Съсед нападна майка ми - как да постъпя?

  • 4 067
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте,

Семейството, живеещо до нас е меко казано странно. Хората са на около 60, дъщеря им и (вероятно) мъжът й живеят с тях. Възрастната жена е очевидно психично болна, излиза навън много рядко, само с придружител, оставят я на една пейка за час-два, през това време тя си говори нещо тихичко и се поклаща, после идват да си я приберат.
Възрастния господин също не е съвсем добре - от както се нанесоха преди няколко години ни прави постоянни забележки, че слушаме музика, тряскаме вратата, кучето лае и т.н. От всичко това вярно е само за вратата, защото е много тежка. Музика вкъщи се слуша само със слушалки, кучето ни е от кротко, по-кротко. Вкъщи почти никога не идват шумни компании, дори прахосмукачката ни е безшумна - като цяло сме съседи за пример. Лично аз няколко пъти съм влизала в спорове със съседа, опитвайки се да му обясня тези факти, той въобще не иска и да ме чуе. Майка ми редовно ме предупреждава да не му отговарям изобщо, защото не е добре. Даже съм имала моменти, в които съм искала да надуя музика напук, тя винаги казва "недей, не разбираш ли, че тези хора не са добре".
Това си е проличало снощи (за съжаление аз не съм станала свидетел). Около 22:30 ч. съседите срещу нас си изпращали гости, съответно се разшумели малко повече на площадката. Сприхавият съсед излязъл и започнал да крещи и да обижда, майка ми погледнала през шпионката какво става. Тогава започнал и да псува, казал "Боклуци сте всички! И вие и тази до нас, ще й *** майката". При тези думи майка ми отворила вратата и просто казала, че не е боклук и ако търси майка й, може да я намери на оня свят. И точно тогава от съседния апартнамент излязъл по-младият мъж,  избутал майка ми, нахлул вкъщи и я ударил с юмрук в лицето с викове "Боклук, ще те убия!" Намесили са се и другите съседи, заедно с гостите им, даже имаше малко кръв по площадката, когато се прибрах. Обадили са се на 112, полицаите са дошли много бързо. Звънели на вратата, но никой не е отворил. Посъветвали са майка ми да отиде да си извади медицинско и да подаде жалба. Има неприятна болка в окото, снощи каза, че й е наполовина замъглено, днес симптомите вече са отшумели.
Според вас как да постъпим? Има ли смисъл от подобни жалби? Да не влошат нещата. Ние живеем двете вкъщи, приятелят ми идва почти всяка вечер, но все пак не живее у нас и се притеснявам, че нещо може да ни се случи. Майка ми е млада и жилава. Имаме и газов пистолет, ако аз бях вкъщи тогава, сигурно щях да го използвам. Лошото е, че не сме провокирали тези хора по никакъв начин, а този човек е нахлул в дома ни насила, ударил е жена и е заплашил с убийство...

# 1
  • Мнения: 1 308
От позицията на човек, запознат с донякъде подобна ситуация (при която обаче не се е стигало до физическо, но е имало психическо насилие), мога да кажа, че в повечето случаи полицията не прави нищо.
Подава се жалба, една, втора...., най-много да му връчат ограничителна заповед - да не се доближава на определено разстояние от вас. Но знам, че може да се докаже с 3 или повече свидетели, че не е добре и да се води да се лекува, където трябва.
От историята разбирам, че младият е този, който е посегнал. Щом има свидетели, вади се медицинско и го съдите, ако имате здрави нерви и финансови възможности!

Успех!

# 2
  • Мнения: 12
Благодаря!
Полицаите са били отзивчиви, казали са на майка ми, ако отново има някакъв проблем да звъни и ще дойдат веднага. Единият даже се е чудел дали да не разбият вратата снощи, но явно са имали нужда от някаква заповед или нещо подобно.
Притеснявам се, че ако се стигне до съд и т.н. не се знае какво може да се случи през това време, все пак живеем врата до врата. А и както казах, не е само той, а цяло семейство луди. С извинение за категоризацията, но това за мен просто не е нормално...

Забравих да спомена, че сме чували и скандали от техния апартамент. Смятам, че щом този човек посяга на непозната, която не го е провокирала, е възможно да го прави и със собствената си жена.  Днес дори мислех да звъня в "Анимус" и да разговарям с тях по въпроса, но се отказах, отново по предпазливост...


От позицията на човек, запознат с донякъде подобна ситуация (при която обаче не се е стигало до физическо, но е имало психическо насилие), мога да кажа, че в повечето случаи полицията не прави нищо.
Подава се жалба, една, втора...., най-много да му връчат ограничителна заповед - да не се доближава на определено разстояние от вас. Но знам, че може да се докаже с 3 или повече свидетели, че не е добре и да се води да се лекува, където трябва.
От историята разбирам, че младият е този, който е посегнал. Щом има свидетели, вади се медицинско и го съдите, ако имате здрави нерви и финансови възможности!

Успех!

# 3
  • Мнения: 1 759
Бих послушала полицая, извадете медицинско и си подайте жалба.
Може да се обърнете и към прокурор.
http://www.court-sh.org/prok.htm

# 4
  • Мнения: 471
Задължително майка ти да си извади медицинско и подайте жалба в полицията ,като` приложите`копие от медицинското ако може. Вярно е ,че полицията много, много не си дава зор , но това е реда. В жалбата пишете ,че живеете сами жени и се притеснявате , което доколкото разбрах си е точно така.Поне трябва да ги извикат и да ги предупредят, а мисля ,че може да пишете и до прокуратурата / дежурен прокурор или нещо такова/ и те са длъжни да разпоредят на полицията  да провери случая. При втори такъв случай да имате нещо черно на бяло , че не им е за първи път и да искате по сериозни мерки. Успех .

# 5
  • Мнения: 12
Благодаря за правните съвети!
А какво мислите за моралната страна? Дали имаме основание да се тревожим, че ще стане по-лошо след като вземем мерки?
Майка ми е била на лекар днес, ретината й е наранена, утре ще си извади медицинско.

# 6
  • Мнения: 10 077
Явно доста са се уплашили, щом не са отворили на полицията. Може и да не посегнат втори път, но щом са си странни, нищо не се знае.
Според мен медицинско и жалба в полицията.

# 7
  • Мнения: 12
И аз смятам, че са се уплашили, защото сега разбрах, че другият съсед и гостите му са ги набили, от това е била кръвта.

# 8
  • Мнения: 471
Всички психари са страхливи , но за сметка на това агресивни когато усетят че отсреща има колебание...
Какъв морал може да има мъж ,който посяга на жена ? Ако наистина живеете с майка си сами по добре вземи категорични мерки това да не се повтаря. Никой не може да си позволява да бие никой, има други начини , пък и закони които трябва да се спазват...

# 9
  • Мнения: 12
И аз смятам, че са се уплашили, защото сега разбрах, че другият съсед и гостите му са ги набили, от това е била кръвта.

# 10
  • Мнения: 11 573
Предприемете законните мерки. Ще ги е страх като видят че не се плашите.
В старата квартира под нас живееше един 100 кг. чичко с майка си- луд беше, освидетелстван. Квартиранти не са се задържали, удрял е хазяйката където я види, биеше майка си, улицата беше пропищяла от него- все вдовици бяха в повечето къщи.
Опита и с нас- аз с малко бебе, по цял ден сама, мъжа ми- кинта и 20. Изрепчихме му се и ние един- два пъти, занесох им веднъж почерпка, и си живеехме сговорно две години. Сега като се видим по улиците се поздравяваме, а хазяйката продължава да я налага като я види /докато бяхме беше спрял, щото я защитавахме и нея/.
Та така- леко сплашване с полиция и хич да не ви пука.

# 11
  • Мнения: 1 308
За какви закони в "милата" ни родина говорим и какво сплашване с полицията при положение, че мъж удря жена и я заплашва ПРЕД свидетели, а дори не могат да го задържат за 24 часа?! Затова в първия си пост написах, че полицията не може да направи нищо Peace

Лошо е съседите да са агресивни и ненормални, но ви пожелавам скоро всичко да се нареди. Пускайте жалби и покажете, че няма да се оставите
Wink

Общи условия

Активация на акаунт