За главичката на бебето?

  • 9 690
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте мами,чета Ви с интерес,но днес имам нужда от съвет.Ето и проблема:имам бебе на 4 месеца до сега всичко си вървеше много добре,но бяхме на консултация и този месец беше качил по-малко от другите месеци 450 г(през предните месеци между 1кг- 600г),но това не ме притесни кои знае колко.Главичката този месец е пораснала само с ПОЛОВИН сантиметар (през 1месец-1,5см,през втория с 2см,а сега с 0,5см)което ме обезпокои.Лекарката ме увери ,че няма проблем и намалихме витамин Д на 4 капки(на Джеймисан ако има някакво значение).Незнам дали има и значение,че предния месец сестрата я мери,а сега лекарката.Претесних се доста.Въпроса е,че не може още да намаляме витамин Д,защото се стряска понякога и каза че за рахита трябва да го давам.Какво бихте ме посаветвали имали ли сте такав проблем.Благодаря предварително

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 504
Не знам дали има разлика между този витамин Д и вигантола, но ако са еднакви 4 капки ми се виждат мноооого. В началото педиатърката предписваше по 2. Да не говорим, че моят син е обратният случай- голяма фонтанела, голяма и бързо растяща глава, въпреки това - по 2 капки. На моят главата порасна с 2 см до 20-тия ден, с още 2 см до 40-тия ден. СЕга е на горна граница, но ние си ходехме на трансфонтанелна ехография до 11-тия месец.
И меренето има значение, сестрата при педиатърката мери както й дойде, ама изобщо не вижда къде е сантиметърът.
Не знам какво да ти кажа, мери я ти - най-широката част на главата се обхваща. И за тези капки се консултирай и с друг лекар. Колко е голяма фонтанелата?

Допълвам се- сега прочетох старата ти тема, видях, че и там съм се включвала. Виждам, че притесненията ти са започнали още преди 2 месеца. Една майка често усеща инстинктивно, че нещо може да е се окаже проблем. Защо досега не потърси и второ мнение. Щеше да си спокойна вече.

# 2
  • Русе
  • Мнения: 8 802
Здравейте мами,чета Ви с интерес,но днес имам нужда от съвет.Ето и проблема:имам бебе на 4 месеца до сега всичко си вървеше много добре,но бяхме на консултация и този месец беше качил по-малко от другите месеци 450 г(през предните месеци между 1кг- 600г),но това не ме притесни кои знае колко.Главичката този месец е пораснала само с ПОЛОВИН сантиметар (през 1месец-1,5см,през втория с 2см,а сега с 0,5см)което ме обезпокои.Лекарката ме увери ,че няма проблем и намалихме витамин Д на 4 капки(на Джеймисан ако има някакво значение).Незнам дали има и значение,че предния месец сестрата я мери,а сега лекарката.Претесних се доста.Въпроса е,че не може още да намаляме витамин Д,защото се стряска понякога и каза че за рахита трябва да го давам.Какво бихте ме посаветвали имали ли сте такав проблем.Благодаря предварително
Честно казано и на мен 4 капки ми се виждат много. Джеймисън е хубава марка и продуктите са много добри. Аз знаех, че от тях се дава една капка.... но 4??.. много са. Ние започнахме с вигантол по една капка до петият килограм и след това по две. Главичката расте с 1 см, и това си е нормално. Мисля, че при вас може да е пораснала по-малко този месец, защото предните е порастнала с повечко. Така мисля, но наистина и аз мисля да потърсиш второ мнение от педиатър специалист.  Peace   bouquet

# 3
  • Мнения: 49
Да ние ходихме при специалист трансфонтанелна ехография,но каза че няма нужда да се прави,защото била нормална фонтанелата 1 на 1 така каза и че всичко на бебчо му е добре.Но сега с това мерене се притесних.А и сега с тези ваксини се шашкам,че дига по-малко температура и е по -раздразнителен.Абе направо незнам вече се зачудвам за трето мнение да търса.Дали ако давам по-малко витамин Д да не развие рахит от това се притеснявам

