КОЗУНАЦИ - сезон 2014 г. - тема 1

  • 59 694
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
# 46
  • Мнения: 76
От няколко години правя козунаци ,но все нещо ново мога да науча.

# 47
  • Мнения: 230
ето рецептата, която правя от няколко години и винаги се получават козунаци каквито трябва и харесвам. взела съм я от сайта на министерство на земеделието и храните  когато мирослав найденов препоръча на домакините да си месят козунаците в къщи за по евтино. няма да коментирам "препоръката", но рецептата си я бива - била дадена от асоциацията на хлебарите и слдкарите. печенето при мен е по-различно според моята печка. 

Великденски козунак

Съставки за тестото: 2кг. брашно тип 500, 10 яйца, 0,5 литър прясно мляко, 125 гр. краве масло, 500 гр. бяла захар, 1 чаена чаша олио за измесване, 1 кубче прясна мая (50 грама) или 1 пакетче суха мая (10 грама), кората на 1 лимон, 1 супена лъжица ром или коняк
Съставки за плънка: счукани орехи, стафиди, мармалад, локум и всякакви традиционни ядки

Замесване: Маята се разбива заедно с едно от десетте яйца, прибавят се 2 супени лъжици захар (от 500-те грама) и щипка сол. Добавя се и малко (около половин чаена чаша) леко затоплено прясно мляко, както и част от брашното. Замесва се, докато се получи каша с гъстотата на палачинково тесто (или гъсто колкото боза).
Съдът с това тесто се завива с кърпа и се оставя да втаса 15-20 минути на топло в помещение с температура 24-26 градуса, докато тестото увеличи обема си и изпълни целия съд

В това време се разбиват 8 от яйцата с останалата захар и разтопеното краве масло. Съединяват се двете смеси в един по-голям общ съд като се разбъркват. Добре е съдът да е пластмасов или тръстиков, а не метален, за да не охлади сместа. Прибавя се към сместа кората на един настърган лимон заедно с коняка/рома и се разбърква.

Брашното, предварително пресято и оставено на стайна температура, започваме да прибавяме бавно към сместа и да омесваме, като топим ръцете си в затопленото олио. Лека-полека започваме да измесваме като постепенно прибавяме останалото брашно. Тестото трябва да стане гладко, еластично, да има много въздушни балончета в него. Характерно е, че козуначеното тесто е голямо като обем и леко като тегло.
При това състояние на тестото вече можем да се оформи на късове в размер от по 300 грама – максимум 500 грама. Късовете се правят на топки и се оставят на дървена плоскост около 15-20 минути, покрити с намазнено домакинско фолио (или лека кърпа)
След като престоят, късовете се оформят на рула, охлювчета или се сплитат на плитка като в тях се поставя плънка по избор. Готовите козунаци се поставят в предварително намазани с масло (не олио!) и поръсени с брашно дълбоки форми за печене. Височината на тестото във формите не трябва да бъде повече от една трета от височината на съда. Съдовете с тестото се оставят да втасат на топло до увеличаване на обема на тестото два пъти (или почти догоре на съда). Като втасат, много леко се намазват с разбито яйце и се поръсват обилно със захар.

Съдовете с козунаците се слагат в предварително нагрята до 200-210 градуса фурна и се печат 30-40 минути. Фурната не се отваря в първите 15 минути, а когато се вижда, че козунаците образуват златисто-кафява коричка, температурата на печката се намалява до 180 градуса. Междувременно козунакът вече е образувал корона и е увеличил обема си близо два пъти.
След 30-тата минута се проверява с дървена клечка кога козунакът е готов и се вади от фурната. Готовият горещ козунак се намазва върху коричката по желание със студен гъст захарен сироп за блясък. Козунаците се оставят да се охладят и са готови за консумация.

Забележка: Целият технологичен процес на приготвяне на добър козунак се извършва в помещение с поддържана през цялото време по-висока от обичайната температура – 24-26 градуса. Добре е продуктите, вкл. и яйцата, да са оставени около 10 часа преди започването на процеса на стайна температура. Изключително важно за приготвянето на добър козунак е нито един продукт или съд да не е охладен.

два примера:

# 48
# 49
  • Мнения: 21
Ето и мойте козунаци - снимките са линкове към рецептите

Този е първият ми


Този е миналогодишния



А този е моят любим


# 50
  • Мнения: 1 517
Интересна е Мирославовта рецепта/ така я кръстъх hahaha/
ама това с 750мл мазнина ми се вижда мночко. Знам ли newsm78

# 51
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Ти къде видя 750? Доколкото виждам 125 масло + 250 олио (толкова е чаената чаша)

# 52
  • Мнения: 1 517
Ти къде видя 750? Доколкото виждам 125 масло + 250 олио (толкова е чаената чаша)
то пишело 500 гр захар а аз чета 500гр олио и отделно маслото ooooh! хич ме няма. Може да направя проба с половин доза, че от цяла сигурно ще направя 5-6 козунака Laughing

# 53
  • Мнения: 601
Записвам се в темата. Тази година съм решила аз да меся козунаците т.е. имаме машина и затова се реших. Все са ми казвали че за да стане хубав козунак майсторлъка е в месенето.

# 54
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Така е,тестото трябва да е добре измесено. Наситено с въздух, гладко и с добре формирани глутенови нишки.

# 55
  • Мнения: X
Запис и от мен!     Grinning

Мамо Цоци,      bouquet    !   

# 56
  • София
  • Мнения: 1 546
Да сме в крак с новата вълна.  Peace
Таз година още по-хубави да са ни козунаците.  Peace

# 57
  • Мнения: 1
Хайде да ви помоля да ми помогнете с една козуначена питка. Много, много ги обичам, особено с мед отгоре.  Heart Eyes
Но не искам да ползвам от рецептите, които са тук, понеже те са за по-големи количества, а аз не смея на своя глава да намалявам продуктите, че да не объркам нещо. Не съм никак на "ти" с месенето Blush
Та, май се отплеснах, ама щях да ви помоля за рецепта на козуначена питка Peace

# 58
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Защо на своя глава? Математика. От доза с 1 кг брашно излизат 3 козунака. за малка питка, дели на 3, за средна на 2, за голяма тъкмо ти е една доза. Peace

Иначе за сладка пита със сирене ти препоръчвам тази рецепта:

# 59
  • Мнения: 326
Запис,  страхотни сте   chef

Общи условия

Активация на акаунт