Халогенната фурна е сред по-новите готварски уреди. Нейната основна цел е да запазят максимално хранителните качества на продуктите и да ни помогне да се храним малко по-здравословно. Как да работим с нея?
Самата халогенната фурна представлява буквално една стъклена купа, направена от закалено стъкло.
Тайната й е в начинът, по който приготвя храната. Фурната използва една голяма крушка, която всъщност е халогенна крушка произвеждаща интензивно инфрачервени топлинни вълни. Тя е оборудвана и с вентилатор, който да улесни циркулирането на топлината. Чрез това съчетание именно се готви и храната.
С халогенната фурна храната може да се приготвя по различни начини:
- да се пече; - да се пържи; - да се вари на пара; - да се пече на скара; - да се размразява
Храната, която може да се приготви с нея, а и продуктите, които се използват, са разнообразни. С нея може дори да се опече хляб. Само трябва да знаете как да ги приготвите. При готвенето с халогенна фурна съдържанието на мазнини е изключително малко, храната е сочна и равномерно сготвена. А когато храната е готова, фурната се изключва сама. Тя ни пести и време при готвенето, защото не е необходимо да бъде предварително загрявана.
Фурната има и функция за самопочистване. Трябва само да се премахнат остатъците от храната, след което да се налее малко вода и препарат. Вода трябва да е сложи едва след като бъде изключена от тока. Таймерът се настройва на 10 минути, полепналите остатъците омекват и се отстраняват изключително лесно. След това просто забърсваме. Халогенната фурна има и своите недостатъци. Колкото и всеобхватно да успява да приготвя различни ястия, тя няма как да приготви всички. Така например гювеч или пълнено пиле няма как да се приготвят с този уред.
Друго важно при него е, че храна с дебелина над 7 см има вариант да остане леко сурова, затова обаче има решение, хранителни продукти като месо просто трябва да бъдат готвени на високата решетка.
Рецепта за пилешки пържоли: пилешко филе, сол, черен пипер, бяло вино. Пържолите се мариноват предварително в бялото вино, солта и черния пипер за един-два часа. Пържолите се нареждат в леко намазнена тавичка, която се слага на горната решетка на 250 градуса за около 30 минути. На половината на времето за готвене се обръщат.
Питка в халогенна фурна: НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ: готово тесто - 400 г, сирене, олио. Тестото се разделя на топки. Топките се сплескват да станат на кръгчета. Слага се сирене (натрошено ) в средата и отново се завива на топка. Така се процедира с всичките топчета. Тавичката на фурната се намазнява леко. Слагат се топките. На долната скара се поставя тавата. Пуска се на програма Почистване (така втасва най-добре). След надигането на питката се увеличава на 125 градуса за 10 мин. Постепенно се вдигат на 150 градуса и накрая - на 180. Общо за изпичане около 30 минути.
Омлет в халогенна фурна: НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ: яйца - 3 бр. колбас - 100 г лук - 1 малка глава чушки - 1 бр. сирене - 50 г. Колбасът се нарязва на парченца. В купа се разбиват яйцата. Сиренето се натрошава. Добавя се към яйцата. Слага се и колбасът. Тавичката на фурната се намазва с олио. Слага се сместа и се разпределя равномерно. Поръсва се с нарязаните чушки. Пече се на горна скара на 250 °C за 5-6 минути.
Кексчета в халогенна фурна: НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ: захар - 1 к.ч.,сладко - 1 к.ч.(ягоди),олио - 1/2 к.ч.,прясно мляко - 1 к.ч,сода бикарбонат - 1 ч.л.,кокосови стърготини - 1 к.ч.,какао - 2 с.л.,ванилия - 1,брашно - 1 ч.ч.
Всички продукти се объркват добре в купа. Поставят се във намазнени с олио формички. Редят се на двете решетки по 6. Слага се повдигащият ринг. Пуска се на 230 градуса за 10-12 минути. При необходимост, за да се доизпекат кексчетата на долния ред, след края на програмата махнете ринга и горния ред кексчета и доизпечете за още 4-5 м.
Картофи на халогенна фурна: СЪСТАВКИ: картофи - 1 кг, масло - 4 с.л., черен пипер, червен пипер, сминдух, чубрица, къри, сол. Картофите се обелват и се нарязват или на полумесци, или на кръгчета. Поставят се в алуминиева тавичка и се поръсват с подправките. Заливат се с мазнината и се разбъркват. Съдът се закрепя на горната скара на халогенна фурна, която се включва за 40 минути на 220 градуса. Докато картофите се готвят, се разбъркват регулярно, за да не загорят. Изпечените картофки могат да се поднесат като мезе към бира.
Пиле в халогенна фурна: НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ: пиле - 1 бр., ЗА МАРИНАТАТА: сок от ананас - 1/2 ч.ч., джинджифил - 2 с.л. настърган, соев сос - 1 с.л., сол, розмарин, черен пипер, червен пипер. Натрийте пилето с указаните продукти и го оставете 2 часа в хладилника, за да ги поеме. След това извадете и оставете месото 15 минути на стайна температура. Поставете в тенджерата около 100 мл вода и закрепете долната скара. Поставете пилето на нея и пуснете фурната за четиридесет минути на 240 градуса. Ако пилето е по-малко, времето за печене ще е по-кратко. След като пилето се изпече от едната страна, го обърнете, за да се изпече за четиридесет минути и от другата. Извадете от фурната и оставете да се охлади. Сервирайте с гарнитура по ваш вкус.
Пържоли на халогенна фурна: СЪСТАВКИ: пържоли - 600 г телешки. ЗА МАРИНАТАТА: мерло - 100 мл, зехтин - 1 ч.ч., розмарин - 1/2 ч.л., червен пипер - 1/2 ч.л., лук - 1 с.л. на прах, чесън - 1 с.л. на прах, мащерка - 1/2 ч.л.
Пържолите се начукват добре с чук. Поставят се в дълбок съд, заливат се с виното и зехтина, след което се поръсват с подправките. Разбъркват се и съдът се покрива. Слага се на студено място за 4 часа, като през това време месото периодично се размесва. След това пържолите се отцеждат от маринатата и се пекат на горната скара на халогенна фурна при максимална температура. Всяка страна на стековете се пече по 20 минути.
Много вкусни пържоли. Необходими са ви 300 грама свински пържоли, 1 супена лъжица прясно мляко, 1 яйце, 3 скилидки чесън, малко брашно и галета, сол и черен пипер на вкус. Нарязаните пържоли се начукват. Чесновите скилидки се нарязват на ситно. Разбива се млякото с яйцето, добавя се солта, черният пипер и нарязания чесън.
Пържолите се овалват в брашно, след това в яйце, а след това в галета, и се пекат върху скарата на фурната. При нужда месото от долната скара се премества върху горната за две минути, за да се запече допълнително.
Телешките пържоли също стават много вкусни и сочни в халогенна фурна. Месото се нарязва напряко на влакната на равни парчета с дебелина 1 сантиметър. Не се начуква и не се соли, за да се запази сокът на месото. Всяко парче се намазва от двете страни със зехтин. Пекат се върху горната скара на добре загрятата фурна половин час на максимална скорост и температура. Сервират се със сос, който се налива в чиния, а отгоре се слага парчето месо, за да запази златистата си коричка. Резултатът е апетитно и сочно ястие, което е диетично.
Телешко по английска рецепта. Необходими са 500 грама телешко месо, малко червено вино, розмарин, магданоз, зехтин. В купа нарежете половината магданоз, добавете половин розмарин, сложете месото, поръсете обилно с останалите нарязани подправки. Залейте месото с червено вино така, че да покрие половината. След два часа обърнете месото. След още два часа извадете месото от маринатата, почистете добре всички зелени подправки от него. Намажете месото със зехтин от всички страни. Така се запазва сокът му при печене. Печете върху горната скара на загрятата фурна при максимална температура в продължение на четиридесет минути – по 20м. за всяка страна.
Риба на халогенна фурна: СЪСТАВКИ: риба - 4 бр. по избор, лайм - 2 бр., соев сос - 2 с.л., магданоз - 1 връзка, копър - 1 връзка, чесън - 4 скилидки, черен пипер, сол. Рибата се почиства, както обикновено. Подсушава се, филетира се и се поставя в дълбок съд. Полива се със сока от изстисканите лаймове и соевия сос. Поръсва се със скълцани чесън, копър и магданоз, както и със сол и черен пипер. Ако рибата, която сте намислили да ползвате, е мазничка, може да не добавят никакво масло. Ако обаче е по-суха, можете да капнете малко зехтин към маринатата. След като рибата се поле с всички съставки, съдът се прибира в хладилник за 2 часа. После филетата се редят в алуминиева тавичка и се слагат да се пекат на долна скара в халогенна фурна за 30 минути на 200 градуса. След това тавичката се вади, рибата се обръща и тавичката се мести на горната скара. Яденето продължава да се пече на 200 градуса, само че този път времето за печене е малко по-кратко-около 25 минути.
Пилешки бутчета СЪСТАВКИ: пилешки бутчета - 4 бр. цели, сол, черен пипер, олио - 1 с.л.
Бутчетата се измиват добре и се подсушават. Натъркват се със солта, пипера и олиото. Оставят се за 30 40 мин да се овкусят (може да се добави и малко бира). Поставят се на долната скара на уреда. Пускат се да се пекат за 20 мин на 200 градуса. После се завъртат и се допичат още 10 минути. Бързо, лесно и вкусно.