# 4
  • Русе
  • Мнения: 8 802
Да ние ходихме при специалист трансфонтанелна ехография,но каза че няма нужда да се прави,защото била нормална фонтанелата 1 на 1 така каза и че всичко на бебчо му е добре.Но сега с това мерене се притесних.А и сега с тези ваксини се шашкам,че дига по-малко температура и е по -раздразнителен.Абе направо незнам вече се зачудвам за трето мнение да търса.Дали ако давам по-малко витамин Д да не развие рахит от това се притеснявам
Няма да развие рахит споко.   bouquet

# 5
  • Мнения: 164
Аз давам същите капки вит.Д-по една на ден.Пише,че не трябва да се надвишава дневната препоръчителна доза, 1 капка е 400IU.Преди давах от други по 5 капки,което правеше 667IU и това било много,а 4 от тези тогава е страшно много.Ти казваш,че сте намалили капките на 4...преди това колко си давала?

# 6
  • Мнения: 49
преди давах по 5 капки,а още в началото по 1 тук от 1 месец давах по 5

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 504
И кой е лекарят, който е казал, че няма нужда от ТФЕ. Странно- отивате при специалист и той казва- няма нужда. Какво правихте по време на прегледа?
Би ли споделила колко е обиколката на главата в момента и с каква се е родило бебето.
Аз това намерих за растежа- "Всеки месец след 6-ия се прибавят 0,5 см., а всеки месец преди навършването на половин годинка - 1,5 см". Значи на четвъртия месец се очаква обиколката да е нараснала с около 6 см.

# 8
  • Мнения: 164
Посъветвай се с друг лекар.Тази доза на вит.Д може да бъде опасна за здравето на детето.
Аз съм много притеснителна и дори да ми казват няма нужда от нещо,аз го правя задължително за да се уверя напълно.Има много малко доктори,които са наистина специалисти и си знаят работата

# 9
  • Мнения: 49
Когато отидохме при специалист тя му опипа главичата и фонтанелата заиграваше се с него и го прегледа като общо състояние.Главичката при самото раждане незнам колко е била,защото никои нищо не ми каза,ето по месеци как е била 1месец-38,5 ;2месец-40; 3месец-42; 4месец-42,5

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 504
Ами то бебето с много голяма глава даже. Значи според мен единственото, което остава да направиш е да намалиш капките.

# 11
  • Мнения: 49
той и едричак се роди 3,860 и 51 см

# 12
  • София
  • Мнения: 8 002
Кой изписа това количество вит. Д и на какво основание? И още един въпрос - бебето кърмено ли е или на АМ?
Както и другите преди мен са писали, тази доза вит. Д е ударна. Аз, възрастния човек, съм диагностицирана с дефицит (не недостиг, а дефицит) на вит. Д и пия 1 х 10 капки Вигантол седмично. И това ми е зимната доза, през лятото намалявам.
Според мен задължително потърси и второ мнение за витамина, защото може да се предозира и при толкова малки бебета това не е хич добре. Моят син се роди в страна с доста по-суров климат, беше зимно бебе и педиатърката, невролога и ортопеда в хор ми повтаряха, че на деца на изкуствено хранене, допълнително витамин се дава само по показания. В БГ го изписват на почти всички, но в твоя случай сериозно ме озадачи и дозата.

# 13
  • Мнения: 4 812
Моят син се роди в страна с доста по-суров климат, беше зимно бебе и педиатърката, невролога и ортопеда в хор ми повтаряха, че на деца на изкуствено хранене, допълнително витамин се дава само по показания. В БГ го изписват на почти всички, но в твоя случай сериозно ме озадачи и дозата.

Това е интересно. Милинка, в коя държава сте?

В Белгия, където е роден моят син, на всички деца (независимо дали са на АМ или кърма) до 2 години се дават по 6 капки витамин Д дневно, след което до 15-ата година само зимата. На кутията пише 2.400 U.I. Знам, че за България тази доза е меко казано огромна - за тук обаче явно е идеалната.

Джери, вие къде живеете? Ама където и да е в България, вашата доза вит. Д ми се струва много.

# 14
  • Мнения: 49
Ние сме само на кърма,а витамин Д го изписа толкоз,защото като го съблечем и се стряска понякога и малко му се изпотяваха дланите,което било признак за рахит,а и възрастта сега била предразполагала рахита

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт