема, но мисля, че такива случаи е имало и затова реших да отворя тема, която може да е полезна и за други.
Днес ми слагаха пломба. Снощи ме болеше малко в устата, но мислех, че е от зъба, защото имаше малък кариес. Нямах идея, че от страната, където е кариеса ми е излязла афта на много необичайно място. Намира се на небцето, почти към гърлото. Кареисът предполагаше веднага да се сложи пломбата, но ми работиха по зъба около 20 минути преди пломбирането. Чак когато се прибрах видях ,че имам и афта. Сварих лайка и се жабурих, но сега ме боли силно и се тревожа дали не е замърсено мястото като ми работи зъболекарката. Просто не знам какво да правя за тази афта сега и как да я третирам. Лайката дали е достатъчна за промиване, или трябва да отида на зъболекар утре специално за нея? не знам зъболекарката как не я е видяла, докато работеше....Съвети?

# 1
  • София
  • Мнения: 28 634
Намажи я с Индекстол


Слагаш само върху афтата.

Хм, сега виждам, че е станал с рецепта. А е много ефикасен. Не знам какво да предложа вместо него.

Последна редакция: вт, 23 апр 2024, 22:51 от milenaka

# 2
  • Мнения: 1 786
Вземи си Елудрил вода за уста и се жабури с нея, това е най-ефикасното лекарство за афти, което аз знам:

Преди години с голямото ми дете бяхме в болница за ангина и му беше излязла една огромна афта на долната устна отвътре и страшно болеше. Малко дете, ревеше от болка, спеше с отворена уста и скимтеше насън. Ужас просто. Обяснявах на персонала в болницата - никой не те чува. Накрая ми дадоха все пак някакво зелено мазило. Ами не помогна, мажа афтата, от нея тече кръв, детето реве, и най-важното - полза никаква. И накрая една сестра ми каза - абе помолете някой да ви донесе Елудрил да се жабури детето. Донесоха ни, почна да жабури и афтата мина за 2 дни. Та оттогава знам, че много помага.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 137
Към лайката сложи сода, вероятно е точно от работата на стоматолога, ако мястото е наранено.
Може да купиш и препарат и да третираш локално.

# 4
  • Мнения: 4 587
Водата за уста, жабурите и доколкото можете задържате на мястото. Не изплаквайте после с вода и не пийте поне половин час, даже час-два, за да остане да действа. Ако не намерите Елудрил от снимката на Змей, вземете друга, да е за дезинфекция и успокояване. Бързо са ми минавали и от билка парадонт, но не знам колко е сериозно при вас. Вероятно се е получила драскотина, която се е възпалила.

# 5
  • Мнения: 2 488
Афтите обикновено и да не ги третираш - за няколко дни си минават сами.
Всичко по-горе ще ускори процеса.
Аз лично бих ти препоръчала Гранофурин, но имай предвид, че цапа ужасно и нищо чудно да ти оцвети новата пломба. Иначе е супер мега ефикасно, но един път като мазах едни прехапвания, така се бях озеленила, че не можах да махна зеленото и след 2 седмици търкане на зъбите, та се наложи да ходя на зъболекар да ми го почистят. Е, после видях, че леко му беше поизтекъл срока на Гранофурина, явно затова е цапал толкова, защото повече не ми се е случвало, но го имай предвид, че ще си ходиш със зелено в устата няколко дни. Но за мен това е златния стандарт при третиране на рани и афти в устата.

# 6
  • Мнения: 8 810
Снощи сложих и сода в лайката и жабурих много дълго. Днес сутринта мястото е малко по-спокойно и не боли, но предполагам, че като се храня и пия вода пак ще се раздразни. След малко ще ходя да си взема снимката на зъбите, която ми правиха, че вчера я забравих и ще помоля да ми изпишат нещо, щом вече всичко е с рецепти.
Благодаря!
Притеснението ми е да не се замърси и да стане инфекция, която да създаде проблеми.

# 7
  • Мнения: 1 944
Потопи си пръста в сода и намажи афтата или купи вода за уста Ерудрил и се изджибуркай с нея . Преди няколко дни и аз имах нещо на небцето . Не беше афта , но болеше . След няколко дни мина .

Общи условия

Активация на акаунт