Медени крилца: СЪСТАВКИ: пилешки крилца - 8 бр., мед - 1 с.л., сол, черен пипер, олио - 2 с.л., червен пипер - 1 с.л.
Крилцата се измиват добре. Отцеждат се и се овкусяват със всички подправки за 1 час. Нареждат се на високата решетка на уреда. Отдолу се слага тавичката с малко вода. Пекат се 20 мин на 230 градуса.
Обръщат се внимателно и се пекат още 10 минути.
Печени ябълки: СЪСТАВКИ ябълки - 1 кг, захар - 2 - 3 с.л., канела - 1 с.л.
Подготвяме ябълките, като ги почистваме от семената, измиваме и нарязваме на резени.
Слагаме тавичката от халогенната фурна, пълна с вода, на дъното на халогенната тава.
Нареждаме нарязаните ябълки върху решетъчната тавичка и я поставяме върху ниската решетка.
След като сме поставили ябълките, настройваме фурната на 180 за един час и ги оставяме.
Отваряме фурната, поръсваме опечените резени с канелата и захарта и включваме още за 5-10 минути.
Сьомга с рукола: филе от сьомга - 1 бр., сол - на вкус.ГАРНИТУРА: домати - 1 бр, рукола - 7 - 8 стръка, зехтин - на вкус
Слагаме сьомгата в халогенната фурна на горната скаричка и печем на 180°C за 15 мин. Става невероятно крехка и вкусна. По желание поднасяме печената сьомга с гарнитура домати с рукола, овкусени със зехтин и малко сол.
Брауни с орехи: СЪСТАВКИ ЗА БЛАТА: яйца - 3 бр., захар - 1/2 ч.ч., брашно - 2/3 ч.ч., ром - 3 с.л., орехи, ванилия - 1, масло - 150 г, шоколадова глазура - 200 г, бакпулвер - 1/2 ч.л., сол - 1/2 ч.л., какао - 3 с.л.
ЗА ЗАЛИВКАТА: млечен шоколад - 100 г, масло - 50 г, прясно мляко - 5 с.л., захар - 2.с.л.
Яйцата се разбиват с тел със захарта за малко. Шоколадовата глазура и маслото се разтапят на водна баня и се добавят. Прибавят се и всички останали съставки за блата и хубаво се разбърква.
Изсипва се в подходяща тавичка (намаслена и поръсена с малко брашно на дъното) част от сместа, поръсва се с малко орехи, пак малко смес и орехи. Завършете със смес, за да може да не се виждат орехите.
Ползвайте тава, която ще влезе в халогенната фурна. Поставя се върху скаричката, за да може да минава въздухът и под тавата. Пече се на 180°C за 25 мин. Приготвяне на заливката става, като на водна баня се разтапят шоколадът, маслото, захарта и млякото. Блатът се залива топъл и се оставя да изстине. Нарязва се на квадратчета.
Ориз с пилешко: СЪСТАВКИ:пилешко месо - 350 г,ориз - 1 и 1/2 ч.ч,лук - 2 глави,чушки - 2 бр.,черен пипер,зехтин - 4 с.л.,червен пипер,розмарин,копър.
Пилешкото месо се сварява за 15 минути в подсолена вода /около 4 ч.ч./заедно с малко подправки. Изважда се и се оставя настрана. Лукът се задушава в мазнина и щом стане прозрачен, към него се добавят наситнените чушки и оризът. Налива се около 1/2 ч.ч. от бульона на пилето и сместа се оставя да къкри на огъня до леко омекване. После се прехвърля в алуминиева тавичка и отгоре се нарежда пилешкото месо. Полива се с още бульон, колкото да се покрие оризът. Поръсва се с подправки и яденето се слага да се пече на горна скара в халогенна фурна при 220 градуса за 20 минути. След това градусите трябва да станат 200 и пилето се допича още около 35 минути.
Бърза пица за 7 минути СЪСТАВКИ: тесто за пица - 100 г,кренвирши - 1 бр.,кетчуп,кашкавал
В тавичката на фурната се капва 1 2 капки олио и се разточва тестото на тънко.
Кренвиршът се нарязва на колелца. Върху разточеното тесто се намазва с кетчупа.
Кренвиршите се нареждат. Поръсва се с кашкавал. Слага се в халогенната фурна на 230 градуса за 7 минути.
Свинско вретено с гъби и моркови: СЪСТАВКИ: свинска плешка - 600 г месо, гъби - 250 г, моркови - 2 бр., мед - 1 с.л., сол, черен пипер, горчица - 1 с.л., червен пипер - 2 ч.л., олио - 20 мл.
