Апартамент под наем в ж.к Изток, София?!

  • 4 913
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 243
Става въпрос за апартамент от 60м2 , в който живеехме допреди няколко месеца.
Обзаведен с всичко необходимо за семейство с едно дете, поддържан, чист, функционален.
Но за съжаление доста ни отесня, защото сме четирима.
Преместихме се на друго място, като всичките ни мебели и дори кухненската посуда си останаха в апартамента.
Сега обмислям варианта да го дадем под наем, за да не стои празен безцелно.
Искам съвет как да процедирам - да го дам на агенция за недвижими имоти или чрез познати да търся наематели?

Ако модераторите смятат, че не му е мястото тук на този въпрос може да го преместим в подфорума "Обяви"   newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 16 113
Ако имаш познат, надежден брокер - нека ти търси наематели.
Ако нямаш - поне аз бих разпитвала познати за читав брокер и бих говорила с него.
И сама да си пуснеш обява пак ще ти звънят от агенции. А като не познаваш брокера няма да знаеш колко е читав.
Аз така действах преди години. Намерих си брокерка, станахме и приятелки и сега я ползвам за всичко.

# 2
  • Мнения: 243
Aisha, благодаря за включването. Аз нямам близки приятели брокери...
Така, че можеш да ми пратиш на ЛС контактите на твоята брокерка  Laughing

Или другият момент е ако от тук някоя свестна мама прочете и реши да се възползва, макар и не дългосрочно.
Има всякакви случай - на хора им се нагала да идват в София по различни поводи понякога за 2-3 месеца и тогава или отсядат при роднини или в хотел.
Може и на такъв вариант да го отдавам под наем - стига да се договорим разумно.

 

# 3
  • Мнения: 520
Прескочи брокера - думите не са мои, а цитат от
http://prodavalnik.com/product/upload/imoti
Освен брокери, пробвайте и вие да си намерите кандидати. Страници за обяви има достатъчно.
Но си определете критерии на кого може да дадете и на кого не. Не ми се коментира напразно, но некоректните наематели са с пъти повече от некоректни наемодатели.

# 4
  • Мнения: 3 715
Страниците за обяви се следят от агенциите и те ти звънят и те питат искаш ли да работиш с тях. Ние мислехме да даваме апартамент в Изгрев, също с вилиците и лъжиците даже. Обаче като почнаха да идват по 2-3 двойки и да оглеждат, да се пазарят и да казват, че ставало, ама имало какво още да се желае от основно ремонтиран апартамент, за който сме се съгласили и на отстъпка и то не малка и се отказахме. Оказа се, че се организират по няколко двойки, общо по 5-6 човека и търсят апартаменти да си делят наема. Не ни допадна мисълта да ни ползват жилището като общежитие и се отказахме. Просто се приготви и за такива търсещи.

# 5
  • Мнения: 1 072
Страниците за обяви се следят от агенциите и те ти звънят и те питат искаш ли да работиш с тях. Ние мислехме да даваме апартамент в Изгрев, също с вилиците и лъжиците даже. Обаче като почнаха да идват по 2-3 двойки и да оглеждат, да се пазарят и да казват, че ставало, ама имало какво още да се желае от основно ремонтиран апартамент, за който сме се съгласили и на отстъпка и то не малка и се отказахме. Оказа се, че се организират по няколко двойки, общо по 5-6 човека и търсят апартаменти да си делят наема. Не ни допадна мисълта да ни ползват жилището като общежитие и се отказахме. Просто се приготви и за такива търсещи.
Ужас, не знаех, че им атакива кандидати Shocked И на мен ми предстои точно същия вариант - да дам под наем по-малък апартамент, направен преди няма и 2 години "като за себе си" и да се преместим в по-голям, но от сега ме боли сърцето за всичко, което съм избрала с много любов, а някой да ми го коментира Confused
Със сигурнос ще гледам да е за или през познат и определено с мнооого подробен договор за наем и приемо-предавателен протокол Naughty

# 6
  • София
  • Мнения: 8 002
Миналата година пуснах обява за апартамент под наем. Звъняха предимно от агенции, а от една агенция даже бяха копирали снимките ми и го предлагаха от тяхно име.
Накрая се разбрахме с брокерката, чрез която го купихме, да го предлага тя. Оставихме ключовете, казахме какъв профил наематели търсим и се разбрахме да ги води, без да се иска присъствие от нас. Разбрахме се до каква цена може да сваля, като по-надолу не бяхме изобщо склонни да го отдаваме под наем.
Стана доста по-бързо и експедитивно. Платихме 1/2 наем, ако не се лъжа, но ми спести доста безцелни срещи.

