Морски свинчета (тема 5)

  • 71 178
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: X
Него имам предвид... Ако е бременно има ли някакви шансове според вас някой от зоомагазините да вземат след това прасенцата за да им търсят стопани т.е. да ги продават... Има ли такава практика или те взимат от някакви лицензирани или господ знае какви развъдници за прасенца..
Иска ми да я взема нея за да и е спокойно вече и освен това е сигурно че е женска, при тях май трудно се разбира кой какъв е като са малки.
Определено не съм готова да гледам тумба морски прасета, но вероятността да е бременна няма да ме откаже.
Потенциално ако тя е бременна това трябва ли да отложи събирането с Роджъра, има ли канибализъм при тях, мъжкия да изяжда/убива малките?
Не съм чела много за отношенията мъжки-женски, защото не съм планирала подобна конфигурация.
Ще пробвам да говоря с хората от зоомагазина да видя и те какво ще кажат ако се появят малки, дали ще съдействат. Нямам идея дали ако не е през зоомагазин има шанс да им намеря хора. С котките си е проблем знам...

# 706
  • Мнения: 5 037
Едва ли ще ти откажат да вземат прасенцата, може да ги попиташ.

За канибализъм не съм чела да има, а съм се интересувала. Принципно при тях няма и повод да има - женската се разгонва 6 часа след раждането и въсщонст това, че кърми, не е пречка за повторно зачеване - съответно няма и еволюционна полза от канибализма.

Ох, като прочетох за лицензираните развъдници за прасенца - де да имаше поне някакъв контрол над развъждането им.  Confused

Отношенията между женско и мъжко морско свинче, в общия случай, са леки и приятни, стават си другарчета. Първата седмица ще изгладят кой ще е доминантен, кой - подчинен, при тях тази динамике не е полово обусловена. При нас Рози първоначално беше доминантен, сега по-скоро са равни, с лек превес на Мая (винаги тя първа отива до зеленчуците, но може и да е защото е вечно гладна).

Ето интересни линкове по темата:
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/introducing-and-re-i … uinea-pigs.38562/
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/how-to-understand-gu … -language.117031/
http://jackiesguineapiggies.com/bringingaguineapighome.html
http://jackiesguineapiggies.com/Companionship.html
http://www.cavyspirit.com/sociallife.htm#Introductions

На мен лично най-полезно ми беше това:
https://www.theguineapigforum.co.uk/threads/illustrated-bonding- … -dynamics.128361/

Също гледах много клипове, защото езикът на тялото е особен и исках да го опозная.

Последна редакция: вт, 13 дек 2016, 19:12 от Макарон

# 707
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Здравейте момичета!
Имам нужда от вашата помощ.
Дядо Коледа реши да донесе на моята дъщеря морско свинче.
При покупката огледах свинчето за някакви видими проблеми (според описанията в интернет) , но освен огризана козинка нямаше никакъв друг забележки.
Продавачът ми обясни, че морското свинче било в една клетка със заек и за това козината му била скастрена.
Повярвах. До сега никога не съм гледала подобно животно.
Взех с него и цялото необходимо оборудване.
И така мина Коледата, а ние с ужас установихме, че морското свинче (Беки) е пълно с пухояди. По мнение из форумите разбрах, че трябва да я напудря с Тапилан.
Речено сторено. След напръскването вече малките гадинки не се виждат.
Мина обаче още ден и усетих, че нещо друго със животинката не е наред.Където я сложим там си стои. Почти няма активност в задните крачета. В началото мислехме, че е от уплах, но след посещение при ветеринар се оказа, че задницата й е почти атрофирала и от доста време има удебеление в коленните стави..И освен това от вътрешната част на задните крачета има две ранички в средата с някаква пъпчица.
Доктора не ми даде никакви насоки за лечение. Каза, че каквото и да се направи просто няма смисъл
Коледният подарък се оказа животно инвалид с неясно бъдеще.
Нямам думи да опиша възмущението си и гнева.
Реших да го върна и да вдигна луд скандал заради некоректното отношение.
Отидох взех на детето друго свинче (Бъксби) от друг магазин, но когато се прибрахме и погледнах тази малка сладурана и си дадох сметка, че няма как да я оставя в онова място при онези хора. Стана ми свидно.
Вече се бе поотпуснала и с такъв апетит поемаше всяка храна. Стана по оживена, любопитна и някак любеобвилна Simple Smile
Така в къщи се сдобихме с две свинчета.
Сложих ги разделени и сега така се грижим за тях.
Пред мен обаче сер отвори една голяма врата с въпроси, чиито отговори обаче са толкова разнообразни, че се залутах вече от четене.
По тази причина моля за помощ!
Имате ли опит с подобни заболявания и дали все пак не е възможно някакво лечение, облекчение на раничките и проблемните стави.
Кажете ми каква настилка според вас би била най-удачна, предвид това, че животното е трудно подвижно и като пиша малко трудно може да отиде на чистичко. Sad
Каква храна е най-подходяща за животинките.
Живея в голям град и откровено казано ми е доста трудно да намеря градински зеленчуци и дървесни клонки.
Предполагах, че са достатъчни смеските и сламата от магазините, а то съвсем не е така.
В момента им давам киснати морковчета и магданоз, а вчера си позволих да им дам и вит.С
Какво пропускам? Какво още мога да направя?
Къде трябва да внимавам при отглеждането им, при условие, че все пак и детето е около тях.
Надявам се да не съм ви притеснила с дългият си пост.
Благодаря!

# 708
  • Мнения: 5 037
Предварително се извинявам за дългия пост, но ще се постарая да съм информативна.

Радвам се, че двете свинчета са при вас. От един пол ли са?

От кой град си? Може би ще можем да препоръчаме добър ветеринарен лекар в града ви.

За неподвижното морско свинче - така по описание няма как да знаем какво му има, но нещото, което може да направиш, е да му предложиш храна, включително и със спринцовка, сено и зеленчуци богати на Витамин С и да се надяваш да премине. Възможно е да е тежка форма на скорбут, особено ако не е било кърмено. Другото, което ми хрумва, е нещо генетично. Автоимунните заболявания на ставите са по-чести при вързастни свинчета и могат да се контролират с Мелоксикам и вегански глюкозамин; предполагам не е невъзможно да се получат и при младо свинче. Пишеш, че е живяло със зайче - за съжаление повечето зайчета в Европа са носители на e. cuniculi, който причинява неврологични проблеми при свинчетата, когато се развие инфекция. Инфекцията е лечима обаче. Трябва ти диагноза от компетентен ветеринар, а не някой, който свива рамене и дори не ти съобщава работна диагноза, а само лаконично ти казва, че няма смисъл. 

При всички положения, едва ли ще навредиш с храна, богата на калций и витамин С. Може да видиш списък с подходяща храна и аналитичен състав тук:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ele33hmwYzjiwcNHvZmtgCFP … /edit?usp=sharing

Освен обикновеното сено, на млади морски свинчета може да предлагаш сено от люцерна. Има го на същата фирма, която произвежда Родопско сено, обикновено е много качествено и зелено, около 2 лв е пакета.

За суха храна, може да опиташ пелетите Beaphar Nature Guinea Pig, понеже имат относително високо съдържание на протеин, чудесни са за захранване. Другият добър вариант е Versele Laga Cavia Complete. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ele33hmwYzjiwcNHvZmtgCFP … /edit?usp=sharing

Постелка - всички видове хартиена постелка и памперси за кученца са подходящи. Ако започне да има декубитални рани, може да мажеш със бебешки Судокрем. Пишеш, че има ранички - лекарят каза ли от какво са, или поне взе ли проба?

Кой вариант на Тапилан ползвахте? Има два вида, единият е неподходящ за свинчета и може да доведе до неврологични проблеми, включително обездвижване. Кой диагностицира пухоядите и как? Изключен ли е вариантът за друг вид кожен проблем, включително краста, гъбички и бактериална инфекция на кожата?

Последна редакция: вт, 27 дек 2016, 15:17 от Макарон

# 709
  • Мнения: X
Искрено се надявам Беки да се подобри.

Съвсем кратичко за моите прасенца, взехме бялата красавица преди 2-3 седмици - Юки, най вероятно бременна, за съжаление на 29 ще я водя в ЦВК за преглед, кожен проблем, силно се надявам да не е нещо сериозно и да може да се третира безопасно за проекто-бебетата или да изчака раждането им ( което не е ясно кога е). До сега не ми се искаше да я притеснявам с обстойни прегледи и чак след толкова време реших, че за нея няма да е прекалено стресиращо да я огледам както трябва.

Проблемът е зачервени задни стъпалца, доста интензивно се чеше, направила си е една две ранички на хълбоците и има като стара зараснала рана на едното краче и липса на козинка без зачервяване и прочие там. Та за лекар е , без съмнение.
Иначе е жива, енергична и прекрасна Simple Smile. Много плашлива и доста бойна млада дама, която със замах ме захапа до кръв, от изненада за малко да я изпусна.
Не беше опитвала морков или чушка през живота си, беше безкрайно изненадана като и ги предложих.
Много много се надявам да не е нещо сериозно и не знам вече да искам ли да има бебета да не искам ли... на 29 ще я погледнат и на ехограф 

# 710
  • Мнения: 5 037
early evening, чудесни новини. Какъвто и да е кожният проблем на Юки, сигурна съм, че от ЦВК ще намерят решение. Роджър добре ли е? Ще стискам палци на 29 всичко да е наред.

Роджър и Юки приказват ли си през решетките?

В TheGuineaPigForum.co.uk след регистрация има прекрасни материали за бременност и раждане при свинчетата. Тази секция от форума е скрита за не-членове заради политиката на модераторите против размножаване в домашни условия. Дават обаче чудесни съвети на стопани, които са се сдобили с бременно свинче по един или друг начин:
https://www.theguineapigforum.co.uk/forums/pregnancy-baby-care-a … g-no-breeding.11/

Ако не искаш да ставаш член на форума, пиши ми и на лични ще ти пратя статиите оттам. Иначе линковете от Guinea Lynx предполагам вече си намерила и сама, но ги пускам за всеки случай:
http://www.guinealynx.info/reproduction.html
http://www.guinealynx.info/labor.html

При нас Мая скоро става на 1 година и ще има годишнина откакто дойде вкъщи.

# 711
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Благодаря  ви за подкрепата!
Ще се опитам да отговоря доколкото мога на въпросите.

Животните доколкото ми е известно са от различен пол, но за сега не са събирани и гледам да живеят разделно. Поставих това условие с цел да предпазя както едното, така и другото животно от инфекции, буби и травми.

Живея във Варна. Бях се насочила към Обединена Ветеринарна Клиника в Младост, но по стечение на някакви лошо обстоятелства тя от няколко дни вече не работи.
От там се насочих към Ултравет, но доктора наистина не ни даде надежда.
Имам съмнения вече, че не е специалист по гризачите.
Що се отнася до храненето на Беки, то тя е доста активна, но видимо спокойна. Не отказва никаква храна.
Давахме сено, белени и киснати морковчета, ябълка, магданоз (отново киснат около час), от гранулираната храна със сушени плодове, парченце ябълка....
Гледа любопитно, вири нослето и мърда мустачетата Simple Smile
Вчера като я опипвах забелязах, че като че и гръбчето я боли..Писука като я галя от средата на тялото към дупенцето.
Иначе за стръкче магданоз си се изпъва максималко да го достигне.  Joy Laughing
От вчера на своя глава в безисходицата реших да й давам вит.Ц с мисълта, че това поне не може да й навреди...След като доктора нищо не каза реших, че поне мога да удължа така за известно време живота й...
Имам и аз съмнение, че става дума за скорбут, защото имаше и някакво налепче на нослето.
Днес след цял ден интернет информиране разбрах, че това са симптоми на точно това заболяване.
Естествено нямам никакви претенции за валидност - просто се опитвам все някак да му помогна

Относно храната, която ми препоръчвате мисля да ви послушам и да специална пакетирана храна за свинчета, защото нямам доверие на това, което се предлага тук в магазините.

За сега Беки съм я сложила върху картон, вестник и отгоре пелети, за да мога да сменям всеки ден.
Гледаме да я  държим по-често на вън, за да може да е на сухичко.

За пухоядите.... Embarassed Embarassed Embarassed Аз разпознах буболечките след обстойно разучаване из нета. Бяха много малки, бели, микроскопични точици/червейчета, които се движат.. Напудрих я с наличен вкъщи продукт, който си пазя заради котката (която гледаме), а за това лечение се осведомих от този форум... Embarassed Embarassed Embarassed
Обездвижването обаче (поне това, което е до момента) според доктора е старо, а не е новопоявило се състояние, защото самите коленца са вече надути и твърдички.

За останалите неща...Как да ви кажа?...Въобще вчера при прегледа не стана ни дума..Нито ми бе обяснено, ни предложено - просто нищо....
Притеснявам се, че и детето се върти около него и да не вземе и то да ми се разболее...
Просто вече съм страшно объркана.  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 27 дек 2016, 16:52 от Angel^wings

# 712
  • Мнения: 5 037
Не знам за Варна, но дано се включи някой варненски стопанин. Това, че има апетит, е много добър знак.

Гледам пише, че д-р Лилия Михайлова от Обединена ветеринарна клиника се занимава с екзотични животни, жалко, че не работят по празниците.

# 713
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Добро утро!
 Бързам да дам актуална информация
Вчера бяхме отново на лекар при д-р Михаил Тодоров в ОВК-Варна.
И двете свинчета ги обезпаразитих вътрешно, а Беки мина обстоен преглед на рентген.
Оказа се, че има счупвания по всички дълги кости и на двата крака в следствие на "метаболитен процес".
Била е хранена много лошо, крайниците са станали силно трошливи. Доктора видя поне 5 счупвания и дислокации.
Обясни ми, че с добра храна и витамини може да бъде овладян процеса, но ще си остане сакатичка Sad
Няма опция за друго лечение, защото са много травмите, а костите са трошливи.
За сега изписа калций за 20 дни и обезболяващи за 5дни.
И двтее свинчета ще приемат и комплексни витамини с водичката.
Другата новина е, че Биксби се се оказа женско свинче.  Laughing Laughing Laughing
Сега и двете са в една клетка, но с преградка по между им да не се мачкат и Беки да може да се възстановява на спокойствие.
Ето я малката свинка Беки


А тук са заедно за пръв път (Беки е в ляво).


Сега остава да измисля някакво добро решение за постелка, че Биксби като че ли ходи до тоалет на срещуположното на леглото й ъгълче, но Беки днес беше цялата подмокрена. Почистих я с мокра кърпичка до колкото успях, но мисля да я слагам вечер върху памперс или някаква хигроскопична постелка, която да поема влагата.
Имам притеснения само да не ги разкъсва и поглъща  Thinking

# 714
  • Мнения: 5 037
О, радвам се, че поне някой я е прегледал основно и поне имате диагноза. Че е на болкоуспокояващи също е добре. Бедното мъниче...

На снимката Беки изглежда вече поотраснала, не е съвсем бебе. Не искам и да си помислям с какво е била хранена, че да се стигне до това положение чак. Внимавайте как я взимате и обясни на дъщеря ти състоянието й, за да не я нарани неволно допълнително.

Чудесно е, че са момичета, ще бъдат приятелки. Ако с добра диета и витамини успеете да стабилизирате състоянието на Беки, в дългосрочен план може да измислите някаква количка - чела съм за немалко свинчета, които са се адаптирали твърде успешно към такъв начин на движение. Това, че е мъничка, е само в плюс. Свинчтата са кекави, но пък адаптивни и звучи сякаш Беки има воля за живот.

Ако стигнете до този етап (което желая от сърце на Беки), ето подробна информация как с подръчни материали може да й направите количка:
http://www.guinealynx.info/forums/viewtopic.php?t=15475



Скрит текст:








И други варианти:



# 715
  • Мнения: X
Аз пък не мога да видя снимките на Беи и Биксби, пробвах с различни браузъри и не става..


Роджър е добре, изглежда два пъти по-голям от дребната Юки, масивен, стабилен и гальовен като коте. Юки е диваче и имаме много да наваксваме в общуването. След като заръфа дъщеря ми два пъти, тя ( дъщерята) под благовидния предлог че не иска да я пипа защото е бременна и да не би нещо да и стане, се оттегли от опитомяването на Юки и дивото прасе хапе само мен. 
Двамата су писукат през решетките, сега имам две прасета вдигащи шум нощем...

Нямам търпение да ги събера вече и да настъпи мир.. или поне аз така се надявам.

# 716
  • Мнения: 5 037
Двамата су писукат през решетките, сега имам две прасета вдигащи шум нощем...
Ох, не е смешно, ама добронамерено си се посмях.  Laughing

Юки е имала нелек живот, вече е тийнейджър, ще й трябва малко време да омекне - досега не си е имала стопанин и не знае, че хората може да са добронамерени. При нас Мая също е диваче, за разлика от Рози, който се гали в ръката ми като коте. Обаче вече след почти година вкъщи, Мая също започва да обича да се гушка или поне търпеливо да го толерира.  Laughing

# 717
  • Мнения: X
Ухх ...подозирам, че ще се пропие с доброжелателност и вяра в човечеството след като я закарам и на ветеринар Simple Smile
Иначе е прекрасна... нежна като снежинка, Роджър го докатва съвсем на бобър в сравнение с нея Simple Smile, по дебела, дълга и твърда козина и едно минимум 500 грама превес.

# 718
  • Мнения: 5 037
Иначе е прекрасна... нежна като снежинка
Сигурно е странно да го казвам, но сериозно обмислях да купя Юки. Името, което й бях намислила, беше Снежинка. Много мило ми стана, че сте я кръстили Юки  Heart Eyes

Почти сме изписали темата. Предлагам да включим на първа страница в следващата тема бял и черен списък на ветеринари в различните градове, така че пишете тук или на лични съобщения отзивите ви.

# 719
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Вече два дни у нас е спокойно.  Grinning
Беки се се чувства видимо доста добре. По-спокойна е от Биксби и е някак непукист-вали гърми - тя си хрупка спокойно сеното. Опитва се да си подскача като зайче, а понякога я виждам и да си лежи с краката на една страна.
Сложа ли храна, тя първа отива да се храни, а другото плахо притичва, разтягайки се като ластик, за да не остане гладно.
Интересното е, че Биксби категорично отказва магданоз и копър, но пък се престрашава на моркова.
Сложих постелка от гранули и талаш, но махнах пухеното килимче, защото те не мърдат от него и то се пропива от урина.. Sick Sick Sick
Имам обаче въпрос по отношение на почистването на клетката.
За сега всяка вечер им почиствам акитата и гранулите, които са вече в разпад, но ми прави впечатление тяхното огромно количество. Не съм правила конкретно преброяване  hahaha , но за двете прасенца за един ден са минимум 100-ина.
Признавам, че гледах постоянно да имат сено  newsm78...
Смятате ли, че ще бъде разумно да махна постоянната хранилка и да им слагам точно количество храна само сутрин, обед и вечер.
Това постоянно дрискане ме притеснява, защото не мога да ги пусна така да се разхождат в къщи, а не искам да ги държа постоянно затворени.
За сега съм им направила дневен център от един голям кашон 50/70, в който имат повече пространство за тичане, но аз пък не искам да ги гледам като пилета, а да си ги гушкам... Hug

Общи условия

Активация на акаунт