Априлките започват да се питат, кога бебоците за първи път ще ритат.

  • 28 731
  • 730
  •   1
Отговори
# 15
  • London
  • Мнения: 6 732
Да ако този скрийнинг е с нисък процент не виждам защо да настоявам за останалите.

Гледах сега видеото, че скрийнинга е безобиден реално, но останалите жената си каза ''Те дават точен резултат ( не като скрийнинга само за висок/нисък риск) , но има опастност от аборт. Ами... бих се подложила само ако ми кажат към 65% риск иначе изобщо няма да искам да помириша тия тестове да ми бъркат по матки, да разбутват бебо и тн.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 61
Благодаря за новата темичка !   bouquet Страхотна работа за пореден път, Алена.  Hug
Относно зодиите... аз съм инат и контролиращ лъв, а мъжът ми е със също толкова силен характер скорпион и едно овне ще ни е черешката на тортата.   bigdance2
За БХС... съм решила да не правя, може и да правя грешка така, но ...  се надявам да нямаме проблеми.  newsm17 smile3503

# 17
  • Мнения: 606
БХС е с кръвен тест. Никакъв риск. БХС+ФМ в 20 г.т дават около 80 процента яснота, сочат анализи. ( доколкото и те могат да бъдат точни).
Аз също мисля, че всяко ровене там е риск. Дори цито и т.н, колкото и безобидни да са. Тези дни ми се насъбраха повече прегледи ( гастро и т.н) и се убедих в това. Доскоро нямах болки, днес съм в легнало положение...

# 18
  • London
  • Мнения: 6 732

безобидния- screening test на БГ това ФМ ли ?  А кръвния тест поне в книжката ми си го пишат блад тест и толкоз няма какво наименование и май върви с първото заедно.

И вече опасните - диагностициращи ги водят - amniocentesis (препдолагам е последната опция на която тикнах НЕ). Има и някакъв друг тест чието наименование не вярвам да мога да изговоря. ooooh!.

Ясно, вече съм категорична, че ще се размина само с кръв и ФМ пък каквото накрая дал Господ ще си го гледам и така. Peace

# 19
  • Мнения: 571
Само ако си висок риск 1:250 и по-малко ти предлагат amniocentesis иначе не. Мисля че това се води БХС, а ФМ е фетална морфология

# 20
  • London
  • Мнения: 6 732
Нея ще ни я правят ли ? Морфологията ? newsm78 Joy Ако е безопасна ОК, ако не е и нея отказвам. Joy Мен ме радва, че едно от изследванията днес беше за антитела. Това от майка ми знам, че е много важно.

# 21
  • Мнения: 571
Хах аз си мисля че ФМ са нашите сканове в 12 и 20 седмица  Rolling Eyes и ако всичко е наред повече няма да те гледат до раждането на видеозон.
Гледай The Midwives по BBC и One born every minute Mr. Green

# 22
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 440
От трите изследвания в анкетата - рискована е амниоцентезата - прави се пункция на околоплодния мехур и се взима малко околоплодна течност, в която има урина от бебето. Тя се изследва чрез ДНК анализ и дава информация за генетични дефекти  Peace

След малко ще драсна накратко и за другите скрининги  Peace

# 23
  • Мнения: 606
безобидния- screening test на БГ това ФМ ли ?  А кръвния тест поне в книжката ми си го пишат блад тест и толкоз няма какво наименование и май върви с първото заедно.

И вече опасните - диагностициращи ги водят - amniocentesis (препдолагам е последната опция на която тикнах НЕ). Има и някакъв друг тест чието наименование не вярвам да мога да изговоря. ooooh!.

БХС  е кръвен тест за генетични заболявания на плода. Прави се около 12 г.с. и около 20 г.с Феталната морфология се прави непосредствено преди тях и резулртатите от двете показват процента риск. При висок риск 1:250 при БХС или съмнения на ФМ, лекарят определя какъв тест по  - нататък се прави. Амнио - то е един от вариантите. Взема се проба от околоплодните води. И има риск, макар и незначителен да се води.