От плешката се изрязват продълговати ленти (от по широката страна на плешката).
Всички съставки без морковите и гъбите се смесват добре. Изсипват се върху месото и се оставят 30 мин, за да може да попият. Месото се слага върху фолио за печене, нареждат се нарязаните гъби - на шайби, и морковите - на пръчици. Навива се по стегнато и стягате фолиото като бонбон. Пече се на горна скара (може да ползвате и тавичката на уреда или да поставите малка тава с подходяща форма, която да влиза в уреда и да позволява въздухът да циркулира свободно) на халогенната фурна, задължително с разширителя на съда 50 мин на 160 градуса.
След като спре програмата, развийте фолиото, за да допечете за 5 мин за перфектен загар.
Печено цяло пиле ПРОДУКТИ• 1.2 - 1.4 кг цяло пиле• сол и подправки на вкус
Измийте и подсушете хубаво пилето. В купичка си сложете солта и подправките и ги разбъркайте. Натрийте пилето отвътре и отвън със тази смес. Налейте в тенджерата 1/2 ч.ч. вода сложете долната скара и поставете пилето на нея с гърдите надолу. Включете фурната за 40 минути на 240 С. След това обърнете пилето по гръб и печете още 40 минути пак на 240 С. * Ако пилето е по малко намалете минутите за печене на 30-35.
* Не се използва никаква мазнина. Пилето се пече в собствената си мазнина.
Печен шаран с майонеза • 1 кг шаран• 2 с.л. майонеза• 2 с.л. готварска сметана• 1/2 ч.л. захар• сол и подправки за риба на вкус• 1-2 бр. лимони
Нарежете почистеният шаран на шайби, в зависимост от тавичката - 6-8 бр. В купа сложете майонезата, сметаната, захарта и сол и подправки на вкус и хубаво разбийте сместа. Оваляйте парчетата риба в тази смес и оставете да престои най-малко половин час. Намажете си с олио тавичка, на дъното на която наредете нарязани кръгчета лимон. Наредете отгоре парчетата риба и печете в загрята на 180С градуса фурна. В оригиналната рецепта се казва да се обръща рибата, но не ви съветвам защото става много крехка и се начупва. След като се зачерви хубаво я извадете и сервирайте с подходяща гарнитура. * За тези които имат халогенна фурна - сложете тавичката на долна скара и печете 25-30 минути на 180С градуса, след което увеличете градусите на 200С и печете още 10-15 минути.
Хрупкави панирани филенца• 1.5 кг пилешко филе• 3 бр. яйца• 300 г царевично брашно• 300 г галета• подправка за пиле - черен пипер, мащерка, риган, сол, червен пипер, сух лук
За билковото масло:• 175 г чисто масло• 1/3 връзка нарязан копър• 1/3 връзка нарязан магданоз• 1 ч.л. сух гръцки риган или т.н. бял риган• 2 ч.л. сух чесън или 3 склидки пресен• сол, черен пипер, сока от 1 бр. лимон
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
За билковото масло: Разтопете чистото масло. Овкусете със сол, копър, магданоз, риган, чесън, сока от лимона.
За панировката: Смесете царевичното брашно с галетата и подправките. Разбийте яйцата.
Нарежете пилешкото филе на пържолки и ги мариновайте в билковото масло. Панирайте в панировката, после в разбитите яйца и отново в панировката. Сложете върху горната скара на халогенната фурна. Нагласете температурата на 200С. Печете до готовност - около 30 минути. На долната скара можете да сложите овкусени картофки за гарнитура. * Използвайте царевично брашно - ситно смляно, а не брашно за качамак. Ако нямате такова брашно използвайте пшенично. * Използвах сух гръцки риган който е известен още като бял или южен риган Origanum heracleoticum L. като подправка, защото е нещо средно между нашата чубрица и ригана като билка. Ако нямате такъв можете да използвате чубрица и риган.
Руло Стефани• 500 г кайма• 2 бр. яйца• 1 малка глава лук• 2 с.л. доматен сок (1/4 ч.ч. настъргани домати)• 3 с.л. галета или средата на 3 филии сух хляб на трохи• сол и подправки на вкус (чубрица, черен пипер, риган, мащерка)
• 2 бр. сварени яйца• 1 бр. кисела краставичка
Каймата я омесвате с подправките, доматения сок, настъргания лук, 1 бр. яйце и 1 бр. жълтък (белтъка го отделяте) и галетата и я оставяте за 30 минути в хладилника. След това я разстилате, нареждате яйцата, срязани на половинки и краставичките, нарязани на ивички, завивате поставяте в подходяща (алуминиева) тавичка. Разбивате белтъка с вилица и намазвате рулото с него. Наливате по 1/3 ч.ч. вода от всяка страна на рулото. Слагате тавичката на горна скара за 20 минути на 180С. После вадите тавичката и скарата, изваждате рулото в чиния, слагате тавичката на дъното на тенджерата, отгоре слагате пак горната скара и слагате рулото със запечената част отдолу. Пущате фурната пак за 20 минути на същата температура. После го обръщате пак и допичате още 20 минути пак на 180С.
И понеже съм любопитна направих още едно, но на долна скара. Слагате тавичката на долната скара и включвате фурната за 20 минути на 200С. След това го обръщате в тавичката с дъното нагоре и печете още 30 минути на 200С. Пак обръщате и допичате на същата температура още 20 минути.
По желание може да сервирате със сос приготвен от соса, който си е пуснало рулото, като го изсипете в тиган доливате с 1/2 ч.ч. топла вода слагате на котлона и като заври добавяте 1 ч.л. брашно, след минута махате от огъня. За по-добър вкус може да добавите и 1/2 ч.ч. готварска сметана и като заври махате от огъня.
Мусака с настъргани картофи • 250 г кайма• 700 г картофи• 1 малък домат• 1 бр. чушка• 1 бр. морков• 1 глава лук• чубрица, черен пипер и сол• 2 ч.ч. топла вода
За заливката:• 2 бр. яйца• 1 голяма с.л. брашно• 2 ч.ч. прясно мляко или 1 ч.ч. кисело и 1 ч.ч. вода• 1 с.л. олио
В купа слагате каймата и добавяте настърганото домати, разбърквате, по този начин каймата не става на бучки когато я пържите. В тенджерка или дълбок тиган загрявате малко мазнина и сипвате каймата да се поизпържи, добавяте след това нарязаните на ситно лук и чушка и настъргания морков. Задушавате 2-3 минути и добавяте настърганите на едро ренде картофи, запържвате 2-3 минути и наливате 1 ч.ч. топла вода. Оставяте да се задушат 6-8 минути, подправяте със подправките на вкус и изсипвате сместа в алуминиева тавичка. Поставяте тавичката на долна скара доливате с другата чаша топла вода, нагласяте фурната на 200 С за 15 минути и печете. Приготвяте си заливката. Аз обаче след като я разбъркам я слагам на огъня и я правя варена, бъркам я докато се получи крем. Заливате мусаката със заливката и включвате за 10 минути на 225С фурната докато се запече отгоре. По желание може да я поръсите с настърган кашкавал и да допечете още 5 минути на 240 С.
Хлебчета с морска сол • 170 мл прясно мляко (затоплено)• 1/2 ч.л. сол• 1/2 с.л. захар• 280 г бяло брашно (пресято)• 2 ч.л. суха мая
Други продукти за подготовката на хлебчетата:• 50 г сода бикарбонат• 1.5 л вода• морска сол за поръсване
В контейнера на хлебопекарната се слагат продуктите в реда, в който са описани и се включва програмата за месене на тесто. Вадите тестото и разделяте на 6 топки, които оформяте по желание кръгли или продълговати. Надупчвате ги тук-там с вилица и ги оставяте за 10 минути на стайна температура леко да бухнат. Слагате водата и содата да кипнат и потапяте всяко хлебче за 15 секунди, вадите и редите на скара да се отцедят. Слагате долната скара във фурната покривате я с хартия за печене и нареждате хлебчетата. Поръсвате ги с морска сол и включвате фурната за 20 минути на 180С. Обръщате хлебчетата за да се опекат и отдолу и печете още 5 минути на 200С. Увивате в кърпа за да останат мекички.
* За тези които нямат хлебопекарна и халогенна фурна увеличете дозата и си омесете тестото на ръка, като поне 2 пъти втасва и го премесвате. Правите 12 хлебчета и печете на 180С 20-25 минути в предварително загрята фурна.
Картофи • 4-5 бр. големи картофи• 4 с.л. олио или зехтин• червен пипер, сол
Картофите се обелват и нарязват. Поставят се в алуминиева тавичка, поливат се с мазнината, поръсват се с червен пипер и сол и се разбъркват. Тавичката се поставя на горната скара на халогенната фурна. Пече се на 220С градуса за 30-40 минути. По време на печене фурната се отваря и картофките се разбъркват, за да се запекат равномерно.
Чушки бюрек в халогенна фурна• 10 бр. печени чушки• 300 г сирене• 3 бр. яйца• 2 с.л. галета• брашно за овалване
Сиренето се натрошава и се разбърква с 2 бр. яйца и галетата. Тавичка от алуминиево фолио се подмазва с четка с малко мазнина. чушките се пълнят със сиренената смес овалват се в брашно и в останалото разбито яйце и се подреждат в тавичката, ако ви остане от сместа може да я разпределите върху чушките, поръсвате с 1 с.л. олио слагате на долна скара и включвате за 20 минути на 175 градуса докато се зачерви отгоре.
Земели *Цвета* • 140 мл затоплено прясно мляко• 1/2 ч.л. сол (мерителна)• 1 ч.л. захар (мерителна)• 1 с.л. олио (мерителна)• 1/2 ч.л. лимонов сок (мерителна)• 1-2 с.л. настърган кашкавал• 1 скилидка счукан или ситно нарязан чесън• 250 г брашно• 4 г суха мая (1/2 пакетче)
Тестото се меси в хлебопекарна на програмата за месене на тесто. Продуктите се слагат по реда в който са написани. Може да се омеси и на ръка, но поне с 2 втасвания и премесвания. След като е готово тестото се вади и се разделя на 7 равни части, които оформяме на топки. Цепваме ги с остър нож отгоре на кръст и ги потапяме в сусам. Слагаме долната скара в тенджерата (фурната), изрязваме кръг с размерите на скарата от хартия за печене и го намасляваме. Редим земелите на разстояние един от друг и включваме за 15-20 минути на 50С фурната да втасат хлебчетата (ако нямате отбелязани 50 градуса на копчето вижте снимката, която съм сложила - как да го нагласите). След това включете фурната на 180С за 25 минути. И за да не останат отдолу сурови, обръщате ги и печете още 5 минути на 200С. Изваждате ги и ги оставяте на решетка да изстинат - тогава земелите остават хрупкави. Ако искате да станат мекички, след 5 минути ги увийте в кърпа и сложете в найлонова торба.
Печени кюфтетa в халогенна фурна• 500 г кайма• 1 бр. яйце• средата на 2 филийки сух хляб• 1 малка глава лук (по желание)• сол и подправки на вкус (чубрица, черен пипер, риган, мащерка)
Накиснете хляба във вода, след това го изстискайте хубаво и го прибавете към каймата, сложете яйцето и настъргания лук и овкусете със сол и подправки. Омесете каймата и я оставете да престои поне 20 минути в хладилника за да поеме миризмите. Оформете кюфтета с намокрени ръце и ги наредете в подходяща тавичка, леко намазнена. Сложете тавичката на горна скара и печете 10-15 минути на 225С до зачервяване. След това обърнете кюфтетата и допечете още 10 минути на същата температура.
Сандвичи със сирене и кашкавал • 2 филии хляб• 50 г кашкавал• 50 г сирене• 1 с.л. кисело мляко• 1 бр. яйце• червен пипер и подправки по желание. Натрошете сиренето, настържете кашкавала на едрото ренде, добавете яйцето и киселото мляко (сандвича става сочен от млякото) и разбъркайте хубаво. Разпределете сместа по равно върху филиите хляб. Поръсете с червен пипер и подправки по желание. Сложете ги на горната скара за 5 минути на 230 градуса. Поднесете с айрян, компот или натурален сок.
* По същия начин се приготвят сандвичи само от сирене или кашкавал, но тогава увеличавате грамажа на 100 г.
Пилешки дробчета по италиански• 700-800 г пилешки дробчета• 2 глави лук• 2-3 скилиди чесън (по желание)• 2 бр. домати - 200 г (1 ч.ч. домати от консерва или сок)• 100 г топено сирене (3 бр. от триъгълничетата)• 150-200 г кашкавал • сол, черен пипер и чубрица на вкус• мазнина за пържене
Измийте хубаво дробчетата - аз го правя от предния ден и ги накисвам в студена вода, която сменям 2-3 пъти за да им се махне кръвта - и оставете в гевгир да се отцедят от водата. Подсушете ги и ги изпържете от всяка страна по 3-4 минути, не ги бъркайте. След като ги изпържите ги извадете и в същата мазнина сложете да запържите ситно нарязания лук докато омекне, върнете дробчетата и прибавете ситно нарязания или счукан чесън и подправете с подправките и сол (внимавайте със солта защото после сиренето и кашкавала са солени). Разбъркайте леко, пържете 2-3 минутки и махнете от огъня. Пресипете в подходяща за халогенната фурна тавичка (алуминиева) и отгоре поръсете със ситно нарязаното домати. Накъсайте топеното сирене на малки парченца и тук-таме го наредете върху дробчетата (може да замените с моцарела) и накрая поръсете с настъргания кашкавал. Сложете тавичката на долна скара и пуснете фурната за 15 минути на 200С или докато се зачерви кашкавала (различните кашкавали се запичат за различно време). Извадете и сервирайте. * Ястието може да се приготви по същия начин и в обикновена фурна.
Вита баница • 6 бр. кори за баница За плънката:• 2 бр. яйца• 250 г кисело мляко• 1 ч.ч. брашно• 5 г бакпулвер• 1/2 ч.ч. олио• 150 г сирене• масло за мазане. В дълбока купа сипвате брашното смесено с бакпулвера, прибавяте яйцата, като бъркате непрекъснато, киселото мляко и олиото. Разбърквате хубаво да се получи хомогенна смес. Прибавяте ситно натрошеното или настъргано сирене и разбърквате пак добре. С тази смес мажете лист за баница откъм късата страна и навивате на руло, което слагате в подходяща тавичка намазана леко с мазнина. Така навивате и 6-те кори като охлюв в тавичката. Слагате тавичката на долна скара в халогенната фурна за 20 минути на 225 С, като се позачерви леко, отваряте и намазвате с маргарин. След като изтекат минутите изваждате тавичката, вземате един по голям капак на тенджера или друга тавичка, похлупвате баницата и я обръщате (това за по сигурно да не остане сурова отдолу, с капака става много лесно) и слагате за още 20 минути на 225 С да се допече, като пак по някое време я намазвате с маргарин. Сервирате леко охладена с айрян или компот.
Свинско с лук • 1 кг свинско месо• 2 бр. големи глави лук• 1 бр. морков• 2 бр. чушки(зелена и червена)• 1 с.л. светъл соев сос• подправки на вкус(чубрица, черен пипер)• 1 ч.л. червен пипер• 1 ч.ч. гореща вода• сол
Нарежете месото на по едри хапки и го сложете в дълбока купа. Към него прибавете нарязаният на полумесеци лук, настърганият морков и нарязаните на ситно чушки. Добавете соевият сос, червения пипер, чубрицата и черния пипер и други подправки по ваше желание и вкус. Разбъркайте хубаво и пресипете в подходяща за фурната тавичка (аз използвам алуминиева). Сложете на долна скара и залейте с горещата вода. Включете фурната на 180С градуса за 60 минути, като на 2-3 пъти изключвате и разбърквате (в зависимост от вида на месото е възможно да удължите печенето му до готовност). 10 минути преди да е готово месото го посолете (внимавайте - соевият сос е солен), разбъркайте и допечете. Гарнирайте с ориз, варени картофи или друг вид гарнитура по ваш избор.
* През зимата използвам моркови и чушки от туршия.* Ястието може да се приготви и в обикновена фурна.
Мързелива мусака • 1 кг картофи• 300-400 г варена наденица (2 бр.)• 150 г сирене• 4 бр. яйца• 3 с.л. олио• сол и чубрица на вкус. Обелете и нарежете картофите на кубчета. Сложете ги в подходяща за фурната тавичка (алуминиева), посолете и поръсете с чубрица, внимавайте и сложете малко сол защото сиренето е солено, полейте с олиото, разбъркайте и налейте 100 мл вода. Сложете тавичката на долна скара и включете за 40 минути на 240 С, като по време на печенето разбъркайте картофите 2-3 пъти. След това добавете нарязаната на парченца наденица, поръсете с натрошено сирене, разбъркайте и добавете още 100 мл вода. Направете на 4 места ямки и чукнете по 1 бр. яйце във всяка една. Допечете мусаката за 15 минути пак на 240 С. Оригиналната рецепта е за обикновена фурна, но там времето и температурата са с други стойности и олиото е в по-голямо количество.
Кекс от кайма • 500 г кайма• 1 ч.ч. грах• 2 бр. варени яйца• 2 бр. варени моркова (или от туршия)• 2 бр. кренвирши (100 г шунка)• 2 бр. сварени картофи• 100 г домати• 4 бр. кисели краставички• сол • 100 г кашкавал
За гъбения сос:• 3 с.л. олио• 1 бурканче стерилизирани гъби (314 г)• 1 с.л. брашно• 1 дафафинов лист• черен пипер
Към каймата прибавете граха, ситно нарязаните яйца, кисели краставички, моркови, кренвирши, домати. Картофите може да ги нарежете на ситно или да настържете на едро ренде и ги добавете при каймата. Подправете със сол и подправки на вкус и омесете хубаво каймата. Намаслете с олио и поръсете с галета подходяща за фурната форма за кекс и сложете каймата, като хубаво я притискате да се уплътни. Поръсете с галета и сложете във халогенната фурна на долна скара за 50 минути на 180С. След това извадете и обърнете в подходяща за фурната тавичка и сложете пак да се пече за 15 минути на 180С. Настържете кашкавала на едро ренде или го нарежете на тънки филийки и го наредете по върха на кекса. Запечете за 5 минути на 180С и извадете. По желание може да залеете кекса с гъбен сос и да запечете още 5 минути на 200С. Гъбен сос: в тиган загрейте олиото и запържете брашното няколко минутки, изсипете гъбите заедно със сока, в който са били и разбъркайте с тел хубаво. Добавете черния пипер и дафиновия лист и опитайте на вкус, ако сосът е солен долейте 1/3 ч.ч. вода и разбъркайте (по желание може да сложите 1 с.л. бяло вино). Оставете да поври 1 минутка и махнете от огъня. Може да залеете целия кекс със соса или при нарязване на кекса да сервирате парчетата полети с гъбения сос. * Кекса може да се опече и в обикновена фурна, като се пече до пълна готовност, прескача се допълнителното запичане - обърнат, което е дадено за халогенната фурна.
Пълнени чушки • 6 бр. чушки за пълнене• 150 г кайма• 50 г ориз• 1 пакетче микс за пълнени чушки (или подправки по избор)• 1 малка глава лук• 1 малък домат (2 с.л. консерва)
За соса:• 1 с.л. с връх брашно • 2 с.л. олио • 100 г кисело мляко• 1 бр. яйце• сол
Слагате каймата в купа, добавяте при нея нарязания на ситно лук и настърганото домати и разбърквате хубаво. В тиган слагате малко мазнина и сипвате ориза да се изпържи, да стане стъклен или както аз му казвам да дрънчи, и прибавяте каймата, пържите докато каймата стане на зрънца и всичко остане на мазнина. Разтваряте пакетчето микс по указания начин и заливате с половината ориза. Оставяте го да ври докато поеме течността. След това пълните чушките, ако са *Долма* те стоят прави и ги нареждате в йена тенджерка подходяща за халогенната фурна. Наливате от останалия разтворен микс по малко в чушките и другото в тенджерката. За да не изсъхва ориза отгоре докато се пече сложете по едно парченце домати върху чушките. Слагате на долна скара на 250 С за 25 минути. След това отливате соса и обръщате чушките с отвора надолу. Печете още 10 минути. През това време си приготвяте соса като в подходящ съд запържвате брашното до златисто и добавяте соса от печените чушки, бъркате непрекъснато с тел докато клокне и се изглади. Разбивате млякото с яйцето (сложих го цяло, защото много мразя да бия белтъци) и сол и прибавяте към брашнения сос разбърквате добре, аз оставих да клокне за 1 минутка. Сервирате чушките полети със соса, поръсени леко с червен пипер и сосче от печенето. * Продуктите са за 2 порции. * Аз използвам специален сорт чушки *Жълти Долмички* за пълнене, които си отглеждам сама, но вие може да използвате *Капия*.
Птичи гнезда• 500 г кайма• 1 бр. яйце• 1 малка глава лук (по желание)• 2 филии хляб (средата)• сол и подправки за кюфтета на вкус• 2 бр. сварени яйца. В купа сложете каймата, яйцето, настъргания лук и натрошения между дланите хляб на трохи, сол и подправки за кюфтета и омесете хубаво каймата. Оставете 20 минути в хладилника. След това разделете каймата на 4 топки. Сварените яйца обелете и разрежете напречно на 2 половинки. Намокрете си ръцете с вода и върху дланта на едната ръка разплескайте топката кайма на голямо кюфте, сложете половинка от яйце с разреза надолу и оформете топка така че краищата и да не се съединят напълно над яйцето, да остане малък отвор. Наредете гнездата в леко намаслена тавичка, която поставете на долна скара и пуснете фурната за 15 минути на 230С. След това обърнете гнездата надолу да им се опекат и дъната за 10 минути на същата температура. Обърнете ги пак и допечете още 5 минути на 240С.
Пълнени картофи • 3 бр. големи картофи• 125 г сирене Крема или 100 г обикновено сирене• 100 г шунка• 1 бр. яйце• 150-200 г настърган кашкавал• 1 с.л. олио• 1-2 скилидки чесън (по желание)• 1/2 ч.л. червен пипер (може и лют)• чубрица, черен пипер и сол• 1 връзка магданоз• розмарин и босилек на вкус (по желание). Сварете картофите с кората. След като поизстинат ги разрежете по дължина на две половинки. Издълбайте с вилица вътрешността им за да се получат лодчици. Наредете лодчиците в намазнена с мазнина подходяща тавичка (алуминиева). Към издълбаната част добавете ситно нарязаните шунка и магданоз, счуканият чесън, сиренето, яйцето, олиото, червеният пипер и всички други подправки и сол. Разбъркайте хубаво и с тази смес напълнете картофите като ги натрупате на височина. Поръсете с настъргания кашкавал. Сложете тавичката на долна скара и печете 25 минути на 175 градуса. Сервирайте топли с подходяща гарнитура според сезона.