# 7
  • Sf
  • Мнения: 978
Аз пък не бих залагала на вариант чрез познати или приятели. Първо, те винаги ще разчитат на по-нисък наем, второ, могат да решат, че и без наем може. А и върви ги изгони после. Бих предпочела брокер и непознати наематели.

# 8
  • Мнения: 520
Страниците за обяви се следят от агенциите и те ти звънят и те питат искаш ли да работиш с тях. Ние мислехме да даваме апартамент в Изгрев, също с вилиците и лъжиците даже. Обаче като почнаха да идват по 2-3 двойки и да оглеждат, да се пазарят и да казват, че ставало, ама имало какво още да се желае от основно ремонтиран апартамент, за който сме се съгласили и на отстъпка и то не малка и се отказахме. Оказа се, че се организират по няколко двойки, общо по 5-6 човека и търсят апартаменти да си делят наема. Не ни допадна мисълта да ни ползват жилището като общежитие и се отказахме. Просто се приготви и за такива търсещи.
Ужас, не знаех, че им атакива кандидати Shocked И на мен ми предстои точно същия вариант - да дам под наем по-малък апартамент, направен преди няма и 2 години "като за себе си" и да се преместим в по-голям, но от сега ме боли сърцето за всичко, което съм избрала с много любов, а някой да ми го коментира Confused
Със сигурнос ще гледам да е за или през познат и определено с мнооого подробен договор за наем и приемо-предавателен протокол Naughty

закачам се към това мнение само за да споделя видяно.
 Преди 4-5 години когато се "дозастрояваше София" съсед даде под наем апт на строителна фирма за да живеят работниците му там. Уговорката е била за 3 човека. постепенно със времето обитаващите достигнаха до 13 човека. Непрекъснати скандали, пиянски истории и прочие...
Тюфлеци в средата на хола --- Картинка...
 На опита да му обясня на собственика за какво става дума - отговора беше да не ги закачам. И така до момента когато изчезнаха с неплатени наеми и сметки.
Следващите бяха 4 млади момчета пак свързани със строителство - след 18.00 часа до късна нощ се дънеше музика. Разговорите с тях не промениха нищо. Разговора със собственика - също. През времето на наемоотдаването обитателите се сменяха периодично. Края на историята отново е същата - неплатени задължения. Дори и автомобила с който се движеха още стои отпред на улицата.

 Та не с едно а с две наум при отдаване.

Всяко съвпадение с действителни случаи е случайно...

# 9
  • Мнения: 243
Леле мале... Rolling Eyes   Rolling Eyes  Rolling Eyes какви истории с неочакван край!
Трудно е според мен и за двете страни - и тези които преглагат, и тези които търсят...

Може би ако се включи с мнение и някой от позицията на търсещ да сподели опит?!

# 10
  • Sf
  • Мнения: 978
За тези, които търсят, в момента никак не е трудно. Simple Smile Предлагането е много по-голямо от търсенето.

Навремето беше същински късмет да намериш читаво жилище. Като ходих на огледи, задължително си носих сума, която да е достатъчна за капаро, защото желаещите да наемат жилище се редяха на опашки. Ако не капарираш на момента - губиш жилището, следващите след теб ще го вземат.

Ситуацията отдавна е друга - с месеци висят едни и същи обяви в нета за жилища под наем.

Както виждам, за първи път ще ти е. Намери си читав брокер. Те имат набито око, могат да различат платежоспособния клиент, ще ти помогнат и със съставянето на договора. Трябва да се отърсиш и от емоциите си спрямо жилището. Всичко, което има сантиментална стойност за теб, го изнеси. Останалото го прежалваш, защото шансът да намериш наематели, които да ти пазят имота като собствен, е минимален.

За моите лични предпочитания към хазяи. Не се съгласявам да нося всеки месец пари на ръка или пък да ми идва някой вкъщи всеки месец. Всички парични суми се внасят по банков път. Целта е да се видя с хазяите два пъти - веднъж при подписване на договора и предаване на ключовете, втори път - при изнасяне. Всякакви посещения не се приветстват. Преди се изнасях, ако ми идваха хазяите на гости, сега вече се научих да различавам прекалено загрижените такива. Ако някой започне да ми разказва, колко щастлив е бил в това жилище и колко му е свидно - няма да го наема. Все пак жилището е предмет на сделка, всякакви емоции са крайно нежелателни.

# 11
  • София
  • Мнения: 16 113
Monche, така е има си рискове и за двете страни.
Моите наематели всеки месец ги проверявам дали са платили сметките. При закъсняла и неплатена сметка договора става невалиден и са длъжни да напуснат за 12 ч.
Но аз съм си избрала млади момичета, вече 5та год. са по апартаментите. Слушаме се и се разбираме.
 Mrs. Lovett , имах предвид брокера да ми е познат или близък на мои познати.
Няма как наемателите да помислят, че не дължат наем и плащане на сметки.
Никога не бих пуснала близки дори и срещу нормален за квартала наем - просто постепенно ще се появи недоволство и ще си развалим отношенията.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 002
Разбрали сме се с наемателя да плащаме сметките - така сме сигурни, че са платени, а той не виси по опашки.
Отдадохме апартамента след основен ремонт. Електроуредите бяха с етикетите. Уговорката е, ако има нещо по тях, или нужда от поправка, да ни вика. Каквото и да се счупи/ повреди, ние го поправяме. Беше забравил някаква лъжичка в прането и счупи част на пералнята за близо 200 лв., плати си. Шкафчето в банята се скапа, подменихме го. Толерантността е задължителна.
Така периодично навестяваме и сме спокойни, че вътре не е Хирошима, а той не се занимава с дребни ремонти. През отпуската му ходих да поливам цветята.
Балансът между двете страни е най-важния, но май е и най-трудното. Когато търсиш наемател, си прецени какво точно търсиш, като обмисли и на какви компромиси си склонна. 

# 13
  • Sf
  • Мнения: 978
/.../
 просто постепенно ще се появи недоволство и ще си развалим отношенията.
Същото мисля и аз.  Peace

# 14
  • Мнения: 1 072
За читав договор за наем и приемо-предавателен протокол съм с две ръце "ЗА", но мисля, че всеки средно интелигентен човек може да си направи такива без помощта на "читав брокер" (за мен това е оксиморон, не съм попадала на такъв). Аз отдавах под наем апартамент преди година и ме бяха напълзели брокери - кой от кой по-некомпетентни. Без да съм ги търсила, ми звъняха по 100 пъти на ден единствено за да им потвърдя, че това, което съм написала в обявата и снимала, е наистина така  Shocked  Close После една брокерка ми доведе наемател за оглед и ми показа някакъв договор за наем от 1 страничка - по-малък от типовите договори в интернет. И за това ми предложи да им дам 1/2 наем;-)) Няма как да стане!
Иначе и аз предпочитам ние да плащаме всички сметки, а наемателката да възстановява сумата заедно с наема. Така не се притеснявам, че ще ме завлече, примерно, макар че не изглежда такъв човек. Неудобно е, че я кредитираме с около 2 седмици всеки месец като ние плащаме сметките, но пък съм спокойна.
От гледна точка на наемател - преди време бяхме такива. Мъжа ми винаги сменяше бравата след като се нанесе, за да няма как някой загрижен наемодател да ни посети когато ни няма. Така че контактите с наемодателя бяха ограничени. После като писах договора за наем със сегашната наемателка, исках да включа клауза, че имам право да си посещавам собствеността веднъж месечно, но мъжа ми каза, че съм луда и да оставя наемателите намира Crazy И е прав, от гледна точка на наемател - не бихме се навили на това условие... та това са двете страни Wink

Общи условия

Активация на акаунт