# 24
  • Мнения: 606
Алена - вече като родител е по - запозната.

Иначе ФМ е ехограф. Гледаш бебчо на голям екран. Ето един линк, запознай се.

http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task= … 45&Itemid=100

# 25
  • London
  • Мнения: 6 732
ЪЪЪ 2 скана има за цяла бременност ? Сега и аз гледам в бележките с посещенията и се оказва точно така. Сега първия в понеделник и един към 20 седмица за аномалии. А някой изобщо в такъв случай ще се заеме ли да ни каже пола на бебето или и това ще гадаем ? Днес дори се натъкнах на инфо , че това тук не било политика на всяко заведение и задължение на тия сонографи ( които май не са лекари, нямам идея какви ще са, защото не всеки знаел да разпознава пол от тях  Shocked) и се питам дали няма да сме в неведение накрая. newsm78 То, ако е така ще ида на частно някъде, много през просото цялата работа. Не стига, че без лекар се ражда ами сега и ново двеста, а тия Мидуайв сериала са ми изключително назадничави, толко подтискаща Англия във време оно, че направо да се застреляш докато гледаш. Joy Не им харесвам английските бози и сериали като изключим Това е Англия за времето на Тачър за едни тийнове, аз си падам гореща кръв и гледам испански продукции. Mr. Green

# 26
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 440
БХС - биохимичен скрининг

Цел: оценка на риска за раждане на дете със синдром на Даун и/или с дефект на невралната тръба

Какаво представлява: комбинирано изследване от 1.) кръвна проба на майката  и 2.) параметри на ембриона/плода, измерени чрез УЗИ.

Срокове

Може да се направи на 2 етапа:

I. 11 до 13+6 г.с. (първи триместър)

Скрит текст:
В кръвта на майката се изследват 2 хормона:

1.) бета-фракция на човешкия хорион-гонадотропен хормон (б-ЧХГ)
и
2.) свързания с бременността плазмен протеин А (РАРР-А).  (при мен беше малко нисък)

При ембриона се измерват:

1.) дебелината на  нухалната транслуценция (в мм)
и
2.) носната кост на плода (дали има или няма Simple Smile  )

Условие е: дължина на ембриона – т.нар. CRL. да е от 41мм до 79 мм

II. 15 до 19+3 г.с. (втори триместър)

Скрит текст:
При майката се изследват изследват два биохимични маркера:

1.) бета-фракцията на човешкия хорионгонадотропен хормон (б-ЧХГ) - нато при БХС 1
и
2.) серумния алфа-фетопротеин (АФП) (различно от БХС 1)

При плода се измерва BPD (бипариетален диаметър на плода) - размера на главичката, по който се определя срока на бременността - трябва да е от 27.6 до 44.6мм, което съответства на посочения по-горе гестационен срок (15-20 г.с.).



ФМ - Фетална морфолофия - само ултразвуково изследване - което има за цел да установи дали органите и системите на плода се развиват правилно - гледат се мозъците, прусти, вътрешни органи, броят се першлени и т.н.

Прави се на 3 етапа - копипействам от Марковс  Mr. Green

Скрит текст:
„Феталната морфология” (фетус = плод, морфос = структура, логос = наука) представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок се получава информация относно феталното развитие и протичането на бременността.
Феталната морфология между 11-14 г.с. (оптимално около 12-13 г.с.) се използва за оценка на основните органи и структури на плода. На този ранен етап от развитието на бремнността се прави оценка на главата, орбитите,  предна коремна стена, стомаха, пикочния мехур, крайниците. Определя се локализацията на плацентата и броя на съдовете в пъпната връв.

Прегледът на феталната морфология между 11-14 г.с. позволява диагностицирането на някои големи структурни аномалии на плода. Ранното диагностициране на тежки и несъвместими с живота аномалии дава възможност за прекъсване на бременността в по-малък гестационен срок, което е свързано с по-нисък риск за бременната. В допълнение, специализираният ехографски преглед между 11-14 г.с. се използва и за измерване на дебелината на нухалната транслуценция, както и за оценка на феталната носна кост. Последните два ултразвукови маркера представляват ефективно средство за ехографски скрининг за хромозомни аномалии в ранните срокове на бременността, вкл. за синдром на Даун. Плодът обаче е твърде малък между 11-14 г.с., което налага повторна оценка на феталната морфология в по-късен срок на бременността.
МЦ „МАРКОВС” предлага на своите пациенти следния примерен протокол за оценка на феталната морфология в първи триместър на бременността:

Феталната морфология между 18-23 г.с. (оптимално около 20-22 г.с.). е втория важен ехографски преглед през бременността. Специализираното ултразвуково изследване в този гестационен срок позволява внимателно оглеждане на всички органи и структури на плода, вкл. преглед на феталното сърце (т.нар. фетална ехокардиография), както и на лицето на плода. По правило феталното сърце и лице са трудни за оглед в по-ранните срокове на бременността. Следователно, между 18-23 г.с се изключват или установяват по-голямата част от възможните за диагностициране структурни аномалии на плода. В допълнение, в този гестационен срок се извършва и ехографски скрининг за хромозомни аномалии на плода, както и ехографски скрининг за преждевременно раждане чрез измерване на дължината на маточната шийка. В някои по-редки случаи е показано и Доплерово изследване на кръвотока между майката и плода.

Феталната морфология между 28-32 г.с. (оптимално около 28-30 г.с.) е третия по-важен ехографски преглед през бременността. Постепенно големината на плода нараства, което позволява по-лесното диагностициране на някои по-редки и/или по-дребни структурни аномалии. От друга страна, някои дефекти по начало имат по-късна изява и практически могат да бъдат диагностицирани едва в трети триместър. Допълнително предимство на специализираното ултразвуково изследване между 28-32 г.с. е възможността за адекватна оценка на темпа на фетален растеж и развитие, както и извършването на някои високо-специализирани ехографски прегледи като Доплерово изследване на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация. Поради напредналия гестационен срок обаче, значителната калцификация на костите и често неблагоприятното разположение на плода, ултразвуковото изследване в трети триместър има и своите ограничения



Амниоцентеза - ако горните скрининги - оценят вероятност то малформации, то амниоцентезата е категорична, но е по-рискова - защото се прави пункция на околоплодния мехур. Затова се препоръчва, ако има основания да се очаква генетичен дефект - напр. другите скрининги разкривт висок риск или предхождащо раждане на хромозомно увредено дете, хромозомни аномалии при единия от родителите и техни братя и сестри ....

Пак копи-пейст детайли

Какво е Амниоцентеза или Пункция На Околоплодния Мехур?

Скрит текст:
Амниоцентезата е медицинска процедура, която се използва в пренатална диагностика на хромозомни аномалии и фетални инфекции. Амниоцентеза или пункция на околоплодния мехур цели получаване на околоплодна вода, която съдържа зародишните тъкани и тези тъкани се и по точно ДНК-то се изследва за генетични дефекти. Въвеждането на пункционната игла през корема на майката се очертава в повечето случаи като най – благоприятния и лесен начин за това.

Как се прави Амниоцентеза или пункция на околоплодния мехур?

Скрит текст:
Относително кратката манипулация се провежда с местно обезболяване (локална анестезия) след предварително определяне на локализацията на пла­центата в определени центрове през 14 – 20 седмица на бремен­ността. Чрез Амниоцентеза  се изважда се около 10—30 мл околоплодна течност. Клетките, които се намират в околоплодната течност, произхождат от детето. В тях могат да се изследват хромозомите на детето. Допълнително могат да се проведат и биохимични изследвания на околоплодната вода. Въпреки че болката за майката и опасността за детето са незначителни, тази манипулация никога не трябва да се използва само за предварително определяне пола на детето. Това желание, което бременните нерядко имат, не може да бъде обосновано от лекарска гледна точка.

