Относно приключването на предучилищната група в детската градина

  • 41 252
  • 109
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 465
Повдигам темата.Имате ли представа как стои въпросът през тази учебна година?

Ми както си е в законодателството (там няма промяна до момента) - детската градина е до постъпване в първи клас. Но на някои директори им минава номерът и "изхвърлят" децата след май месец. 

Децата в четвърта група не се третират по-различно от останалите деца. Правата са им аналогични като на останалите групи. Ако има сборни групи - ходят в сборни групи, ако има дежурна ДГ - ходят на дежурна ДГ.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 590
poporopo, в тази по-старичка тема има същото питане http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=568846.0
Отговор - 14.09

# 47
  • хасково
  • Мнения: 290
Да се включа и аз по темата.Миналата година през месец юни в групата на моите деца имаше деца от изписаните вече първокласници.Т.е. децата които няма кой да ги гледа в къщи ,бяха разпределени по другите групи.Като цяло техните групи бяха изписани,но децата не бяха изгонени.
Тая надежда и тази година да е така Praynig

# 48
  • Варна
  • Мнения: 616
Хмм, в нашата градина нямаше проблем детето ми да остане до 15 септември, ноооооо......таксата за месеците юни, юли, август и половината от септември не беше стандартната от тогава мисля 40 лв, а трябваше да заплатя по 100 лв на месец. Еми отказах се. Сега и малката завършва, ще видим как ще се справим - баща ми ми помага много, но двете деца му идват в повече Simple Smile Ще търсим някакви варианти поне за част от ваканцията

# 49
  • София
  • Мнения: 11 791

Ми както си е в законодателството (там няма промяна до момента) - детската градина е до постъпване в първи клас. Но на някои директори им минава номерът и "изхвърлят" децата след май месец. 

Децата в четвърта група не се третират по-различно от останалите деца. Правата са им аналогични като на останалите групи. Ако има сборни групи - ходят в сборни групи, ако има дежурна ДГ - ходят на дежурна ДГ.


И къде може да се види този закон?Търсих в новия проектозакон за училищата и детските градини и не открих нищо по въпроса.Но може и да не съм търсила правилно...

ноооооо......таксата за месеците юни, юли, август и половината от септември не беше стандартната от тогава мисля 40 лв, а трябваше да заплатя по 100 лв на месец.

И на какво основание беше 100 лева?

# 50
  • Мнения: 30
poporopo, в тази по-старичка тема има същото питане http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=568846.0
Отговор - 14.09


даааа, мерсиии v_spasova
и миналата година пак много са си говорили за това .... и пак различни неща са се случвали...

ku[d]ku[d]yaka ми харесва колко е категорична!

# 51
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Цитирам първия си пост:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Относно постъпило Ваше писмо в дирекция "Образование" Ви информирам следното:
Съгласно чл.26,ал.1 и чл.27,ал.4 от ППЗНП децата от предучилищна група не могат да бъдат изписани от детското заведение /ЦДГ или ОДЗ/ до постъпването им в 1 клас.
С уважение:
Гл.експерт дирекция"Образование"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

# 52
  • Мнения: 4 465
Цитирам първия си пост:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Относно постъпило Ваше писмо в дирекция "Образование" Ви информирам следното:
Съгласно чл.26,ал.1 и чл.27,ал.4 от ППЗНП децата от предучилищна група не могат да бъдат изписани от детското заведение /ЦДГ или ОДЗ/ до постъпването им в 1 клас.
С уважение:
Гл.експерт дирекция"Образование"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Това е действащата към момента нормативна уредба. Новият закон не е приет още, но не мисля че там ще има нещо друго.

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 926
Вчера нашата директорка каза, че децата могат да посещават ДГ до 14,09 и че така било по закон.

# 54
  • Мнения: 7 821
Слях темите.

# 55
  • Мнения: 4 465
Вчера нашата директорка каза, че децата могат да посещават ДГ до 14,09 и че така било по закон.

Браво на нея. Това е коректния отговор.

# 56
  • Мнения: 3 927
Потвърждавам думите на mishelin за Варна. Не означава, че и за София е така!!!
Тук м.г. се появи тази "услуга" - детето, завършващо 4-та гр. на ДГ да може да остане в градината до есента срещу цената от 100 лв на месец. Не съм виждала черно на бяло кметската заповед, явно е наша си местна общинска измишльотина.
Благодаря, ЕлиХ, подтикваш ме да намеря документация по въпроса  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 4 465
Потвърждавам думите на mishelin за Варна. Не означава, че и за София е така!!!
Тук м.г. се появи тази "услуга" - детето, завършващо 4-та гр. на ДГ да може да остане в градината до есента срещу цената от 100 лв на месец. Не съм виждала черно на бяло кметската заповед, явно е наша си местна общинска измишльотина.
Благодаря, ЕлиХ, подтикваш ме да намеря документация по въпроса  Simple Smile

За всяко дете, на годишна база, за всяка година се изплаща една сума. Тези суми са различни за различните възрасти като за подготвителната са най-високи. Това е т.нар. Единен разходен стандарт и по него се определят държавните субсидии на общините. Т.е. всяка година, за всяко дете, държавата изплаща на съответната община съответната сума. Тази сума е за 12 месеца, а не за 9 примерно. Хич не вярвам държавата да е отказала да им начисли и изплати ЕРС за летните месеци. Нямат основание за това, защото по закон децата са на ДГ до 14.09.

Таксите в ДГ се определят с общинска наредба. Заповед на кмет не може да изменя или да противоречи на общинска наредба. Освен ако във вашата наредба изрично е написано че таксата за летния период е по-висока.

# 58
  • Мнения: 30
ееее това с по-високата такса за летните месеци (когато няма нито учебен, нито възпитателен процес, а в една група събират деца от 3 до 6/7 год) ме уби тотално!

# 59
  • Мнения: 2 197
За съжаление във всяка градина явно трябва да се работи по въпроса посредством подаване на жалби и др. под.
В нашата градина слава богу нещата са "разчистени", защото преди две години група майки, поставени от директорката в положение "от утре сте изписани" са се захванали, подали са жалба и са установили правило, че децата посещават градината и дежурната такава до септември месец.
При нас летните месеци се плаща същата такса, както и през останалите, разликата е, че  август месец за дежурната градина се плаща предварително в момента, в който започнеш. Иначе за останалите месеци винаги плащаме в началото на следващия месец, тогава се плащат и допълнителните дейности. Говоря за София.

Общи условия

Активация на акаунт