Сладкарничка за книги - тема 51

  • 39 006
  • 741
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 4 903
Пък аз май съм против да се дават субсидии на ЧУ по начина, по който държавата планира да го прави.
Ето така като теб, Венка  Peace !
Скрит текст:
Против съм намесата на Държавата където и да е, защото за мен и моето дете Държава няма.
Държавата работи ромите да са добре, защото са прости и лесни за управление. Държавата работи за себе си, законотворците работят да се уреждат те самите и техните деца only. Държавата не мисли за моето дете. Държавата погазва Конституцията непрекъснато, важното за нея е техните делаверки да вървят.
Категорично съм против "петото дете" в ЧУ, на което да му се даде възможност да учи безплатно в ЧУ. Защото всички знаем кое ще бъде това "пето дете"; то няма да е българче, а дори и да е, поне един от родителите му ще е Някой в същата тази Държава. Чист популизъм са гръмките изказвания как "Парите ще следват детето/ученика!", "Равен достъп до образование" и прочие  ooooh! Не стига, че като данъкоплатец, веднъж издържам другите деца в ДУ, а сега да издържам и "петото дете" в ЧУ. А за моето дете да няма държавна субсидия нито за ДУ, нито за ЧУ. Ами не, мерси!
 Naughty Naughty Naughty
Държавна субсидия за моето дете ще приема да има по един единствен начин. Да отида в Общината със служебна бележка от ЧУ, че моето дете учи там; от Общината да преведат парите на съответното ЧУ, а ЧУ да ми намали таксата на година с толкова пари, колкото са й превели от Общината и да ми издаде документ за това, който аз да представя обратно в Общината. Така няма риск аз да изхарча парите /за книги, примерно  Wink , но в други случаи за алкохол, маркови дрехи и пр./, а те наистина да отидат за образованието на детето и аз да усетя реално финансовото облекчение и подкрепа от Държавата.

# 721
  • Мнения: 10 915

Скрит текст:
Държавна субсидия за моето дете ще приема да има по един единствен начин. Да отида в Общината със служебна бележка от ЧУ, че моето дете учи там; от Общината да преведат парите на съответното ЧУ, а ЧУ да ми намали таксата на година с толкова пари, колкото са й превели от Общината и да ми издаде документ за това, който аз да представя обратно в Общината. Така няма риск аз да изхарча парите /за книги, примерно  Wink , но в други случаи за алкохол, маркови дрехи и пр./, а те наистина да отидат за образованието на детето и аз да усетя реално финансовото облекчение и подкрепа от Държавата.
Това е единственият адекватен начин и според мен, но съсъ сигурност не са го замислили така. Днес мярнах заглавие, че ЧУ трябвало да плащат, за да получат парите, а това е абсурдно просто.

# 722
  • София
  • Мнения: 4 903
Ули, те не трябва да плащат, ще го плащаме ние, чиито деца са в ЧУ. Уж всички деца ще получават държавна субсидия, но ЧУ ще са на загуба така с това, с което ще трябва да спазват като изискване и най-логичното, което ще направят, за да компенсират тази загуба, е вдигане на таксите за "редовните".
Ето един страхотен пост, който най-точно онагледява проблема /думичките в червено/.

# 723
  • София
  • Мнения: 5 397
Та понеже сте се заговорили за субсидии,аз да кажа,но не точно в тази връзка.
Скрит текст:
Преди малко четох,че смятат да премахнат помощните училища и децата с различен вид увреждания да се интегрират в масови детски градини и училища.В момента гледам дете със СОП и е страшна мъка.Нито него мога да го обгрижа като хората,нито другите деца.Как мислят да направят тази промяна не знам.На пет,шест деца в група или клас едно дете със СОП е ок,но на 30 и...нагоре не виждам как ще се получи.

И аз бях до обяд на работа.Силно казано,защото една колежка ме нервира и дет се вика си набих камшика.Отидох си в моята група,после малко документация при шефката и деня мина.
Искам и аз малко по разходки да се вписвам,но нещо не ми остава никакво време.
Зимнина обичам и да правя и да ям.Уви обаче нямам условия за това.И кухнята ми малка и мързела ми голям  ooooh!


# 724
  • София
  • Мнения: 6 210
Кали,  Peace, до последната запетайка си права.
Изобщо въпросът има и много други страни ми се струва, но, естествено, всичко се представя по толкова популистки начин, че направо ми се повръща  Sick.

Сливче, когато Марти беше малък и ходеше на детска градина, имаха две дечица с кохлеарни импланти, НО имаха и ресурсен учител, една страхотна госпожа, която дълги години водеше обикновени групи. Децата, трябва да призная, в началото бяха "трудни", обаче постепенно се адаптираха и ми се струва, че постигнаха страхотен напредък. Мисля си, че там някъде е разковничето.

# 725
  • София
  • Мнения: 5 397
Вени
Скрит текст:
Няма да махат училищата за деца с очни проблеми и слухови такива.Нямам против да има деца с различни видове заболявания,но да се осигурят адекватни грижи за тях.На този етап ние в дг нямаме ресурсен учител и смятай за какво иде реч.

# 726
  • София
  • Мнения: 6 210
Представям си, Слив, заради това сложих голямото НО. Просто нещата трябва да се правят като хората и за хората, ама за всички - и за тези без СОП, и за тези със СОП, и за родители, и за педагози.

Между тези сериозни разговори, сготвих спагети и простряхме прането с ММ. Сега книгата ме вика, освен ако не решим да обсъждаме някой друг важен въпрос  Grinning. Обичам да си говоря с вас.

# 727
  • София
  • Мнения: 5 397
А аз изгорих две филийки  ooooh!
Правих нови,ама то моето се не трае  Naughty
Ще поръчам пици тази вечер,пък утре ще се спретна да сготвя като хората   chef

# 728
  • София
  • Мнения: 6 210
 hahaha сега и Кали, ако каже, че е загорила лещата  Joy

# 729
  • Мнения: 10 716
Аз явно не съм запозната в детайли с предложението за субсидиране на ЧУ. Представях си го като приспадане на сумата, която се полага по закон, от таксата , която родителите плащат.

На алеята съм нищо, интересно няма...

# 730
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
Да се намеся и аз в спора за децата със СОП, но тук те са част от нормалната училищна система. И се интегрират прекрасно, докато в Бг след това тези деца/хора са отритнати от обществото.

# 731
  • София
  • Мнения: 5 397
Тити, грешка  Crossing Arms
Не са отритнати от обществото,просто не сме обучени да работим с тях.И подчертавам,че на фона на една огромна група от деца щъкащи навсякъде и всяко имащо своите нужди,няма как дете със специални потребности да бъде обгрижено правилно.То има нужда от индивидуални грижи,които са специално за него.Да се работи за неговото развитие,обучение и растеж.
А за образованието и начина на преподаване в Америка и България сравнение не може да става.

# 732
  • Мнения: 10 716
Titina, бях те питала за впечатления от ресторанта на Елица?  Simple Smile отидохте ли?

# 733
  • Мнения: 2 138
Привет!
 Hug

Стоя тихо от някое време насам и ви чета. Не съм подробно запозната с тези въпроси Thinking И аз като Миж си мислех, че всички деца би трябвало да получат каквото им се полага от държавата, без значение в какво училище са. Но явно умните глави пак са измислили хиляда и пет условия и вратички  ooooh! Просто ме е страх да мисля какво чака децата ни...

А сега нещо мноооого ведро Flutter Днес се запознах на живо с една прекрасна душа! И още ми е хубаво и топло Heart Eyes Мариетко, ти и мъжете ти сте стра-хот-ни. Остров от любов и топлина. Много ми беше приятно сред вас. Дано не съм била прекалено сънена (както на всички срещи това лято  Mr. Green) и прекалено досадна  Outta Joint Чест е за мен, че ви познавам Hug Благодаря много за подаръците. Подредени са в стъклени купи и си чакат реда Crazy Ще се радвам да се видим отново  Hug И този път ще видиш кой как не се е подготвил за срещата  Crossing Arms  Hug

Прегръдки за всички. Внимавайте да не загорите филии, пипер, леща и който каквото е хванал  Mr. Green

Аз имам два буркана с ядене и супичка от мама  Blush Та и днес ми е пореден мързелив ден, отдаден на срещи и книжка  Flutter

Лека ви вечер  Hug  bouquet

ПП Като гледам, май ще се срещнем в новата тема  Hug Hug Hug

# 734
  • София
  • Мнения: 5 397
Точи  Hug, много хубава среща си имала.Браво,още емоции   bouquet
Аз отивам да изпия една бира.Повече не мога да се тормозя със ухо,дете и вечеря.Стига ми толкова за днес.

Общи условия

Активация на акаунт