Като за последно - закриват Националния център по наркомании

  • 2 803
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
БСП като за последно харесаха сградата на НЦН и с 'елегантен' финт преструктурират малцината експерти на Kleta Majka Bulgarija  ( средна заплата в центъра 460 лева), които имат понятие от превенция, лечение и рехабилитация на наркозависими у нас.
На всичко отгоре НЦН работят прекрасно с неправителствените организации в областта на  борбата със зависимостите - много неравна и трудна, но  в последните години бележи все пак някакви успехи.

Това което ще стане е познато и отработено -  хората ще бъдат разформировани, вероятно някои ще загубят кирливите си 400 лева и тази част от здравеопазването ще се върне в 90тте години.

Не знам какво може да се направи, нито как, темата е информативна.
НЦН е от малкото структури в държавата, които сякаш фукнционираха добре и се почувствах длъжна да ви споделя тази новина, защото като майки вероятно имате известен интерес към нея.


http://www.mediapool.bg/zdravnoto-ministerstvo-iska-da-zakrie-na … i-news222521.html


Последна редакция: пт, 11 юли 2014, 09:10 от 10 c`s

# 1
  • Мнения: X
Странна работа. Предполагам протестите преди две седмици на хора от квартала срещу центъра имат някакво отношение.

# 2
  • Мнения: 5 710
Да, вероятно има. Маскиран, атакувал човек, очевАдно е наркоман.

# 3
  • Мнения: X
Но най-вероятно го закриват, щото нямат пари в бюджета за това. Но всъщност министърката какво я грее - нали си заминава.
Прочетох, че шефката на центъра била, случайно или не, именно в момента в 3-месечен отпуск!  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 5 710
Да, в отпуск е, нали знаеш като се натрупат и трябва да ги вземеш.
Няма нищо странно. Но е странно, че всички научават за това от сайта на МЗ. И го правят, докато д-р Райчева се казва директора на НЦН е в отпуска. И понеже тя е супер ( познавам я лично) си спестяват нЕкои възражения по случая, докато я няма. Естествено, веднага щом е разбрала каква тесла готвят на центъра се е върнала с двеста.
М/у другото такава съдба сполетя и други структури, свързани със зависимостите. Имаше един отдел за контрол над наркотичните в-ва който май го няма вече по същата схема ( разбиване, разформироване) и Национален съвет по наркотични в-ва, една малко имагинерна структура, която обаче също тръгна добре и я приключиха, но понеже има закон все още съществува някъде вероятно... Изобщо. Не знам дали ме разбираш, обаче аз имам чувстовот, че всичко това е нарочно - да няма много много решения, да се възпрепятстват и най-мижавите усилия и тн.

Последна редакция: пт, 11 юли 2014, 10:59 от 10 c`s

# 5
  • Мнения: 919
А този център какво точно прави? Защото на мен ми се струва, че просто си върви по инерция. Някой някога го е създал и си съществува. Иначе наркозависимите май се опитват да ги спасяват в комуни, които нямат нищо общо с възхвалявания център и хората, работещи в него.

Не знам доколко авторът на темата ще успее да активизира форума в защита на въпросната структура. Аз лично не бих искала парите ми като данъкоплатец да издържат формализми.

# 6
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
Чудесно! ooooh!
Каква е причината? Съкращаване на разходи? Или този протест? Има ли информация?

Вместо да се влага в такива заведения и специализирането им, те закриват и прехвърлят към по-обща здравеопазна структура. Tired

# 7
  • Мнения: 5 710
Таня1111, ами не, не си 'съществува' просто.
ако имаш зависим вкъщи първо там звъниш. именно за това казах, че това (според мен разбира се) е една от малкото добре работещи и развиващи се структури в здравеопазването ни въобще.


ето го сайта на НЦН http://www.ncn-bg.org , разгледай с какво се занимават, дейността им съвсем не е формална и (пак според мен) мисля, че парите ти на данъкоплатец не са профукани

# 8
  • Мнения: 14 478
Просто парите в бюджета свършиха и от някъде трябва да се реже.
По-добре да се търси причината защо няма пари в бюджета, а не защо затварят центъра.

# 9
  • Мнения: 8 580
Доколкото разбрах от статията в центъра са се провеждали т.н метадонови програми, които се отхвърлят и практиката доказва че не действат. Иначе съм съгласна че центъра не трябва да се затваря , а да се преструкурира. На тези хора и семейства трябва да се помага! PeaceКато се закрие този център каква е алтернативата за тях?! Sad

# 10
  • Мнения: 5 710
Естествено, че не целя 'подкрепа', казах какво целя с темата и то е  информиране.
НЦН е съвсем възможно да го няма скоро и това ще е връщане с години назад
Аз всъщност не вярвам това да се случи, или поне силно се надявам тази министърка да не е в час и да се окопити скоро. Проблемът не е бюджетен.

vita, не ми се навлиза в разискване действа или не метадона, защото не съм запозната толкова дълбоко в медицинските детайли в поддържането с метадон. Метадонови програми съществуват в много градове в БГ, отключиха се и частни такива преди години, може да са минали на налуксон примерно, не зная, не съм компетентна, знам, че в целия свят има метадонови програми, с триста зора се отвориха и у нас преди 10+ години, сега дали 'действа' или не не знам. Знам че метадона е придружен и с терапия и дневен център, който също имаха навремето в НЦН, вероятно и сега има

Последна редакция: пт, 11 юли 2014, 11:31 от 10 c`s

# 11
  • Мнения: 14 478
Естествено, че не целя 'подкрепа', казах какво целя с темата и то е  информиране.
НЦН е съвсем възможно да го няма скоро и това ще е връщане с години назад
Аз всъщност не вярвам това да се случи, или поне силно се надявам тази министърка да не е в час и да се окопити скоро. Проблемът не е бюджетен.



Аз лично нямам наблюдения върху работата на тази институция и не знам има ли няма ли успехи и вообще какъв е смисъла от това да даваш метадон на наркоман...Но е добре да има място, където да се грижат за наркоманите.
Както и да е-пълно е с излишни столчета и бюра по министерствата, но както винаги бюджетната ножица играе върху най-беззащитния-върху болния човек...Що не вземат някое министерство да отрежат-имаме си ги толкова много и толкова хора си разхождат скъпите костюми вътре без да знаят изобщо с кво се занимават, освен че са там да вземат пари... Crossing Arms

# 12
  • Мнения: 919
Ами не знам. Аз съм чувала, че в България имало само един отказал се наркоман в следствие от метадоновите програми и работата на този център, пък ако вие сте чували за нещо друго, не пречи да си защитавате вашата теза.

Освен това, ако човек не иска да си помогне сам, никой друг не може да му помогне. Нито чиновник в министерство, нито центрове, нито програми. Ако иска - също така няма нужда от тях. Съжалявам, но изборите са си лични, отговорностите - също.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Не знам дали нарочно или наистина е така, но през последните месеци и години излязоха материали, които не се изказват много ласкаво за дейността на центъра и това какво се случва около него. Лично аз подозирам, че цялата работа е заради частните интереси, но и самият център май не е това, което е бил навремето. От това, което мии е попадало като информация, дори при метадона има нарушения в раздаването. А това, че на района и градинката около центъра му викат "наркоманската градинка" не се съмнявам, защото навремето като видях какво е (и то преди повече от 10 години), се отказах да припарвам до това място, да не говорим за детската градина в близост. Имах чувството, че не съм до Център за лечение на наркомании, а до пункт за раздааване и средище на наркомани (действащи, активни, а не отказали се и лекуващи се). Хората от квартала имат право да са недоволни, ако нещат не само не са се променили, ами и са се влошили.

Не съм химик, не съм лекар или човек навътре в материята, но доколкото съм понаучила някои неща, за мен е абсурдна изобщо идеята за "лечение" или "поддържащо лечение" с метадон, и то години наред. И какво, цял живот ли ще карат на метадон? За мен това е поддържане на зависимостта, но контролирано, а не лекуване. В крайна сметка зависимостта не е диабет, че да не може без метадон. Щом има достатъчнно на брой зависими, отказали наркотиците изцяло, и то без метадон, а предимно с психо-трудо и т.н. терапия, то значи може и без метадон! Особено като се знае, че част от пациентите го продават на черно. Наскоро пуснаха такъв материал, сега, извинявайте, ама колкото и да са излъгали журналистите, не може всичко да е лъжа! А от Центъра вдигаха рамене и се правеха, че нямало такова нещо.

# 14
  • Мнения: 130
Лечението на наркоманиите е изключително трудно и болезнено.  Метадонът често е необходима 'патерица' и се използва с успех.

Една завладяваща, искрена книга, в която се описва лечението на един хероинозависим, минаването му на метадон и после освобождаването му и от него е Уличен Котарак на Име Боб.

Има и клипове на тази изумителна двойка на ютюб.   bouquet

Дано Центърът оцелее и дано се прави повече за лечението на тези хора.


Последна редакция: пн, 15 сеп 2014, 19:07 от Justem

Общи условия

Активация на акаунт