Защо се прави Амниоцентеза или пункция на околоплодния мехур?

Пункция на околоплодния мехур се прави само след изчерпателна генетична консултация, когато е налице обосновано съмнение за по­вишен риск за генетично заболяване или за увреждане, което може да се потвърди само в околоплодната вода. Подобна проверка обаче е възможна само за определени наследствени заболявания или увреж­дания.


Последна редакция: вт, 15 окт 2013, 16:52 от a.l.e.n.a

# 27
  • Мнения: 15
Добро утро, момичета Grinning

Alena  Hug

Dallche, благодаря за съветите. Още не сме го пробвали малкия в негота стая, решила съм в неделя Simple Smile

Желая ви прекрасен ден!

# 28
  • София
  • Мнения: 1 402
a.l.e.n.a., добре си пуснала ограмотяващи линкове, даже е добре да са на началната страница, защото току през 4-5 страници обсъждаме същото. Аз със сигурност ще правя 2 БХС, както писах - скоро ставам на 36. Мисля, като направя втория БХС да пиша директно до проф. Кременски на мейла и да се моля да имам късмет да ми отговори с коментар.

Амниоцентезата не ме плаши грам. Рискът за аборт е 0.2%, това според мен е много по-малко от риска аз да съм в тези 20%, които БХС и на двата пъти не е хванал (нали сигурността му е 80% средно). Във форума има жени с чудесни БХС и ФМ, които после са имали проблеми. Пълно е с жени, които са си правили амнио дори и с добри тестове - има случаи, в които амниото е показало проблем с плоад, има други - в които наистина всичко е било наред. Но манипулацията е минала прекрасно. Всички я правят в Майчин Дом. Най-много хвалят д-р Димитрова. Има и случаи, в които БХС показва кофти прогноза - правиш амнио - всичко е наред и караш спокойна бременност до края. Амнио-то хваща не само трите тризомии - Даун, Патау и Едуардс, но и редица други генетични заболявани. Подчертавам, че говорим за генетика. Независимо, че се наричат така - това, че в родата нямате подобни заболявания не значи, че детето няма да ги има. Просто рискът да ги има е по-малък, което са 2 различни неща. Има страшно много изписано по темата във форума. Поровете се - много е ограмотяващо.

Nia_Nia_Nia, вторият тест, за който говориш, се прави много рано, преди амниото в 13 г.с. - хорион биопсия се нарича. Той е супер рисков, освен от аборт има още поне 3-4 други риска при него и не е толкова точен като амнио-то. Все едно си правиш БХС.

И нека не спекулираме с точността, точността на амнио-то е 99.99% - по-точно от това здраве му кажи.

Ето една от много теми, в които жените обсъждат амнио-то. Както винаги - мнения шарени и случаи много, но е добре, човек да се ограмоти преди да взима решения. Аз писах - все още не съм решила - на кантар съм.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=498420.30

И пак давам линка към Националната генетична лаборатория, където подробно са описани БХС1, БХС 2, интегрираният тест, кой с каква точност е, какво показва, кога се прави и т.н. Например супер важно е, ако не ви взимат кръв в Майчин дом, а друга клиника, съдчето да бъде псставено в хладилник в рамките на 30 минути след взимането на кръвта и разни други изисквания, за да може в Майчин дом, т.е. НГЛ да се проведе максимално точно изследването:

http://lmpbg.org/new/home/index_new.htm

Последна редакция: сб, 12 окт 2013, 09:43 от Dao

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 1 197
Хубав и слънчев уикенд момичета и леко бременеене kaffeetrmker_2
a.l.e.n.a. - благодаря за прекрасно оформената темичка   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт